9e Jaarg. Vrijdag 23 April 1886. No. 2460. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Jllgpeeit (Dwpcht. Jtoitlawlsch^ Jqichteir. Bureau: Markt, E, 3 57. CHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Vrancop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der AdvertentiCn t Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer. 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijks overeenkomsten aangegaan. BELGIE. Het Journal de Bruxeiles bericht thans, dat de afgevaardigde van der Smissen niet zijn ontslag als lid der Kamer zal nemen, daar zijn advocaat in den tegenwoordigen stand Van het geding zich er tegen verzet. Er zal dus voorloopig slechts één verkie zing te Brussel gehouden worden. Dat de heeren Janson (de radicaal) en Buis (de doc trinair) tegenover elkander zullen staan, lijdt geen twijfel. De zeer felle rede van den heer Frère-O* ban in de Kamer heelt de klove slechts wijder kunnen maken, die de beide groepen van elkander scheidt. Maar de heer Coomans heeft, op wel wat sarrenden toon en terwijl hij zelf moest erkennen, vroeger, op het stuk der defensie vooral, in het liberale zog te hebben meegevaren, aan de liberale vijanden duidelijk genoeg voorgehouden dat zij, als 't er op aankwam, toch wel weer in elkanders armen zullen vallen. Dit doelt vooral op de zeer waarschijnlijke herstemming tusschen den independent (Allard of Dolez) en den doctri nair want de progressist heeft thans, onder den indiuk der gebeurtenissen van de jongste weken, naar men verzekert, de minste kansen bij deze verkiezing. Gister-avond heeft de heer Janson in een groote kiesvergadering, tot het stellen van de voorloopige kandidaten der radicalen opge roepen, het woord gevoerd. De „Liberale Unie" heeft den heer Ch. Buis reeds tot kandidaat geproclameerd. ENGELAND. De Times ontvangt berichten uit Mandalay bevattende, dat die stad den 15 dezer, den Birmaanschen nieuwjaarsdag, van zes kanten door vrijbuiters werd in brand gestoken. Verscheidene honderden huizen werden door het vuur vernield h'et Paleis werd gered, doch het gebouw der schatkist, dat der pos terijen en andere gebouwen, binnen de om heining van het paleis gelegen, werden eene prooi der vlammen. Men beweert, dat deze brandstichting het werk is# van den troon pretendent Myinzaing. FRANKRIJK. In den Se o a at werd gisteren het wetsont werp der nituwe leening van fr. 900.000 behandeld. De Minister van Financiën vroeg dat de Senaat het ontwerp zoude stemmen) zooals het door de Kamer was aangenomen. Eene redevoering van den hier Chesnelong werd door het gekletter van den hagel onder broken, zoodat de voorzitter genoodzaakt was <le zitting te schorsen, daar men elkander niet meer kon verstaan. Bij de hervatting van het debat sprak de minister de Freycinet ten voordeele van het budget en het leenings- ontwerp. Na de sluiting der beraadslaging ■w erden paragraaf 2 en art. 7 van het ontwerp door den Senaat verworpen en de andere artikelen aangenomen, waaruit volgt, dat het ontwerp naar de Kamer zal teruggezonden worden. GRIEKENLAND. De Grieken staan op het punt den strijd aan te vangen, alles is daartoe gereed, doch zij schijnen het met hunne uittartingen zoover te willen brengen, dat Turkije het eerst aan valt en zij zich alzoo zouden moeten verde digen. In dat geval zouden de mogendheden geen reden hebben tusschen beiden te komen. De groote mogendheden onderhandelen thans over een voorstel, om Griekenland uit te noo- digen binnen tien dagen tot ontwapening over te gaan. Zoo de Grieksche regeering wei gerde zou het aan Turkije worden overgelaten