9e Jaarg. Zaterdag 1 Mei 1886. No 2466 VERSCHIJNT D A G E L IJ K S. Slfipwit dhfepcht. Imnalandsrfy B ure au: Markt, E, 357. nieuwe schieuamsche courant. I'rÜB ran dit Blad ^oor Schiedam per 3 maanden! ƒ1.50 ^ancop. post door geheel Nederland H 2. •Afzonderlijke Nommers0.05 Brfja der Advertentiën i Van 1—8 regelsƒ0.80 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke OTereenkomsten aangegaan. AMERIKA. Oroote opspraak verwekt in de Vereenigde- aten, de handelwijze van den oud-president er Zuidelijken Jefl'erson Davis, die thans op 78 jaiigen leeftijd heeft gebroken met zijne ge woonte van afzondering, die hij na zijne poli tieke gevangenschap had aangenomen. Sedert ad hij zich geheel uit het openbare leven teruggetrokken. Thans is hij plotseling uit de eenzaamheid, waarin hij op zijne Missisipi- plantage leefde in het openbaar opgetreden, en 27n April kwam hij te Montgomery, in labama, waar hij met geschutsalvo's, vuur werk en een manifestatie van de burgerij ontvangen werd. Den volgenden dag zcu hij- en eersten steen leggen voor een ter herinne ring aan de gevallen geconfedereerden van Alabama op te richten gedenkteeken en daarbij een toespraak tot de menigte richten. Zater- dag, 1 Mei, zal bij te Atlanta, in Georgië, een revue houden over 5000 ex-geconfede- reerden en vervolgens een standbeeld van wijlen den senator Benjamin Hill onthullen. V an Atlanta begeeft de ex-President zich naar Mobile, waar hij een meeting zal voorzitten ter voorbereiding van de oprichting van een gedenkteeken voor admiraal Semmes, van t kaperschip Alabama. Deze rondreis wekt daar levendige sensatie. DUITSCHLAND. De Bisschoppelijke zetel van Mentz zal weldra weder bezet worden. De H. Stoel heeft zich met de regeering van het groot hertogdom Hessen verstaan over de benoeming van den kanunnik Haffner tot bisschop van Mentz In een toespraak tot acht Duitsche Bede vaartgangers, waaronder vier leden van het centrum, die dezer dagen dcor den H. Vader 'n audiëntie werden ontvangen, heeft Z. H. 'iet nieuwe kerkelijk-politiek ontwerp genoemd ®en stap tot den vrede. De Paus geloofde, dat de Pruisische regeering oprecht den vrede wilde en dat met der tijd een goeden en duur- ?-amen vrede zoude verkregen worden. Hij Prees de wakkere houding van het centrum n geloofde dat de Katholieken van Duitsck- 'and zoo noodig een nieuwen strijd met moed «n volharding zouden aanvaarden. Intusschen 'baande de H. Vader hen aan, vertrouwen op de wijze voorzichtigheid van den H. Stoel te ellen. Alles was nist in eens t© verkrijgen, •och hij spoorde de centrumsleden aan, de nieuwe voorstellen met welwillendheid te ont- an en, al geven zij ook niet alles wat de behoeftaan hunne wijsheid overlatende xeker voorbehoud, dat door de omstandigheden kon geboden zijn. FRANKRIJK. De twee anarchistische afgevaardigden Miche lin en Planteau, die eene schikking tusschen de patroons en de werkstakers te Decazeville tot stand trachten te brengen, werden giste ren door den Minister van Openbare werken ontvangen. De minister verklaarde hun, dat de grootste moeielijkheid gelegen is in het opnieuw in het werk nemen van alle werk lieden. De administrateurs van de mijnen noemen dit een onmogelijkheid, omdat zij, ten gevolge van de werkstaking, clienten en orders verloren hebben. De Minister beweerde echter, dat, ondanks deze moeielijkheid, er hoop op schikking be staat. GRIEKENLAND. De tijdingen uit Griekenland zijn zoo tegen strijdig mogelijk. Gisteren werd gemeld, dat de minister-president Delyannes tot een depu tatie van burgers eene rede had gehouden, die elk denkbeeld