(Ümmgde lengten. is het waarschijnlijk, dat zij ditmaal als arbi ters zullen optreden. De bevolking van de provincie Noord-Bra bant bedroeg op 1 Jan. jl. 249,214 mannen en 246,063 vrouwen, dus in het geheel 495,277 zielen. De Meierijsche Ct. acht zich verplicht siga renfabrikanten te waarschuwen voor de firma Van Reysen, Lefebre Cie, Courtage inter national, te Amsterdam. Deze handelsfirma ïs voornamelijk gevestigd in een klein kroegje, Waar mijnheer nooit thuis is. BEN HAAG. Aan de bekroonden in den Wedstrijd voor handwerkslieden en leerlingen Werden Zondag in de groote zaal van het Gebouw voor K. en W., de prijzen uitgereikt onder medewerking van de Kon. Nat. Zang school, die eenige nummers ten gehonre bracht, on met een redevoering van den Voorzitter der Commissie, dr. J. Th. Mouton. Spreker schetste in korte trekken de resultaten van dsn wedstrijd, die meerendeals zeer bevredi gend zijn. Vooral overtrof de prijskamp ins- Rchen smeden de verwachting. Verschillende inzendingen geven blijk van boog opgevoerde kunstvaardigheid in de bewerking van het materiaal. Het algemeen resultaat van den Wedstrijd is van dien aard geweest, dat het plan wordt overwogen om, onder leiding van een hoofdbestuur, dat zich tot dat einde zal vormen, nn hier dan daar in den lande, meer dergelijke wedstrijden op onbepaalde tijden te honden. Na afloop der prijsnitdeeling had nog een eigenaardige plechtigheid plaats. De Voorzit ter deelde namelijk mede, dat een geacht in gezetene, die onbekend wenschte te blijven, aan de Commissie had verzocht om tijdens hare bemoeiingen met den wedstrijd een on derzoek in te stellen naar de huiselijke om standigheden van de werklieden-inzenders, ten einde te trachten tot een keuze te komen van dengene, die als huisvader door buitengewone plichtsbetrachting uitmunt. Ofschoon de com missie niet zonder schroom dat teedere man. daat aanvaarddeen de verantwoordelijkheid van «en dergelijke keuze niet geheel op zich dnrfde Hemen, was zij toch na een nauwgezet onder- Zoek gelukkig geslaagd in de aanwijzing van een door groote deugden uitmuntend werk mansgezin. Zij had hiervan mededeeling ge daan aan haar mandataris, en deze had nn aan de Commissie verzocht om, namens hem, aan Willem Bach, Steenhouwer bij de firma van Lith en van Dam, een aandeel groot f 1000 nit te reiken in de Cooperative Bouw- vereeniging Vooruit," een vereeniging hier ter stede, die zich ten doel stelt d en werk man een eigen woning te verschaffen. Deze mededeeling was zoowel voor het tal* ïijke publiek als voor den gelukkigen werk man, die met zijn gezin tegenwoordig was, een groote verrassing. Diep ontroerd dankte hij zijn onbekenden weldoener en het comité Voor den goeden dunk nopens hem. De tentoonstelling van de werkstukken blijft nog de geheele week open. LEIDEN. In navolging der Belgische courses entrainementdie aan de groote wedstrijden m het seizoen voorafgaan, organiseerde de Lcidsche stud, roeivereeniging Ejord heden eene dergelijke course. In een ouderlingen Wedstrijd tnsschen eenige ploegen van jonge roeiers moest worden beslist, wie de beste Waren en dus aangewezen in dezen zomer, et e^rst den 30en Mei te Haarlem, Njord te vertegenwoordigen. liet fraaie lenteweer <-u muziek vroolijkten het roeifeest op, en met hoopvolle verwachtingen voor de nade rende races keerde men na den strijd in op tocht stadwaarts terug. ALFEN. Met den trein van de Rbijnspoor- wegmaatschappij, die te 10,40 des morgens te Leiden arriveert, is gisteren aan het station eene vrouw, die met een emmer water de spoorbaan overliep, overreden. Zij was bijna terstond een lijk. AMSTERDAM. Een vrouw van meer dan 84 jaar die nooit getrouwd was geweest woonde reeds langen tijd op den O. Z. Achterburgwal bij het Kolkje. Zij verkeerde in kommervolle omstandigheden, en de huisheer die medelijden met het oudje had, liet haar ongemoeid hoewel zij reeds in een jaar geen huur betaald had. Dezer dagen ontving zij bericht, dat zij door het overlijden van een verren bloedverwant erfgename was geworden van ongeveer een ton gouds! AmstCt.) Een paar dagen geleden ontmoetten in de Kleine Kattenbnrgerstraat twee beschonken mariniers een dienstmeisje; zij grepen haar aan, en toen zij zich tegen hnn aanranding verzette, wierpen de onverlaten haar in een trap, waarna de een haar zoo hevig de keel toekneep, dat zij, ernstig inwendig gekneusd, deouderlijke woning bereikte. Zaterdag-ochtend is het meisje aan de gevolgen overleden. Zij was 19 jaren oud. De daders zijn in hechtenis. Door het spelen met lucifers is heden middag bij een gezin in de Groote Witteu- burgerstraat een kindje van 4 jaar verbrand. NIJMEGEN. Men verwacht alhier op de a. s. Paaschdagen, wanneer het weder gunstig i®) bij gelegenheid van den wielrijders-wed - strijd een druk bezoek. Tot opluistering van het feest zal niet weinig bijdragen de aanwezigheid der Duitsche wielrij ders nit den Rheingau van den Duitschen Radfahrbund, die alhier