Schiedams che Alcohol-Fabriek, heeft de eer, de in zijne circulaire van 27 Februari j. 1. gestelde grondslagen eenigszins gewijzigd op nienw bij deze aan te bieden, in het ver trouwen dat daardoor de bezwaren van som migen zullen weggenomen zijn, en een meer ruime deelneming in het plan, door het Comité voornoemd voorgestaan, daarvan bet gevolg moge wezen. Het Comité neemt dus de vrijheid ander maal Uwen steun in te roepen, ter bereiking van het bekende doel, in zijne circulaire van 27 Februari omschreven en thans op de navol gende gewijzigde voorwaarden lo. Minstens 25 Aandeelhouders zullen ieder voor een Aandeel, groot f2000,volge stort, aan de Vennootschap als oprichters moeten deelnemen van dat gezamenlijk kapi taal zullen de kosten der oprichting worden bestreden. 2o. Tot dekking van de exploitatie-rekening zullen minstens 300 branderijen moeten toe treden als contribuanten, van welke hoogstens ieder f 10,per maand zal mogen worden gevoiderd de contribuanten verbinden zich voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren. 3o. De Aandeelhouders verplichten zich voor elk hunner branderijen deze maandelijksche eontribntiëa eveneens bij te dragen. 4o. Hit de gezamenlijke contribution zullen a De Aandeelhouders 5 van het bedrag hunner Aandeelen, of van het resteerende daarvan, genieten b. Jaarlijks 10% van het bedrag der Aan deelen aan iederen Aandeelhouder terug be taald worden c. de verliezen op de exploitatie-rekening bestreden worden. 5o. Aan 't eind van ieder boekjaar zal be hoorlijk rekening en verantwoording worden gedaan, en het eventueel saldo der exploitatie rekening onder de contribuanten naar even redigheid van ieders bijdrage worden ver deeld. 6o. De contribuanten, die gedurende vijf jaar geregeld hebben bijgedragen, zullen bij het eindigen van dien termijn, hoofdelijk het recht hebben met diegenen der oprichters, welke hunne deelneming wenschen te con- tinueeren de onroerende goederen der Ver- eeniging over te nemen, tegen den prijs waarop die goederen den oprichters alsdan te staan komendie prijs zal door het getal der op richters en contribuanten boven vermeld, wor den gedeeld en aldus het bedrag der nieuwe Aandeelen worden bepaald. In het vertrouwen, dat deze wijzigingen de bezwaren, die er bij enkelen bestonden ten opzichte van het recht van eigendom van de vaste goederen der geprojecteerde Ven nootschap hierboven bedoeld, zullen opheffen, veroorlooft het Comité zich nogmaals drin gend den steun van allen in te roepen, die hunne medewerking willen verleenen tot ver betering van den Moutwijn-handel, door het wegnemen der overproductie en omzetting daarvan in Spiritus, en volgens zijn inzien tot een geleidelijke opheffing van den druk waaronder onze branderijen reeds te lang verkeeren. H3. MM. de Koning en Koningin en H. K. H.-prinses Wilhelmina kwamen Zaterdag namiddag te Arolsen aande vorst van Waldeck-Pyrmont was zijne hooge gasten te gejnoet gereisd tot Scherfede. De straten waren getooid met Waldeckscbe, Nederlandsche en Duitsche vlaggen. Tal van bloemen en ruikers werden aan de grensstations bet vorstelijk paar aangeboden, en bij den tocüt door de straten van Arolsen werden nog veie bou- quetten in het rijtuig geworpen. Heden ver laat de Koninklijke famillie Arolsen weer, om zich naar Wildungen te begeven. (Z>.) De sluitrede van den Minister van Bin- nenlandsche zaken in de Kamerzitting van gisteren eindigt als volgt Met leedwezen moet ik vermelden den niet bevredigenden uitslag der behandeling tot dus verre van de voorstellen van veranderingen in de Grondwet. Nadat namens ongeveer de helft van de leden der Tweede Kamer cte verklaring was afgelegd, dat zoo niet het Xe hoofdstuk dei- Grondwet naar hunne overtuiging werd ver anderd, hunne medewerking z >u ontbreken aan de herziening der overige hoofdstukken, werden alle vooratellen betrekkelijk dat Xe hoofdstuk afgestemd. Het Ministerie varzooht daarop van zijne taak ontheven te worden. Naar 's Konings overtuiging, die door de verantwoordelijke raadslieden der Kroon ge heel wordt gedeeld, mocht in het gebeurde geen aanleiding zijn om 's Konings voorstel len tot verandering der Grondwet terug te nemen; maar moest worden verlangd, dat deze naar hunne eigene verdiensten door de ver tegenwoordigers des volks werden beoordeeld. Maar het scheen wenschelijk en constitutio neel aangewezen dat zij, van wie de bezwa ren waren uitgegaan, geroepen werden om die op te lossen en aldus naar hun eigen begin selen de herziening der hoogste Staatswet tot stand te brengen, waarvan zij in 't algemeen het nut niet hadden ontkend. Aan een waar dig en invloedrijk vertegenwoordiger van die staatkundige richting werd alzoo de vorming van een nieuw ministerie opgedragen. Deze vereerende opdracht werd echter af gewezen