lusten op het eigen kerkhof der Zusters Domi nicanessen, dat op het landgoed Bijdorp te oorschoten in de onmiddellijke nabijheid van het door haar gestichte pensionnaat werd aan gelegd. Wij vernemen dat heden morgen in het haventje op het terrein der waterleiding is gevonden het lijk van den kapitein der Sai- land, die bij de aanvaring op 1 Dec. 1885 over boord geslagen en verdronken is. De Katholieke Vereeniging De Grondwet" heeft blijkens achterstaande advertentie hare leden tot eene vergadering op Donderdag avond opgeroepen. Na alom in den lande zooveel belangstelling in de verkiezingen voor de 1 rovmciale Staten aan den dag wordt ge- legd, behcoren ook de Schiedamsche kiezers niet achter te blijven. Het groot belang der zaak vordert zulks, immers moet de verbete ring der Provinciale Staten onvermijdelijk leiden tot eene betere samenstelling der Eerste Kamer, die eene eerste voorwaarde is,om te ge raken nit den onhondbaren toestand, waarin de liberale staatkunde ons sedert lang heeft gebracht. Wij verwachten dus dat de kiezers door een talrijke opkomst ter vergadering toonen zullen, het groot belang dezer aange legenheid te begrijpen. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven: een R.-K. kerkboekje, een slinger van een klok of pen dule, een roode zakdoek, een koperen ketel, een steenen kan, een zwartbonte geit, een rood kinderwantje, een beursje met f 0.51, een wa gen blauw gegrondverfd, met 2 zijborden en van voren éen ijzeren beugel (soort wijnwa gen,) een granaten armband met gouden slot en een paar nieawe lederen kinderlaarsjes. Z. If. de Koning is Zondag in de Nieuwe Kerk ontvangen door de Kerkmeesters ds C. A. Renier, J. J. Grevers en J. W. Meijer. De beide eersten zijn leden van den Kerke- raad, maar behooren niet tot de geschorsten, daar zij ter vergadering van 15 December afwezig waren. De heer Mejjer behoort tot de 12 gemeenteleden, die met 12 kerkeraads- leden zitting hebben in de kerkelijke commissie van beheer enz. (Hi/.) Ben ik wel ingelicht, aldus schrijft de Haagsche correspondent van 't ütr. Dagbl. dan hebben de ministers, nadat de Koning afwijzend beschikt had op de aanvrage om ont slag, zich bereid verklaard het bewind te blijven voeren, mits Z. M. bewilligde in een kamer ontbinding, en is namens Z. M. daarop ge antwoord, dat van ontbinding der Kamer eerst sprake kon zijn nadat de kiestabel zon zijn herzien, in dier voege, dat het getal leden der Kamer overeenkomstig den eisch der grondwet in overeenstemming werd ge bracht met het tegenwoordige cijfer der be volking. In den ministerraad werd daarop besloten, zich naar deze beslissing des Konings te schikken en de aanvrage om ontslag terug te nemen. Volgens een Haagsch correspondent der Mïdd. Ct. zou lo. de minister Van karne- beek de verdediging van het letterkundig trac- taat met Dnitsehland niet op zich willen nemen, en 2o. prof Van der Hoeven te Leiden zich bereid hebben verklaard, een nieuwe Bnlitaire strafwetgeving te ontwerpen. De Liberale Kiesvereeniging te Rotterdam hield gisteren een vergadering in het Notaris buis, om candidaten te stellen voor het lid maatschap der Provinciale Staten, in de plaats van de aftredende leden, de heeren C E. Virnly, A. E. Roest v. Limburg, mr. A. M. De Cock, James Smith, D. L. Wolfson, A. van Hobokeu van Cortgene en S. J. R. De Monchy. Op voorstel van deu heer mr J. C. Reepmaker en vier andere leden werden de aftredenden op de candidatenlijst geplaatst en met algemeene stemmen tot candidaten geproclameerd. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland eu Oranje en door de katholieke kiesvereeniging de Grondwet zijn tot can didaten gesteld voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Rotterdam de heeren mr. B. M. Bahlmann, dr. J. C. Barkens, jhr. J. Ovan Poll, mr. J. B. J. N. ridder de van der Sehueren, Dieles J. Schrauweu, Fr. van der \alk Jzu. en J. M. Voorhoeve. Ia de vergadering van gedelegeerden der R. K. Centrale Kiesvereeniging Recht voor Allen, te Leiden, zijn tot candidaten gesteld voor de aanstaande verkiezing voor leden der Provinciale Staten: voor het hoofdkiesdistrict Leierdorp de heer T. H. B. Snijders, van Scheveningen, en mr. M. L. J. H. Kerstens, notaris te Leiden; voor het kiesdistrict Alfen M. C. J. Van der Weyden, te Nienwkoop, en O. A. Hoogeveen, te Alfea; voor het district Zoetermeer R. G. S. baron Van Rhemen van Rhemenshuizen en mr J. G. S. Bevers, advo caat, te 's-Graveuhage. Een bericht der Arnh. Ct., dat de proeven met het systeem-Rijsselberghe (telephoneeren langs in gebruik zijnde telegraafdraden) zou den zijn mislukt, moet niet juist zijn. Reeds bijna 3 jaar geleden zijn de proeven genomen, en men heeft toen algemeen kunnen lezen, dat ZÜ z0n geslaagd. Hat stelsel is trouwens elders met succes in werking. Zoo men ten ontzent nog geen aanstalten