9e Jaarg. Donderdag 24 Juni 1886. No, 2510, VERSO H I J N T D A O E L l'J K S. (Swpchi Bureau: Markt, E, 3 57. niet Wegens heden, verschijnen. den Feestdag van ons blad Vrijdag z. D. Hw. Mgr. PAREDIS. NIEUWE Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden Franco p. post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Prijs der Advertentien Van 16 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. zaj De Plechtige Uitvaart VAN Gisteren morgen ten 10 ure heeft te Roer mond de plechtige Uitvaart van Z. D. Hw. mgr. Paredis plaats gehad. De stad bood een indrukwekkend aanzien. Een ontzaglijke menigte vreemdelingen vulden met de inwo ners de straten, waarlangs de lijkstoet zoude komen. Uit alle huizen hing de nationale vlag halfstok met zwarten band, terwijl de meesten waren gesloten. De gaslantaarns brandden met rouwfloers bekleed. Ten 10 ure werd het lijk door de geestelijk heid aan het Bisschoppelijk paleis afgehaald. Het werd gedragen door tien priesters, omge ven door brandende lantaarns, en onmiddellijk voorafgegaan door HH. DD. HH. de Aartsbis schop van Utrecht en de Bisschoppen van Haar lem en Roermond, de vicarissen-generaal van Breda en Luik benevens de kanunniken van het kathedraal kapittel. Voorop in den stoet gingen de weesjongens, de leerlingen van de broeders, bisschoppelijk college, verschillende broederschappen, de Roninkl. Harmonie, de zangvereeniging, broeders en seminaristen reguliere en seculiere geestelijken, dekens van het bisdom en professoren van het groot seminarie terwijl nog een zestiental Bruidjes in het wit, die de kransen droegen, de lijkbaar vergezelden, welke gevolgd werd door de kape laans van Roermond, dragende de insignes vaa het episcopaat, de familie, burgemeester, wethouders, gemeenteraad, de Limburgsche leden der Eerste en Tweede Kamer, Gedepu teerde Staten en verdere autoriteiten, depu tation uit Maastricht eu verenigingen, ten Slotte de congregatie der H. Familie en eene onafzienbare menigte burgers. De stoet, waarin 1.7 ïijtuigen werden opge merkt, was zoo lang, dat men een omweg moest maken om de kathedraal te bereiken en reeds waren de eersten in de hoofdkerk, toen het einde van den lijkstoet nog niet het bis schoppelijk paleis voorbij was. In de Kathedrale kerk gekomen, werd het lijk onder een zwarten troonhemel geplaatst met kaarsen omgeven. De H. Mis van Re quiem werd opgedragen door Z. D. Hw. den Aartsbisschop van Utrecht, geassisteerd door den zeereerw. rector der Munsterkerk en den zeereerw. zeergel. directeur van het Usschoppelijk college. Na den lijkdienst werd de lijkrede gehouden door mgr Everts, direc teur van Rolduc en nadat de gebruikelijke absolutiën gezongen waren, trok de stoet voorafgegaan door de Koninklijke Harmonie van Roermond en de Harmonie van Swalmen naar het kerkhot. Op het lijkkleed waren het bisschopskruis en de insignien van komman- deur der orde van den Nederlandschen Leeuw bevestigd. Bij het graf hield de Burgemeester van Roermond nog een treifende toespraak en nadat door de theologanten van het groot seminarie de absolutie gezongen was, werd het stoffelijk overschot van mgr. Paredis aan den schoot der aarde toevertrouwd. De buitengewone plechtigheid, waarmede deze ter-aarde-bestelling werd volbracht, laat zich buiten de hooge waardigheid des over ledene ook verklaren door het feit dat Roer mond den grooten burger wilde eeren, die ruim 65 jaren in deze stad of in de onmid dellijke nabijheid werkzaam was. Reeds spoedig na zijne H. Priesterwijding werd hij benoemd tot kapelaan te Roermond. De in Limburg bestaande legende verhaalt, dat hij in die geheel vreemde stad aange