gtlpmmt (Swpcht. limteitlandfichc Jei[ichtw. beurden door mannen wier echtgenooten en kinderen door zulke ellendelingen ongelukkig waren gemaakt? Een Ier bad geen reoht tegen over de landheeren en die toestand duurt nog grootelijks voort. Ierland had een rijken veestapel endeler- scbe runderen waren de beste van Knropa. Om Ierland te fnuiken kwam er eene wet, waar door alle uitvoer uit dat land verboden werd, dat was een doodsteek voor den Iersche ban- del. Toen zonden zij het geslachte vee naar Engeland, maar ook dat werd door eene wet verboden, later zonden zjj hun melk, bun boter, maar ook dat werd bij eene wettelijke bepaling onderdrukt. Toen die tak van handel geheel en al ten onder was, begonnen zij zich toe te leg gen op het maken van wollen stoffen. Overal verrezen fabrieken en de Iersche manufacturen werden zeer gezocht. In 1699 kwam de wet in Engeland, waardoor ook aan dien tak van nijverheid den bodem werd ingeslagen. Twee jaar na dia wet liepen er in Dublin 30.000 bedelende wevers en Ierland was vernietigd, geen veehandel en geen industrie meer. Het treurig gevolg van die moordende on gerechte wetgeving was een ijzingwekkende hongersnood, welke in lerlaud inheemsch was en telkens bet Iersche volk bij tiendui zenden wegmaaide; alleen in 1741 stierven er 400.000 Ieren van gebrek. Ierland is door de onrechtvaardige Engelsche wetten voort durend aan gebrek ten prooi. De ongelukkige jaren van 1846 en 1847 doen OQ3 nog met weemoed aan dat rampzalig volk deuken door het misgewas was de nood gestegen als nooit ergens anders. En het rijke zustereiland Engeland dat Ierland uitzoog, bespotte de Ieren in hun hongerlijden en doodstrijd, zoodat het Katholieke Europa door geldelijke hulp zooveel mogelijk iu den nood dar Ieren trachtte te voorzien. In die dagen toen bij honderdtallen de Ieren reeds den hon gerdood stierven, toen dorst de ltmes letter lijk bet volgende te schrijven. »De stompe gevoelloosheid der Ieren bij de «afschuwwekkende tooneelen, welke zij onder «de oogen hebben en welke met het grootste «gemak uit den weg kunnen geruimd worden, «is zonder voorbeeld in de geschiedenis van «beschaafde volken. Alles wat men leest, «van het Turksche en Chineesche iatalismns «of van de brutaalste zeeroovers is niets in «vergelijking met de Iersche werkeloosheid. «Zij sterven van honger met geld in den zak «omdat de bandelaars een paar mijl ver wo- «nen en zij te lui zijn om spijs te halen, «gansche huisgezinnen liggen dagen lang on- «begraven ten prooi voor de ratten en de «doodkisten als die nog gebruikt worden brengt «men niet dieper onder den grond als de «aardappelen welke men poot." Zoo dorst een orgaan dat zicb, God betere het, «Christelijk" wil noemen over zijne den hongerdood stervende medemenschen spreken en hen bespotten, omdat zij katholiek waren terwijl wij ons het woord herinneren „daaraan zal de wereld erkennen dat gij mijne leer lingen zijt als gij elkander bemint." De beangstigde Ieisuhe bevolking, die in 1845 reeds 90.000 van hare kinderen en in 1846 110.000 naar Amerika had zien vertrek ken, trok nu naar Engeland, waar het overal wemelde van Iersche bedelaars. In de eerste veertien daag van Januari 1847 trokken er 11.200 Ieren naar Engeland, in Maart 50.000, in de eerste helft van April 27.400 enz. Die ongelukkigen brachten hunne kwalen en nunne «ellende over naar Engeland. Toen eerst werd Engeland genoodzaakt ieis voor de arme Ieren te doen, want nadat de armen-wet voor Ier land iu het Engelsche Hoogerhuis werd af gestemd kwam de openbare meening zoozeer in opstand, dat men hoewel schoorvoetend toch iets voor de Ieren moest doen, en de naam van O'Connell blijft deo Ieren in dankbare herinnering. Maar hier over later. Wordt vervolgd AMERIKA. De orde schijnt te Chicago hersteld te zijn^ doch de toestand blijft in het algemeen nog onrustbarend. Men vreest voor nieuwe on lusten te Cincinnati, waar omtrent 20,000 werklieden den arbeid gestaakt hebben, zoodat er troepen heen werden gezonden. Het valt echter niet te ontkennen, dat de staat van zaken een beter aanzien krijgt. Te Chicago hebben nog slechts onbeduidende schermutse lingen plaats gehad. De politie heeft de pogingen tot brandstichting in de fabrieken verijdeld en weder eenige partijen dynamiet, dynamietbommen en oproerige geschriften in beslag genomen. De bekende socialist Most heeft in een ge sprek met een journalist, die hem kwam interviewen uitgeroepen. «Bravo Chicgo Mijne dynamiet-theoriën, jaren lang tegen gegaan, beginnen vrucht te diagen. Tiendui zend anarchisten te New-York staan gereed het voorbeeld der broeders van Chicago te volgen. Hij meende, dat het te Chicago voor gevallene het begin was eener maatschappe lijke omwenteling. Ondanks de snoevende taal van Most is het duidelijk dat de reactie tegen de socialisten steeds veld wint, verschillende vakvereenigingen hebben anti-socialistische meetings gehouden. De republikeinsche pers