BIJVOEGSEL behoorende bij de van 6 en 7 Juni 1806. Binnenlandsciie Berichten. (taengde Rechtszaken. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vervolg MAASSLUIS. Gisteren namiddag werd met het beste ge vol.' te water gelaten van de werf Frederiksoordbouwmeester de beer S. Ditdenbogaart, bet nieuwgebouwde logger- schip Willem, bestemd voor de haring- en kabel- jauwvisscherij. Genoemd schip zal varen onder boekhouderschap van de heeren Spnybroek 6u Uitdenbogaardt, en zal gevoerd worden door schipper L. de Zeeuw. HAARLEM. Bij de aanbesteding van het bouwen van een Onde-Mannenhnis ten dienste van het E. K. Wees- en Armenhuis Si Jacob alhier, onder directie van den architect Ch. Eobbers, waren ingekomen 9 biljetten, en is de laagste inschrijver G. Hulseboscb, alhier, voor de som van f 15,190, aan wien het werk is gegund. ZWOLLE. Het hoofdbestuur der sehippers- vereeniging Schuttevaêr zond heden een adres aan de Provinciale Staten van Overijsel,ver zoekende een provinciale subsidie voor 1/3 in de kosten, om den waterweg van hier naar zee aanzienlijk te verbeteren door meerdere afronding van de werf van Grobbe tegenover den Pannekoekendijk. Het rijk en onze ge meente hebben ieder 1fs toegezegd, doch do provincie weigerde het vorige jaar, naar het oordeel van velen om niet genoegzaam gemo tiveerde redenen. ZEVENAAR. Door den hond van den koper slager B., alhier, werd 't meisje van den bode Kamperman het voorste lid van haar rechter duim afgebeten, dat door het dier ver slonden werd. De hond werd onmiddellijk afge maakt. Men vermeent echter zeker te weten dat het beest niet aan watervrees lijdende was. Het meisje is thans zeer wel. TEEBORG. Donderdag namiddag hield dr Sohaepman de aangekondigde lezing over de houding der Rechterzijde ten opzichte van art. 194. Het lijdt geen twijfel, of dit pleidooi, gehouden voor een 400tal belangstellenden, zal de Rechterzijde bij de stembus zeer ten goede komen in het district Zatfen. LAGE ZWALU VVE. Een onbekend persoon, voorgevende collecteur der Staatsloterij te zijn, vervoegde zich dezer dagen bij een onzer ingezetenen, hem mededeeling doende, dat hij een der gelukkigen was, op wiens lot een prijs van duizend guiden gevallen was. Alvorens dit geld echter te kunnen innen, moest aan hem f 25 gegeven worden tot goedmaking van onkosten enz., waarvan hij quitantie zou achterlaten, en op vertoon waarvan den vol genden dag te Breda de doizend golden kon den in ontvangst genomen worden. Onmid dellijk werd de gevraagde som tegen overreiking van een bewijs verstrekt. Ha zich aan een stevig maal te hebben verkwikt in welken tnssohentijd bij nog een fooi van tien gulden wist machtig te worden, verwijderde de qnasi- collectenr zich. Toen echter onze ingezetenen den volgenden dag aan het hem opgegeven adres den prijs wilde in ontvangst nemen, kwnm hij tot de ontdekking, dat hij de dupe was van eene brutale oplichterij, daar zijn lot met een niet was uitgekomen, terwijl het door hem vertoonde bewijs voorzien was vau eene totaal onleesbare haadteekeniag. VALKENBURG. In onze »grotten" is een zonderling verschijnsel waargenomen. De »grotten zijn onde steengroeven, geëxploiteerd in do dagen der Romeinen, die er galarijen in boorden van een hoogte en stoutheid van uitvoering, welke waarlijk buitengewoon mogen heeten. Sedert het tijdperk der romeinsche heerschappij heeft men niet opgehouden, er bergsteen uit te halen, zoodat de galerijen eindelijk een even doolhofachtig, zoo niet even uitgestrekt net vormden als de crypten van den St Pieter of als de catacomben van Rome. Het waargenomen vreemde verschijusel is de vorming van een meer in de steengroeven. Men weet niet van waar het water komt, want de galerijen liggen hooger dan het watervlak der rivier, die zich door het lieflijke dal van Valkenburg kronkelt. Op zekere punten is het meer drie meter diep, en er gaat een half uur mee heen, om het af te varen. Die tocht met fakkollicht tusschen de znilen der over stroomde galerijen