schappij in dezen zin besluit, en men wacht daaromtrent nog slechts het antwoord van den heer Petitjean, die alles in het werk stelt, om de kwestie in der minne te schikken. In alle geval wordt het einde der werk staking binnen korten tijd voorzien de ijzer smelters zijn bepaald voornemens het werk te hervatten en de burgerij, alsook den handel van Decazeville, betoonen de grootste ver bittering tegen de mijnwerkers. De afgevaardigden hebben in blanco onder- teekend, en dit stuk overhandigd aan den heer Laur, die nog slechts de handteekening der bestuurders wacht om zijne uitspraak te doen. In dit geval zcu misschien reeds spoedig den arbeid algemeen hervat worden. GRIEKENLAND. De mogendheden verwachten eene nota van het nieuwe kabinet, waarin de stellige zeker heid der onmiddellijke ontwapening zal ge geven worden. Na ontvangst van dit stuk, zullen zij aan hunne gezanten bevel geven naar Athene terug te keeren, om de uitvoe ring der verbintenis van het gouvernement omtrent de ontwapening te bewaken. De groote mogendheden zullen bovendien eene internationale commissie inrichten en aan de vloot het bevel zenden de blokkade te staken. Het vereenigd eskader zal nogthans in de Grieksche zeeën blijven, tot dat de ontwape ning zal voltrokken zijn. ITALIË. Het volgende lezen wij in eene correspon dentie uit Rome aan de Tijd omtrent het aan deel dat de vrijmetselarij neemt aan den ver kiezingsstrijd ter gelegenheid van de ontbinding der Kamers. De verkiezingen, die van de ontbinding der Kamer het gevolg zijn, geven ons het twij felachtig genot der meest curieuze verklarin gen en voorstellen. Een door de Vrijmetse larij te dezer zake uitgevaardigd document mag door ons niet onopgemerkt blijven. In een door de Fieramasca van Florence opge nomen circulaire dringt de loge niet alleen aan op ijver bij de stembus, maar vooral be toogt zij hoe de Vrijmetselarij krachtens haar aard en haar roeping bestemd is het clerica- lisme te bestrijden, -»het eenige dat men ha- ten mag en moet." Dit heet ten minste kla ren wijn schenken en is zeker heel wat eerlijker dan het getier der zoogenaamd „tamme" loges, die de goe gemeente zoo gaarne zou den willen wijsmaken, dat de Vrijmetselarij zich louter met werken van reine menschen- liefde bezighoudt! SPANJE. Door een allerhevigst orkaan dat Donder dag avond in de omstreken van Madrid woedde, zijn 66 personen gedood, en twee honderd gekwetstvele huizen werden ver woest. Het bovengedeelte van den toren van San Yeronimo is door den storm omgeworpen, en heeft in zijn val aanzienlijke materieels schade aan de kerk veroorzaakt en verschil lende personen gedood. In den Kruidtuin en op de openbare wan delplaatsen zijn duizende boomen ontworteld. In de voorsteden vooral zijn de verwoestin gen verschrikkelijk. De waschhuizen van Manzanarès zijn totaal vernield en letterlijk door den storm meege voerd. De spoorwegen zijn beschadigd en geheel de telegraaf afgesneden. Men spreekt reeds van 70 dooden en 400 gekwetsten. ScHiiDAit, 15 Mei 1886. Het Koninklijk besluit tot ontbinding der Tweede Kamer, uitgegeven den 12den dezer, bepaald in art. 3, dat de verkiezingen zullen plaats hebben op den 22sten Juni. Art. 101 der Kieswet schrijft voor dat, in geval van ontbinding der Tweede Kamer, de verkiezing van de leden der nieuwe Kamer plaats vindt binnen 40 dagen »na de dagtee- kening van het besluit tot onbinding. De nieuwe verkiezing moet dus plaats heb ben vóór den 20sten Juni, en de eerste samen komst der Kamers vóór den 12den Juli. Bij >herplaatsing wegens misstelling" van bet Kon. besluit van 11 dezer {Stbl. no. 105), in de St.-Ct. van gisteren-avond, wordt afge kondigd, dat de verkiezingen voor de ont bonden Tweede Kamer zullen plaats hebben op 15 Juni en de herstemmingen, zoo noo- dig, op 29 Juni. In de Staatscourant van Woensdag heette het in het niet-officië l gedeelte, dat de Tweede Kamer tegen Dinsdag 18 dezer des namiddags te l'/2 uren was bijeengeroepen tot hervatting der werkzaamheden In de St. Ct. van Donderdag las men in het officii;de gedeelte hetontbindings-besluit, waarin o. a. gezegd werd, dat de minister van binnenl. zaken de tegenwoordige zitting in een vereenigde vergadering der beide Kamers sluiten zou des namiddags te 3 uren. Vat men beide mededeelingen letterljjk op, dan kunnen Dinsdag a. s. de werkzaamheden hervat worden van des namiddags te 1.30 uren tot des namiddags 2.50. Immers er zijn ten minste 10 minuten noodig om de leden der Eerste Kamer te laten binnentreden, en gereed te zjjn tot de ontvangst des ministers. Doch zoo letterlijk zal het wel niet bedoeld zijn. Doze zonderlinge geschiedenis geeft aan leiding tot geheel andere vermoedens. Intusschen is er nu weer verandering ge komen. De Kamer is thans