veroordeelt de socialistische woelingen, die veelal het werk van vreemdelingen zijn en zegt dat de Vereenigde Staten de landver huizing hehooren te beperken. ENGELAND. Gladstone heeft in de zitting van het Lager huis van gisteren medegedeeld, dat de laatste berichten uit Athene nog onvolledig zijn. Het antwoord der Grieksche regeering wijkt in hoofdzaak niet van de vroegere verklarin gen af. De gezanten van Engeland, Duitsch- land, Oostenrijk-Hongarije en Italië hebben Athene reeds verlaten. GRIEKENLAND. De toestand in Griekenland is weder geheel veranderd en alles schijnt opnieuw oorlog te voorspellen. De regeering weigert andere ver zekeringen te geven dan die, welke reeds in hare nota van 27 April zijn vervat. Zonder het ultimatum en de dreigende aanwezigheid van het eskader zijn wij tot alle ophelderin gen bereid en tot een onmiddellijk begin der ontwapening, beweert de minister Delyannes, maar in de gegeven omstandigheden kunnen wij oiis slechts aan onze jongste nota refe- reeren. Daarop hebben de gezanten van Engeland, Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Italië Athene verlaten. De Fransche gezant blijft te Athene en de Russische wacht nadere instruc- tiën zijner regeericg. Het personeel der legatiën blijft ook in de Grieksche hoofdstad. Men beweert dat het blijven van den Russi- schen gezant geen oneenigheid tusschen de mogendheden aanduidt, maar dat zij integen deel zijn overeengekomen ten spoedigste eene proclamatie uit te vaardigen, verklarende dat de Grieksche havens inblokkade-toestand zijn en dat het uitgaan en binnenvallen van schepen zal worden balet. De mogendheden zullen terstond maatregelen nemen om te be letten dat de Grieksche vloot vijandig tegen Turkije zoude optreden. De Minister van Marine heeft bevel ge geven, dat de kanonneerboot Salaminja on middellijk naar Konstantinopel zal gaan, om den Griekschen gezant aldaar af te halen. De minister gaf dit bevel na aankomst der Turksche kanonneerboot Hanje in de Piraeus, die den gezant van Turkije te Athene aan boord zoude nemen. ROME. In de eerste helft van Juni zal te Rome een consistorie worden gehouden, waarin de H. Vader zes kardinalen zal benoemen. De nieuwe candidaten voor het purper zijn Mgr. Theodoli, Majordomus van Z. H. de Aartsbisschoppen van Reims, Rennes en Sens in Frankrijk, van Baltimore in de vertenigde staten en van Quebec in Canada. De aartsbisschop van Chieti zal in plaats van Mgr. Theodoli tot Kamerheer van Z. H. worden benoemd. Men bericht dat na het herstel van den kerkelijken vrede met Pruisen de Pruisische legatie bij den H. Stoel zal worden verheven tot deu rang van ambassade. De Germania kondigt tevens de benoeming aan van ean Italiaanseh prelaat tot nuntius te Berlijn. RUSLAND. Men bericht nader, dat het overhaast ver trek van den Czaar uit Livadië is veroorzaakt door groote boschbranden in de omgeving van het keizerlijk verblijf, die aan de Nihilisten worden toegeschreven. De oproerige partij schijnt den Russischen alleenheerscher dus nergens met rust te willen laten. Schiedam, 8 Mei 1886. Naar aanleiding van een vraag van den heer Elont van Soeterwoude om nadere inlichtingen over het verloop en den afloop der ministe- riëele crisis, ontstond daarover gisteren in de Eerste Kamer een politiek debat, hetwelk echter over den loop der crisis en over de vooruitzichten, waarop de Regeering haar voor nemens tot hervatting van den Grondwets- arbeid doet steunen geen nieuw licht ver spreidde. Daar de minister Heemskerk echter gezegd had, dat het conflict eigenlijk in de Tweede Kamer moet woiden uitgewerkt, omdat daar de hoofdpersoon zetelt, die iu de crisis betrok ken is, vond de heer Van Naamen daarin aanleiding tot höt voorstel om de behandeling van de conversiewet opnieuw aan te houden tot de volgende bijeenkomst aangezien thans de demissionaire toestand van het kabinet geacht kan worden voort te duren. Deze motie werd later ingetrokken en daarop werd de conversiewet in behandeling genomen, vijf leden bestreden, de heer Schimmelpenninck v. d. Oije, en de Minister verdedigden haar, waarop het debat Zaterdagochtend werd ver daagd. Door den minister van staat, minister van binneniandsche zaken, is bepaald, dat, voor zooveel aangaat de verdeeling van het hoofd- kiesdistriot Rotterdam voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal in onderkiesdistricten, het onderkies district Delftshaven is vervallen, en de voor malige gemeente Delftshaven als 4de onder kiesdistrict Botterdam wordt aangewezen. De kiesvereeniging JS/ederland en Oranje in het voormalige Delftshaven, heeft in hare laatstelijk gehouden vergadering nog geen be slissing genomen omtrent een bij haar aan hangig voorstel, om zich aan te slniten bij de bestaande kiesvereeniging van gelijken naam te Rotterdam. De heer B. Hulst, controleur der invoer rechten en accijnzen te Rotterdam, is benoemd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2