Rechts zaken. hebben de anti-liberalen in den laatsten tijd zoo groote meerderheid behaald, dat er voor de liberalen niet de minste kans is. In geen distriet wellicht zal ditmaal de verkiezingsstrijd zoo hevig zijn als in het kiesdistrict Zutfen. Reeds de vorige week werden door beide partijen de kiezers »be- werkt", hetzij door persoonlijke bezoeken of door strooibiljetten enz.Politieke voordrach ten werden reeds te Groenloo en Terborg door dr. Schaepman gehouden en in laatst genoemde plaats was de toeloop zoo groot, dat velen geen toegang konden krijgen en entréekaartjes van f0.30, recht gevende op een zitplaats, zelfs voor f 2 a 2.50 werden verkocht. Deze week zullen te Varseveld, Keppel en Ruurloo politieke voordrachten worden gehouden door mr. Goeman Borge- sin8. De besturen van sommige kiesvereeni- gingen in het district zijn voornemens, elders wonende kiezers voor rekening dier vereeni- ging te doen overkomen, en men mompelt zelfs, dat enkele liberalen in het district van plan zijn, in enkele uitgebreide plattelandsge meenten de kiezers uit de buurtschappen per wagen naar de stembus te brengen. Onder den tietel Godsdienstgeen dweep zucht bevat het handelsblad van heden een verkiezingsartikel, dat wij in gemoede aan de kleine liberale pers ter overname kunnen aan bevelen. Als strooibiljet zou het mede uit muntend te pas komen. Er staat van alles in De inquisitie met haar brandstapels", de >uitroeiing der Waldenzen" de „dragonnades van Lodewijk XiV", al die splinternieuwe argumenten, door de belezenheid der redactie aan de hand gedaan, komen in koor samen- stemmen met de „kerkvermeestering te Am sterdam", om de goê gemeente te overtuigen stemt op de liberale candidaten 1 Terwijl Bronsveld als het toonbeeld van een gods dienstig man wordt geprezen, vindt men er Lobman een »landverderver" gescholden, Kuyper een «volksmenner". Ja, zelfs onze bisschoppen komen er niet zonder kleerscheu ren af. In één woord 't is een model-artikel Wij voorpellen het hbl. een schitterend succès, ten minste bij het gedeelte der liberale partij, dat nog niet met het liberale Dagblad voor Aederland geleerd heeft zich te schamen over een verkiezingsknoeierij als die bij deze gele genheid de overwinning aan de liberale party moet bezorgen 1 Tot onze vreugde vernemen wij uit den Courtier de la Axeuse, dat Z. D. Hoogw. de bisschop van Roermond, Mgr Paredis, weder is hersteld, en sluiten ons van ganscher harte aan bij den wensch, dat de Almachtige den doorluchtigen grijsaard nog lange jaren voor het diocees Roermond en voor het katholie ke Nederland moge sparen. {lijd.) Dit Roermond werd van gisteren middag aan de A. Rott. Ct. geseind, dat de ziekte van den 91jarigen bisschop, mgr. Paredis sedert gisteren middag 4 uren sterk was toe genomen en de dood elk oogenblik werd ver wacht. De algemeene vergadering van den Alge meen Nederlaodschen Vredebond zal dit jaar Woensdag den 7 Juli a. s. gehouden worden. Op onze vissehersvloten schijnen handen te kort te komen. Eergisteren en gisteren zijn te Rotterdam eenige honderden Dnitscbers aangekomen, en terstond naar Vlaardingen en Maassluis vertrokken, om daar op de schepen, die ter hariugvisscherij uitgaan, aangemonsterd te worden. Te Oud-Beierland is men thans druk bezig met het verpachten der krieken. De grootste boomgaard, die Dooit meer dan f 1300 op bracht, geldt thans f 2062, wel een bewijs, dat dit jaar een buitengewoon kriekenjair zal zijn. Naar de A. Delftsche Ct. verneemt, zal de plechtige consecratie der nieuwe St. Hippo- lytuskerk te Delft op Maandag 21 Juni a. s. plaats hebben. De plechtigheid begint des morgens te 7 uur. Uit Aalsmeer wordt ons gemeld Maandag jl. zijn de eerste aarbeien van hier te Amster dam aan de markt gebracht. Natuurlijk waren ze zeer duurongeveer 5 cent per stuk. Woensdag avond voer de aarbeienschuit voor de eerste maal, zoodat de geregelde verzending naar Amsterdam, Haarlem en 's Gravenhage eenen aanvang heeft genomen. Met de opzending van de meikersen naar Engeland, zal reeds over eenige dagen uit de Betuwe een begin worden gemaakt. Woensdag sloeg de bliksem in de woning van de gebr. v. M., landbouwers teErichem. De geheele boerderij, op een berg na, is tot den grond afgebrand. Blijkens het programma der feestviering van het 10-jarig bestaan der Rijkslandbouw school te Wageningen, zullen de feestelijkheden bestaan op 9 Sept. in een plechtige ontvangst van oud-leerlingen, matinés, gemeenschap pelijke maaltijd enz. Op 10 Sep. gymnastiek- uitvoering in de open lucht, gecostumeerde optocht, concert, bal, enz. Door den graaf J. d'Ansembourg, teNeu- borg (Gulpen), werd in zake het bekende land- bouwproces