BIJVOEGSEL behoorende bij de van 27 en 23 JUNI 1386. Kerknieuws. Hechts zaken. Eerstdaags zal in het Missiehuis te Steyl de gewone jaarlij csehe retraite voor Neder- landsche mainen en jongelingen in hnn moe dertaal worden gehouden. Zij begint op den ln Juli des namiddags te 4 uren, om den 4n daaropvolgenden des morgens te 10 uren te eindigen. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, hoe groot de voordeeleu zijn, die uit een retraite voortspruiten. Zij versterkt het geloof en stort een nieuw leven in bet chris telijk gemoed. Passende predikatiën, medita tiën en geestelijk; lezingen, alles met behoor lijke afwisseling, bieden een schoone g elegen- heid, om zich tot een goede biecht voer te bereiden. Be dealnemers worden tegen een geringe vergoeding in het Missiehuis gehuis vest. Genoemd instituut, met zijn door tal rijke wandeldreven doorsneden tuin, heeft een gunstige ligging op een goed uur afstand van Venlo, 20 minuten van het station Tegelen. Be belangstelling voor en de deelneming aan de retraites neemt van jaar tot jaar toe. Voor Buitschers hadden in het afgeloopen jaar 9 retraites plaats, waaraan niet minder dan 144 priesters, 134 onderwijzers en 420 andere leeken deelnamen. Aan de retraite voor Ne derlanders van het vorig jaar namen 26 per sonen deel, onder welke niet weinige uit den hoogeren stand. Aanmeldingen gelieve men op te zenden >Aan het Missiehuis te Steyl bij Tegelen." (T.) Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. F. v. d. V., te Schiedam, boete f3 of 1 dag gev. straf, ter zake het harder dan stapvoets rijden met een vrachtwagen ta Schiedam. H. v. d. R., W. C. v. B., te Schiedam, ieder boete f 3 of 1 dag gev. straf, ter zake het vervoeren van 16 runderen te Schiedam, met minder dan 4 geleiders. G. B. G., te Schiedam, boete f 1 of 1 dag gev. straf, ter zake het spelen met geld op de openbare straat te Schiedam. H. W. K., te Vlaar- dingen, boete f 5.50 of 1 dag gev. straf, ter zake het maken van nachtelijke burengeruch ten verstorende de rust der inwoners. S. van B., te Vlaardingen, boete f 1 of 1 dag gev. straf, ter zake het maken van geraas en getier op de openbare straat te Vlaardingen. J. H. H., te Schiedam, boete f 1 of 1 dag gev. straf, ter zake het werpen met steenen op den openbaren weg te Schiedam. H. V., te Schiedam, 3 boeten van 11 ieder of 3 dagen gev. straf, ter zake het te Schiedam in de plantage le klimmen ineen boom, 2e springen over de sloot, 3e loopen over het grasgewas. P. J., te Schiedam, 2 boeten van f3 ieder of 2 dagen gev. straf, ter zake het te Vlaar dingen op de openbare straat le harder rij den dan in matigen draf, 2e anders dan stapvoets rijden om den hoek eener straat. J. K., J. V., T. B., te Schiedam, ieder 2 boeten van f 1 ieder of 2 dagen gev. straf, ter zake het in de plantage te Schiedam, le springen over de sloot, 2e loopen over het grasgewas. H. D., oud 26 jaar, kantoorbediende vroeger te Rotterdam, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats, boete f3 of 1 dag gev. straf. C. S. te Schiedam, boete f 1 of 1 dag gev. s.raf, ter zake het als reiziger zich zonder behoorlijk plaatsbewijs in een spoortrein be vinden te Sohiedam. W. H. v. d. T., L. 6e V., A. van O., te Schiedem., J. K., te Rotterdam, ieder boete f 3 of 1 dag gev. straf, tor zake het laten loopen van zijn trekhond zonder muilkorf op den openbaren weg te Schiedam. Jan S., oud 43 jaren, gev. straf van 1 dag; Jan Hendrik de K., oud 43 jaren, boete f 5 sub. 2 dagen, beiden zeelieden te Vlaardingen. Maarten M., oud 22 jaren, branderskneeht te Schiedamgev. straf van 1 dag. O. C. H., B. J. S., te Schiedam; J. P., G. O. N., A. de J., H. de B., J. J. v. te VlaardingenO. van M., J. T., N. P., J. H. G. S., te Rotterdam L. K,, te Naaldwijk (tionselaarsdijkJ. S., te Kralingen, allen ooete.fl of 1 dag gev. straf en allen veroor deeld ter zake van het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg. De hooge raad deed gisteren uitspraak in het reeds vroeger medegedeelde registratie proces van den minister van financien, tegen dr. C. J, Vaillant, Be raad verwierp het in cidenteel beroep in cassatie, vernietigde het den 9 Nov. 1885 door de rechtbank te Rot terdam tussehen partijen gewezen vonnis en ten principale rechtdoende, ontzegde aan den verweerder in cassatie, oorspronkelijk eischer zyne vordering en veroordeelde hem in alle kosten van het geding. De arrondissements-rechtbank te 's-Hage wees Donderdag jl. vonnis in de verleden week behandelde zaak tegen den Delftschen notaris S. v. L., beklaagd van misbruik van vertrouwen. De vraag of bekl. de 6 certificaten Nat. Schuld, die hij als uitvoerder der uiterste wils beschikking van den heer v. d. B. onder zijn beheer, in deze betaald wordende arbeid, bad bedriegelijk heeft verduisterd en ten eigen bate aangewend, werd door de rechtbank be vestigend beantwoord. Zij zag daarin eane aanranding van het belang en de rechten van de vruchtgebruikers en