9e Jaarg. Zaterdag 5 Juni 1886. No, 2495. VERSCHIJNT DAGELIJKS. gJjgpwit (Suipcht. Bureau: Markt, E, 3 57. Prijs van dit Blad Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nonimers0.05 Prijs der AdvertentlOn Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIË. De zaak Van der Smissen is Woensdag voor ket Hof van Assisen te Brussel geëindigd. Nadat de belangwekkende debatten ten 6 uur Waren afgeloopen, deed de jury uitspraak. De vraag of de beschuldigde zich aan moord had schuldig gemaakt werd bevestigend be antwoord, op de tweede of de moord met Voorbedachten raad was gepleegd antwoordde zij ontkennend. Daarop veroordeelde bet hof den moordenaar tot 15 jaren dwangarbeid in het tuchthuis. D9 uitspraak werd door het talrijk publiek met toejuichingen begroet. DU1TSCHLAND. Graaf Herbert von Bismarck zoon van den Rijkskanselier is in zoover hersteld dat hij zich naar zijn vader te Friedrichsruhe heeft hegeven. Vandaar zal hij naar EDgeland vertrekken ten einde er een badplaats te be zoeken. Mgr Kopp, bisschop van Fulda, heeft van keizerin Augusta een glasschildering ten ge schenke ontvangen, voorstellende de begrafe nis der H. Elisabeth. Mgr Dinder, de nieuwe (Zondag te Breslau geconsacreerde) aartsbisschop van Posen, is gisteravond te Berlijn gearriveerd om er de gebruikelijke bezoeken af te leggen hij den Keizer en den minister van Eeredienst. Zon dag a. s. zal Z. D. Hoogw. te Posen arri- Veeren en aldaar Dinsdag 8 Juni plechtig geïntroniseerd worden. Een der eerste ge- 'ukwenschen, welke Mgr Dinder verleden Zon dag ontving, was van zijn voorganger op d en l'osener aartsbisschopszetel, Zijn Emin. kardi naal Ledochowski. Bij zijn wijding te Breslau was ook een deputatie uit Posen aanwezig, welke tem in het Poolsch toesprak. Hij antwoordde haar ook in de Poolsche taal, doch gaf tevens te bennen, dat dit hem nog moeielijk viel. Lang zamerhand zou dit meende hij - wel vlotter gaan. In zijn rede drukte Mgr Dinder zijn leed- Wezen uit over het feit, dat kardinaal Ledo- ohowski niet naar zijn diocees had kunnen terugkeeren. Voorts betreurde hij het, dat de bisschopskeuze niet was geschied uit de vele geleerde en verdienstelijke geestelijken >n het diocees. Eindelijk constateerde hij dat hg zijn roeping onder zeer mtyeielijke omstan digheden aanvaardde. ENGELAND. Heden is het mogeljjk voor het vereenigd oninkrijk de gewichtige dag, waarop ovei< het lot van Gladstone's Iersche voorstellen zal worden beslist. De onzekerheid, die daar omtrent langen tijd bestond, heeft intusschen sedert de laatste dagen plaats gemaakt voor de stellige verwachting, dat het ontwerp zal worden verworpen. Gladstone «al evenwel die teleurstelling niet aan gemis van ijver te wijten hebben hij kan zich gerust hij het votum van het Huis neder- leggen, wel overtuigd alles te hebben beproefji om zijn ontwerp te doen aannemen. Ook op de jongste vergadering der groep van Cham berlain is nog door een der aanwezigen be proefd een vergelijk tot stand te brengen en Chamberlain zelf wilde een achterdeurtje open houden door voor te stellen zich bij de tweede lezing van stemming te onthouden en in massa de vergaderzaal te verlaten. Harting- ton wilde echter van dit laatste niets weten. De voorlezing van een brief van John Bright en meer nog de redevoering van Trevelyan gaf eindelijk den doorslag. Trevelyan betoogde dat als men de wet afkeurde, men ook den moed moest hebben tegen te stemmen. Daarop besloten al de aanwezigen op drie na zich of van stemming te onthouden of tegen te stem men. Het lot der Home -Rule-vrot was hiermede feitelijk beslist, doch