25-jarip Ectawipt limtaJandschö Juichten:. 25-jarige Echtvereeniging ADVERTENTIE N. solide AGENTE?»' stone's toenadering tot de groep van Cham berlain bestaat hierin dat de minister wil toestaan, dat de Ieren niet slechts bij gele genheid van belastingzaken maar bij de be handeling van alle aangelegenheden, die het vereenigd koninkrijk betreffen in het rijks- parlement zullen aanwezig zijn. Parnell heeft met deze concessie genoegen genomen mits het aantal der Iersche vertegenwoordigers worde uitgebreid. Chamberlain heeft daaren tegen deze consessie onvoldoende geacht, doch andere leden zijner groep schijnen geneigd bij de tweede lezing vóór te stemmen. Is eenmaal het ontwerp in de tweede lezing aangenomen en alzoo het beginsel der wet erkend, dan zou de Premier zijn voorstel intrekken, het Parlement spoedig daarna worden gesloten en in de herfstzitting een nieuw en be langrijk gewijzigd ontwerp worden ingediend. In de zitting van het Lagerhuis op gisteren heeft Gladstone eene belangrijke rede gehou den ter bestrijding van de motie Hicks Beach tot verdaging van het ontwerp, die dan ook met 405 tegen 1 Iersche stem werd verworpen. De Minister Bryce heeft in het Lager huis verklaard, dat de regeering er niets van weet, dat Russische agenten zouden betrokken zijn bij het komplot tegen den prins van Bulgarije en de regeering in geen enkel feit aanleiding zou vinden daaromtrent tot de Russische regeering een vertoog te richten. FRANKRIJK. De Graaf van Parijs heeft na per telegraaf onderricht te zijn van de beslissing in den ministerraad onmiddellijk Portugal verlaten en is naar Frankrijk op reis gegaan. Hij werd gisteravond reeds te Parijs verwacnt. De Hertog van Aumale heeft zijn terug komst tachtig uren vervroegd. Eergisteren is hij te Chantilly aangekomen. GRIEKENLAND. De Mogendheden zouden besloten hebben de blokkade der Grieksche havens niet op te heffen alvorens van de Grieksche regeering kennisgeving is ontvangen dat de ontwape ning der troepen voltrokken is. Men betwij felt zeer of de regeering zulk eene kennisge ving zal doen, dewijl zij meent reeds vol doende bewijzen te hebben gegeven van haar voornemen, om de demobilisatie te doen plaats hebben. In een niet-officieele bijeenkomst van hun Wetgevende Vergadering hebben de Af gevaardigden van Candia uitdrukkelijk ver klaard, dat de onveranderlijke wensch der bevolking de vereeniging van Candia met Griekenland zal zijn. HET OOSTEN. De verkiezingen in Bulgarije en Rumelië 7'ijn afgeloopen. De oppositie heett slechts 5 harer candidaten in Bulgarije en 13 in Rumelië kunnen doen kiezen, tegen 145 ministerieelen in Bulgarije en 137 in Rumelië. De oppositie zal dus in de Wetgevende Ver gadering te Sofia 18 leden tellen, tegen 282 gouvernementeel-gezinden. Vorst Alexander en de heer Karaveloff blijven meester van de positie, Jl. Zondag had de verkiezingsstrijd tot ernstige ongeregeldheden aanleiding gegeven te Philippopolis, Tatar-Bazardjiken Yambola- De redacteur van een der bladen, de heer Prantcheff, kreeg verscheiden stokslagen op 't hoofd en werd ernstig getroffen. Twee mannen werden in de rivier geworpen. Phi lippopolis zag er uit als een belegerde stad. Met stokken gewapende benden trokken door de stad, hun kalpaks in de lucht zwaaiende en roepende: „Leve Bulgarije! Weg met Rusland Schiedam, 29 Mei 1886. Het Rijkstelegraafkantoor alnier is, met in gang van 30 Mei 1886, op Zon- en Feestdagen geopend van 8 9,1 3 en 7 - 8 unr. De diensturen op werkdagen blijven onver anderd. Maandag a. s. herdenkt de meesterknecht aan den Stoomkorenmolen „De West", A. B. Collignon, den dag waarop hij voor vijf en twintig jaren aan den toen bes taanden Wind molen in betrekking kwam. Gedurende dien tijd was hij onafgebroken bij de directie van genoemden molen in dienstna de vervanging door den tegen woordigen stoommolen was hij bij deze inrichting voortdurend werkzaam. De Minister van Financiën maakt bekend, dat de formulieren van aflossing, bedoeld bij het Kon. besl. van 25 Mei 1886 Stblno. 