bijeengeroepen, waarschijnlijk per telegraaf door den voorzitter der Tweede Kamer, tegen Maandagnamiddag te D/j ure, zoodat dien dag nog een mid dag- en avondzitting en Dinsdag een ochtend zitting kan gehouden en daarin den minister rekenschap kan gevraagd worden, alvorens hij de Kamer te 3 uren ontbindt. En zoo heeft de heer Heemskerk ontdekt, dat er menschen zijn, die nog vroeger opstaan dan hij. (Jldsb). De verhouding der partijen in de Provinciale Staten van Friesland en Zuid-Holland, na de jongste verkiezingen is volgens het D. v. Ned. deze: Vóór de verkiezingen waren de Prov. Staten van Friesland samengesteld uit 39 liberalen, 9 anti-revolutionnairen en 1 Katho liek. Er was één vacature. Thans zijn gekozen 28 liberalen, 12 anti- revolutionnairen en 2 katholieken. In Heeren veen is herstemming tusschen vier liberalen voor twee plaatsen; van de verkiezing in Dokkum voor zes leden (5 periodiek aftredende en een vacature door sterfgeval) is de uitslag nog niet bekend.(Te Dokkum viel de verkiezing uit in liberalen geest. Red.) De Staten van Zuid-Holland telden 55 liberalén en 25 anti-liberalen; 29 liberalen en 11 anti-liberalen waren aan de beurt van aftreding. Gekozen zijn ot zullen worden 24 liberalen en 15 anti-liberalen. De enkele herstemmingen kunnen geen wijziging in deze berekening brengen. Er zijn dus vijf plaatsen door de liberalen verloren en de verhouding is 50 tegen 30. (T.) Met water en vuur liep men dezer dagen in het kiesdistrict Vlaardingen rond. Er ver scheen een strooibiljet, waarin van quasi-Pro- te8tantsche zijde werd gewaarschuwd tegen het opdringen, „uit het Gereformeerd Vati- caan'' te Amsterdam, van katholieke candi- daten (voor de Staten), en ten slotte werd de fraaie raad gegeven om dan maar in 's Hemels naam liever van de stembus weg te blijven. Deze doorzichtige taktiek van liberale zijde die zoo graag verdraagzaamheid preekt was niet onverstandig aangewend voor de onnoozelen onder de kiezers en boat mo gelijk ook zegt De Tijd dat de libe ralen hun (schrale) overwinning te Vlaardin gen aan den schranderen en eerbiedwaardigen schrijver van dat strooibiljet te danken hebben. (Z>.) In een der onder-kiesdistricten in de ge meente Schoterland kwam bij de jongste ver kiezing voor de Staten slechts ééa kiezer bij de bns, en bij 't openen der stembussen voor de verkiezing van de Staten te Heeren- veen vond men onder de stembriefjes.een rekening, die nog niet voldaan was. De afdeeling van den Bond voor Algemeen Stemrecht te St-Jacobi-Parochie heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Dokkum ge proclameerd den heer Herman De boer, vroeger pred. in Noord-Holland, thans veehouder in 't Meer bij Heerenveen. Naar de Midd. Ct. thans met zekerheid kan melden, heeft de heer jhr mr J. J. Pompe van Meerdervoort zijn mandaat als lid der Tweede Kamer voor bet hoofdkiesdistrict Goes nedergelegd, op grond dat de aan zijn be trekking van rechtercommissaris verbonden werkzaamheden hem niet toelaten dat man daat naar eisch te vervullen. Te Potsdam is dezer dagen de verloving gevierd van een Prins van Reu3s, jongere linie, met Hertogin Charlotte van Mecklen- burg-Sehwerin, dochter van wijlen Hertog Wilhelm en Prinses Alexandrine van Prui sen. De brnid, een kleindochter van Prinses Marianne der Nederlanden, is bijna 18 jaar. Prins Hendrik XVIII, haar bruidegom, is 39 jaar oud en vleugel-adjudant des Keizers. Het huwelijk van Hertog Johau Albert van Mecklenburg-Schwerin met Prinses Elisabeth van Saksen-Weimar, dochter van Prinses Sophia der Nederlanden en nicht der Keizerin, wordt in het aanstaande najaar voltrokken. In het politieblad worden gesignaleerd Charles Peil, ongeveer 39 jaren en Francis Bonnet, ongeveer 40 jaren, laatst wonende te Rotterdam, en aldaar kantoorhondende onder de firma Etcbeverry et Peil fréres. Tegen hen is door de Arrond.-Rechtbank alhier, op 5 Mei jl. rechtsingang verleend, met bevel van gevangenneming, ter zake van diefstal. Zij hebben slechts 14 dagen te Rot terdam gewoond onder bovenvermelde ver moedelijk valsche namen. Zij spraken Fransch en Spaansch (de eerste ook Engelsch) en wisten zich zeer goed voor te doen. Pell is klein, bleek en blond (ook van baard) en heeft een ovaal aangezichtbij droeg een lorgnet en een donkere jas met kraag en opslagen aan de mouwen van bont. Bonnet is middelmatig van lengte, gezond van kleur, donker van oogenhij had lang en zwart haar, een zwaren zwarten baard, was bijzon der zwaarlijvig en miste eenige voortanden hij droeg een wit vest, een donkere jas en een lichtgrijze overjas. De Officier van Justi tie te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhou ding en bericht. {Zie verder het Bfvoegsel.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2