9e Jaarg. Zondag 13 en Maandag 14 Juni 1886. No. 2502. ju dit timer tÉoiiit een Bpetf. De verfcii voer ie Tweede Ksraer. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Mr. W. H. Jansen, Mr. B. M. Bablmann Mr„ B. J. Lintelo Baron de Geer van Jutphaas, en Jhr. Mr, A. F. deSavornin Lohman. idprnMï (Slicht. Bureau: Markt, E, 357. Prijs van"dit Blad voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.60 Krancop. postdoor geheel Nederland 2. AfzonderlijkejNommers0.05 Prijs der Ad verten tien t Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens het PINKSTERFEEST verschijnt dit blad Dinsdag niet. Het is ongetwijfeld een ieder bekend, dat op a. s. Dinsdag, den 15 dezer, in ons geheele land de verkiezingen zullen plaats hebben, welke noodig zijn gewor den door de ontbinding van de Tweede Kamer. Een geheel nieuwe Kamer moet alzoo gekozen worden, en van de wijze waarop die Kamer zal zijn samengesteld zal het afhangen, hoe ons land verder geregeerd wordt. Winnen de behoudenden den strijd, dan staat ons ongetwijfeld eene betere toekomst te wachten, dan kunnen We op een rechtvaardiger beheer rekenen. Komen daarentegen de liberalen zege vierend uit de stembus, voorwaar dan zal het er slecht uitzien, dan hebben we niets meer te hopen. Uitvoerig de redenen uiteen te zetten Welke ons tot deze gevolgtrekkingen lei den, kan in zekeren zin hier overbodig geacht worden. Maar toch meenen wij dat het niet misplaatst is, er in het kort op te wijzen, hoe totaal onsteekhoudend bet geschreeuw is van de liberalen, waar zij maar altijd er op aandringen dat een vast, krachtig bestuur (natuurlijk kan dit alleen een liberaal bestuur zijn!) aan het roer kome, opdat dit orde kunne stel len op 's lands zaken, en zooveel kunne doen wat nog gedaan moet worden. Want de liberalen zijn jarenlang aan het bestuur geweest, en wat hebben zij in al dien tijd gedaan, wat voor goeds hebben zij gesticht Zoo goed als niets. Maar daarentegen hebben zij veel onheil ge brouwen, veel kwaad zelfs gedaan. Eene geheele lijst zou men kunnen opmaken on is ook elders reeds opgemaakt van de nadeelen, ons door de liberale partij be zorgd. Noemen wij daarvan vooreerst en Vooral de roekelooze verspilling van onze ünantiën, zoo door een dure en onrecht vaardige schoolwet, als door den ramp vollen Atjeh-oorlog veroorzaakt. Mil joenen sehats zijn daarmede verloren ge gaan, en zij bedreigen nog eiken dag °nze finantiëele toekomst. Indië, dat ons vroeger de meest gewettigde inkomsten afwierp, vraagt thans geld van het moe derland, en wordt dus een lastpost, waar van wij niets dan verdriet en onaange naamheden ondervinden. En wat wacht °ns in de toekomst nog, als de liberalen aan het roer komen Behalve een nog meer verknoeide kieswet, een alleronrecht- vaardigste kiestabel-wijziging, waardoor zeker een acht- of tiental liberalen meer in de Kamer zullen komen, en de tegen partij, ondanks hare wezenlijke meerder heid, toch geen kans meer zal hebben van ooit in de meerderheid te komen behalve dit wacht ons ook natuurlijk bestendiging van de onbillijke schoolwet, en spoedig de leerplicht, algemeene dienst plicht, altijd hooger belastingen, enz. enz. Het is het kenmerk van de liberale rich ting, dat zij, met den mond vol over vrij heid etc., er altijd op uit is om alles aan verordeningen en wetten te binden. Alleen daarvan wacht zij heil, en zij heeft ook nog de eigenaardigheid, om met die wetten om te springen zooals zij dat verkiest. Kan het haar dienen eene wet toe te passen, dan past zij haar toe komt het echter