stuur, aau Z. M. den Koning, om eervol ontslag uit honne betrekkingen, is door hen ingetrokken. (St.-Ct.) Uit 's-Hage wordt ons gemeld, dat door de Reg. maatregelen worden voorbereid voor de huisvesting en verpleging van lijders, die zich onder behandeling van Prof. Pasteur te Parijs wenschen te stellen. Niet als een bericht en beschouwing, die onvoorwaardelijk vertrouwen verdienen, maar om den geest te doen kennen, waarin men wij zullen niet zeggen van bevriende zijde in het buitenland over ons spreekt maakt de Arnh. Ct. melding van de volgende regelen uit de Berliner Börsenzeitung „Verontrustende berichten zijn uit Sumatra ontvangen. In Deli is weder een factorij door de inwoners van Atjeh afgebrand en de Ne- derlandsche garnizoenen zijn daar te zwak en veel te verstrooid om de talrijke en over moedig optredende benden onschadelijk te kun nen maken. Troepen uit Java te laten komen is eveneens zeer bedenkelijk, daar de troepen daar toch reeds uitermate verzwakt zijn. De toon der Engelsche bladen in Indië, met name in Penang, vanwaar uit Atjeh van wapenen en munitie wordt voorzien, wordt ook steeds heftiger en dreigender. »Wij wenschen wel," heet het o. a. daarin, //dat onze naburen wilden bedenken, dat het in onze dagen een onbestaanbare anomalie is dat uit een haven waar de Nederlandsche vlag waait, zeeroof gepleegd wordtAls zij Atjeh niet meester kunnen worden, dan zijn er nog andere Euro- peesche Staten die de macht daartoe hebben; de tegenwoordige toestand is voor den handel niet houdbaar, en wat ons betreft zouden wij wenschen, dat de zaak ter hand genomen werd door een Mogendheid, die werkelijk in staat is vrede te maken want Atjeh is een kolonie van zeer veel waarde." De directeur van het postkantoor te Rot terdam brengt ter algemeene kennis, dat, ten gevolge van de vereeniging der gemeente Delftshaven, met Rotterdam, het post- en telegraafkantoor te Delftshaven ophoudt te zijn een zelfstandig kantoor, en van af den len Mei e. k. wordt vervangen door een bij kantoor met vereenigden dienst, hetwelk, wat de postadministratie betreft, geheel onder het beheer komt van hem, directeur. Voorts acht hij het wenschelijk, dat de bewoners van de voormalige gemeente Delfts haven aan hunne correspondenten verzoeken op de adressen der brieven, wissels, couranten, postpakketten en telegrammen duidelijk de nieuwe namen der straten te vermelden, waar door vertraging in de ontvangst zeer zal ver meden worden. De hoofdraad der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo in Nederland, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft in zijn vergadering van den 28n Apr/1 jl. benoemd tot president van dien raad, den heer mr Th. L. M. H. Borret, te 's-Gravenhage, ter vervanging van den heer mr J. F. A. Leesberg, die als zoo danig ontslag heeft genomen. Zekere S., klerk bij den rijks-ontvanger te Zeist, heeft zich in de vorige week vrijwillig te Utrecht in handen der justitie gesteld, nadat hij bemerkt had, dat zijn patroon tot de ontdekking was gekomen, dat er vervalsching in de boeken en verduistering van gelden had plaats gehad, nog al tot een vrij aan zienlijk bedrag. Naar men zegt, waren spel on drank de redenen, dat S. verteringen maakte boven zijn inkomen, die den man in het ongeluk gestort hebben, Op last der justitie bevindt hij zich thans in de cellulaire gevangenis te Utrecht. Eenige jongens en meisjes waren eenige dagen geleden te Groningen aan het A-kerk hof aan het spelen en eindelijk aan bet twisten geraakt. Een der jongens, oud 12 jaar, liep een meisje van gelijken leeftijd, dat voor hem wegliep, achterna en gaf haar in vollen ren een duw in den rug, waardoor zij voorover kwam te vallen met het hoofd tegen een stoephek. Zjj bleef bewusteloos liggen, werd voorloopig in huis gebracht bij den heer K., en later naar huis. Sedert is het kind bijna voortdurend buiten kennis gebleven en giste ren overleden, waarschijnlijk tengevolge van hersenbeleediging. Uit Enschedé wordt aan het Hbl. gemeld dat eergisteren-namiddag het grootste gedeelte der werkstakende arbeiders voor de fabriek des heeren J. F. Scholten Zn. is versche nen; zij riepen de medewerking van den burgemeester in, die met de afgevaardigden twee maal achtereen zich naar de eigenaren der fabriek begaf. De arbeiders hebben thans aangevangen te werken op de door de ge noemde firma gestelde voorwaarden, na, op verzoek van den burgemeester, in het bezit van vroegere touwen te zijn gesteld. Vijf wevers zijn niet weer toegelaten. Men schrijft ons uit Enschedé, dat in de fabriek der firma J. F. Scholten en Zonen nu ook de laatste honderd wevers teruggekomen zijn. Behalve een zestal, dat wegens zijne houding bij de werkstaking werd afgewezen, zijn allen toegelaten, maar de meesten zullen zich de eerste 2 a 3 weken met eene zeer sobere verdienste