106^, zoomede afdrukken van de voorwaarden tot verwisseling der 4 tegen 3T/j pCts. Staats schuld, vastgesteld bij zijne resolutie van 27 Mei 1886, kosteloos verkrijgbaar zijn bij den agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam en bij de betaalmeesters in de hoofdplaatsen der provinciën en te Rotterdam. Bij de mededeeling, dat minister Heemskerk den verkiezingsstrijd „ontloopt" voegt de Middelb. Ct. dat hg naar Atheneyvertrekt in plaats van naar Aken. In eene heden te Dordrecht gebonden ver gaderingvan het centraal-comité der vereenigde vrijzinnige kiesvereenigingen in het hoofd kiesdistrict Dordrecht, zijn de heeren mr. G. H. van der Linden en J. B. van Osenbruggen met algemeene stemmen tot candidaten ge kozen. In het hoofdkiesdistrict Zutfen zijn door de anti-revolutionairen tot candidaten gesteld voor de Tweede Kamer de heeren Brantsen van de Zijp, afgetreden lid, en baron Van Heeckeren van Keil (oom en neef.) De anti-revolutionaire kiesvereeniging //Ne derland en Oranje" te Deventer heeft tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. F. Besier, Rechter bij de Recht bank te Maastricht, en baron A. Schimmel- pennick van der Oye. Het Bestuur der „Liberale Unie" verspreidt heden, ook uit naam der afgevaardigde libe rale kiesvereenigingen een circulaire, waarin met klemmend betoog, met het oog op de aanstaande Kamerverkiezingen, op versterking der liberale partij wordt aangedrongen. Maar versterking zóó, dat zij eene actieve meerderheid worde. Immers, grondwetsher ziening blijft onmisbaar en spoedeischend. Eene onbekrompen uitbreiding der kiesbe voegdheid is noodzakelijk de grenzen, door de tegenwoordige Grondwet gesteld, zijn on houdbaar. Gewichtige vraagstukken, de fiaan- cieele, sociale-, staatkundige- en koloniale belangen rakende, moeten worden aangevat en afgedaan. Verder dringt de circulaire met nadruk op krachtige samenwerking onder de libe ralen aan. RottJS/wsbld.) zijn mandaat neer te leggen, zoo men den beer Kingma candidaat wil stellen. De kies vereeniging Wonseradeel heeft zich daartoe dadelijk bereid verklaard. Onder datum van den 24n jl. wordt uit Rome aan den Courr. de la Aieuse door een der Nederlandsche pelgrims bericht. „Heden-ochtend smaakten wij het voorrecht, de H. Mis bij te wonen, die Z. H. in de zaal van het Consistorie heeft opgedragen. Alle laeken vau den pelgrimsstoet deeluitmakende, hadden het geluk, uit de handen des Pausen de H. Communie te ontvangen. Na de H. Mis van dankzegging ontving Z. H. ons in afscbeids-audientie en gaf ons blijken van de treffendste welwillendheid. Heden-avond te 10 uren vertrekken wij naar Assissi en Loretto, on na een be zoek aan deze heiligdommen keeren wij over AneODa en Bologna naar bet dierbare Vader land terug". De Pelgrims werden heden middag in het Vaderland terugverwncht. (Zie verder het Bijvoegsel.) Wijl de heer M. Kingma bij de jougste ver kiezingen voor de Prov. Staten in het district Sneek, na 40 jaren lid te zijn geweest, niet werd herkozen, heeft de heer Fennema, van Wommels, herkozen voor het district hraneker aan de liberale kiesvereenigingen in dat dis trict een schrijven gericht, waarin hij aanbiedt, VAN L. HILLE EN M. C. MELCHERS. Hunne dankbare Kinderen. Schiedam, 29 Mei 1886. VAN NICOLAAS VAN DOORN EN JOHANNA VAN PELT Hunne dankbare Kinderen Schiedam, 29 Mei 1886. Heden overleed tot mijne diepe droef- beid na een lang en smartvol lijden, meermalen gesterkt door de Genademid delen der H. Kerk, in den ouderdom van 28 jaren, mijne geliefde Echtgenoote FRANCISCA MARIA DE COCQ VAN DELWIJNEN mij nalatende een kindje te jong om het verlies te beseffen. J. S. KRUINING. Schiedam, 29 Mei 1886. Voor de vele bewijzen van deelneming» ondervonden bij het overlijden van mijn liefde Echtgenoot, betuig ik, mede na we0* mijne Kinderen, hartelijken dank. Wed. M. VAN MEURS, Verbood Schiedam, 29 Mei 1886. rteei» Tegen voordeelige voorwaarden vraagt Voornaam hnis te Bordeaux voor den verkoop van Wijnen en CogB'lC Aanbiedingen onder letter W. M. 40 pos L restante Borde aux.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2