Woensdag 26 Mei 1886. No. 2487. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Slflpwn OBwpcht. Bureau: Markt, E, 357. duitschland. Prijs van dit Blad: ^oor bchiedam per 3 maanden ƒ1.50 ^r&ncop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 De beraadslaging, in den Pruisischen Land- ag over de kanalenwet gehouden, schijnt aar' te duiden, dat zij met eene groote meer- erheid zal worden aangenomen. Men verzekert, dat de onderhandelingen, ^elke worden gevoerd tusschen Pruisen en ederland, in 't belang van het tot stand ornen van een kanaal tusschen Rijn en Maas, voor welks aanleg de goedkeuring van 1 ederland noodig is, thans tot een bevredi gende oplossing beloven te leiden. Tot hier- j0e was voegt men er bij het Neder- andsch Gouvernement niet zeer gunstig voor gedoeld plan gestemd. De verhouding tusschen eherland en Duitschland is echter besluit e berichtgever zeer veel verbeterd. Op grond der berichten uit Weenen, bonden, en Parijs blijft men in de diplo matieke kringen van Berlijn gelooven aan de vredelievende oplossing van het Turksch- Drieksch geschil. De dagorder, welke de Czaar r'chtte aan de vloot in de Zwarte Zee, wordt m de genoemde hoofdsteden zoo consta teert men niet oorlogzuchtig uitgelegd. ENGELAND. De debatten over de tweede lezing der -Ücme-rule-hiïï zullen waarschijnlijk niet vóór Dinsdag 1 Juni geëindigd zijn. De Regeering v°lgt blijkbaar de tactiek om tijd te winnen en gebruik te maken van de weinige gezind heid onder de liberalen, die tegen het ontwerp zullen stemmen, om aan het debat deel te ne men en hun stem te motiveeren. Zoo wist he Premier het Vrijdag daarheen te leiden, dat de Maandag en waarschijnlijk ook de Dinsdag voor het Home-r ule-debat verloren zul- ieo zijn. Daarbij zal dan ook de Woensdag bomen, want de heer Labouchère kondigde Vrijdag aan, dat hij Dinsdag zou voorstellen °m den anderen dag, Woensdag, wegens den Dsrbydag geen zitting te houden. Of zich nu door dat rekken van de debat ten, naar den wensch der Regeering, alsnog een omkeering onder de liberale tegenstanders ^an het ontwerp ten gunste der tweede le- 2mg zal openbaren, is zeer te betwijfelen. Volgens de jongste raming zullen tusschen de 98 en 108 whigs en radioalen tegen de Dveede lezing hun stem uitbrengen. In een Vrijdag-avond in de commissie-kamer van het agerhuis gehouden vergadering der aanhan gers van Chamberlain werd openlijk verklaard, dat het lot van de bill beslist was, als de "egeering geen bevredigende concession deed. Daarentegen blijven de mimsterieelen vol harden bij hun sanguinische houding van de Prijs der Ad vertonnen ƒ0.60 0.10 Van 16 regels Elke gewone regel meer. Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. laatste 2 of 3 dagen. Zij beweren, dat tien van de scheurmakende liberalen zich weer bij de homerulers hebben aangesloten en profe- teeren dat, wanneer het op stemmen aankomt, alsdan blijken zal dat dc sterkte der oppositie overschat is. Met 149 tegen 127 stemmen heeft het hoogerhuis de wet verworpen, waarbij het hu welijk van een weduwnaar met de zuster zij ner overledene vrouw zoude worden toegelaten. FRANKRIJK. De Ministerraad schijnt voornemens te zijn bij de hervatting der Parlementaire werk zaamheden een voorstel tot verbanning der Prinsen in te dienen. In het departement Ile-et-Vilain werd gisteren een monarchaal tot lid der Kamer gekozen in plaats van het overleden republi- keinsch kamerlid. GRIEKENLAND. De verwachting, dat nu eindelijk de oorlog voor goed beginnen zou, met zooveel geestdrift door de Grieksche bevolking toegejuicht, is dan weder teleurgesteld. Opnieuw worden de schermutselingen aan de grenzen aan een misverstand toegeschreven. De Turksche soldaten