van de gelijktijdige waarneming der fnnctie van kamerheer-ceremoniemeester, en deze opgedragen aan den heer mr. J. D. C. C. W. baron de Constant Rebecque, oud-hofmaar schalk van Z. M. Men sohrjjft aan het D. v. Ned. uit Den Ba&g, dat Heemskerks verklaring vollediger had kunnen zün. Had de premier zijn volle hart uitgestort, dan zou hij in de Eerste Kamer bij zijn woorden hebben gevoegd, dat het zijn voornemen is de Kamer te ontbinden, zoodra deze weigert met hem de nog naïef aan de orde gehouden Grondwets-herziening tot stand te brengen. Het raadsel, hoe het mogelijk was, dat de heer Heemskerk weder met den heer Bloem voor de Kamer wilde verschijnen, is opge lost. De heer Bloem was evenals de heer Heemskerk de man van het oogenblik, waar voor geen ander kon gevonden worden. Heems kerk wilde Bloem in den steek laten en zou zijn Kabinet gaarne met mr. Pijnappel hebben opgefrischt, doch deze dankte voor de eer. En het terrein waar men ministers van Finan ciën aantreft, was reeds zoo afgejaagd {D. v. N.) Bij velen, die met belangstelling den loop van 's Lands zaken gadeslaan, moet een gezeg de van den heer Fransen van de Putte, in de zitting der Eerste Kamer van Vrijdag jl. •en zonderling gevoel van verbazing, om niet te zeggen van verontwaardiging, hebben op gewekt, toen hij aan den Minister Heemskerk, met aanhaling van een vroeger gezegde van den heer Elout, dorst verwijten „dat men eigene zaken scheen te verwarren met 'j- Lands zaken!" De suikerplanter-Minister mocht zich daarbij wel eens herinneren, hoe zijn politieke hande lingen, van den beginne af tot den einde toe, de strekking en ook, helaas! het gevolg hebben gehad om het Cultuurstelsel, dat voor den Lande in het algemeen zoo schoone uitkomsten opleverde, ten onder te brengen, om daarvoor in de plaats de particuliere suikerteelt te schuiven met het nu gebleken rampzalig ge volg, dat de eens zoo bloeiende kolonie voor het moederland een gevaarlijke lastpost is geworden, daar al de berekeningen, om de particuliere industrie te ontwikkelen ten koste van het bestaande stelsel, ten eenemalehebben gefaald. Was er dan niemand in onze Eerste Kamer, die op de gedachte kwam, aan den oud-Mi- nister-suikerplanter de parabel te herinneren ▼an den man, die een splinter meende te zien in bet oog van zijn buurman maar den balk niet bespeurde, die in zijn eigen gezichts-orgaan was te vinden. {Dagblad.) De Tweede Kamer is opgeroepen tegen Dinsdag 18 Mei, des namiddags te half twee. Onze correspondent te Berlijn meldt Uit Bad Wildungen wordt bericht, dat -aldaar apartementen voor den Koning en •de Koningin der Nederlanden in gereedheid worden gebracht, en dat de komst van HH. MM. tegen den 18en dezer aangekondigd is. Uit goede bron verneem ik dat de Duit- sche regeering, na de aanneming van het zalmtractaat door de Nederlandsche Kamers, niet meer zooveel politiek gewicht als vroeger hecht aan het tractaat over den letterkundigen eigendom. Met het oog op den algemeenen en sterken tegenstand, dien dit tractaat in Nederland ondervindt, en in de veronderstelling dat misschien tater eene internationale rege ling van het bedoelde onderwerp tusschen alle staten mogelijk is, schijnt de regeering te Berljjn niet geneigd, om den wille van laatst bedoeld tractaat, de thans bestaande voor treffelijke verhouding tusschen Berlijn en 's-Gravenhage eenigszinsin gevaar te brengeD. (A. R. Ct.) Aan de beurt van aftreding uit bet Anti revolutionair Centraal Comité zijn de heeren Van Alphen, Diemer, wijlen J. Esser en dr. Kuyper, voorzitter. De tweetallen, door het comité voor deze vier vacaturen voorgesteld, bestaan uit de heeren Van Alphen en Roodhuyzen, Diemer en Noordtzij, Hoogeveen en Wentinok, Kuyper en Schimmelpenninck van der Oye. De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft naar aanleiding van het wetsontwerp tot bekrachtiging van het contract met de Rhijn- spoorweg-Maatschappij, tot verlenging harer concessie, de Tweede Kamer in een adres ge wezen op een gewichtig nationaal belang, dat geheel uit het oog schijnt te zijn verloren het belang der scheepvaart tusschen de twee groote koopsteden van Nederland. Sedert jaren bestaan er plannen om het vaarwater tusschen Amsterdam en Rotterdam te verbeteren, en deze dringend noodige zaak zou sedert lang zijn tot stand gekomen, wan neer het bekend geschil tusschen Prov. Staten der beide gewesten over de richting bjj Gouda dit niet voortdurend had belet. Intusschen is het niet alleen de gebrekkige toestand van het vaarwater, waarover de scheepvaart zich en terecht beklaagthet zou slechts een halve maatregel zijn wanneer daarin ten koste van millioenen verbetering kwam een andere hinderpaal is gelegen in de beide lage brug gen der Nederlandsche Rhijnspoorweg-Maat- scbappij