gevolg van het advies van deheeren Beijnes, te Haarlem waarin door dezen op goede groD- den werd betoogd, dat wanneer door hon firma voor de belangrijke onderdeelen, als assen, wielen enz., invoerrecht moet betaald worden, een concnrrentie met bet bnitenlandscb fabri kaat van rijtuigen en wagens, dat zonder in voerrecht binnenkomt, onmogelijk is. De lijst der hoogstaangeslagenen in Zee land bevat 62 namen. No. 1 is mr. C. Van der Lek de Clercq, te Zierikzee, aangeslagen voor f 4214,61no. 62 mr. J. G. Van Deinse, te Hnlst, ad f609.63. Het is bekend, doch nooit bewezen knnnen worden, dat onder onze soldaten te Atjeh wervers zijn van overloopers naar den vijand. Even bekend maar evenmin bewezen is bet dat in onze gelederen verraderB schuilen, die geweerpatronen verkoopen aan de Atjehers. Nn hoorden wi) dezer dagen een militair een middel aan de hand doen om aan laatst- bedoelden handel een einde te maken en tegelijk den vijand eenige verliezen toe te brengen. Hat komt ons practiscb genoeg voor, om langs dezen weg er de aandacht op te vestigen. De militaire bevelnebber late eenvoudig door handlangers op verschillende punten der linie enkele pakjes patronen aan de Atjehers verkoopen, waaronder in elk pakje een of twee gevuld met dynamiet. Bij het gebruik zullen dan natuurlijk eenige der ons vroeger toebehoord hebbende geweren met hnnne schutters vernietigd wordende Atje hers zullen onze patronen gaan wantrouwen en wellicht nog bovendien de schuld geven aan de onschuldige verraders en dezen hnnne gerechte straf ondergaan. (Bat. Handt) De heer T. E. van Erkel, wien onlangs door den gemeenteraad te Rotterdam eervol ontslag is verleend als gemeentearchitect van bet voormalige Delftshaven, met ingang van het •tijdstip hem door Burg. en Weth. eene be trekking bij de plaatselijke werken der nieuwe gemeente zou worden opgedragen, is tot hoofd opzichter bij die werken benoemd. Met den eersten Mei vangt, naar ons gemeld wordt, de tramdienst aan langs den Holland- schen spoorweg tusschen Delft en 's Hage. Die dienst bevat zeven treinen daags in beide richtingen. Aan de navolgende plaat sen zal opgehouden worden voor op- en afstap pen van reizigers, als: aan het oude station te Delft, de Schoolpoort, de Singelweg bij de fabriek van Yan Marken, de Kleiweg en het station Rijswijk. De vracht bedraagt 25 ct. tusschen de eindpunten en 15 van Rijswijk naar 's-Hage of Delft. Retonrbiljetten en door gaande kaartjes voor gewonen dienst zijn niet gangbaar. (A. R. Ct.) Domela Nieuwenhuis, te 's-Gravenhage, heeft, naar het A. v.d. D. verneemt, f 15,000 geschonken voor een eigen gebouw der socia listen te Amsterdam, f 2000 voor de weer- standskas en f100 voor de propagandakas. Nn weten de socialisten ten minste wat ze aan hem hebben. (2.) De heeren Schram, Bouterse en F. K. Ozinga te Amsterdam zijn aannemers ge worden van den aanleg der havenwerken in Rumenië. Dezer dagen ontvingen zij de gun ning voor een som van vijf millioen francs, welke som 12,000 francs verschilde met die van den op hen volgenden laagsten inschrijver, een aannemer te Stettin. De beide overige iuschrijvers waren uit Parijs en Frankfort. Aan een schrijven van een bewoner van Enkhuizen aan iemand te Amsterdam ont leent de Amst. Ct. 't volgende »Je hebt zeker de koersverandering der N. W. S. opgemerkt tengevolge van het over lijden van mej. Snonck van Loosen, alhier, die een kolossaal kapitaal nagelaten heeft aan 3 executeuren, waaronder de heer W., te Amsterdam, om er een fonds van te stichten. Bij het opnemen van de boel, toen de heeren dachten gereed te zijn, vonden zij nog p. m. een millioen aan metalliekeneen brandkast was er niet in huis." Do A. IJselb. meldt, dat de aanranding van den burgemeester te Zwolle op klaarlichten dag in de straten dier stad ook wij deel den dit bericht mede overdreven is voor, gesteld. De zaak kwam eenvoudig hierop neer dat vier personen den burgemeester om werk vroegen en bij het zien naderen van eenige politie-agenten het hazenpad kozen. Hun ge weten scheen dus toch niet erg zuiver te wezen, want werk vragen was tot dusver geen misdaad, voor zoover wij weten. (T.) Zekere J. v. L., te Apeldoorn slingerde eer gisteren avond zijne vrouw eene brandende petroleumlamp naar het hoofd. Een daarbij aanwezig meisje kreeg de lamp in het aan gezicht en werd deerlijk gewond. