pmmilaiwklw SerkMm. EOME. In eene correspondentie uit Rome aan de Univers wordt gemeld, dat de onderhande lingen tussehen den H. Stoel en China zijn afgeloopen. De Paus heeft besloten een offi- cieelen gezant naar het hof te Peking te zen den. Deze zal den titel voeren van Aposto lisch gedelegeerde en den rang en de voor rechten van een nuntius eerste klas hebben. Men meent, dat Mgr Agliardi, Apostolisch gedelegeerde der Indiën tot Pauselijk gezant te Peking zal benoemd worden. De Moniteur de Rome verklaart zich voor Gladstone's Iersche plannen en uit den wensch, dat deze hij de tweede lezing zullen worden aangenomensommigen willen hieruit afleiden, dat de Paus het wetsontwerp Gladstone ge negen is en de voorstellen wil ondersteunen. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt aan Dayly Rews gemeld, dat weldra een Afghaansch blauw boek zal worden uitgegeven, waaruit is af te leiden, dat de bezwaren uit den weg zijn ge ruimd en de Engelsch-Russische grensrege ling is tot stand gekomen. SPANJE. Eene vreeselijke gebeurtenis heeft in de hoofdstad en in geheel Spanje groote ont steltenis gewekt. Terwijl Zondag jl. de bis schop van Madrid in de kathedraal de palm wijdde, werden drie revolverschoten op hem gelost. Bij het tweede stortte de prelaat neder en men meende, dat hij dood was. Volgens nader bericht was hij slechts bewusteloos, doch is zijn toestand zeer bedenkelijk. De dader werd onmiddellijk gegrepen en bleek helaas een priester te zijn. De bisschop werd in de sacristie gedragen en de ontwijde kerk terstond gesloten en door de gendarmes om ringd. Een gerechtelijk onderzoek is begon nen en schijnt aan het licht te hebben gebracht, dat de schuldige een slecht priester is, die door zijn bisschop met ontzetting uit zijn ambt was gestraft, zoodat de afschuwelijke misdaad uit wraakzucht blijkt bedreven te zijn. Schiedam, 20 April 1886. Men schrijft uit den Haag aan het „U D.": Het was voor hen, die den lcop der politieke zaken eenigszins van nabij kunnen gadeslaan, volstrekt geene verrassing, toen do dagbladen mededeelden, dat graaf Schimmelpenniuck door Z. M. den Koning over de crisis was geraadpleegd. Wel is het eene verrassing, dat noch raadpleging van den vice-piesident van den Raad van State, noch raadpleging van de voorzithrs der Kamers was voorafgegaan, zooals bij elke ministerieele crisis tot dusver gebruikelijk was. Tegenover ut geruchten, volgens welke de Kabinetscrisis zon eindigen met het aftreden van het tegenwoordig Bewind, metnt het Dagblad de steilige verwachting te kunnen uitspreken, dat Z. M. de Koning het verzoek om ontslag der Ministers niet zal aannemen. Heden namiddag werd een Ministerraad ge houden. HH. MM. de Koning en Koningin zul len uit de residentie vertrekken zonder het Prinsesje. Evenals vorige jaren zal de jonge kroonprinses eerst den vóórlaatsten dag van '.dunner Majesteiten verblijf in de hoofdstad, dus Zondag 2 Mei, derwaarts raan, ten einde den volgenden dag Hare ouders naar het Loo ie vergezellen. Z. D. H. de Erfprins van Waldeck-Pyrmont, broeder van H. M. Koningin Emma, werd heden voormiddag te 's Hage verwacht, en zal eenige dagen in de residentie door brengen. De Prins zal in het koninklijk paleis logeeren. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat alle spoorwegrijtuigen (personen- en goe derenwagens) welke door een hier te lande gevestigde spoorwegmaatschappij te haren ge- bruike in het buitenland zijn besteld of van een buitenlandsche maatschappij zijn overge nomen, bij den invoer met 5 pCt. van de waarde moeten worden belast. Tot nog toe werden spoorwegrijtuigen, bestemd voor het internationaal verkeer, steeds vrij van rech ten toegelaten. De tegenwoordige leger-kommandant in Ne- derlandsch-Indië, generaal Pfeiffer zal zoo zegt men pensioen nemen, ten gevolge waarvan in Juni of Juli de promotie kan worden tegemoet gezien van den onlangs be noemden generaal-majoor Haga, tot legerkom- mandant. Den 8n Mei zal de „Liberale Unie" van gedachten wisselen in verband met de Juni- verkiezingen, in comité-generaal. Dit jaar zijn de volgende leden der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, hoofdkies- district 's-Gravenhage, waarvoor de verkie zing zal plaats hebben op 11 Mei e. k., aan de beurt van aftreding, te weten de heeren mr W. