9e Jaarg. Zondag 4 en Maandag 5 Juli 1886. No. 2517 8(j flit Kommer lehoort m Bijvoegsel. VERSCHIJNT DAGELIJKS. itljjpem (Swpcht. Sttmenlairdscfy Bureau: Markt, E, 357. Prijs ran dit Blad voor Schiedam per 3 maanden Franco p. post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers Prijs der Advertentiën t Yan 1—6 regels/0.60 Elke gewone regel meer0.1G Yoor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIË. Gisteren is voor het bof van apj èl te Brus sel behandeld de zaak van den ex-kanunnik Bernard. Hij is er heel wat slechter afge komen dan vroeger voor de correctioneele rechtbank te Charleroi. Deze bad hem tot 18 maanden gevangenisstraf, 400 fr. boete en gedeeltelijke teruggave der achter gehouden waarden en vergoeding aan mgr Dnrousseaux, bisschop van, Üoornik als civiele partij veroor deeld. Het bof te Brussel heeft echter de gevangenisstraf op o jaar bepaald, zijn eigen domsrechten op zekere waarden niet erkend en hem tot algeheele teruggave der achterge houden waarden veroordeeld, terwijl hetziine onmiddellijke inhechtenisneming beval. Daar de veroordeelde niet ter terechtzitting tegen woordig was, kon dit bevel niet dadelijk"uit- gevoerd worden. DUITSCHLAND. In de bekende kwestie omtrent den vorm der benoemings-aangifte van geestelijken heeft Z. H. de Paus beslist, dat i. owel de gespe cificeerde opgave, doer de bisschoppen van Oost-Pruisen ingediend, als de enkele lijsten, door die van het We ten overgelegd, voor- loopig geoorloofd is. Omtrent den vorm der aangifte zal echter eerst definitief beslist wor- dpn, wanneer de Pruisische regeering hare beloften nakomt van een algeheele herziening der Meiwet'eD, waartoe zij zich verbonden heeft. ENGELAND. De uitslag der verkiezing, voor het Lager huis gebonden, is dat tot gister avond 1 Jl/„ bre bekend was de verkiezing van 74 con servatieven, 24 ministerieelen, 10 liberale dissidenten en 8 Larnellisten. Gorst, Bonrke, Balfour, W. H. Smith en Churchill behooren onder de gekozen conser vatieve kandidaten, Chnrchill verwierf eene Meerderheid van 1807 stemmen. Te Liver pool wer(j Dnncan en te Manchester Jacob ,j'ight en Riscoe, allen aanhangers van Glad stone gekozen. In een arrondissement van iverpool werd O'Connor, Parntllist gekozen. Een correspondent van the Birmingham a-i had gisteren een onderhond met den heer Chamberlain, over het door de Fenians °gen hem beraamde komplot. Chamberlain ee.f.e hem mede, dat vrienden, die goed op e hoogte konden zijn yan de plannen der Mterste partij, hem medegedeeld hadden, dat er eene samenzwering tegen hem bestond om hem te vermoorden. Ook de Londensche politie had hem gewaarschuwd. Haar was ter oore gekomen, dat de aanhangers van Parnell zich verbonden hadden, zijn hnis ea dat van lord Bartinertong door dynamiet in de lucht te laten springen. Ook lord Hartington is thans onder be scherming van de politie gesteld. FRANKRIJK. De Ministerraad heeft met algemeenestem men besloteD, het door generaal Saussier als militairgonverneur aangevraagd ontslag niet toe te staan. Na afloop van den Ministerraad heeft de Minister van Oorlog aan genoemden generaal schriftelijk verzocht, zijn verzoek terng te nemen. Genoemde Minister heeft aan generaal De Cocrcy een schrijven in L Evenement, met last dat deze berisping in den staat van dienst zal ingeschreven worden. De Hertog van Montpensier werd eergiste ren te Parijs verwacht. Gisteren zou hij met zijn gemalin en den Hertog van Chartres naar Eu vertrekken. De Hertog van Chartres gaat Zaterdag scheep om zich bij den Graaf van Parijs te voegen. Wat