r echter spoedig gestuit. Een onberekenbare schade is in den geheelen omtrek der stad aan den oogst toegebracht. Ondanks haren hoog-zwangeren toestand en tegen het uitdrukkelijk verbod der genees- heeren heeft de Koningin het tooneel der verwoesting willen bezoeken en de ongeluk- kigen vertroosten. Zij heeft hun persoonlijk geld uitgedeeld en beloofd de nagelaten weezen der slachtoffers onder hare bescherming te zullen nemen. Daarenboven zal zij zich aan het hoofd stellen van eene commissie van on dersteuning, die in het koninklijk paleis zal bijeenkomen. Schiedam, 17 Mei 1836. De Koninklijke familie is Zaterdag ochtend te rnim 8 uren van het Loo vertrokken. Z. M. moet voornemens zijn, in October op het Loo terug te keeren. De ontbinding der Tweede Kamer, die thans door den Koning is noodig geacht, is de vijfde, sedert de Grondwetsherziening van 1848. De eerste volgde op de Aprilbeweging op 26 April 1853. De twee volgende hadden onder het eerste ministerie-Heemskerk plaats, in 1866 en 1868. De vierde was in het eind van 1884 een uitvloeisel van de verandering van art. 198 der Grondwet. Aan de Tweede Kamer zijn ter overweging gezonden twee wetsontwerpen tot invoering van broezen, ter vervanging van koperen pasmunt in de koloniën Suriname en Cura9ao. Thans is door de Regeering voorgesteld een wetsontwerp, om bedrog bij verkoop, niet alleen van boter, maar van alle levensmiddelen tegen te gaan, door, met eenige wijziging, de oorspronkelijke redactie van art. 329 van het nieuwe strafwetboek te herstellen, en één jaar straf te bedreigen tegen den verkooper die den kooper bedriegt: lo. door hem opzettelijk te verkoopen of te leveren wat niet of slechts gedeeltelijk is, en uiterlijk gelijkt op hetgeen hij verlangde en meende te koopen of kocht; 2o door hem die een bepaald aangewezen voorwerp kocht, opzettelijk iets anders daar voor in de plaats te leveren 3o ten opzichte van de hoedanigheid of de hoeveelheid van het geleverde door het aan wenden van listige kunstgrepen. Wij rekenden gisteren 14 plaatsen, die de liberalen zouden verloren hebben. Het liberale Handelsbl. toont aan, dat het er 15 zijn. Moch ten de liberalen bij alle herstemmingen het onderspit delven, dan zouden 27 plaatsen door ons gewonnen zijn. Msb De Deputatenvergadering is, schrijft De Standaarduitmuntend afgeloopen. Het ont- hindingsbesluit bezielde blijkbaar de vergade ring. Het bericht van dit Da Capo van 1866 had op eens aller gemoederen wakker geschud en warm gemaakt, en nogmaals, evenals in 1866, gevoelde men den ernstigen plicht, om ook nu weer als anti-revolutionnaire partij pal te staan voor de ongeschonden eer van onze constitutionneele rechten. „Van verdeeldheid naar aanleiding van het kerkelijk conflict was zweem noch spoor te ontdekken. Niet als kerkelijke kibbelaars, maar als politieke geestverwanten was men er saam. De opkomst van leden der Staten-Generaal en Staten-Provinciaal was zeer groot, en even talrijk van de mannen der droite als van die der gauche. Gesterkt en met geesdiift bezield beerde men van dezen politieken partijdag huiswaarts." Het stoomschip Rkosinearriveerde van Japan via den Nieuwen Waterweg met volle lading te Rotterdam met eene diepgang van 75 decimeter, gelijk staande met vier-en-twin- tig en een half Engelsche voet. Bij het bin nenkomen werd sein gedaan van den Hoek van Holland dat er 77 decimeters water was, gelijkstaande met 25 voet en twee duim En- gelsch. Het stoomschip arriveerde ten 1 u. 20 m. n. m. in den Nieuwen Waterweg en was tegen 4 u. voor de stad Rotterdam. Dit is tot heden het meest diepgaande stoom schip dat met ongebroken last voor deze stad arriveerde. Hendrik van de Pavert, eigenaar van het zeilvaartuig genaamd Gezina, wordt uitgenoo- digd zijne woonplaats op te geven aan het departement van waterstaat, handel en nij verheid, ten einde aan hem te kunnen uit reiken eene ordonnantie van betaling, groot f90. Aan een schrijven van een der Nederland- sche pelgrims naar Rome, gedagteekend Ge nua 12 Mei '86, aan het Ltr. Dagblad wel willend ter inzage afgestaan, ontleent dat blad het volgende: „Te weinig tijd om veel te schrijven. Milaan is prachtig; ik ben let terlijk vermoeid van het bezichtigen der kunst schatten, waaraan Italië zoo rijk is. Wij hebben van avond concert, aangeboden door de Genueesche leden der Yereeniging van het „Katholieke Congres"; de uitnoodiging luidt: „Hulde aan de Nederlandsche Pelgrims", Wij bevinden ons allen in goede gezondheid; tafel en logies laten niets te wenschen over. Een telegram