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, mr C. A. Van der Kemp, lid van Gedeputeerde Staten, H. M. De Vries, jhr mr B. C. De Jonge en mr H. graaf Van Hogendorp. De tweedaagscbe retonrbiljetten, op den Rijnspoorweg in binnenverkeer uitgegeven op Zaterdag 24 en Zondag 25 April a. s., zjjn geldig tot Dinsdag d. a. v. De aflevering van de bij de nationale mi litie voor de lichting 1886 in te lijven man schappen zal plaats hebben te 's-Gravenhage Maandag 3 Mei; te Delft Dinsdag 4 Meite Rotterdam, voor no, 1 tot en met 400, op Donderdag 13 Meivoor de overige opgeroepen nnmmers Vrijdag 14 Meite Schiedam Woensdag 12 Meite Leiden Woensdag 5 Mei; te Dordrecht Za terdag 8 Mei. Israëlieten, bij wie gemoedsbezwaar bestaat om Zaterdag ter inlijving op te komen, kunnen worden ingelijfd op Vrijdag Mei. De commissaris van politie te Delft waar schuwt het pnbliek om op zijne hoede te zijn bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Theodoras Vink oud 28 jaar, voorge vende boekhouder, requestenschrijver of amb tenaar te zijn. Door de heeren Buma en van Diggelen is weder aan de verschillende autoriteiten een circulaire verzonden betreffende de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee. Daarbij is ge voegd een ontwerp der statuten voor een op te richten Zuiderzee- Vereemging. In een ver gadering, op Woensdag 28 April a. s. te Amsterdam te houden, zullen die statuten worden overwogen en zoo mogelijk vastge steld, terwijl dan tevens een algemeen bestuur kan worden benoemd. Naar nit goede bron aan het D. w. Red. wordt medegedeeld, is de ontdekking van het bedrog, gepleegd door den gemeente-ambtenaar Van Wulften, gedaan door den heer Van Haeften, hoofdcontroleur der gemeente-belas tingen. Wij begrijpen niet hoe hier nog kan getwist worden over de eer, wie het eerst de fraude heeft ontdekt. Gold het niet een be drog van jaren en het waarlijk niet geringe bedrag van circa f 50,000, dan was het wat anders maar nu? 1 De Amst. Ct releveerende, dat bij de af- deeling „Financiën" niet minder dan vier ambtenaren nitslnitend belast zijn met de con trole onder wellre een hoofdcontröleur met een salaris van 6000 gulden deelt verder mede, dat den ambtenaar v. Walften werd toegestaan, dat 2 zijner kinderen, een lOja- rige jongen en een 12jarig meisje, schier den geheelen dag op het kantoor van hnn vader vertoefden en er werkzaamheden verrichtten. Deze onregelmatigheid zal wel niet aan het „scherpe" oog der controle ontsnapt zijn, doch bleef desniettemin bestaan. In een weinig bezochte vergadering van de Meubelmakers-Vereeniging, in het Volkspark, te Amsterdam sprak gisteren-middag For- tuyn over eenige economische vraagstukken op ongewoon bezadigde wijze, maar met zijn ge wone oppervlakkigheid. Hij drong aan op een wetboek op den arbeid en het uitsluitend geven van werk aan arbeiders van eigen nationaliteit. Alles kwam aan op organisatie, dat is aaneensluiting en wapening. Te Luik zou de werkstaking meer vruchten gedragen hebben, indien de arbeiders beter georganiseerd waren geweest. In Twente, verzekerde Fortnyn, werd de geest van verzet, die reeds lang bestaat, thans <goed geleid. In het andere zaaltje sprak in den Metaal- werkersbond Ansing, die de gewone grieven uiteenzette en vooral aan het christelijk element in de maatschappij de schuld van het treurige lot der arbeiders toeschreef. Hier was even weinig gehoor, maar meer levendigheid, wat zeker te danken was aan een troep kleine jongens, die, op de estrade gezeten, bij elk kernachtig woord door gejoel het sein gaven tot applaus. Ofschoon het passagiers- en goederenvervoer met de Koninklijke West-Indische mail te Amsterdam toeneemt, was de exploitatie gedu rende 1885 door de lage- koffie en suikerprijzen niet gunstigde 12 reizen leverden f 45899 als voordeelig saldo op, doch de rentebetaling op de obligatiën, assurantie en afschrijving op de schepen vereischen f 63.000, zoodat het verlies over 1885 met dat over 1884 bedraagt f62,846. 14 dagen geleden heeft te Zutfeu heimelijk de ouderlijke woning verlaten Johanna Schut, oud 15 jaren. Namens den vader wordt door den commissaris van politie aldaar de opspo ring en opzending van deze minderjarige verzocht. Het Vaderland vult thaus zjjn bericht, dat door drie groote industriëelen, buiten Enschedé woonachtig, aangeboden is om bij de werk staking aldaar als arbiters tussehen de werk gevers en werknemers op te treden, aan met de mededeeling, dat de drie bedoelde in- dnstrieelen zijn de heeren: Mouton, Bonvy en Duyvis, en dat deze drie heeren eene per manente commissie v«n arbitrage vormen, die bij geschillen tussehen patroons en werklieden optreedt, doch alleen als beide partijen het wenschen. Daar van dien wensch van beide partijen in het bedoelde geval nog niet is gebleken»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2