9e Jaarg. Donderdag 29 April 1886. No. 2464. Kennisgeving. VERSCHIJNT DAGELIJKS. gfljgpea ©upicht B ure au: Markt, E, 3 57. Rechten en Klachten van het Katholieke Ierland. Prijs van dit Blad: voor Schiedam per 3 maanden; ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentidn i Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer„0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Burgemeester van Schiedam, Gelet op bet bepaalde bij Art. 21 der Wet "van den 4 December 1872 {Staatsbladdo. 134); Brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat in de week van ZoDdasr, 18 April 1886, tot en met Zaterdap, 24 April 1886, vijf aan giften geschied zijn van aan MAZELEN" over ledenen. Schiedam, 27 April 1886. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DDK VAN MATEN ESSE. IV. Ierland scheen geheel verpletterd, toch bleven er in de provinciën Ulster en Con- naught vele katholieke landbezitters over. Nu kwam onder Jacobus I, Lord Went- worth naar Ierland om de nog bestaande landeigenaars uit hun eigendom te verdrijven. Op alle titels van eigendom werden aanmer kingen gemaakt en de akkers, honderde jaren door hunne voorouders reeds bebouwd, wer den wederrechtelijk bun ontnomen aan de zoogenaamde rechters werden vier shillings van ieder pond beloofd van het land, dat zij verklaarden aan de Engelsche kroon te ba- li ooren. Tot het uiterste gebracht stond Ierland legen Engeland op in 1641. Zij stonden op voor hun Godsdienst en hun eigendom, brachten legers te velde, en sloten een onder ling verdrag in Kilkenny. Zij sloegen hun eigen munt, zonden gezanten naar de ver schillende hoven en hadden hunne aanvoerders zooals Owen Roe O' Neill. Maar daarop Volgde voor het arme Ierland weer diepe vernedering. In Engeland stond een man op, door eeni- gen geprezen, door anderen verafschuwd, maar die afgescheiden van zijn zedelijk karak ter de grootste generaal van zijn tijd was. Olivier Cromwell kwam met een groot en geoefend leger naar Ierland, voorgevend dat hij gewetensvrijheid kwam brengen, en toen hij 4oor zijne vrienden om dat woord werd aan gevallen, zeide hij «natuurlijk als iemand zou meenen dat er misse zou gelezen worden, dan Z*1 ik verklaren dat zulks niet tot de vrijheid oehoott en ik zal het weigeren." Overal werd de vrede door hem verkondigd en toen zij de wapenen hadden neergelegd, werden 3000 'eren onbarmhartig neergesabeld. De oude kerk van St. Petrus was gevuld met vrouwen en meisjes, die daar een toevluchtsoord hadden gezocht en allen werden rondom de altaren vermoord. Yoor het kruis van Wexford kniel den 300 vrouwen om genade smeekend, maar voor hen was bij die beulen geen genade, want de Puriteinen hadden gezworen hunne zwaarden tot aan het heft te doopen in het bloed der Katholieken. In 1652 werd geheel Ierland ten onder gebracht en de vloek van Cromwell woog zwaar op dat ongelukkige volk. Al wat Ier was moest vóór den Isten Mei van dat jaar Ierlands grónd verlaten, alleen in de arme provincie Connaught mochten zij verblijven en huiten die provincie mocht iedereen straf feloos een Ier dooden. Zoo werden er 80 000 Ieren in die provincie opgehoopt. 