Griekenland wegens zijne oorlogsbedreiging tot rede te brengen. De internationale vloot, thans in de Suda-baai vereenigd, bestaat uit 62 oorlogsschepen en 25 torpedo's. RUSLAND. Zaterdag a. s. zal er te Livadia een minis terraad worden gehouden onder voorzitter schap van den Czaar. In die bijeenkomst zal bepaald besloten worden, welke houding Rus land tegenover Griekenland zal aannemen. Intusschen zet de Russische regeering hare krijgstoerustingen voort. In Rumenie worden voor hare rekening aanzienlijke aankoopen van vee gedaan. Rus land schijnt alzoo in troebel water te willen visschen, waardoor de toestand in het Oosten nog meer ingewikkeld wordt. SPANJE. De verkiezing van Afgevaardigden voor de Kiescolleges, door wie de Senaatsleden moe ten worden gekozen, zijn nu ook afgeloopen. Zij zijn grootendeels ten gunste der regeering uitgevallen. De conservatieven zullen in enkele colleges de meerderheid hebben doch voor de republikeinen zal de strijd geheel hopeloos zijn. De ambtenaren in alle takken van administratie hebben zich buitengewone moeiten getroost, om het grootste aantal senatoriale zetels aan de vrienden der regee ring te bezorgen. Terwijl de Bisschop van Madrid in dood strijd verkeerde, werden volgens het gebruik de klokken geluid en bewoog zich een groote, maar stilzwijgende menigte door de straten. De vrouwen weenden en de mannen gingen blootshoofds. De verontwaardiging is alge meen. De rechter van instructie beeft eenige bijzonderheden uit het vroeger leven van den moordenaar verzameld. Galeote heeft steeds een heftig karakter gehad en herhaalde malen bedreigingen tegen de dignitarissen der Kerk geuit. Onder de burgerkleeding, welke men voor de geestelijke verwisseld heeft, behoud hij zijn hardvochtig uiterlijkzijn oogen staan wild en hij spreekt zeer zacht, ofschoon hij vrij doof is. Voortdurend loopt hij in zijn cel op en neer. Als hij blijft stilstaan, strekt hij zich op zijn bed uit, en doet alsof hij slaapt, als hij zich bespied waant. Toen hij den dood van den Bisschop vernam, toonde hij geen ontroering. Bij de lijkschouwing, welke gister ochtend heeft plaats gehad, wer den drie wonden geconstateerd, waarvan twee doodelijk waren. De Bisschop zal in een der kelders van de kathedraal van Madrid bijgezet worden. Schiedam, 22 April 1886. Door den heer Job. G. Van Efte, Organist der Bijkerk, O. L. Vrouw van den H. Rozen krans aan den Singel, is eene Mis gecompo neerd voor Cantus (1 jongensstem) Tenor en 2 Bassen met orgelbegeleiding en tot titel dragende den naam van het k oorgezel schap »In honorem Dei". Met de Paaschdageu zal deze compositie voor het eerst in genoemde kerk worden uitgevoerd. De koninklijke trein, waarmede HH. MM. de Koning en de Koningin en het Prinsesje zich a. s. Dinsdag langs den Hollandscben IJzeren spoorweg naar Amsterdam zullen be geven, zal ten half twee ure de residentie vei laten. Maandag 3 Mei vertrekt het koninklijke gezin per extra trein van de Nederlandsche Rijn spoorwegmaatschappij ten 9u. 45 van Amster dam naar het Loo. Het gerncht wil, dat aan den leider der rechterzijde, den beer jhr. mr. A. F.de Savor- nin Lohman, de samenstelling van een Kabinet uit de leden der beide kerkelijke partijen zou zijn aangeboden, maar dat hij gemeend heeft dit aanbod te moeten afwijzen met het op de verhouding der partijen in de Eerste Kamer en dat dientengevolge zou besloten zijn tot de vorming van een Cabinet d'affaires. (U. Dbl.) De Haagscbe Correspondent van het U. Dagbl. schrijft „Wanneer het Vaderland het „een praatje"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1