moeten tevreden stellen, daar niet alle weefgetouwen tegelijk weer van garen kunnen worden voorzien. (A R. Ct.) Men schrijft uit Muntendam d. d. 28 April aan de Pr. Gr. Ct. Gisteren nacht is onze brievengaarder H. Vos heimelijk vertrokken met achterlating van vrouw en dochter en bovendien een tekort in de kas van pl. m. f 300. Hij heeft zich, naar men zegt, per rijtuig naar Assen laten brengen, denkelijk om van daar met den trein naar Rotterdam te reizen. Buiten zijntrac- tement als brievengaarder had hij nog een pensioen van f 200 als Oost-Indisch militair. Een kind van ruim een half jaar in de ge meente iEngwirden,dat door de ouders 's avonds mee op het bed was genomen, werd 's morgens, toen zij wakker werden, dood op den vloer gevonden. Het was uit het bed gerold, zonder dat de ouders zulks hadden gemerkt. Te Oosterwolde is Zondag een knaap levensgevaarlijk door een adder gebeten, toen hij, bij het over een sloot springen, de hand op den grond zette, waar juist de adder lag verscholen. Ook werd de hond, welke de knaap vergezelde, gebeten. Men vreest voor het leven van het jongentje. weeoeew - VLAARDINGEN. In eene tweede verga dering van reeders van haringschepen eer gisteren avond in de zaal Harmonie alhier gehouden, is besloten voor tweede jager eene stoomboot te huren tegen f2100, terwijl als eerste jager evenals het vorige jaar de stoom boot ~Wodan zal dienen tegen een huurprijs van f 1600. Als supercargas zijn benoemd de oud-gezag voerders C. Schouten en G. v. d. Wind, dezelfden van het vorige jaar. Beide jagers zullen te Vlaardingen binnen komen. Hagenoeg al de reederijen, zoowel van hier als elders, nemen deel. KRALINGEN. Woensdag avond werd uit de Oudendijks wetering met moeite gered een 19-jarige jongeling, wonende te Delftshaven, die, door zijn meisje, in de Dijkstra at woon achtig, afgewezen, uit wanhoop in het water gesprongen was. Op het droge gebracht, kon den 6 personen hem moeilijk meester worden, en wilde hij, toen zijn meisje op de plaats was verschenen, opnieuw in het water sprin gen. De politie bracht hem naar haar bureau, en geleidde hem later naar zijne woning te Delftshaven. DORDRECHT. Tegen een ingezetene dezer gemeente is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op den kinderarbeid, doordien hij een 10-jarigen jongen op zijne fabiiek in dienst had. DELFT. Door de Roomsch-Katholieke kies- vereeniging Recht voor Allen alhier is voor de beide vacatures in de Provinciale Staten, door periodieke aftreding van de heeren mr. W. K. S. van der Mandele alhier en J. C. A. M. van der Kun te Rijswijk, in hare eergiste ren gehouden vergadering als haar kaudidaat geproclameerd de heer J. 0. A. M. van der Kun, aftredend lid. In de gisterenmiddag gehouden vergadering der antirevolutionaire kiesvereeniging Reder- land en Oranjealhier zijn tot kandidaten voor de Provinciale Staten gesteld, de heeren J. C. A. M. van der Kun te Rijswijk en jhr. Beelaerts van Blokland te 's-Gravenhage. 's-HAGE. Aan den Gemeenteraad is voor gesteld om alsnog in de bestekken voor de waterverversching op te nemen den aanleg van een schutsluis nabij het stoomgemaal, die f 30,000 zal kosten. Ook met begrip van dat bedrag zal de raming van het geheele werk nog beneden de som van f 860.000 blij ven, indertijd opgegeven. AMSTERDAM. Terwijl Z. M. de Koning gisteren voormiddag eene audiëntie verleende aan particulieren, die van 9.30 tot 10.30 aanhield, en het prinsesje een rijtoer maakte in het Vondelspark, bracht H, M. de Koningin een bezoek aan het Rijksmuseum, waar de directeur de heer Obreen H. M. opwachtte en, rondvoerende, op de merkwaardigste doe ken H. Dr. aandacht vestigde. In de Rem brandzaal teekende H. M. de Koningin, daartoe nitgenoodigd, haar naam in het zoogenaamde gouden boek de leden der commissie van toezicht werden aan de Koningin voorgesteld. Na D/2 uur toevens vertrok H. M. hoogst voldaan, met belofte aan den directeur haar vluchtig bezoek weldra door een langer toeven te zullen laten volgen. Te 12 uur was H. M. aan het paleis terug. Het diner ten hove bestaat heden uit 80 couverts. Genoodigden zijn 0. a. de leden der Eerste Kamer, de kamer- heeren in buitengewonen dienst en de adju danten des Konings. FRANEKER. Door de liberale kiesvereeni ging Algemeen Belang alhier, is besloten, zich met een adres te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, om te verzoeken „dat wederom krachtig worde opgetreden, opdat de oorlog met Atjeh inderdaad eindige en Atjeh voorgoed aan Nederland worde onder worpen". VUCHT. Er bestaat hier nog de oude ge woonte om, als een paar gaat trouwen, den avond voor het aanteekenen op het Stadhuis, in de nabijheid der woning van de aanstaand» zoogenaamd >bruid te schieten." De aanstaande bruid, zoo zegt men, moei

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2