was. Dit was zeker jammer, zoowel voor de verdienstelijke vereeniging als voor de afwe- zenden, want de frissche lncht, die men na den heeten dag in den tnin kon inademen zoowel als de schoone mnziek, die ten gehoore werd gebracht, boden veel genot. De verschillende nnmmera van het Pro gramma werden over het algemeen flink uit gevoerd. Na afloop van het concert bood „Kunstmin" haren bekwamen directeur, die deze week in het huwelijk is getreden, een iraai huldeblijk in den vorm van een marme ren pendule met candelabers aan, dat hem met een hartelijke toespraak door den Secre taris, den heer S. C. L. Reijgersberg werd overhandigd. De leden bleven daarna met den Directeur en diens echtgenoote nog eenigen tijd gezellig bijeen. De logger Schiedam, schipper Jan Schouten, kwam heden alhier binnen met 42 ton zoute- visch. Aan het commissariaat van politie zijn aan gegeven als gevonden op straat een Ber- lijnschzilveren armbandje, een wit schort, een bankbiljet van f 40. een bloedkoralen kettinkje met gouden slotje, eon ring met sleutels, een sleutel, een wit geitje met zwarte streep op den rug, en een portemonnaie met f 0.43. Door de besturen der drie liberale kiesver- eenigingen alhier en die te Schiedam is, alvo rens zij de aftredende leden der Tweede Ka mer opnieuw als candidaten aan de respectieve vergaderingen voordroegen, een schrijven ge richt aan de vorige vertegenwoordigers van ons kiesdistrict, waarin zij verzochten de kie zers te willen mededeelen of zij de grond wetsherziening dringend noodzakelijk achten en zoo ja, hunne zienswijze omtrent onderwijs, kiesbevoegdheid en defensie. Door de heeren mr. J. Van Gennep, R. P. Mees R.Az. en W. A. Viruly Verbrugge, werd collectief geantwoord, dat zij grondwetsherzie ning dringend noodzakelijk achten, dat zij het kiesrecht meer uitgebreid, doch zonder alge' meen stemrecht wenschten, doch de te maken bepalingen hieromb ent wenschten overgelaten te zien aan den gewonen wetgever, en dat zij betreffende het onderwijs verwezen naar het door hen gesprokene bij de behandeling van hoofdstuk X der grondwet. De heer Verniers Van der Loefl had dit collectief antwoord niet kunnen onderteejpnen wegens zijn verblijf buiten 's lands. Van hem was een afzonderlijk schrijven bij de besturen ingezonden. De inhoud hiervan kwam, behalve wat de kiesbevoegdheid betreft, geheel met dat der drie anderen overeen. Omtrent de kiesbevoegdheid geeft hij als zijne meening te kennen, dat hij zich vereenigde met het re geeringsontwerp, met toevoeging van de in de nota van prof. Asser bedoelde capaciteits kiezers. De besturen der kiesvereenigingen wensch ten van de te stellen candidaten een gelijk vormig programma, waarom zij opnieuw zich tot den heer Van der Loefl: gewend hadden met de vraagof hij zijne stem tot grond wetswijziging afhankelijk zou stellen van het aannemen zijner zienswijze omtrent het kies recht Daarop is door den heer Van der Loeff geantwoord, dat hij zich niet zou verzetten tegen een voorloopige kiesregeling, ten einde te geraken lot grondwetsherziening. Als deze totstandgekomen is, wenscht hij echter de kiesbevoegdheid niet geheel aan deu gewonen wetgever over te laten, maar beperkt door de grondwet te zien. Maasbode. De gewone audiëntie van den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, zal Zaterdag niet plaats hebben. Het Haagsche Dagbl. meldt heden, dat Z. D. H. mgr Paredis, Bisschop van Roermond, ernstig ongesteld is, en hem Maandag 11. de H.H. Sacramenten der stervenden zijn toege diend. Het is ons zeer aangenaam dat bericht te kunnen tegeospreken. De beminde Bisschop van Roermond is inderdaad ongesteld, ma ir zijn toestand heeft nog niets gevaarlijks opge leverd. Van toedienen der HH. Sacramenten is dus geen sprake geweest. Z. D. H. is thans aan de betere hand, en worden de weuschen van alle Katholieken van Nederland vervuld, dan zal hij ten spoedigste geheel hersteld zijn. (Jksb.) De Maas- en Roerbode deelt mede, dat Mgr. Hoefnagels niet alleen honoris causa maar in optima forma benoemd is tot Sacrai theo- logies doctor, zoodat hem het volle recht toe komt de onderscheidingsteekenen van het doc toraat ring, paarsehe bonnet en mantel, te dragen. Boven en behalve de vergoeding van 30 pCt., zijn voor behoorlijke inrichting van het lager onderwijs subsidiën verleend aan de volgende gemeenten Nienw-Beierland f 2850 Katwijk f 1000De Lier f 300 Monster f1600; Piersbil f500; Schelluiden f 550 Stad a/h. Haringvliet f2100; Zwartewaal f1350 Breskens f300; Bargh f350 Elle- woutsdijk f700; St Jansteen f 1300 Kapelle 