eigenaars door den beklaagde. Het beweren dat hij de stukken te goeder tronw en zonder boos opzet had beleend, vond de rechtbank door geene omstandigheid uit het geding aannemelijk gemaakt. Het bewijs voor het tweede pnnt van aan klacht het onttrekken van kapitalen aan hunne bestemming, achtte de rechtbank niet geleverd. Met vrijspraak alzoo van het meerdere ten laste gelegde werd de beklaagde schuldig ver klaard aan misbruik van vertrouwen en ver oordeeld tot een half jaar cellulaire gevangen zetting, benevens f 12,50 boete. Tevens verklaarde het vonnis den bekl. ontzet uit het ambt van notaris. Daar de onderhandelingen tnsschen Enge land en Pruisen over de benoeming van een nieuwen Protestantsehen bisschop van Pales tina nn reeds vijf jaren duurden 6D steeds vruchteloos bleven, heeft Pruisen eindelijk deu knoop doorgehakt door opzeggiog van de conventie van 7 Sept. 1840, waarbij voorzien werd in de beurtelingsche benoeming van een Engelschen en van een Pruiaisehen bisschop. De Pruisische regeering zal nu een onafhankelijk Pruisisch bisdom te Jeruzalem vestigen. Als eerste bisschop noemt men den predi kant Heitter, een Pruisisch zendeling, die ge- ruimen tijd in het Heilige Land vertoefde. Te Parijs zijn onlangs via Marseille 31 jonge Chineesche officieren van de zee- en landmacht aangekomen, onder leidiDg van Te- heru- Ta-Yen, een madarijn van hoogen rang, en Qnei-Hen, een voornaam marine-ingenieur. Deze officieren, van welke de jobgste 18 en de oudste 25 jaar telt, werden naar Enropa gezonden om er hunne opleiding te voltooien, 14 van hen, de marine- officieren, gaan met dit doel naar Londen en Greenwich. Bestemd als ze zijn om eenigen tijd in Engeland te blijven, zijn ze goed bekend met de Engelsehe taal, even als de 17 anöoreu, die in Frank rijk blijven, vloeiend Fransch spreken. Deze l iatston zullen beginnen met de scholen voor het mijnwezen en den waterstaat te bezoeken. De kosten voor de opleiding der bedoelde militairen gedurende hun verblijf in Europa zijn begroot op een millioen frank. Omtrent de excentriciteit van den overleden koning van Beieren doet de Frankf. ztg. nog de volgende mededeelingen Op zekeren dag had koaiug Lodewijk zich in het hoofd gezet, dat hij Lohengrin was. Hij moest dus evenals de held van Wagner op d9 baren ronddwalen, gezetea in een bootje, d it door een z waan werd getrokken. Aan dezen wenseh des kouings zon gemakkelijk kannen voldaan worden, had de grillige vorst niet teu stelligste verklaard, dat bij niet op een airdsch meer wilde varen, maar zeer poëtisch in de iucht, dicht bij de maan. De koning gaf dus bevel op het dak van het paleis ta Mnnchen een groot zinken basin te maken. Een aanzienlijk gedeelte van het dak werd gebruikt voor de volvoering va het dwaze denkbeeld. Nadat men nog ee aantal machines had aangebracht om het water bekken te vullen en te ledigen, stapte koning Lode wék in het door een opgezetten zwaan getrokken bootje eD voer in het costnnm van Lohengrin, met den zilveren helm op het hoofd, des nachts over het dak rond. Dat ging goed voor een oogenblik. Eén ding ergerde echter den vorstLohengrin voer rond op »blauwe baren", en het water in het bekken was kleurloos 1 Een van de gunstelingen des konings deed dadelijk een groote hoeveelheid Pruisisch blauw in het water werpen, en de koning was voldaan, nn het de geweaschte poëtische klenr had. Na eenigen tijd echter viel een blauwe stortregen in de koninklijke vertrekken, die prachtige behangels en tapijten benevens tal van kunstvoorwerpen vernielde. Het vitriool, dat een sterk bestanddeel is van het Pruisisch blauw, had langzamerhand het zink wegge vreten, zoodat het water door de plafonds zijpelde en aanzienlijke verwoestingen aan richtte. Met groote kosten werd de schade hersteld. Thans richtte men zich, daar de koning niet was af te brengen van zijn denkbeeld om op de blauwe baren te wiegen, tot een groot werktuigkundige te Mnnchen, die er in slaagde met een optisch toestel een blauwen glans op het water te werpen. Dit was echter niet genoeg. Het water was te rustig naar 's konings ziner waren geen barenhet was spiegelvlak. Er werd een mechaniek werktuig aangebracht om het wa ter te doen golven. Dit werktuig bestoud nit een groot scheprad, dat door eenige be dienden in beweging werd gebracht. Dit ging den koning naar den zinde mannen moesten steeds sneller draaien, tot ten slotte de sterke deining het bootje deed omvallen en de koning in het water tuimelde. Gelukkig, dat hot niet meer vitrioolhoudend was Thans was echter de I;lucht ten einde. De koning, die er nooit van gehoord had, dat Lohengrin schipbreuk had geleden, wilde niet meer „op de blauwe baren wiegelen" en be val den heelen rommel ten spoedigste op te ruimen. Bij Kozerad (Hongarije) is Dinsdag bij het oversteken der Sazawa een bootje met 50 kinderen omgeslagen. Tot nu toe zijn 25 lijken uit de rivier opgehaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5