zouden naar aanlei ding van den verjaardag des Sultans wat luidruchtig zijn geweest en in overmoed hunne geweren op de Grieken afgevuurd hebben, waarop dez en van hunnen kant met geweer schoten antwoordden. De Porte spreekt ech ter in een rondschrijven aan de mogendheden dat beweren der Grieken formeel tegen. Zij heeft de strengste bevelen aan de bevelheb bers aan de grenzen gezonden, om zich tot een strikt verdedigende houding te bepalen en verklaart zich bereid als de Grieksche regeering een dag voor de ontwapening v ast- stelt, harerzijds ook de troepen terzelfder tij d van de grenzen terug te trekken. De circu laire eindigt met een beroep op de mogend heden tot eene spoedige oplossing der m oeie- lijkheden. De rust is thans weder aan de gienzen hersteld. De Turksche en Grieksche bevelhebbers hebben van hunne respectieve regeeringen bevel ontvangen, wederzijds het vijandelijk grondgebied te verlaten en zullen te samen komen, om met elkander het mis verstand uit den weg te ruim en en te spreken over het herstel des vredes. De geleden ver liezen moeten intusschen zeer ernstig zijn. De Grieksche regeering heeft ten laatste besloten drie categoriën der opgeroepen reser- ven naar huis te zenden, acht dagen later zullen drie anderen volgen te samen ongeveer 50,000. De troepen zullen van de grenzen worden teruggeroepen en alleen de gewone garnizoenen worden gelaten. Alles schijnt thans weder ontwapening en vrede aan te duiden. PORTUGAL. Met groote plechtigheid is Zaterdag ten 1 ure het huwelijk van den hertog van Braganza met prinses Amélie van Orleans voltrokken. De Koning, de Koningin en de Kroonprins werden door den Kardinaal-patriarch op den drempel der rijk versierde kathedraal ont vangen. Daarna werd de vorstelijke familie van Orleans door het koninklijk echtpaar binnengeleid. De Kroonprins geleidde zijne bruid daarop naar het altaar, waar beiden plaats namen aan den voet van het groote altaar tegenover den troon, waarop de Koning, de Koningin en de Prinsen van Orleans waren gezeten. De Kardinaal-patriarch verrichtte den dienst. De plechtigheid was zeer indruk wekkend. De ridders der garde waren en haie geschaard van den ingang der kerk tot aan het koor, waar de genoodigden plaats hadden genomen. Na de H. Mis zijn de Prinses en haar aan staande gemaal, na hun wederzjjdsche ouders vergiffenis te hebben gevraagd voor hetgeen zij jegens hen mochten hebben misdreven, gaan knielen aan den voet van den Kardinaal, die daarop het huwelijk inzegende. Naar het gebruik heeft de Kroonprins den Almachtige en het Koninklijk Hof als getuigen van zijn echtverbintenis ingeroepen. Toen de Kardinaal aan de jonggehuwden de trouwringen overreikte, begonnen alle klok ken te luiden salvo's weerklonken van alle vestingwerken en van alle in de Taag ter ree ie liggende schepen. Na het Te Deumals dankzegging, is de trouwstoet, te midden eener dicht opeenge pakte menigte, naar het paleis teruggekeerd. De jonggehuwden werden met geestdrift begroet. SPANJE. De plechtigheid van den H. Doop van den jonggeboren Koning van Spanje heeft Zaterdag met grooten luister in de kapel van het koninklijk paleis te Madrid plaats gehad. Ten 1 ure kondigden de salvo's van het ge schut aan dat de stoet zich naar de kapel begaf. Op bevel der Koningin was het paleis voor het volk opengesteld, zoodat de galerijen waar langs de stoet trok vol nieuwsgierigen waren. Twaalf hellebaardiers openden den stoet, vervolgens kwamen de officieren van het paleis, de majordomus, hertogen, markiezen, alle grandes van Spanje, waarvan sommigen op een zilveren schotel de verschillende voor het Doopsel benoodigde voorwerpen droegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1