9e Jaarg. Donderdag 10 Juni 1886. No. 2499. Kennisgeving. V E R S C H IJ N T DAGE L IJ K S. Stilteen (Swpchf. Jqtcta. B ureau: Markt, E, 357. COURANT. Prijs van dit Blad: ^oor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 ïrancop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentien i Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij dezen ter kennis van de Inve ttenen 6 Dat het Kohier van het Patentregt No. 1 «ezer Gemeente, over het Dienstjaar 1886/7, oor den Heer Provincialen Icgpectenr der irecte Belastingen te Rotterdam, op den 5 uni 1886 executoir verklaaid en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een «der verpligt is zijnen aanslag, op den bij üe e„ bepaalden voet, te voldoen alsmededat an heden af de termijn van drie maanden Egaat, binnen welken de reclames tegen ezen aanslag behooren te werden ingediend. jo is biervan afkondiging geschied, waar flet behoort, den 8 Jnni 1886. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. BELGIË. De Katholieken hebben gisteren in België een schitterende overwinning behaald. Gent 'je laatste veste van het liberalisme in Vlaan deren is in hunne handen gevallen. Daardoor jïjn acht liberale afgevaardigden door katho deken vervangen. Ook in de Waalsche pro vinciën, die bijna uitsluitend liberalen stern en, hebben zij niet zonder succes gestreden. 8 Verviers ook hebben zij gewonnen. De einduitslag is dat de liberalen 11 zetels ver lezen. Bij gevolg zal de nieuwe kamer be gaan uit 97 katholieken en 41 liberalen. Er boeten nog herstemmingen te Verviers, Char leroi en Bergen plaats hebben. Ie Gent was het gisteren zeer onrustig. jen bende socialisten doorkruiste de stad en 1-andde de liberalen aan. hier en daar hadden Vechtpartijen plaats. De katholieken hielden 2«h wijselijk buiten schot en lieten liberalen en socialisten met elkaar vechten. ENGELAND. Het pleit is dan eindelijk beslist. De Home- tele-wet is met eene meerderheid van 30 «temmen verworpen. Daarmede zijn dus Glad stone's plannen in duigen gevallen en blijft fiwn niets meer over dan zijn geluk te be proeven met eene Parlements-outbinding. Of President-minister daartoe besluiten zal 18 n°g altijd onzeker. De limes, die met de andere ochtendbladen hare voldoening over verwerping uitsprak, voorziet dat de natie evenals hare vertegenwoordigers zich tegen de Home-Rule zal verklaren. Zij gelooft mooter, dat het ministerie tot de ontbinding zal overgaan, indien de Koningin hare toe stemming geeft. Van andere zijde beweert men echter, dat wegens de groote meerder heid, waarmede de wet verworpen werd het ministerie zijn ontslag zal indienen. De stemming over de wet had plaats in den nacht van Dinsdag, nadat het huis van at den vorigen avond was vergaderd geweest. Toen de beslissing gevallen was, heerschte er in en buiten het huis eene groote beweging. Op voorstel van O'Conner hieven de Ieren met de ministerieelen een driewerf hoerah voor Gladstone aan, waarmede vele toehoor ders op de gaanderijen instemden, doch dat van andere zijde met gefluit en gesis werd begroet. Ten 2 uren vertrok Gladstone in een open rijtuig van het Parlementsgebouw. Hij werd door eene ontzaglijke menigte om- liDgd, velen juichten hem toe, terwijl anderen hem uitjouwden. De anti-home-rulers gaven door wild en woest rond te dansen hunne vreugde over de nederlaag der regeering te kennen. FRANKRIJK. Het rapport van de commissie voor het vooistel tot uitzetting der Prinsen werd gis teren in de Kamer voorgelezen. Het betoogt de noodzakelijkheid der verbanning zoowel voor de Prinsen, die in schijn zich bij de republiek aansluiten gelijk Bonaparte als van diegenen, die zich tegenover haar vijandig ver klaren zooals de graaf van Chambord deed en evenzoo voor hen, die tusschen beiden door laveeren gelijk de Prinsen van Orleans doen. Ten slotte concludeert het rapport tot eene algemeene verbanning, hetwelk door de lin kerzijde levendig werd toegejuicht. Daarop werd de beraadslaging over de wet op Don derdag bepaald. OOSTENRIJK—HONGARIJE Men bericht uit Buda-Pesth dat hernieuwde samenscholingen van het gepeupel hebben plaats gehad, die door de politie en de troe pen uiteen werden gedreven. Doch behalve dat ontelbare vensterruiten en straatlantaarns zijn verbrijzeld, is er geen schade van betee- kenis aangericht. De politie nam verscheidene personen gevangen, waarbij vele agenten wer den gekwetst. ROME. Na een treffende toespraak heeft Z. H. de Paus gisteren in de priester-order tot kar dinalen benoemd mgrs Bernadon, Taschereau, Langénieux, Place, Gibbons en Theodoli en pater Mazella. Z. H. heeft vervolgens ge- preconisterd de aarts-bisschoppen van Toledo en Sorente, en de bisschoppen van Grosswara- dein (Latijnsche ritus) van Novara, Reggio, Oasal, Aversa, Monopoli, Castellaneta, Livorno, Borgo, San Donnino, Pigverol, Ivrea, Trente, Cuba, (Philipijnsche eilanden), de titularis- bisschoppen van Leuca, Lita en Derba. Schiedam, 8 Juni 1886. De Uitslag der gisteren in ons district ge houden verkiezing van een lid der Provinciale Staten ter vervalling van de vacaturewijleD mr. Poortman is als volgt Uitgebracht waren 671 stemmen, waarvan 10 van onwaarde, zoodat bet aantal geldige stemmen 661 en de volstrekte meerderheid 332 stemmen bedroeg. Hiervan verkreeg de heer M. Rodenburg 366 en de heer J. M. van der Schalk 286 stemmen, zoodat tot lid der Provinciale Sta ten is gekozen de Edelachtb. heer M. Roden burg, Wethouder te Overscbie. (Reeds per bulletin aan onze lezers in de stad medegedeeld De gewone audiëntie van de ministers van finantiën en oorlog zal op Donderdag a. s.en die van koloniën op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Een veteraan in onze Nederlandsche staat kunde, mr F. H. Saaymans Vader, oud-Kamer lid voor het district Goes, heeft in de om standigheden van het oogenblik aanleiding gevonden om nog eenmaal de stem te ver heffen, ten einde zijn landgenooten te waarschu wen tegen de gevaren, waarmede zij bedreigd worden van de zijde van het liberalisme. Hoewel zijn hooge jaren hem naar rust doen verlangen, voelde hij zich toch gedroegen om, zooveel hij nog vermag, pogingen aan te wenden om onzen volksgeest op te wek ken en zijn medekiezers in het district Goes tot stemmen aan te sporen." De katholieke Iwentsche Kiesvereeniging te Oldenzaal, heeft tot Kandidaten gesteld de heeren mr J. R. Oorver Hooft en J. Van Alphen. ïn het district Leeuwarden worden van Katholieke zijde aanbevolen de anti-revoluti- onnaire kandidaten mr. U. H. Huber, te Leeu warden, en jhr. mr. P. J. Van Swinderen, te Groningen. De Brolestantsche Roordbrabanter vernam dezer dagen van geloofwaardige zijde, als bewijs van geldverspilling, dat zekere opzich- ter van geniewerken een traktement van f 1600

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1