1000; Oudelande f800; Philippine f 740 Waarde f1500 Wemeldinge f450; Dantu- madeel f 3000 Hindeloopen f 2000Ooststel lingwerf f 2000 Rimburg f 150. Voor de wedloopen te Clingendaal zijn op gegeven voor Vrijdag 23 Juli: Clingendaal-Stakes. Wedren op de vlakke baan. Prijs f 2000,13 bnitenlandsche paarden. Scheveningen-Stakes. Internationale wedren met hindernissen. Prijs f 1000. John, van den heer R. P. Snermondt; Bambin, van jhr G. Den Tex, en 11 bnitenlandsche paarden. Voor Zaterdag 24 Juli: Wassenaar-Stakes. Wedren op de vlakke baan. Prijs f 2000.18 bnitenlandsche paarden. Aoordzee-Siakes. Intern, wedren met hin dernissen. Prijs f 1000. happy Home, van luit. A. van DuurenJohn, van den heer Suermondt, en Bambin, van jhr Den Tex, en 12 paarden van buitenlanders. Voor de overige nummers worden de in schrijvingen later bekend gemaakt. De Christelijk-Histoiische Bond >Marnix" heeft besloten om zich betrekkelijk de Kamer verkiezingen op 15 Juni a. s. te onthouden, niet uit traagheid of moedeloosheid, doch om dat de Bond met geen enkele der toongevende partijen kan meegaan. Van den 30sten Mei tot en met den 5den Juni zijn langs den Nieuwen Waterweg bin nengekomen 65 stcom- en 18 zeilschepen, en vertrokken 92 stoom- en 14 zeilschepen. De heeren Bingham en Brauer, van Rot terdam, vertrokken van hier op Dinsdag 8 Juni des voormiddags te 8.15 uur, met het plan te rijden naar Weenen en terug op een tweepersoons velocipède (Tandem). Zij kwa men te Nijmegen aan dezelfden avond (gere den afstand 135 km.) Door de politie te Delft is tegen een der aldaar wonende slagers proces-verbaal opge maakt, wegens 't invoeren van een doode geit, waarvan 'tvleesch door den daarmede belas ten deskundige voor de consumptie is afgekeurd" Delft telde op 31 Dec. jl. 27.131 inwoners tegen 27 .241 op dien zelfden datum van 1884, hetgeen een vermindering aantoont van 110 personen. De centrale katholieke kiesvereeniging te Leiden heeft eergisteren vergaderd. Gedele geerden uit het geheele district waren tegen woordig. In de eerste plaats werd in stemming gebracht of 'men ook ditmaal met een anti- revolutionnairen zou medegaan. De uitslag der stemming was, dat 25 gedelegeerden zich er tegen verklaarden,4 ervoor en 1 blanco stemde. Besloten werd du3 niet mede te gaan. Op de tweede plaats werd besloien met 26 van de 29 stemmen ten Katholiek candidaat en voor den tweeden zetel geen candidaat te stellen. Als de heer van Wassenaar van Catwijck,de anti-rev. candidaat, in herstemming komt, zal men hem steunen. Tot candidaat werd geko zen de heer mr. J. P. Smeele, procureur-gene raal bij het Hof van Curacno. Dinsdag heeft te Haarlem plaats gehad het concours van de mededingers naar de betrek king van organist in de St.-Bavo-kerk, ten overstaan van een jury, bestaande uit de hee ren R. Hol van Utrecht, S. De Lange te Rotterdam en L. Schlegel te Haarlem. Naar uit Haarlem aan de lijd wordt ge meld, is het onjuist, dat naast den heer Van der Aa mr. Groote door de katholieke kies vereeniging zou gesteld zijn. Alstweede can didaat is gesteld baron S. van Heemstra, die, met den heer Fabius, ook de candidaat der anti-revolntionnairen is. De eerste beurs-vacantiedag voor den effec tenhandel, op Zaterdag e. k., is door B. en. W. van Amsterdam gemaakt tot een vacantie- dag voor geheel den handel. Blijkens kennis geving toch is de Beurs Zaterdag a. s. ge" sloten. In zake de kwestie van het openbreken V»B de brandkast in de Nieuwe Kerk schrijft D* Standaard Na al bijster weinig vreugde van het ker kelijk conflict te hebben beleefd, blaast he' Handelsblad du, haastje repje, het booze vonk)0 weer aan door het verhaal, dat „de brandkas' in de Nieuwe Kerk" geopend is. Voegde het er bij wat er bij moest gevoegd dan had het aan dit verhaal nietsdan dee<j het dienst noch opgeld, en liep het er zei meé in. Daarom verzwijgt het wat wij er daaroO eens bij zullen zeggen. En dat is dit: lo. dat er geen brandkast is, maar alle00 een kast, waarin het archief enz. bewaak wordt, met dunne ijzeren deuren 2o. dat in deze kast een saldo lag van f 3.2& 3o. dat in deze kast de brandpolissen lag00' die men noodig had voor de assurantie, en 4o. dat volgens het reglement heeren k0r'5' meesters te Amsterdam vóór Juli rekening en verantwoording moeten doen, en daart°° aan de commissie tot nazien der rekening 6 stukken moeten voorleggen. Ook om dit nu te kunnen doen, moest m0lJ natuurlijk, in de kast zijn. En daar nu de vriendjes van het Handels twee sleutels van deze kast weigerden ov0f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2