gisteren conclusie genoemen, welke hoofdzakelijk hierop neerkomt: de graaf vraagt dat het den kantonrechter behagen moge, in zake voornoemd drie deskundigen te benoemen3 waarmede ZEd. Achtb. vergezeld van den griffier, zich ter piaatse zal begeven, ten einde de peroeelen bouwland in kwestie zelf in oogensohouw te nemen en bet oordeel der deskundigen hieromtrent te hooren. Door den gedaagde, den heer H. Pinckers, rjjks-veearts, werd hierop een uitstel gevraagd van 4 weken, benevens een afschrift van voornoemde con clusie en van het getuigenverhoor. Door den kantonrechter werd het gevraagde verleend. Men ziet dns dat dit een ingewikkelde zaak belooft te worden, misschien wel eenig in Nederland. Tilburg krijgt een overdekte markt voor vleesch, wild, boter en eieren. De kosten zijn geraamd op f35.000. De stoomweverij der firma Stroink Blijden- eteiu, te Enschedé, waarin 266 gedeeltelijk nieuwe weefgetouwen, boomerij, spoelerij, ap- preteerdery en droging met twee stoomma chines enz., met terreinen en gebouwen is bij publieke veiling ingezet met de verhooging op f28.818. «mccniw 'I RIJSOORD. Woensdag middag bemerkte de vrouw van den landbouwer A. R. dat haar vierjarig zoontje in den boezem da Waal was gevallen. Zij begaf zich dadelijk te water, en wellicht zou zij met haar kind verdronken zijn, ware niet de zoon van den bouwman L. N. te hulp gesneld. Hij sprong te water en. redde moeder en kind. 's HAGE. De nieuwe door de Holl. IJze ren Spoorwegmaatschappij aangelegde stoom tram van haar station Den Haag naarSche- veningen werd gisteren feestelijk geopend. AMSTERDAM. In tegenwoordigheid van veel militaire en civiele autoriteiten werd heden van de Landswerf met goed gevolg te water gelaten Zr Ms scOroefstoomschip of kruiser le kl. Jan Willem Friso. Ouder de vele genoodigden, die het prachtig schouwspel bijwoonden, dat door muziek werd opgeluisterd, en waarhij de schout-bij-nacht, jhr Reaselaer Bowier, een korte toespraak hield, werd o. a. opgemerkt de prinses Von Reuss, die in het Amstel-Hótel verblijf houdt. Het Dagelijksch Bestuur was vertegenwoordigd door de wethouders Dries sen, Roëll en Van Lannep. Sedert 3 uur woedt boven de stad een hevig onweder met geweldigen regen aan vankelijk ook een dikke hagelslag. Wegens de duisternis waren vele winkels op den Nieuwendijk met gas verlicht. Vele kelder woningen zijn overstroomd. De blikssm is ingeslagen in eene boerenwoning aan de over zijde van het IJ, in de Volewijkslanden. Stoomspuiten zijn tot blassching derwaarts vertrokken. UTRECHT. Bij een onweder dat Woens dag middag ongeveer ten D/g ure plaats had, is de bliksem in de ijzeren bekapping van het Rijnspoorweg-station geslagen. Alleen scheen eene gasprjp defect geworden te zijn, waardoor die in vlam geraakte, welke vlam eenter spoedig gedoofd werd. WAGENINGEN. De Raad besloot gisteren met op 2 na algemeene stemmen, de aanbe steding uit te schrijven voor het maken eener nieuwe haven alhier, waarvan de kosten zijn geraamd op f52,000. Na afloop der aanbesteding zal worden uitgemaakt, of het provinciaal subsidia van f 17,500 al dan niet zal worden aangenomen. TEGELEN. Gisteren-middag tusschen vier en vijf uren ontlastte zich een hevig onweder, vergezeld van zwaren regen boven deze ge meente. Van vier personen die zich in de -onmiddellijke nabjjheid der Tegelsche ijzerfa briek bevondenwerden twee onmiddellijk dood geslagen, hoofden van huisgezinnen,een alhier woonachtig, de ander te Venlo. De twee andere die met hen liepen, bekwamen geen letsel, alleen werd de bodem van den hoed van een hunner verschroeid. Overigens kwa men zij met den schrik vrij. Voor de Arr. Rechtbank te 's Gravenhage hebben gisteren terecht gestaan, de heer Domela Nieuwenhnis beschuldigd van le den persoon des Konings te hebben gehoond en 2e den commissaris van politie te Amsterdam de heer Stork, te hebben belecdigd in een gedrukt en verspreid geschriften voorts de heer C. Croll, wegens beleediging van den Burgemeester van Enschedé. De eisch strekt tot schuldigver klaring van beiden en veroordeelding van den eerste tot 2jaar celstraf en f 100 boete, en van den laatste tot f 200 boete. De beklaagden droegen zeiven hun verdediging voor. Uitspraak a. s. Donderdag. Geëscorteerd door politiemacht werden giste ren namiddag tegen 2 uren, na afloop van de terechtzitting der Arrond-rechtbank, de beide beklaagden Domela Nieuwenhnis en Croll naar hun domicilie geleid. De menigte, die het escorte omstuwde, groeide onder weg belang rijk aan en liet het niet aan kreten „hoera en »leve de socialisten ontbreken. Zoolang het daarbij bleef, ging de politie bedaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2