van onderwerping aan den wil der mogendheden verre verwierp, en de Standard bevatte nog een bericht uit Athene, luidende dat de Grieksche regeering weigerde ie ontwapenen, tenzij de mogendheden het ultimatum introkken en de vloot terugriepen. In strijd met al deze berichten, wordt thans weder uit Athene geseind, dat Griekenland zich eenvoudig en zuiver houdt aan Frankrijks nota, welke geene belofte tot bemiddeling behelst. Delyannes had van den anderen kant duidelijk verklaard, dat ontwapening en terugkeer tot den vredestoestand stilzwijgend waren begrepen in zijn antwoord op de mede- deeling van Frankrijk. RUSLAND. Het onderzoek in de zaak van het dyna- mietkomplot te Novotcherkask heeft nieuwe bijzonderheden aan het licht gebracht. Door een anonyme brief was de gendarmerie te Rostoff aan de Don op het spoor gekomen van drie groote partijen binnengesmokkeld dynamiet. De eerste parfij werd onder een hooischelf op een veld van een kozak gevonden. Er waren vier bommen bij, van Charkoff afkom stig. In t geheel werden negen bommen over de grenzen gebracht. De overigen bevinden zich te St. Petersburg. De politie zoekt er ijverig naar. Den 8n Mei wordt te Novotscherkask het regimentsfeest van de Donsche Kozakken ge houden, naar men hoopt in tegenwoordigheid van den Keizer en den Troonopvolger. SPANJE. In een ministerraad te Madrid gehouden, heeft de Minister van Financiën verklaard, dat het evenwicht van de begrooting niet kon hersteld worden, indien zij niet hunne toestemming tot eene bezuiniging van onge veer 30 millioen gaven. Hij verzocht hun een voorschot van 30 a 40 millioen uit verschil lende fondsen. Het tekort op den loopenden dienst, dat ongeveer 70 millioen bedraagt, toont de on mogelijkheid aan, om de uitgaven met de in komsten, de tegenwoordige belastingen te dekkendoch de Ministers van Oorlog en Marine weigeren bezuiningen op hunne de partementen in te voeren. Indien de Minister Camacho zijne eischen blijft stellen, is eene wijziging van het kabinet zeer waarschijnlijk. Schiedam, 30 April 1886. Gieterenavond gaf de Symphonie-Vereeni- ging alhier, onder leiding van den heer J. Egener in Musis Sacrum haar derde concert. Een fraai programma was voor dezen avond opgemaakt en de uitvoering daarvan voldeed over 't algemeen uitnemend goed. Was bet koper in het eerste nommerZwei Stazc der unvollendeten Symphonic in H. mol van F. Schubert, wel wat krachtig, dit was dan ook om zoo te zeggen het eenige gebrek dat aan de vertolking kleefde. Uitstekend voldeed ook het tweede nommer, Air (op de G snaar) van Bach, terwijl het Trio Concertantevoor drie violen, van Hermann,mede zeer veel succès had de heeren Egener, Gaillard en B. betoonden zich hier werkelijk zeer bekwame violisten. Dit was ook, wat den heer Egener betreft, het geval in het 5e nommer, bevattende eene Romance van Swendsen en een Stündcken van Ersield krachtig en lieflijk tevens klonken de toonen van deze fraaie composities, en de hartelijke bijvalsbetuigingen, welke den heer Egener ten deel vielen, waren hem ongetwijfeld eene aan gename voldoening voor zijn kunstvol spel. De Serenade, op. 72 van Hofmann, en de Ouverture Rromotheus van Beethoven, voor Orkest, waren mede zeer verdienstelijk, zoodat het geheel volkomen naar wensch slaagde. Daarom was het nog te meer jammer, dat niet een talrijker publiek was opgekomen om van dezen avond te genietenhet vergevor derde van het seizoen was daarvan echter wel de oorzaak. Het gezamenlijk verzoek der Ministers, hoof den van de departementen van algemeen be- I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1