komen, een man, die voor zijn woning zat naar de pastorie van den deken vroeg, waarop deze hem vriendelijk naar de pastorie bege leidde en hem bij den Deken aandiende niet alleen als kapelaan, maar ook als de toekom stige Pastoor, Deken en Bisschop van Roer mond. Als kapelaan te Roermond maakte hij zich door zijne groote liefdadigheid algemeen be mind. Hij schonk tot het laatste wat hij bezat aan de armen. Den 1 Januari 1827 werd hij benoemd tot rector der kapel in 't Zand nabjj Roermond, doch werd reeds spoe dig den 23 November 1828 van daar als Pastoor naar Herkenbosch bij Roermond ver plaatst. Groot was de vreugde te Roermond, toen men vernam dat den 11 Mei 1830 de beminde kape laan Paredis tot deken en pastoor dier stad was benoemd. Door de scheiding tusscben Nederland en België werd ook eene afscheiding van Neder- landsch Limburg van het bisdom van Luik zeer gewenecht. Paus Gregorius XVI vormde Limburg tot een apostolisch vicariaat en benoemde bij brève van den 2 Juni 1840 den pastoor-deken van Roermond tot Apostolisch vicaris en kort daarna den 26 November 184 o tot Bisschop van Hirena i. p. i. De verhef fing van den geliefden pastoor Paredis werd te Roermond met algemeene toejuiching be groet. In het jaar 1842 kwam Koning Willem II. in Limburg en bij zijn bezoek te Roermond noemde hij mgr. Paredis met het oog op het geen hij voor de erkenning van het Neder- landsch gezag in Limburg had gedaan, een »Engel des Vredes" en benoemde hem tot Kommandeur in de orde van den Nederland schen Leeuw. Bij het herstel der hiërarchie tot Bisschop van Roermond benoemd, voerde hij tot wapenspreuk In cruce salus. Wat hij in de 45 jaren van zijne herder lijke bediening voor de kerk in Limburg heeft gedaan, zoude niet mogelijk zijn ook maar bij benadering te omschrijven. De tallooze nieuwe kerken en stichtingen van verschil lenden aard, maar bijzonder zoovele bloeiende inrichtingen van onderwijs getuigen van zijne onvermoeide werkzaamheid en vurigen ijver. De bloei der Christelijke kunst in het diocees, bijzonder te Roermond, is ook aan den kunst- lievenden bisschop te danken, terwijl de vele heiligdommen der Moeder des Heeren toege wijd, hem als een vurig vereerder der Allerh. Moedermaagd doen kennen. Bij het verlies van zulk een Herder en Vader is de algemeene droefheid van geeste lijkheid en geloovigen zeer wel te verklaren, maar zij wordt verzacht door de troostende gedachte, dat de zoozeer geliefde bisschop het loon voor zijne goede werken is gaan ontvangen en een Hemelsche voorspreker is geworden voor het bisdom, dat hij als zijn erfdeel een waardig opvolger, door hem ge- kozen, heeft gelaten, die zijn werk voortzet ten zal. ENGELAND. De wet betreffende de kosten der verkie zingen is gisteren bij het Hoogerhuis inge komen. Bij de artikelsgewijze behandeling heeft het Huis het artikel geschrapt, waar door deze kosten ten laste der gemeenten zouden gebracht worden. Het wetsontwerp op het geven van schadevergoeding bij oproer is bij de derde lezing door .het huis aa nge- nomea. Het Parlement zal Vrijdag gesloten en Zaterdag a. s. ontbonden worden. FRANKRIJK. Het groote pleit, dat sedert eenigen tijd aller aandacht bezig hield, is dan beslist. De Pretendenten wellicht ook spoedig de andere prinsen zullen verbannen worden. In den Senaat, waar eergisteren het debat over het ontwerp werd geopend, hebben ver schillende sprekers voor en tegen het voorstel het woord gevoerd, waarbij o. a. de bekende Jules Simon zich als een beslist tegenstand er deed kennen. Gisteren was de minister d e Freycinet aan het woord. Hjj betoogde dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1