9e Jaarg. Vrijdag 21 Mei 1886. No. 2483. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Üigpeflt (Swpcht Itmmtlauflsch^ Juichten. Bureau: Markt, E, 3 57. Prijs van dit Blad: V*or Sch-.edam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der AdvertentiCn t Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ENGELAND. De redevoering door lord Salisbury, Zater- a? jl. in St. James Hall gehouden, heeft veel bittering in het land gewekt en de open bare meening weder iets gunstiger voor Glad stone gestemd. Salisbury heeft daarom ge- Dacht zijne fout zoo mogelijk nog te herstel- en- In een vergadering van de Primrose -6ague wederlegde hij het bericht in een of ^eer der bladen, dat hij in zijne rede van 15 ezer €en dwangpolitiek jegens Ierland, of het jestaan van groote sommen ter bevordering 7an eene landverhuizing op groote schaal uit -eiiand, aanbevolen zou hebben. Spreker achtte het raadzaam, dat het parlement der 'egeering de vereischie volmacht gaf om Ier- and met vastheid en wijsheid te besturen. FRANKRIJK. Dij besluit van den President der Republiek ?'s de dienst voor de militaire luchtscheep- 72art geregeld. In den Ministerraad beeft de Minister van Dorlog de wetsontwerpen op de recruteering en de bevordering bij het leger ingediend. Di zijn wetsontwerp betreffende de recru- Fering stelt de Minister het beginsel van drie- jarigen personeelen dienst vast. De jonge- beden, die zich aan een wetenschappelijke Fopbaan gaan wijden, de onderwijzers en de ^minaristen moeten twaalf maanden dienen. a verloop van dezen termijn en indien hun Elitaire opleiding voldoende is, kunnen zij ®et onbepaald verlof gaan. Nog voor het einde der zitting zouden deze wetsontwerpen lji de Kamer worden behandeld. De Regeering zal in de Kamer worden £eïnterpelleerd over het schitterend feest door ei Graaf van Parijs ter gelegenheid van het 'iwelijk zijner dochter gegeven, waarin men een monarchale manifestatie wil zien ver scheidene afgevaardigden zouden zelfs een 7°orstel tot verbanning der Prinsen van Or gans weder willen indienen, dit bericht heeft celis een daling op de Parijsche beurs ver- °orzaakt. Dij het vertrek van Prinses Amélie waren, 'Oewel de Graaf van Parijs had verzocht dat O-emand buiten de familieleden aan het sta- lon mocht wezeD, 150 200 personen aan wezig, waaronder verscheiden uit de Engel- ne kolonie. De extra-trein bestond uit twee eeping-cars, een salonwagen, een restaurant- ^agen, een compartiment le kl. en driegoe- 1 er enwagens. De restauratie-wagen wordt e ectrisch verlicht en 26 couverts zijn daar aangericht. In 't midden staat een zeer groote coi leille met rozen in de Belgische en Fran- sche kleuren. Het was een Vorstelijke uit tocht. Bijna alle Parijsche republikeinsche bla den zijn van meening, dat de geboorte van den koning van Spanje den toestand op het schiereiland niet verbeteren zal. Blijkbaar is de jonggeboren Koning den republikeinen niet welkom en nemen zij hunne wenschen voor de werkelijkheid. GRIEKENLAND. In een nota aan de groote mogendheden heeft het nieuwe kabinet kennisgegeven van zijne samenstelling. Het verklaart zijne plaats aan een definitief Kabinet te zullen overdragen, zoodra de Kamer zal hebben doen kennen in welken zin zij wenscht gehandeld te zien. De samenstelling van dat aanstaand Kabinet zal zeer waarschijnlijk worden opgedragen aan den heer Rikakao, president van de Kamer, wiens eenig programma zal wezen zoo spoe dig mogeljjk ontwapening. De oostenrijksche oorlogschepen hebben gis teren tien Grieksche vaartuigen te Salonika aangebracht, waaronder zes groote, en vier die op de kusten varen. De correspondent van de Standard te Athene, telegrafeert, dat