bij de aanstaande verkiezing van een lid der Provinciale Statende heer van der Schalk. Wat zijn zij diep gezonken 1 Zelfs de moed om een eerlijken strijd te voeren is hun alzoo ontschoten! Wij kunnen die laaghartige, ja ver achtelijke manieren niet genoeg brand merken. De door de liberalen (met den mond) zoo zeer geroemde geheime stem ming moet, juist voor de zwakken van karakter, die er het meest behoefte aanheb ben, geheel illusoir worden gemaakt. Een enkel Katholiek moet worden overgehaald door vriendelijkheid, gedwongen door zijn afhankelijke positie of geprest door beloften om zijne handteekening op dat papier te zetten en verder weder dienst doen om andere Katholieken te verlokken. Wij kunnen ons niet voorstellen dat de heer van der Schalk iets weet van die onedele pogingen om hem stemmen te verschaffenveel minder nog dat hij daarmede ingenomen zou zijn. Waar toch zou zijne vrijzinnigheid, zijne hoogge roemde liberaliteit zijn gebleven Wat toch zou men moeten denken van de beginselen van iemand, die steeds voorgeeft aan ieder de vrijheid te gunnen om te denken, te gelooven wat men wil, te stemmen wien men de voorkeur geeft en in de praktijk zich van dergelijke hulp middeltjes zou bedienen Wij willen zelfs niet gelooven dat de heer van der Schalk het slagen zijner kandidatuur aan derge lijke manieren zou willen danken. Wij verwachten dan ook, ja, wij verlangen zelfs dat, nog voor de verkiezing, de heer van der Schalk openlijk die manieren zal desavoueeren en de hulp zal weigeren, op die manier verkregen. De omstandigheid dat de Schied. Cou rant (de oude) Maandag avond niet ver schijnt is geen beletsel, mag niet als uit vlucht dienen. En gij, Katholieken, past op! Het is hier niet alleen te doen om uwe hand- teekeningen, om uwe stemmen! Neen, men wil u zelfs berooven van uw goeden naam. De liberalen zullen ongetwijfeld van uwe handteekeningen partij trekken om u tegenover de anti-revolutionnairen van kwaden trouw te beschuldigen en daardoor de gemeenschappelijke tegen de openbare school ondernomen en met goed gevolg gevochten krijg voor de toekomst onvruchtbaar te maken. Als een bewijs waartoe de onderwijs-manie der liberalen de vele jongelieden, die zich eenige jaren geleden, door de hooge salarissen verlokt op het onderwijs hebben toegelegd, thans bij de onvermijdelijk reactie heeft knnnen brengeD, kan dienen, dat laatstleden Dinsdag te dezer stede een persoon wegens bedelarij door de politie werd aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van de onderwijzers- acte en van een acte voor het geven van onderwijs in de gymnastiek. Wij meeneu de kiezers te mogen opmer ken, dat zij ditmaal twee stembiljetten heb ben ontvangen een voor do Tweede Kamer der Staten-Generaal en een voor de Provin ciale Staten en vergissing dus zeer wel mogelijk is men zorge dns het juiste biljet in te vullen. Door Mejufvrouw E. Schieveen, onlangs te •dezer stede overleden, zijn bij uiterste wils beschikking vermaakt de volgende legaten. Aan de Diaconie der Hervormde gemeente fï#)0, aan de diaconie der Evangelisch Lu- tersche gemeente f 100, aan het fonds voor weezen en bejaarden f300 en aan het fonds tot stichting van een eigen kerkgebouw der Evangelisch Lutersche gemeente f100, allen vrij van successie-rechten en kosten. Bij den Donderdag gehouden cricketwedstrijd aan den Onden Delfshavenschen weg tnsschen de Victoria-club van Rotterdam en de club Hetties van Schiedam, verkreeg de Victoria in de le inning 29, en in de 2e 56 punten, de hermcs. in de le inning 6, en in de 2e 17 punten. De prijs, bestaande in eene zil veren medaille, werd dus door de Victoria- club van Rotterdam behaald. Bij kon. be8l. is dr H. Haga, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Delft, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks Univer siteit te Groningen om onderwjjs te geven in de natuurkunde en de meteorologie. Het stoffelijk overschot van 's Konings grootmeester, mr Wl A. J. baron Schim- melpenninck van der Oye zal nit Zwitserland naar bet Vaderland worden overgebracht en in het graf der famil.e te Brnmtnen worden bijgezet. De Staats. Ct bevat o. a. de goedgekeurde Statuten der naamlooze vennootschap „Levens verzekering-Maatschappij Dordrecht'' te Dord recht en die der naamlooze vennootschap „Maatschappij tot Exploitatie van vaste goe deren in de Znid-Afrikaansche Republiek," te Amsterdam. In eene redevoering door lord Spencer in het Engelsch Hoogerhnis gehouden, wordt met lof gewag gemaakt van de