20,000 Ieren werden door het Protestantsche Engeland als slaven verkocht en na zes jaren was er van die 80.000 Ieren nog een twintigtal over. Ia elf jaar tijd daalde de bevolking van Ier land van 1,466.000 inwoners tot op 820.000. Toen Jacobus II op den troon kwam. schep ten de Ieren weer moed en toen hij een beroep deed op hun trouw, om hem tegen de inval len van Willem III van Holland te verdedi gen, terwijl hij hun gewetensvrijheid beloofde, stonden zij opnieuw gewapend in het veld als bij tooverslag kwamen legerbenden te voorschijn onder bevel van generaal Sarsfield. Slecht geoefend, slecht gekleed en slecht gewapend stonden zij aan de oevers van de Boyne tegenover 30.000 in den strijd ge harde soldaten van Willem III, de grootste veldheer van zijn tijd. De Koning vlood het eerst van het slagveld en daardoor verloren de Ieren deu slag, maar zoo gering was hun nederlaag, dat zij op de oevers van de Boyne uitriepen «Geef ons een anderen Koning en wij zullen opnieuw beginnen. Na herhaalde gevechten en belegeringen werd eindelijk vrede gesloten met de Engelsche Veroveraars maar de inkt, waarmede het verdrag was geschreven, was nog niet goed droog of trou weloos schonden de Engelschen het verdrag reeds. Nu begon voor Ierland een tijdvak van de schandelijkste tyrannic en van de gruwzaamste vervolging. De trouw der Katholieke Ieren jegens hunoen Koning werd gestraft met verbeurdverklaring van alle hunne bezittin gen, welke aan de Hollanders werden weg geschonken. In Ierland mocht geen Katholieke school worden opgericht of een blijven bestaan, vijf pond was er gesteld op het hoofd van een schoolhouder of op het hoofd van een priester. Het was volgens de wet strafbaar een kind ter opvoeding buiten 's land te zenden en zulk een kind verloor in de toekomst alle burger rechten. Er werden staatsscholen gesticht, waar het er op toegelegd werd de kinderen Pro testant te maken. Alle weezen werden in Pro testantsche gestichten geplaatst en zoodra een kind op een staatsschool kwam verloren zijn ouders alle rechten op dat kind. Een Katholiek mocht bij testament niets beschikken ten gunste zijner vrouw of zijner dochter. Werd eene Katholieke huisvrouw Protestant, dan had de man geen recht meer op haar, het huwelijk werd ontbon den en alle kinderen vielen aan de vrouw ten deel. Werd de oudste zoon Protestant, dan verloor de vader het eigendomsrecht zijner goederenhij mocht ze alleen blijven gebrui ken, en die zoon had recht, onafhankelijk van den vader van hem inkomsten te vorderen om te leven. Kocht een Katholiek een akker voor baar geld, dan mocht ieder Protestant hem die ontnemen zonder tot eenige terug gave verplicht te wezen. Bezat een Katholiek een paard, dat meer dan 5 pond waard was, dan mocht ieder Pro testant het hem voor 5 pond wegnemen. Een Katholiek kon geen enkel ambt hoe gering ook bekleeden. Alle die straffen, waarvan hier slechts een enkel staalt je wordt gegeven, waren ook op een Protestant toepasselijk, die eene Katholieke vrouw durfde huwen, of die toeliet dat een kind Katholiek werd opgevoed. Zes en tachtig jaar duurde die vervolging en toch, onbegrijpelijk, het Katholieke Ierland ging niet ten ondermaar groeide van één tot zeven millioen. Wordt vervolgd.) DUITSCHLAND. De Kroonprins is zoover hersteld, dat hij spoedig weder zal uitgaan. Prins Herhert von Bismarck, zoon van den Rijkskanselier en vroeger gezant te 's Hage lijdt aan eene zeer ernstige longontsteking, zijn toestand is bedenkelijk. Naar men meldt, is de heer Von Schlö- ser, vroeger dan vermoed werd, naar Rome vertrokken, om met den Paus en den Staats secretaris Jacobini nader overleg te plegen over den AnzeigepflichtEen speciale koerier zal het antwoord van het Vaticaan naar Ber lijn overbrengen. Dat antwoord zal van in vloed kunnen wezen op de stemming der middenpartijen in het Huis van Afgevaardig den over de kerkelijke wet. Tevens brengt de heer Von Schlöser den Paus een kostbaar Paaschgeschenk des Kei zers over, bestaande uit een prachtig bewerkt bisschopskruis, waarbij een eigenhandig schrij ven des Keizers is gevoegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1