maakt een zeer fantastisch effect. De arrondissements-rechtbank te 's-Hage, burgerlijke kamer, deed heden uitspraak op de Vordering tot schadevergoeding, ingesteld door den eigenaar van huizen aan den Loos- duin8chen weg, v. D. tegen den bierbrouwer R. ter zake van het ledig staan van eischer's huizen ten gevolge van verkoop van sterken drank in gtdaagde's woning, in strijd met de koopovereenkomst. De rechtbank heeft eiscber ontvankelijk ver klaard in zijne vordering, maar alvorens de hoofdzaak te beslissen, eischer toegelaten tot het door hem aaugeboden getnigenbewijs lo. dat in het perceel sterke drank is verkocht; 2o. dat zijne huizen tijdens en ten gevolge Van dien drankverkoop onverhoord ziin gebleven. Bj arrest van het hof te Amsterdam werd Woensdag jl. E. E. L., de kappersbe diende uit Utrecht, wegens poging tot moord op zijn vroegere beminde veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Te Groningen zal 15 Juni vanwege de Vereeniging voor Volksvermaken een hard draverij van paarden, gespannen voor een- tweewielig rijtuig, gehouden worden om prijzen Van t 200, f 75 en f 26. Dauwtrappen op Hemelvaartsdag-morgen is voor honderden Zwollenaars nog altijd de oude historische gewoonte. Tegen twee uur in den nacht van gisteren, togen groepjes van mannen, vrouwen, verliefden en kinderen naar buiten, om al wat maar wegen zijn te doorwandelen, somwijlen zingende, dansende of pratende. Dat zoo iets niet altijd op een droogje atloopt s kan ieder wel egnjpm. Van waar deze pret? Voor tal van jaren brachteu de grond eigenaars hunne akkers zelf in't zaad, zooals men dat hier noemt. Op Hemelsvaartsdag- morgen gingen voor dag en vcor dauw ver huurders en huurders de akkers in oogODScho w nemen. Ha verloop van deze wandelingen werden de akkers nit de hand of publiek in sommige bnilenberbergen verhuurd. Dit is de herkomst van het dauwtrappen. De Nancy-oefeningsvlucht met postduiven door den heer De Roo te Doesburg gehouden, is geheel mislukt. Volgens ontvangen bericht zijn de duiven na de loslating door een schrikkelijk ooweder overvallen, waardoor tot dusverre slechts één duif terugkeerde. De heer De Roo hoopt, dat de anderen nog zullen terugkeeren, nadat zij zich van vermoeienis enz. zullen hebben hersteld. Ook de Eind- hovensche postdniven-vereeniging heeft op de vlucht van Nancy tot nogtoe een aanmerkelijk verlies geleden. Een te Londen ontvangen depêche uit Sydney meldt dat steamer „Ly-e Moon." van de Australische stoomvaartmaatschappij Vrij dagavond in 'tgezicht van Kaap Vert totaal is verongelukt. De >Ly-e Moon" was weinige dagen te voren van Melbourne naar Sydney vertrokken. Het was een ijzeren stoomschip van 1202 ton. Het had 70 personen aan boord waarvan 60 zijn omgekomen. Te Wallenstadt (Zwitserland) is den 31 Mei eene grooto weverij met 600 weefstoelen, geheel afgebrand. 500 werklieden zijn daardoor broodeloos geworden. De roem der Spaansche toreroos heeft ook spaansche vrouwen tot mededinging aangezet. Den 9n dezer had te Nlmes, in het Zuiden van Frankrijk, een stierengevecht plaats, waar toe drie stierenvechtstcrs de Pyreneeën waren overgestoken. Het publiek was in de groot ste spanning, toen Benita del Arno tegenover een grooten zwarten stier geplaatst werd, en deze op haar losstormde. De dame had weinig succes, de stier wierp haar omver en slechts met de grootste moeite gelukte het een aantal toreroos, die han baart afwachten, hun vak- genoote te redden. Ook de beide andere dames kwamen er slecht afeen van beiden werd door een stie renhoorn vreeselijk gekwetst. Het publiek was in groote opgewondenheid. In het braken van den Etna is een stilstand gekomen. Verscheidene villa 's der voorstad Nicolosi zijn beschadigd. Nicolosi zelf, door de bewoners geheel verlaten, wordt door een af deeling soldaten bezet. De romeinsche prelaat Mgr Renier, dier belast op de engelsche subsidiën, zich deze, dagen onder het vaandel van den afvallk'en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5