en dientengevolge de Regeeringstaak weder aan het bestaande Ministerie toever trouwd. Op diens voordracht heeft het den Koning goedgedacht onder deze omstandigheden eene ontbinding der Tweede Kamer uit te spreken, zoodat in de volgende maand de verkiezingen voor al de zetels in plaats der periodieke voor de helft der leden zullen plaatshebben. Of uit deze verkiezing eene parlementaire meerderheid zal ontstaan, is aan niemand be kend, maar zij kan in ieder geval van beslis- senden invloed zijn op den verderen loop der Grondwetsherziening, welke de Reegering zich voorstelt weder aan de nieuwe Kamer te on derwerpen. In naam des Konings verklaar ik de gewone zitting der Sta ten-Gene raai te zijn gesloten. Het Handelsblad heeft een brief openbaar gemaakt, door het voormalige Am sterdam sche consortium voor de laatste 4 pCt Staatslee- ning aan den Minister Heemskerk gericht, naar aanleiding van een verhaal, door den Minister in de Eerste Kamer gedaan bij de behandeling van het conversie-ontwerp. Aan den Minister wordt in dien brief een dhnenti gegeven, zoo krachtig als men maar denken kan. De direction der drie voorname bank instellingen ontkennen op de stelligste wijze, dat iemand uit haar midden den Minister het bezoek heeft gebracht, waaivun deze in de Eerste Kamer gesproken heeft. Zij kunnen zelfs niet gissen wie uit hun naam heeft ge sproken en ontkennen bovendien de juist heid der inlichtingen, die den Minister in het bedoelde gesprek schijnen te zijn gege ven, over de bedoelingen van het consortium, waarmee onderhandeld was over de conversie der leening van 1883, Men maakt aan den Standde volgende opmerkingen, die veel waarheid bevatten: De opkomst van de kiezers voor de Pro vinciale Staten is ouder gewoonte weder slecht geweest. Te Rotterdam 1300 van de 3300. Zulke cijfers zeggen iets. Vele kiezers schijnen het hun toevertrouwde recht niet te waardeeren en geven daardoor blijk het niet waardig te zijn. Mijns irziens moesten dan ook maatregelen genomen worden, om hen, die zoo weinig belang in de publieke zaak stellen, van dien plicht te ontheffen. Niet voordurend moeten zulke menschen in hun rustige rust gestoord worden met de verzoeking, om hun hoofd te vermoeien door het kiezen van een geschikten candidaat. Die menschen kunnen hun tijd beter gebrui ken en om nu niet telkens moeite en kosten tevergeefs aan die lauwe karakters te verspillen, wensch ik de vraag in overweging te geven, of het niet dienstig ware in de komende kieswet te bepalen, dat de kiezer, die zonder geldige redenen, 3 achtereenvolgende malen verzuimt te stemmen, voor 3 achtereenvolgende jaren zjjn stemrecht verbeurt. Men zou echter met het oog op de groote afstanden de stembus open moeten laten tot 's avonds 8 uur, daar er mij bekend zijn, die evenals ik, gaarne vau hun stemrecht gebruik zouden maken, indien zij zich van dien plicht konden kwijten zonder aan den heer of baas permissie te moeten vragen o m te gaan stem men, iets, dat dikwijls bij verschillende in zichten op zeer onaangename wijze verhinderd wordt. Het plan van Algemeen Stemrecht," om zich ter verkrijging van dat recbt per adres tot den Koning te wenden, is door het hoofd bestuur opgegeven. Een aantal voorstanders kunnen zich met dia beslissing niet vereenigen en thans zal op een nader te bepalen dag en plaats te houden al- gemeene vergadering de kwestie behandeld worden. Aan de ambtenaren der posterijen en post en telegrafie is dezer dagen medegedeeld, dat met ingang van 1 Juli a. s. krachtens souve- rein besluit van 13 Januari 1884 no. 6, leges zullen worden geheven, ten bedrage van J/4 pet., van de jaarwedden van f 600 en daarboven, die na 1 April 11., voor het eerst worden genoten, door benoeming of verhoo- giig- Een nieuwe bron van inkomsten derhalve voor het rijk in de toekomst. RAwsbl.) Door de socialisten werd gisteren in de residentie het volgende strooibiljet verspreid Eenige buitengewone voorstelling van acrobatische en gymnatische toeren, uit te voeren door mijn personeel van 86 man, waaronder verschillende clowns en koord dansers, alsook goochelaars Komtziet I oordeelt 1 Maandag half twee uur in mijn tent op het Binnenhof zal deze voorstelling plaats hebben, en wel kosteloos, voor zoover de plaatsruimte strekt en die niet is bezet door weesmeisjes. Ten slotte: groot tableau, voorstellende 86 man op het doode punt, tegen elkander opgehitst door den directeur met zijn helpers, onder hoogere goedkeuring.— De directeur Heemskind 1" Bepaald geestig kan men de heeren socia listen ook al niet noemen. (bad.) Gedurende het le kwartaal van dit jaar werden voor den Indischen dienst aangenomen! 190 Nederlanders, 62 Duitschers, 12 Luxem burgers, 9 Zwitsers, 4 Belgen, 2 Oostenrijkers,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2