beter uit te doen alsof er geen wet ware, welnu, het geschiedt. Dat ziet men aanhoudend gebeuren, zoo wel in het groot als in het klein. Maar zorgen voor het werkelijk belang van den landgenoot en ingezetenedezen be schermen op het gebied van handel of nijverheid tegen de drukkende concur rentie van den vreemdelingzorgen voor eene rechtvaardige verdeeling van lasten, voor de toepassing van gelijkheid en billijkheid in de verdeeling van pos ten enz., het betrachten van een zuinig beheer,niets van dat alles. Verwacht niets van den liberaal, die alles voor zich en de zijnen houdt, altijd onder de val- sche leuze van vrijheid en gelijkheid voor allen. Aan veel kwaads dat dus bestaat, kunnen en zullen de anti-liberalen een einde maken, veel onheil dat ons nog wacht van de liberalen, indien zij de overhand krijgen, zullen zij verhoeden. Hoe wenschelijk is het toch dat allen dit mochten inzien, die door hunne stem iets tot verandering en verbetering van den toestand kunnen bijbrengen hoe ijverig moesten alle kiezers toch opgaan naar de stembus, al zou het slechts zijn om door hunne stem te protesteeren tegen zooveel onrecht als daar bestaat, tegen zooveel kwaad dat ons nog bedreigt. O, als al de anti-liberalen in ons onrecht vaardig gevormd district eens hunne stem durfden uitbrengen, hoe groot, mis schien wel overweldigend zou hun aan tal zijn. Al te velen echter en dit slaat op de groote stad waaraan wij zijn vastgeklonken zijn er die zich door liberalenvrees laten terughoudenvelen zijn ook onverschillig, plichtvergeten on verschillig. Kon het echter zijn, dat min stens ook die onverschilligen allen eens opkwamen, dan zou zeker reeds een zeer indrukwekkend protest worden vernomen tegen de liberale overheersching en aan matiging Al ware" het nu enkel om dat succes te verkrijgen, zouden wij wenschen dat alle anti-liberale Kiezers a. s. Dinsdag trouw ter stembus opkwamen. De Katho lieke Vereeniging „de Grondwet" heeft een viertal candidaten gesteld, die op zichzelf waard zijn dat men hun de eer bewijst hen te stemmen. Doch bovendien zijn zij dragers van de beginselen, waar van wij, in den geest als boven aange geven, veel heil voor het land verwach ten. Dat er geen overeenstemming bestaat tusschen de anti-liberale fracties, behoeft niemand terug te houden van de stem bus. Wij Katholieken bijv., wij gaan een voudig doen wat ons goed en oorbaar toeschijnt, zonder om te zienwillen an deren zich houden aan een opgeworpen beginsel, dat de dadelijke samenwerking met ons uitsluit, het moge zoo zijn. Om een krachtig protest is het hier te doen men moet minstens weten dat wij er zijn, en ook dat wij wars zijn van de liberale dwinglandij. Het moet niet gezegd kunnen worden, dat wij ons zonder slag of stoot aan den vijand hebben onderworpenneen, er moet gestreden worden, dapper ge streden. Daarom dringen wij er bij al onze vrienden op aan, dat zij allen Dins dag hunne schreden richten naar het Raad huis, hun biljet ingevuld met de namen van de heeren DUITSCHLAND. De Beiersche deputatie, bestaande uit minis ters, grootwaardigheidsbekleeders, geneeshee- ren en dienstpersoneel voor den Koning, die zich eergisteren naar Hohenschwangau heeft begeven, is slecht van de reis gekomen. Op bevel des Konings, die van hunne komst onderricht was, werden zij bij hunne aan komst cp het kasteel gevangen genomen en moesten zij geboeid voor hem gebracht wor den. De trouwe slotwacht werd versterkt door de omliggende bewoners, die wegens zÜDe lief-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1