Jimwnlmtdfichfl fmtfitat. ADVERTENTIEN. »Er zijn thans 30 jaar verloopen sedert het oogenblik waarop de vloot in de Zwarte Zee, heldhaftige daden verrichtende, zich heeft opgeolferd voor het welzijn van Rusland. Deze vloot herleeft thans, tot groote vreugde des vaderlands, dat langen tijd rouw over haar droeg. Mijn wil en Mijn gedachte zijn gericht op de vreedzame ontwikkeling van de wel vaart des Russisehen volks maar de omstan digheden kunnen de verwezenlijking van mijn wenschen verijdelen en mij nopen met de wape nen de waardigheid des Rijks te verdedigen. Gij zult die, gelijk Ik, met toewijding verdedigen en gij zult daarbij dezelfde vastberadenheid aan den dag leggen, als waarvan uw vaderen blijk hebben gegeven op de roepstem van mijn grootvader en die de bewondering van hun tijdgenooten heeft opgewekt. Ik draag u op, op uw beurt, in de wateren, die eenmaal ge tuigen waren van hun heldenmoed, voor de eer en de veiligheid van Rusland pal te staan." Schiedam, 22 Mei 1886. Z. M. de Koning zal, volgens het Vad., op 14 Juli de zitting der Kamers persoonlijk, op plechtige wijze, openen. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft de aandacht van 's Konings commissarissen in de provinciën gevestigd op art. 38 der wet van 10 Mei 1886 (Stbld. No. 104), tot bevor dering van de verdeeling van markegronden, met verzoek om, voor zooveel dat in iedere provincie noodig mocht zijn, zoo spoedig mogelijk na het in werking treden van die wet, uitvoering te geven aan genoemd artikel. De heeren de Brnyn Kops en Van der Kaay zijn weder tot candidaten der liberalen in het kiesdistrict Alkmaar geproclameerd, op hun verklaring dat hun ruime uitbreiding van kiesbevoegheid, doch met vermijding van al gemeen stemrecht noodig voorkomt, en wel door wijziging van de Grondwet, die den ge wonen wetgever h. i. behoort vrij te laten. Naar aan het Utr. Dol. wordt medegedeeld, komen in den Haag als candidaten bij de aanstaande Tweede-Kamer-verkiezingen van liberale zijde zeer in aanmerking de heeren jhr Van der Heim van Duivendijke, oud-minister van Financiën, en jhr Six, oud-minister van Binnenlandsche Zaken. Tengevolge van de jongste verkiezingen zullen Frov. Staten van Friesland aldus zijn samengesteld districten Leeuwarden, Heeren veen en Franeker ieder 10 liberale leden, Dockum 6 liberalen en 4 anti-liberalen, Sneek 10 anti-liberalen, totaal 36 liberalen en 14 anti-liberalen. Het is een dichterlijk beeld, dat de zwaan die zwijgende vogel, stervend een schoon lied doet hooren. In haar zucht tot beeldspraak vergelijkt de Standaard bij dien zwijgenden vogel onze Tweede Kamer Onze Tweede Kamer, van wier veelsprekendheid de bijbladen zoo luide getuigen 1 Betreflende de Deputaten-Vergadering der anti-revolntionnaire partij deelt De Sprokke laar mede, dat ook de vraag ter sprake kwam, of men reeds bij eerste stemming met de Katholieken zon samengaan. Sommigen meen den dat dit in dezen bijzonderen toestand wenscbelijk zou wezen, aangezien de katho lieke Kamerleden de Anti-revolutionnairen trouw hadden ter zijde gestaan, en zij nu mede voor die trouw naar huis werden gezonden. Vooral door enkele vertegenwoordigers der partij op het Binnenhof werd deze zienswijze gesteund, niet omdat bij hen een zekere cameraderie met de katholieke afgevaardigden ontstaan was, zooals men meende, maar omdat dit in hun oog thans recht zou zijn. In ge wone gevallen wenschten ook zij vast te hou den aan art. 21 van het Program, dat voor schrijft bij eerste stemming gewoonlijk met een eigen candidaat op te treden, maar nu, dachten zij, moest men daarvan afwijken. Toch werd anders besloten. De voorzitter hield onwrikbaar vast aan de tot dusver ge volgde gedragslijn, verwachtte van deze samen vloeiing der partijen op den langen weg slechts wrange vruchten en hechtte blijkbaar al sprak hij het niet uit nog groote waarde aan het woord van Groen, die de kracht der parti) alleen zocht in isolement. Met blijde voldoening heeft men dezer dagen kunnen opmerken, hoeveel sympathie de Nederlandsche Bedevaart, naar Rome bij onze Katholieke landgenooten heeft gevon den. Onze voornaamste katholieke bladen heb ben de gelukkige pelgrims op den voet ge volgd en herhaaldelijk berichten uit de plaatsen, die zij doortrokken of bezochten van hen ontvangen. De vreugde over deze schoone katholieke manifestatie was evenwel bij velen niet onvermengdimmers hoe gaarne zouden ook zij die bedevaart hebben medegemaakt, op de graven der H. Apostelen hebben wil len knielen en hunne kinderlijke hulde en liefde aan de voeten van Cnristusstedehouder hebben willen nederleggendoch bezwaren van verschillenden aard beletten de uitvoe ring van deze vrome wenschen. Tot troost van zoovelen, ook onder onze stadgenooten, meenen wij te mogen opmerken, dat ook in het eigen Vaderland