9e Jaarg. Dinsdag 8 Juni 1886. No. 2497. M. Rodenburg, VERSCHIJNT DAGELIJKS. iiniwnlandscfy Jqidtten. §dflpc£ii (SüfpchT Bureau: Markt, E, 357. Wij herinneren onzen lezers aan de herkiezing voor de Provinciale Staten op heden (8 Juni.) De stembus is geopend van 9 tot 5 oren. Na al hetgeen zij gehoord en gelezen hebben, meenen wij, dat zij van het £root belang dezer verkiezing volkomen 2ullen overtuigd zijn. Alleen willen wij hierbij nog opmer ken, dat eene vroegtijdige opkomst zeer het belang der zaak is en men wel uioet opletten het juiste biljet, dat voor de Provinciale Staten in te vullen en cor net te schrijven den naam van den kan didaat, den EdelAchtb. heer Schiedam, 7 Juni 1886. Als eene bijdrage tot de kennis, waarop de verkiezingsstrijd door de tegenpartij wordt gestreden, kan dienen het strooi biljet, dat heden ter elfder ure nog van wege de liberalen is verspreid. Daarin wordt de verkiezing van den heer Ro denburg bestreden met een argument, dat zeker ieder ander te min zou voorkomen om er gebruik van te maken. Den heer Rodenburg wordt verweten zijn eigen belang ten koste der gemeentebelangen bevorderd te hebben, omdat hij de ge meente Overschie een som van f4000 heeft geleend tegen een rente van 1/s°/0 's maands. De heer Rodenburg, die zijn wellicht goed geplaatst geld moest opvra gen, om de gemeente uit den nood te helpen en dat mogelijk slechts voor één maand, zou dus deze alleszins billijke rente niet hebben mogen vragen. Wij gelooven dat menig liberaal uiterst tevreden zoude NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs van dit Blad ^oor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der AdvertentiOn i Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wethouder te Overschie. BELGIË. Morgen hebben in Belgie de periodieke herkiezingen voor de Kamer van Afgevaar digden plaats. Slechts in vier provinciën uaoet gekozen worden. Van deze vier zijn twee gewesten Oost- en vvest-Vlaanderen geheel katholiek met uit zondering van het arrondissement Gent dat 8 afgevaardigden teltde beide overigen zijn Jn handen der liberalen. De strijd zal hoofd- zakelijk te Gent gevoerd worden, waar de katholieken door hunne overwinning in 1884 goeden moed hebben op de overwinning, komt dit district aan de katholieke partij, dan is geheel Vlaanderen voor de goede zaak ge ronnen en kan men met vertrouwen ook de oarstvolgende verkiezingen te gemoet zien. Dok in de Waalsche provinciën treden de ka tholieken op menige plaats niet zonder kans Tan succes met eigen kandidaten op, daaren- tegen is in Vlaanderen geen ernstige strijd. De groote vraag bij deze verkiezingen is dan °°k niet of de katholieke partij hare meer derheid zal behouden, daar dit buiten allen twijfel is maar wel of zij die in 1888 zou innen verliezen. Vallen de verkiezingen voor haar gunstig uit dan is de heerschappij der katholieken voor minstens vier jaar verzekerd. DUITSCHLAND. De conservatieven in de Pruisische Eerste iamer dreigen met de afstemming van het ontwerp voor het Rijn -Eemskanaal omdat o legeering hare voorspellen betreffende de belasting op de sterke dranken verwierp. De regeering zal met alle kracht optreden om het kanaalontwerp te doen aannemen. De nieuwe kerkelijk-politieke wet, die thans in Duitschland in werking treedt, zal de kapit- te's van Culm en Limburg veroorlooven een vicaris voor de vacante zetels te benoemen. Mgr Dinder de nieuwe Aartsbisschop van Posen is ook bij den Kroonprins ten gehoore ontvangen en is op eene uitnoodiging van Prins Bismarck naar Friederichsruhe vertrok ken tot een onderhoud met den Rijkskanse- lier. Morgen zal hij te Posen zijn plechtige intrede doen. ENGELAND. Heden zal in het Lagerhuis de stemming over de home-Eule-wet plaats hebben. De voorstanders van het ontwerp hopen nog op een ommekeer ten gunste van het voorstel, daar de schrik voor de ontbinding steeds veld wint en wellicht nog eenigen, die voornemens waren tegen te stemmen van besluit zal doen veranderen. De regeering neemt intusschen reeds alle maatregelen om zoo spoedig doen lijk bij afstemming het Parlement te ontbinden. De heeren Kennedy, van het departement van buitenl. zaken, en Trevor adjunct-secre taris van het departement van koophandel, zijn benoemd tot vertegenwoordigers van Engeland op de conferentie, die 10 dezer in den Haag wordt geopend en ten doel heeft maatregelen te beramen tot het tegengaan van den drankhandel op de Noordzee. De heer Nicolls zal als hun secretaris werkzaam zijn. FRANKRIJK. Het wetsontwerp tot verbanning der Prin sen, zooals het door de commissie van onder zoek is geformuleerd, luidt als volgt Art. 1. Het grondgebied der Fransche repu bliek is en blijft ontzegd aan al de leden der familiën, die over Frankrijk geregeerd hebben. De regeering kan evenwel tijdelijk op het grondgebied der Fransche republiek een of meer leden der familiën toelaten, doch niet de hoofden of hunne rechtstreeksche erfgena men bij recht van eerstgeboorte. Art. 2. Indien een prins, met overtreding van het verbod, in Frankrijk, of in Algerie, of in een der koloniën zich ophoudt, dan zal hij gestraft worden met eene gevangenzetting van twee tot vijf jaren, en na het verstrijken van dien termijn over de grenzen gebracht worden. De regeering heeft echter dit voorstel ver worpen, zij wil alleen de eigenlijke pretenden ten en hunne rechtstreeksche erfgenamen ver bannen en de andere prinsen in het land laten. De concessie haar in de 2e alinea van art. 1 gedaan, bevredigt haar niet, daar het geven van een verlof tot tijdelijk verblijf in de repu bliek haar eene beschuldiging van Orleanisme op den hals zou halen. Zij blijft dus bij haar ontwerp tot uitzetting der pretendenten en wil de verbanning der andere prinsen facul tatief gesteld hebben. ITALIË. Volgens tijdingen uit Catania hebben de uitbarstingen van de Etna opgehouden. Het stadje Nicolosi, welks verwoesting reeds als zeker werd beschouwd, is gespaard gebleven. HET OOSTEN. Prins Alexander van Bulgarije is Donderdag avond, uit Varnu, te Roustschouk, aange komen. Hij werd door de bevolking met geestdrift ontvangen. De stad was gevlagd en werd 's avonds verlicht. De prins heeft zich Vrijdag naar het kasteel van Sinaïo be geven, om een bezoek bij den koning van Rumenië af te leggen. ROME. De Vorst van Montenegro heeft een gevol machtigde naar het Vaticaan gezonden om over een concordaat te onderhandelen. De H. Vader houdt zich tegenwoordig bezig met het schrijven van een belangrijk docu ment over de sociale kwestie, dat waarschijn lijk in den vorm van een brief aan een uit stekend Katholiek in Europa gericht, zal verschijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1