uit Rome meldt, dat de pelgrims Zaterdagmiddag aldaar zijn aange komen. Voor het kantongerecht te Rotterdam hadden zich Zaterdag een aantal personen te verantwoor den wegens het zich in den spoortrein bevinden zonder geldig plaatsbewijs. A. had zijn kaart je verloren, B. had een biljet tot Schiedam, maar was toch maar doorgereden tot Rotter dam, C. had een retour, reeds eenige weken oud, D. had zijn kaartje aan stukken gescheurd en weggeworpen, enz. enz. Tegen allen werd een geldboete geëischt, verschillende van f 1 tot f6, terwijl één beklaagde zich zóó bru taal aanstelde, dat de kantonrechter hem uit de zaal liet zetten, en tegen wien de eisch was f 10 boete. Door den hovenier Jacobus Krijger, te Naaldwijk, zijn heden de eerste nieuwe aard appelen van den kouden grond ten Paleize aangeboden. Ze zullen naar HH. MM. den Koning en de Koningin, die zich te Arolsen bevinden, worden opgezonden. Naar de „Delfsche Opmerker" verneemt, zullen door de H. IJ. Sp. M. twee waggons worden voorzien van de inrichting, door den heer Lindo uitgevonden, om ongelukken bij het koppelen der wagens te voorkomen. Deze waggons zijn bestemd om door geheel Europa te worden gezonden, zoodat alle spoorweg maatschappijen met die voortreffelijke inrich ting zullen kunnen kennismaken. De rechtbank te 's Hage veroordeelde ter zake van bedelarij tot 1 dag gevangenisstraf den orgeldraaier, die, zonder orgel en op een dag van de week waarin hij niet spelen mocht, aan de huizen der bewoners toch centen was gaan inzamelen, alleen met den slinger van het orgel bij zich. De wielerwedstrijden, uitgeschreven door de Haagsche vereeniging De Ooievaar, zul len hoogstwaarschijnlijk worden gehouden op 21 en 22 Aug. a. s. Aan prijzen wordt alsdan voor een bedrag van f 1000 uitgeloofd, ter wijl o. a. zal gereden worden om het „Mees terschap van Zuid-Holland." Op 12 Juli a. s. zullen ook te Harlingen nationale wielerwedstrijden worden gehouden. Door den Rijnspoorweg worden aan de deelnemers aan den roeiwedstrijd tusschen de universiteiten Leiden, Delft en Utrecht, te houden op Zondag 30 Mei a. s. op het N. Spaarne te Haarlem op vertoon van hun le gitimatie-bewijs retonrbiljetten naar Amster dam afgegeven, tegen betaling der enkele reisvracht, geldig van een dag voor tot en met een dag na den wedstrijd. Uit de acte van beschuldiging tegen E. Loof, kapper, geboren te 's-Hage en wonende te Utrecht, thans in hechtenis, blijkt dat hij beschuldigd wordt van poging tot moord, welke poging door uiterlijk bedrijf gebleken en tot een begin van uitvoering overgegaan, niet dan door toevallige en van daders wil onaf hankelijke omstandigheden weerhouden is of hare uitwerking heeft gemist. Het betreft de op 17 Febr. plaats gehad hebbende poging om zijne vroegere beminde P. v. V., die hem wegens de geringe vooruitzichten zijner zaak had afgeschreven, met een revolver te dooden. De beklaagde heeft bekend, welke bekentenis wordt bevestigd door de verklaring van 8 ge tuigen. Te Leiden is een vereeniging opgericht, welke zich ten do al stelt om den 3den Oc tober, den gedenkdag van Leiden's ontzet op meer feestelijke wijze te vieren, dan tot heden het geval was. Meer dan driehonderd leden sloten zich aan. Als bestuursleden werden gekozen de heerenMosyk, Huiser van Reenen, E. Was, S. B. Yos, W. A. Yan Lith, Knut tel, Brouwer, Goedeljee, Felix Driessen, ter wijl een plaats aan een lid van het studen tencorps zal aangeboden worden. Een vischventer te Amsterdam trof 't Za terdag ongelukkig. Hij werd in bewaring genomen wegens dronkenschapzijn visch werd als bedorven verbeurd verklaard, en toen zijn naam werd vernomen, herinnerde de po litie zich al dadelijk, dat hij nog een maand gevangenisstraf te goed had. In den vroegen morgen van den 28e Juni a.s. zullen de feestelijkheden ter herdenking van het 250-jarig bestaan der Utreohtsche Hoo- geschool te Utrecht aanvangen met het lossen van eenige saluutschoten. Van wege den Mi nister van Oorlog is de plaatselijke komman- dant uitgenoodigd zich met den kommandant van het le reg. vesting-artillerie te Utrecht te verstaan, tot het daartoe verstrekken van personeel en materieel. Men meldt ons uit Lutjebroek Ruim een viertal maanden geleden, deed de heer E. Brandsma, theehandelaar te Amster dam, eene oproeping in het Nieuws van den Dag, om een handelsmerk voor eene op te richten koffiezaak. Hij loofde voor 't best ge keurde merk eene som van f 100 uit. Van niet minder dan 1004 inzenders met 1664

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2