sommige optimisten onder Gladstone's getrouwen blijven nog op een ommekeer tsrelfder ure van eenige aan hangers van Chamberlain hopen, en ver wachten aldus met spanning den uitslag der stemming. FRANKRIJK. Het voorstel van de afgevaardigden Miche- line en Planteau tot afschaffing van het con cordaat heeft in de Kamer tot een levendig debat aanleiding gegeven. De voorsteller Michelin verklaarde het ont werp als ten doel hebbende de vrijheid van geweten te verzekeren en de vrije kerk in den vrijen staat te willen vestigen. Onder protest der rechterzijde betoogde hij, dat het alge meen stemrecht blijkbaar voor scheiding van Kerk en Staat is. De heer de Lamarzelle herinnerde er aan dat de minister Brisson nog kort geleden had gezegd, dat de meerderheid des lands tegen scheiding van Kerk en Staat is. Hij geloofde dat de Kamer slechts in eene vlaag van ver bijstering, waaraan zij bijwijlen lijdende is tot de scheiding zou kunnen besluiten. Mgr. Freppel verklaarde de beraadslaging niet te schromen, maar er geen nut in te zien. Het zou een onvergeeflijken misslag zijn de Culturkampf, die elders is mislukt op Fran- schen bodem over te planten. Men moet geen kwestie opwerpen, die men niet kan oplossen. De meerderheid der natie is tegen de schei ding. Hij verzekert, dat er op de 580 afge vaardigden geen 80 zijn, die haar in hun ver kiezingsprogram geschreven hadden. Durft het te wagen, de scheiding tot stand te bren gen en gij zult er de gevolgen van ondervin den, aldus eindigde de bisschop. De Kamer besloot daarop met 296 tegen 250 stemmen het voorstel in overweging te nemen. ITALIË. De Moniteur de Rome wijst op een veelbe- teekenend verschijnsel bij de jongste algemeene verkiezingen in Italië en wel de verkiezing van den heer Farazzi te Catanzaro, welke candidaat in zijn program de »verzoening" met het P^isdom had opgenomen. Na er op te hebben gewezen, dat er voor Italië geen heil te verwachten is, dan wanneer het zich met den H. Stoel verzoent, zegt de Moniteur »Wanneer de heer Farazzi logisch wil zijn, moet hij zijn program ten uitvoer brengen en bij de kamer een voorstel indienen. In meer dan een opzicht zou het merkwaardig zijn de ontvangst te kennen, die het zou ge nieten. Het zou in ieder geval gelegenheid geven tot een uiterst interessant debat." Het blad toont voorts aan, dat de laatste verkiezingen niet anders dan het verlangen naar den vrede hebben kunnen doen toe nemen. SPANJE. De Senaat heeft met 133 tegen 57 stem men het antwoord op de boodschap der Koningin-Regentes goedgekeurd. De minis ter Sagasta heeft hulde gebracht aan de con servatieve partij, die na den dood van Alphon- sus XII door hare vaderlandslievende houding de taak der regeering heeft vergemakkelijkt. De prefect van Madrid, graaf Xiquena, schoonzoon van den President der Eerste Kamer, heeft zich bij ongeluk met een revolver, die onder zijn papieren lag, zwaar gewond. Men wanhoopt aan zijn behoud. De groot maarschalk van het Hof en al de diplomaten hebben zich, hij het vernemen van het gebeurde, dadelijk naar zijn woning begeven. De Koningin heeft haar grootmeester gezonden. De deken van Madrid heeft een brief ontvangen van Gaetano Galote, de moordenaar van den bisschop. In dat schrijven, hetwelk door den deken aan het kathedraal kapittel is overhandigd, betuigt de ongelukkige zijn diep leedwezen over de bedreven misdaad. Hij zoekt volstrekt niet zijeh te verontschul digen, maar belijdt rouwmoedig zijn schuld en verklaart wegens Gods oneindige barm hartigheid op de eeuwige zaligheid te hopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1