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt. Te Maastricht zijn in 1885 door de daar in werking zijnde 9 branderijen 281 800 liters gedistilleerd gemaakt, d. i. 17 200 liters meer dan in 1884. Zeker sociaal-democraat, maar toch genoeg heer en kapitalist om er een dienstbode op na te honden, en tevens vegetariër, bakt zijn eigen, ruim van zemelen bedeeld brood ongerezen, zoodat het nog al tamelijk hard uitvalt. Onlangs verklaarde de dienstbode, het gebruik van dat brood bezwarend te vin den, als haar daarbij niet een kopje koffie of thee werd gegeven. De sociaal-democraat vegetariër betoogde haar echter gemoedelijk, dat het best ging, als zij maar wat hard en lang kauwde, waardoor ruime speeksel-afschei- ding werd verkregen, waarmee het voedsel veel beter verteert dan wanneer hij het eten gedronken wordt. Het voor baar aangewezen dieet was dus het gezondst mogelijke. En ging het in 't geheel niet, welnu, dat mooht zij er toch wel een slokje water bij nemen. Dit voor zooveel de theorie betreft en de praktijk, op anderen toegepast. Maar daarnevens bestaat nog een andere praktijkde sociaal-democraat-vegetariër ge bruikt zelf bij zijn brood chocolade. Zoo zegt men ten minste. Of men onvoorzichtiger geworden is sedert Pasteur zijne inenting tegen de hondsdolheid uitvond, of dat het louter een toeval is? Hoe het zij, het is een feit dat de gevallen van honds dolheid in ons land talrijker zijn dan ooit te voren. Reeds uit verschillende plaatsen ont vingen wij berichten aangaande dit verschijn sel. Nn moeten wij weder een paar gevallen van Hondsdolheid te Streefkerk vermelden. Vier honden zijn aldaar in deze week afge maakt, als lijdende aan dolheid. Gelukkig hoort men ook daar niet van verwondingen, aan menschen aangedaan. (R. Awsbi.) innr»JQQOuni ROTTERDAM. Jhr. J. G. F. Yan Speng- ler heeft aan de Rotterd. Diergaarde ten ge schenke gegeven twee grooteaucuba's in knip. De verzameling dieren werd dezer dagen verrijkt met een aantal geschenken, aankoopen en geboorten. DELFT. Door den commissaris van politie is procesverbaal opgemaakt tegen zekeren ver versknecht J. C. alhier, die, tijdelijk met het toezicht over de weilanden van een landbou wer alhier belast, een jongen van 7 jaar, die zich daarin met bloemen plokken vermaakte, op ruwe wijze aangreep en in eene sloot wierp, vervolgens het kind er nit haalde en daarna aan den overkant der sloot gooide, door welke handelwijze het knaapje het rechterdijbeen brak. 's-HAGE. H. M. de Koningin heeft Zater dag-namiddag ten half vier ure een bezoek gebracht aan de Tentoonstelling, in het ge bouw der Academie van Beeldende Kansten, van voorwerpen, door handwerkslieden en leerlingen vervaardigd. H. M. werd door het Bestuur rondgeleid, bezichtigde alles met de meeste opmerkzaam heid, betuigde Haar hooge belangstelling en ingenomenheid en deed belangrijke inkoopen. Vermoedelijk zal men op het aanstaande Pinksterfeest met den aanleg van de stoom- tramlijn Den HaagScbeveningen der Hol- landsche IJzeren Spoorweg maatschappij zoover gevorderd zijn, dat het baanvak station Holl. öpoorDuinstraat (Seheveningen) voor bet verkeer kan opengesteld worden. HAARLEM. Zaterdag namiddag i3 in zijne woning gearresteerd de heer V., secretaris en ontvanger der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, tevens penningmeester van verschillende polders. Hij wordt verdacht zich aan verduistering van gelden, te hebben schuldig gemaakt. WEESPERKARSPEL. Het is een last om tegenwoordig aan de Geinbrug te toeven en de drukte te zien, die op en nabij het terrein van de Vecht-waterleiding heerscht. Langzamerhand ziet men uit de oogen- schijnlijke wanorde, die langen tijd op het bouwterrein der Vecht-waterleiding heerschte en ook beersohen moest, een zekere orde ge boren wordenzelfs de oningewijde kan nu eenigszins begrijpen, welke arbeid hier ver richt wordt. Men zegt, dat het werk over twee jaren zal gereed zijn. Dagelijks zijn er nu 700 menschen aan den arbeid. ENKHUIZEN. De werkzaamheden aan de spoorweghaven zijn voltooid. De baggerma chine werd gisteren buiten dienst gesteld. Er heerscht evenwel een groote levendigheid door het lossen van vele schepen, geladen met bouwmaterialen voor het in aanbouw zijnde station, aan welk gebouw deze week met twee heimaohines met de werkzaamheden een aanvang werd genomen. HELDER. De scherm- en gymnastiek ver- eeniging Oefening kweekt Kunst zal op den 2en Pinksterdag het door haar gestichte lokaal inwijden, dat dan geheel voltooid zal wezen. Bij dit feest zullen verschillende gymnastiek verenigingen uit andere plaatsen tegenwoor dig wezen. ZWOLLE. Door de spijskokerij der Ver- eeniging van den H. Vicentius van Paulo zijn in den winter van '85'86 omstreeks34000 portiën gekookte spijs uitgereikt, waarvan ruim 19000 tegen betaling en omstreeks 15000 gratis. Het hoogste cijfer dat tot nu toe be reikt werd. RAVESTEIN. Zaterdag-namiddag is de hoofdcondncteur Van H. uit den trein geval len, welke te 6 tl. 8. m. uit 's-Bosch vertrekt. Hij werd zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij onmiddellijk een lijk was. YERSEKE. Er is hier een torenkwestie hangende, die maar niet tot öplossing schijnt te kunnen komen. De kerk eisebt voor hare bijdrage tot den torenbouw bij contract het recht om „naar aloud gebruik voor hare gods-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2