den Hertog en Hertogin van Montpen sier betreft, deze vertrekken Maandag te ge lijkertijd met de Gravin van Parijs en baar kinderen naar Engeland. Nadat het Eucharistisch congres te Tou louse gesloten was, hebben de bisschoppen, welke er aanwezig waren, eene bedevaart, naar Lonrnes gevormd, aan welke meer dan 10,000 personen deelnamen. Onder de menigte merkte men op den bis schop van Tarbes, een italiaansche aartsbis schop, kardinaal Desprez, van Toulonse, en de jonge kardinaal-patriark van Lissabon, ver gezeld van een vertegenwoordiger van het Portngeesche hof. Tegenover de grot was een altaar opgericht, alsook eene tribune, beiden onder de open lncht. Nadat het H. Evangelie gelezen was hield de bisschop van Tarbes eene aanspraak en de pontificale mis eindigde met den zegen van den patriark van Lissabon. Na twee uren begonnen al de klokken te lniden om de processie van het H. Sacrament aan te kondigen. Deze processie was hoogst indrukwekkend. Zij bezocht de basiliek en de grot, en ging 's avonds met fakkellicht de stad rond. Op dit oogenblik was het schouw spel waarlijk grootfch. Juist te middernacht werd in al de kerken mis gelezen, en 's morgens, nadat de H. Com munie was nitgereikt, vertrok de gansche stoet terng naar Touloase. HET OOSTEN. De toestand in het Oosten blijft steeds onzeker en kan ieder oogenblik weder tot be langrijke gebenrtenissen aanleiding geven. De voortdurend dreigende houding van Rusland verontrust de Porte, die in den niterstsn finan- cieelen nood verkeert en onder de pressie der Russische regeering vorst Alexander heeft gesommeerd zich aan de constitutie van Bul garije en Oost-Rnmelie te bonden en alle plan nen tot nauwere vereeniging van beide landen te laten varen. Daarbij heeft zij nog epn grensgeschil met Montenegro, dat ook luioe op uitbreiding zijner grenzen aandringt. Uit Servië komt nog het bericht, dat aldaar een opstand is uitgebroken tengevolge van het beffen der oorlogsbelas ting. Deze be weging wordt aan den Pretendent, Prins Karageorgevics toegeschreven, hoewel de vorst van Montenegro verklaart dat zijn schoonzoon er aan vreemd bleef. Het Balkan-gebied is dus aan alle zijden beroerd, terwijl Rusland aan de grenzen gereed staat om in dat troe bel water te visset en. SPANJE. Generaal Lopez Dominguez heeft in de Ka mer de redevoering voortgezet, die hij maan dag had begonnen. Hij zinspeelde op bet gezegde van een maarschalk, die in een bijzonder gesprek den wensch zon hebben uitgedrukt, generaal Lopez Dominguez te mo gen fusilleeren. De redenaar verklaarde, dat het wel zon kurnen gebeuren, dat het tegen overgestelde plaats zal hebben.... Toen de generaal het vraagstuk der verzoening van de twee spaansehe takken van het huis der Bour bons besprak, riep baron de Sangarron, afge vaardigde der Carlisten, nit: »Dat is een dwaas uitstrooisel 1" De minister van koloniën heeft eergisteren de begrootiDg van zijn departement ingediend. De uitgaven beloopen 25 millioen en half piasters, de ontvangsten ongeveer 26 millioen. Er zou een overschot zijn van 300,000 pias ters. Het evenwicht werd bekomen door de vermindering van de nitdelgingder Cnbaansche schuld, waarvan men de conversie weldra zal bepalen. Schiedam, 3 Juli 1886. Z. M. de KoniDg heelt benoemd tot Voor zitter van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal, gedurende de buitengewone vergadering der Staten-Generaal, die zal aanvangen op 14 Juli a.s., jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, lid van die Kamer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1