over de Gouwe en vooral in die op de Rotterdamsche lijn, die zooveel druk ker dan de Leidsche geëxploiteerd wordt. Adress. dringt er nu op aan deze bezwaren alsnog, door onderling overleg, zullen worden verwijderd. Met grooten luister zal de wereldtentoon stelling te Liverpool door koningin Victoria worden geopend. Ofschoon Nederland daar spaarzaam vertegenwoordigd is, maken naar men ons van daar schrijft de Neder landsche inzendingen toch een zeer gunstigen indruk. Onder de Nederlandsche firma's be- hooren de heeren H. Hellebrekers Zonen van Rotterdam, Wessanen Laan vanWor- merveer, Zegers van Waalwijk en anderen. Vooral de sierlijke, rijk met draperiën voor ziene étalage van de heeren Hellebrekers Zonen maakt een uitnemenden indruk. Als hofleveranciers met het „Je maintiendrai" in top heeft de genoemde firma terecht begrepen, geen kosten te moeten sparen om Holland en meer in het bijzonder Rotterdam op de Li- verpoolsche Expositie flink te doen uitkomen. (R. Awsbl.) Naar men uit 's-Hage aan de A. R. Ct. mededeelt, zullen, met de invoering van den a. s. zomerdienst op de Staatsspoorwegen, wat Rotterdam aangaat waarschijnlijk de volgende wijzigingen plaats vinden. Sneltrein no. 17, die 7.40 v. m. van daar naar België vertrekt, zal vervallen daarentegen zal personentrein 115, die 8.25 vertrekt en naar Venlo loopt, voortaan ook over Zwaluwe naar Rozendaal rijden. Verder zullen nog worden opgehevenper sonentrein 220, die thans in de richting Geldermalsen te 2.50 n. n>. van Rotterdam gaat; personentrein 114, die Breda des v.m. 7.50, en personentrein 213, die uit de richting Geldermalsen om 10.61 des v. m. te Rotterdam aankomt. Omtrent den heer B. Hulst, den opvolger van den heer J. Goossens als provinciaal inspecteur der belastingen van Noord-Holland en Utrecht, wordt door het Hand. gemeld, dat genoemde heer bezield is door eenzelfden geest als zijn geachte voorganger, wat de milde toepassing van wetten en verordenin gen betreft, waar het slechts op formaliteiten aankomt, 't geen voor de handelsbeweging zeker van groot belang is. Na de controles Delfzijl, Harlingen en Schiedam te hebben beheerd, was de laatste standplaats van den heer Hulst Rotterdam. T Aan de A. R. Ct. wordt medegedeeld Na de Rotterdamsche firma Schumacher Co. alom bekend is tracht zij, ter opfris- sching der vorige firma, »zaken" te doen onder den naam „K. Vau Haart". Men wachte zich voor schade. Naar de D. C. verneemt is van hooger hand last gegeven, dat het te Delft in garnizoen liggend bataiijon infanterie moet worden ge oefend in het leggen van spoorbanen. Het materiaal benoodigd voor eene baan van 140 meter is bereids aangevoerd. Het terrein, waar die exercitiën zouden moeten geschieden, had zjjn eigenaardige eischen, aangezien de houten onderleggers hoewel slechts gedeeltelijk inge graven wordende, toch eene omwerking van den grond vereisehten, die het voor eene andere bestemming weder minder geschikt zouden maken. Het exercitieterrein, als het ware de aangewezen plaats, kon in deze daartoe niet bestemd worden. Een meer geschikt ter rein bood zich aan langs de oostzijde van de infanterie-kazerne aan de Paardenmarkt tus schen de boomen en de gracht en waar dan ook reeds 50 meter spoor zijn gelegd. Ter voltooiing van de verdere baan strekte het verzoek van den garnizoens-commandant aan den gemeenteraad om daartoe te bezigen den grond der Paardenmarkt, eveneens tusschen de boomen en de gracht. In de laats tvorige raadszitting van 29 April werd dit verzoek behandeld en onmiddellijk toegestaan. Uit het Westland wordt aan het Haagsche Dagbl. geschrevenHet koude weder is oor zaak, dat de aspergeverzending nog weinig te beteekenen heeft, hoewel de vraag naar dit product zeer aanzienlijk mag worden ge noemd. De aardappelen, die van de nacht vorsten veel hebben geleden, beginnen zich weer te herstellen, hoewel men over 't alge meen nog weinig reden van tevredenheid heeft. Het boomgewas daarentegen geeft betere verwachtingende pruimen- en perenboomen, alsmede de bessenboompjes bloeien dat'teen aard heeft. Echter wordt zoowel door den tuin- als door den landman zeer verlangd naar regen en zachtere weergesteldheid. In eene te 's-Hage gehouden vergadering van officieren is besloten tot het oprichten eener militaire sportvereeniging. Tot presi dent werd verkozen majoor Ypey en tot secretaris de le luit. der huzaren jhr. Van den Bosch. Het schriftelijk antwoord van de belegeraars der Nieuwe Kerk op de sommatie van de heeren Westhoft en Van der Dussen bevat het voorstel om het geschil of te onderwerpen aan de be slissing der gemeente, of de zaak te laten berechten door gekozen mannen „mits slechts dit scheidsgerecht in christelijken zin en met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2