overvloedig gelegenheid bestaat, althans eenigszins aan dit godvruchtig verlangen voldoening te geven. Die schoone gelegenheid wordt thans weder geboden door eenigen onzer stadgenoo ten, die in het vorige jaar bij gelegenheid van de Jubiléfeesten ter eere van O. L. Vrouw, kapel in 't Zand naar Roermond togen. Die pelgrimsreis is toen zoo tot alle tevredenheid afgeloopen, dat men reeds dadelijk het plan vormde ze dit jaar te herhalen. Gaarne zouden zij echter hun gezel schap willen uitbreiden en nog meer plaat sen in het bevoorrechte Limburg willen be zoeken. Het plan bestaat om in de tweede helft der maand Augustus niet alleen de kapel van O. L. Vrouw in't Zand te Roermond, maar ook in het nabij gelegen St. Odiliënberg de gerestaureerde Stiftskerk, die de graven der H. Wiro, Pieehelmus en Otgerus bevat, te bezoe ken. Verder zal men dan een bezoek brengen aan de Votief-kerk van O. L. Vrouw van het H. Hart te Sittard en te Maastricht zijne devotie houden in de vele heiligdommen, die deze oude stad, de bakermat van het chris tendom in onze gewesten bevat. De terug reis zal genomen worden over 's Hertogen bosch, ten einde ook daar een hulde van kin derlijke liefde in Maria's bevoorrechte kapel bij de kathedrale St. Janskerk te brengen. Het doel dezer pelgrimsreis zal zijn te bidden voor de voortplanting des geloofs en de mo gelijke voordeelen zullen voor de St. Pieterspen ning worden geofferd. Door deel te nemen aan deze pelgrimage handelt men dus niet alleen ge heel volgens de bedoelingen van den H. Vader maar brengt men Hem ook nog een bewijs van offervaardige genegenheid. Tot bereiking van dit grootsche doel is het echter noodig, dat zij die gezind zijn zich bij het gezelschap aan te sluiten, zich tijdig daartoe aanmelden, waaromtrent alle gewenschte inlichtingen gaarne zullen worden verstrekt. Uit Rome wordt aan het Centrum, geschre ven, dat van de pelgrims, die aldaar Zaterdag aankwamen, ongeveer een 100-tal Maandag naar Napels, Capri en de Vesuvius zijn ver trokken. Fen der pelgrims was te Milaan te laat aan den trein gekomen en kon eerst den volgenden ochtend de overige bedevaartgangers nareizen. Vrijdagavond zijn de Nederlanders door de Katholieke Jongelingschap van Rome op een muzikale soirée genoodigd, terw ijl zooals reeds gemeld is, de audiëntie bij den Paus Zaterdag a. s. zal plaats hebben. Mgr. Leyten en Mgr. Boer mans zullen elk Z. H. een adres aanbieden. De bladen van Rome beschrijven de pelgrims als groote en krachtige menschen. Men meldt ons uit Rome dd. 19 Mei Vrijdag-morgen hebben de beide bisschoppen een audieatie bij Z. H. den Paus. HH. DD. HH. zullen daarna het comité introduceeren. Zaterdag-morgen hebben al de Hollandsche pelgrims audiëntie, waarna Maandag Z. H. aan al de Hollandsche pelgrims de H. Com munie zal uitreiken. De geheele dag wordt besteed om monu menten te zien, zooals gisteren het zouaven- mouument, dat l'ius IX voor de gevallen zouaven heeft laten oprichtenhet is zeer schoon, maar wordt ontsierd door een mar meren lap, waarop, na de inneming van Rome, door den liberalen gemeenteraad de zouaven voor huurlingen worden uitgemaakt. (Centrum.) Naar wij vernemen, zal de hoogeerw. heer M^r Kieckon3, missionaris in West-Indië, na O een afwezigheid van dertien jaren, in het begin van Juni weder een bezoek brengen aan zijn familie. (T. Ct.) Gisteren ochtend werden twee jongens aan het Slagveld nabij de Diergaardelaan te Rotterdam betrapt op het rollen van een portemonnaie met f 45 nit den zak eener aldaar passeerende juffrouw. Een der jongens sprong op haar rug en hield hare armen zoodanig geklemd, dat zij machteloos was, waarop de andere jongen zich van de portemonnaie meester maakte. Beide jongens zetten het daarna op een loo- pen, doch werden spoedig door een werkman, die den diefstal had zien plegen, ingehaald en aan een politieagent overgeleverd. De por temonnaie hadden zij, zich achterhaald ziende weggeworpen, maar werd teruggevonden. De jongens zijn aan het politiebureau in de Groote Pauwensteeg in bewaring gebracht. (Zie verder het Bijvoegsel.) Wie iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan de nalatenschap van den heer J. F. VAN STEENBERGEN, in leven Boekdrukker en Binder te S c h i O' dam, wordt verzocht daarvan uiterlijk op t Juni e. Ie. aangifte en betaling te doen ten Kantore van den Notaris P. F. J» VAN DER HEIJDEN te Schiedam, Inmiddels zijn over te nemen de i» volle werking en goed beklante Boekdruk' kerij en Binderijmet Amerikaanscb® Mantl snelpersSnijmachine, divers® lettersoortenenx., waarvan informal® geeft voornoemde Notaris. Voor de belangstelling, ter gelegenheid mijn®1 benoeming tot Lid der Provinciale Stat®0 ondervonden, betuig ik mijnen hartelijk®11 dank. L. W. JANSEN-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2