in Nederland ge nomen maatregelen tot uitroeiing der long ziekte. Den 9n dezer zal in het lokaal Walhalla in Den Haag eene socialistische „monstermeeting" gehouden worden, naar aanleiding van de strafvervolgingen tegen de leiders der soci aal-democratische beweging Domela Nieuwen- huis en Croll ingesteld. Van der Stadt zal in de meeting als spreker optreden. Gisteren had te Krooswijk, bij Oud-Beier land, eene harddraverij plaats met hitten on der den man. De eerste prijs, een compleet hittentnig met nieuw zilver gemonteerd, werd behaald door den hit van den eigenaar D. Bijl te Oud-Beierland, bereden door den eigenaar de tweede prijs, een hittenhoofdstel met nieuw zilver, door dien van den heer W. Barendrecht te Heineoord, hereden door den heer Dronkert aldaar; de premie zijnde een zweep, door den hit van den heer J. Vermaat, bereden door den heer Zwaneveldt. Door de Katholieke kiesvereeniging Recht voor allen te Delft zijn tot kandidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren mr. A. H. M. van Berckel en J. O. Pabins. Hoewel de betrokken besturen daarvan nog geen bericht hebben ontvangen, verzekert men niettemiD, dat een onlangs te 's-Hage over leden dame vermaakt heeft aan het Toevluchts oord voor noodlijdende dieren (honden-asyl) bet aanzienlijke legaat van f 26,000 en aan de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren, de som van 11000. Zou het geen schande zijn het geld aldus weg te werpen, dat op zoovele wijzen nutti ger kon worden aangewend. Ten overstaan van den notaris mr. J. F. Wertheim had Dinsdag namiddag te Amster dam de trekkiDg plaats van 20 seriën in de leening 1869 van het Paleis voor Volksvlijt. De volgende seriën werden uitgeloot139, 374, 935, 1521, 2476, 2865, 2997, 3140,3686, 3803, 4178, 4531, 4541, 4859, 4898, 5488, 5527, 6760, 6806 en 7905. Het korps genietroepen zal tot het honden van practische oefeningen van 10 Jnli tot 28 Angnstus a. s. in de legerplaats bij Zeist kampeeren. Reeds sedert ongeveer V-/s jaar wordt te Barneveld, op initiatief van enkele dernota- belste ingezetenen, versterkend voedsel ver schaft aan zieken en herstellenden van ver- schillende gezindten thans stellen 21 ingeze tenen ieder op hnn benrt geregeld middageten voor dit doel beschikbaar, terwijl bovendien f130 aan geldelijke bijdragen is gepcbonken. Behalve middageteu wordt ook vleesch-extract, eieren, wijn, cognac, melk, enz. volgens voor- schrilt der geneesheeren, verschaft. Door de anti-revolntionnairen in den Hoek- schewaard (westelijk gedeelte) zijn als kandi daten gesteld do heeren mr. Th. Heemskerk en S. Van Velzen. Door de paters Jesuïeten te Groningen is aanbesteding gehouden van een nieuwe kerk met woonhuis in de Gelkingestraat. Het laagst was ingeschreven door C. Van Sehaik, te Utrecht, voor f 83,950. Te Zwartsluis is de arbeider J. S., die tns schen die gemeente en Hassel, nabij de Kloo sterziel aan de verzwaring van den dijk werk zaam was en om den regen wilde gaan schuilen, op den weg aldaar zoodanig door bet onweer getroffeü, dat hij geheel bewusteloos werd opgenomen en in een nabijzijnde keet gedra gen. Later kwam hij weer bij. Dit is reeds de tweede keer, dat bedoelde persoon door 't onweder werd getroffende eerste maal geschiedde dit ongeveer 13 jaar geleden, toen gelijkertijd een drietal personen doodelijk getroffen werden. Naar een ooggetuige verhaalt, waren Dinsdag avond in den omtrek van Zutfen niet minder dan zeven branden waar te nemen. De stedelijke gasfabriek le Maastricht heeft over 1885 een winst van f 13,636,68 opge leverd. ROTTERDAM. Morgen (Zondag) zal het vijftig jaren geleden zijn dat de R. K. Kerk aan den Steiger alhier plechtig werd ingewijd. Ter herrinneriog aan dit beuchelijk feit zal op dien dag ten half tien uren eene solemneel® Hoogmis worden opgedragen voor diegenen» welke door hnnne giften en werkzaamheden tot luister van het feest hebben bijgedragen' Des avonds te 6 uren zal een plechtig Lof worden gezongen, waaronder eene feestpredi- katie door den Zeer Eerwaarden Pater Petrn® van Es, Prior in het klooster te Utrecht. Het prachtig altaar, onder leiding van onzen stad genoot den heer E. Margry tot een waar kunst* juweel hervormd, zal dien dag in volle glori0 prijken, zeer zeker tot voldoening in de e01"* ste plaats van degenen, die dit sehoone werk uit hunne bijdragen hebben doen verrichten en voor alle parochianen der kerk van den H. Dominions. Zie verder het Bijvoegsel-)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2