de bevelhebber der Oostenrijksche vloot onderrichtingen heeft ent- vangen, om hem te verzoeken bij de uitvoe ring van de blokkade niet met al te groote strengheid te werk te gaan. SPANJE. Nadere berichten omtrent de groote ge beurtenis, waarvan op het oogenblik geheel Spanje is vervuld, bevatten, dat de Koningin reeds in den nacht zich onwel gevoelde, waarop de geneesheeren werden ontboden, die verklaarden, dat het gewichtig oogenblik nabij was. Daarop werden de verschillende auto riteiten ontboden, die volgens grondwettig voorschrift bij de bevalling der Koningin moeten tegenwoordig zijn. Ten 9 uren waren allen in de zaal, grenzende aan de vertrekken der Koningin, vergaderd. De plaats voor het paleis, die met een dikke laag zand was be strooid zag zwart van het volk. De moeder der Koningin, Aartshertogin Elisabeth van Oostenrijk en de Infantes, Isabella en Eulalia bevonden zich bij de Koningin-Regentes. Te half 1 werd de deur der slaapkamer geopend en hertogin van Medina de la Torres; camerara-major, verscheen met de geneeshee ren, in een verguld en met zijde gevoerd korfje den nieuwgeborene dragende, welken zij onmiddellijk den heer Sagasta, Minister president, aanbood, die daarop den kreet aan hief Fiva el Rey! door al de aanwezigen met geestdrift herhaald. De minister van Justitie, Alonso Martinez, maakte dadelijk het proces-verbaal op, en terwijl de jeugdige Sou- verein aan de Spaansche grandes, den gou verneur-generaal van Madrid, de gedelegeer den van Senaat en Cortes, de geestelijkheid, de leden van het corps diplomatique, de rid ders van het Gulden Vlies, de kapiteins- generaal, de leden van den gemeenteraad, enz. werd vertoond, verkondigde eeD salvo van 21 kanonschoten de heuglijke gebeurtenis aan de Madridsche bevolking. Tot aan het vijf tiende schot, geboorte eener prinses, bleef alles rustig doch bij het zestiende was het gejubel van het volk, het Viva el Rey zoo geweldig dat de laatste schoten als verloren gingen. De eerste telegrammen van gelukwensching kwamen van den Pans, die tevens den Apos- tolischen zegen schonk, van de Keizers van Rusland en Duitschland en President Grévy. Zij waren allen in zeer sympathieke bewoor dingen gestelddaarna volgden die van alle Souvereinen en Staatshoofden. De bladen, die de dynastie gunstig gezind zijn, verheugen zich allen in de geboorte van een nieuwen koniDg, maar dringen aan op eens gezindheid en onbaatzuchtigheid van alle monarchalen. Die der Carlistische partij bepa len zich tot de vermelding van het feit. Men beweert dat de Carlisten teleurgesteld zijn, daar zij hadden gehoopt op de geboorte eener prinses en voor dat geval hun plan tot een huwelijk tusschen de oudste zoon van Don Carlos en Alphonso's oudste dochtertje de Infante Mercedès te verwezenlijken. De vrees voor Carlistische woelingen schijnt echter meer van de wenschen der republikeinen te komen dan wel op goeden grond te rusten. In de zitting der Tweede Kamer en van den Senaat hebben de Voorzitters en de Minister president Sagasta hun groote vreugde aan den dag gelegd over de geboorte van een Koning. Zij verklaarden, zich verzekerd te houden, dat alle Spanjaarden zich in getrouwe gezindheid om den nieuwen Koning, als de uitdrukking van vrede en orde, zullen scharen. Deze verklaringen werden met toejuichingen door beide Kamers ontvangen. Schiedam, 20 Mei 1886. Gisteren is alhier in den Washingtonmolen een brutale diefstal gepleegd. Uit een geslo ten kist, door een rondreizend koopman aldaar geplaatst,"zijn door eenige jongens nadat zij een plank nit het deksel hadden gebroken, ongeveer 300 beschuiten ontvreemd. De zaak

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1