verwacht worden en daD 2en Paaschdag des voormiddags door de Nederlandsche wielrijders te Kleef zullen worden afgehaald en door de prachtige streken tnsschen Kleef en Nijmegen naar het terrein aan den wedstrijd begeleid. Men is reeds druk bezig de wielnjdersbaan af te schatten en andere voorbereidende maatregelen te ne men. Met het oog op het jaargetijde zullen geene buitengewone feestelijkheden plaats heb ben. A lleen zal in de sociëteit De vereeniging een wielrijders-diner worden gegeven en een concsrt plaats hebben. LEEUWARDEN. Gisteren-avond is alhier, na een langdurige ongesteldheid, in den leef tijd van ruim 43 jaren, overleden de heer mr Henri Wiersma. Sedert Sept. 1875 was hij lid van den Gemeenteraad, en van 1 Novem ber 1877 af wethouder. De overledene was gedeputeerd grootmees ter-nationaal van de orde der vrijmetselaren in Nederland, de, op ééa na, hoogste waar digheid in die orde. ENSCHEDE. Met het gisteren morgen terug gekeerde zestigtal zijn thans weder de helft der arbeiders in de fabriek der firma J. F. Scholten Zonen werkzaam. De sociaal-democratische vergaderingen vol gen spoedig op elkander; gisteren was er weder openbare vergadering, waarin als sprekers optraden P. W. G. Helsdingen nit Rotterdam en Cioil nit 's-Hage; de eerste behandelde „door socialisme tot beterschap", terwijl de tweede het had over den toestand van den fabrieksarbeider te Enschedé. GRAVE. Zijn wij wel ingelicht dan is eer gisteren de goedkeuring van heeren Gedep. Staten ontvangen voor bet slechten van gron den, waarop het St. Elisabeths-Gesticht ge bouwd en tuinen met vijvers enz. aangelegd zullen worden, en zal de aannemer, de heer H. G. Van Hezewijk, aanst. Maandag met het werk aanvangen. Aan den onverpoosden ijver en de voortvarendheid van den heer burge meester, de welgezindheid van den gemeente raid en de algemeene medewerking van veel daarbij betrokkenen, maar vooral aan het doorzicht van heeren regenten en rentmeester van het Gasthuis, is het te danken, dat hier een instelling zal verrijzen, die, door fraaib ligging en een welingericht gebouw, een sie raad en de vervulling van een behoefte voor onze stad zal zijn en, naar aller verwachting, het beste succes belooft. MADE. Gisterennacht is de woning vau de wed. A. Beljaerts met den gansehen inboedel, tot den grond toe afgebrand. Een paard kwam daarbij in de vlammen om. Alleen de woning was tegen braodschade voor eene geringe som verzekerd, en niets is gered geworden. lot heden is de oorzaak van den brand onbekend. ROERMOND. In de Roermondsche ijzer gieterij werd een oppassend werkman, vader vaa zes kinderen, door eene machine tegen den wand geslingerd, met het ongelukkig ge volg, dat bij na eenige uren van vreeselijk lijden is overleden. MAASTRICHT. Zondag-avond was alles rustigwel was de politie door eenige maréchaussées versterkt, om op alles voor bereid te wezen, doch dit was alles. Van wan ordelijkheden geen zweem. Het fraaie weder lokte veel wandelaars naar buiten, en dezen liepen meest allen naar de Boschstraat, waar de fabrieken van do heeren Regont gelegen zijn, zoodat 't daar vrij druk was. Eéa opmerkingNog nooit zagen wij bij maneschijn zooveel gaslantaarns branden als in de laatste weken. De vrij lange Boschstraat is als ware 't geïllumineerd, en klaagde men vroeger weieens, dat onze goede stad in de volle maanperiode, bij bewolkte lucht, er heel erg donker kan uitzien, nn baadt zij zicb, niettegenstaande het maantje in vollen glans aan den hemel staat, in een zee van licht. Zoo ziet men het spreekwoord bewaarheid a quelque chose malheur est bon. (71) Betreffende de mededeeling van het Dbl. v. Z.-H,dat de zelfopofferende priester, die te midden der rampzalige leprozen van het eiland Molkaï leeft, een Hagenaar is, wiens geestelijke naam is Eère André, wordt aan de N. R. Ct de opmerking gemaakt, dat in een beschrijving van den frauschman Marcel Mon- nier over de Sandwich-eilanden, in 1885 bij Pion te Parijs uitgegeven, ook sprake is van dien priester, doch deze niet Père André maar Père Damiens genoemd wordt. Aan genomen echter, dat de naam niet jnistwas, staat desniettemin bet feit vast, dat deze cbristen-held geen protestantsche zendeling is en ook geen philantroop naar de moderne begrippen, maar een zoon der zoo hevig aange vallen Kerk, die als een vijandin van de maatschappij wordt voorgesteld, zij, haar grootste weldoenster! In het werk van Monnier komt nog, in verband met bet bovenstaande, het volgende voor Het hospitaal der leprozen te Honolulu staat onder direetie van pater Leonor, eeD Frauschman, en wordt door Liefdezusters uit de V. S. bediend, aan wier hoofd een jonge, schoone amerikaansche vrouw staat. Niets is akeliger, niets indrukwekkender tevens, zegt Monnier, dan het aanschouwen dier honderden ongelukkigen, onder welke tal van kinderen, tot allerlei natiën behoorende door naastenliefde gesterkt, gelaten iu huu lot en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 3