maakt het in toepassing te brengen, is dat te wijten aan het ontbreken eener wet op de telephie, waar door verbinding van verschillende telephoon- netten vooralsnog wordt verninderd. Is het wetsontwerp op de telephonen wet geworden dan kan eerst de vraag rijzen, of het systeem Rijsselberghe zal worden toegepast. Het heeft bet groote voordeel vau goedkoopte, maar, zijn wij wel ingelicht, dan staan daartegenover enkele bezwaren, die eene algemeene toepassing wellicht niet raadzaam maken pad.) Volgens bij de Ned. Handel-Maatsohappij outvangen telegram is de Snieroe tot rast gekomen en de aangerichte schade niet ernstig. De Spaansche Regeering zal, naar men uit Madrid aan The Standard bericht, van de Cortes machtiging vragen om den duur der handelsverdragen met Spanje tot 1892 te ver lengen. Het Gouvernement zal alsdan geheel vrij zyn en met alle Gouvernementeu nieuwe overeenkomsten kunnen sluiten. Dat socialistische ideeën en schoonklinkende woorden ook reeds tot onze schooljeugd zijn doorgedrongen, bleek nog dezer dagen te Rot terdam. Een onderwijzer diende een knaap, die iets misdreven had, eene gevoelige kas tijding toe. Een ander scholier een meisje van omstreeks 9 jaar daarover blijkbaar verontwaardigd, gaf haar ontevredenheid te kennen door bovenop de schoolbank te gaan staan en luid uit te roepen»Recht voor Allen." De verbazing over die daad was na tuurlijk groot, hoewel de bedoeling er van niet begrepen werd, want of het kind nu daarmede wilde zeggen, dat als de meester den scholier mag slaan, deze wederkeerig den onderwijzer een pak slaag mag geven, dan wel dit het meisje ook haar aandeel in da kastijding wilde hebben, dit begreep men niet, daar de uitlegging er niet werd bijgegeven. (A. v. A.) Aan den heer R. Mees te Rotterdam, die sedert de oprichting der Ned. Gist- en Spiri tusfabriek te Delft in 1869 tot op heden pre sident-commissaris der vennootschap was ge weest en zijn verlangen had te kennen gegeven om wegens gevorderden leeftijd niet meer her kozen te worden, is door bet personeel een keurig bewerkt album aangeboden, waarvan de opdraaht door alle laden van het personeel geteekend was. Men schrijft ons nit Den Haag. Aan het einde van de gisteren gehouden raadszitting werden B. en W; van twee kan ten geïnterpelleerd. Vooreerst over de twee ernstige branden, die in den nacht van Don derdag op Vrijdag der vorige week bijna te gelijker tijd iu de residentie uitbraken. De organisatie van de brandweer was toen ge- blaken nog al wat te wenschen over te laten. Het groote vertrouwen op het tijdig alarmee ren van politie en brandweer en op de wa terleiding als bluschmiddel werd dien nacht nog al beschaamd. Althans het duurde vrij lang vóór men water in voldoende hoeveel heid en jnist tor plaatse waar het noodig was, kon geven, zoodat toeschouwers moesten con- stateereu dat bij tijdige hulp de brand tot een enkele kamer had kunnen beperkt worden. De burgemeester had zich blijkbaar voorbe reid om de interpellatie uitvoerig te beant woorden. Hij gaf eerst een overzicht van het aantal branden, kleine en groote, in de laat ste zes jaren. Zoo hadden er niet minder dan 972 plaats gehad en in bijua al die gevallen was het mogelijk geweest om den brand tot een gedeelte van het aangetaste perceel te be perken. Dit was te dinkeu aan de activiteit van het brandweerpersoneel, aan het deugde lijke stelsel 'van hot telephoLisch waarschu wen van de politie en vooral aan de werking van de waterleiding. Maar nu wat dezen brand betreft, daar had men te kampen ge had met allerlei ongunstige omstandigheden, zooals felle n. o. wind, twee branden te gelijk enz. Ofschoon iedereen gevoelde, dat tot die ongunstige omstandigheden ook behoorde het te laat op het terrein tegenwoordig zijn van do brandweer, liet de burgemeester deze om standigheid onvermeld, maar moest aan het einde van zijn antwoord toch constateeren, dat bij onderzoek van de klachten velen aan B. en W. niet ongegrond waren gebleken en dat »in enkele leemten in de organisatie en het materieel ten spoedigste verbetering zou worden gebracht." De tweede interpellatie betrof de kermis, of zij ditmaal, nu zij voor het laatst hier ge houden zal worden, op den beruchten Zater dag avond tot 2 u. 's nacnts zal mogen open blijven. De burgemeester zeide van ja, omdat Zaterdag een van de kermisdagen is en de politieverordening toestaat, dat op de dagen van de kermis de herbergen enz. tot 2 nnr namiddernacht gelagen mogen zetten. De Haagsche kermis zal dus nog eens, voor 't laatst, in volle weelde genoten kunnen worden. Proficiat Hit Amsterdam wordt aan de A. R. Ct. gemeld Het plan bestaat om de verzameling van het Museum-Broekerhnis over te brengen naar het Rcderlandsch Panopticum en hec Rroekerhuis met den daarbij behooreude tuin

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2