9e Jaarg. Zaterdag 10 Juli 1886. Mo. 2522, 3Ü ill Hammer tehnnrt een Bpepel. VERSCHIJ N T D A G ELIJ KS. Stmwnlamtecfy Jqirftten. ^Ipitctit ©rfpicht. J Bureau: Markt, E, 3 57. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der A.dvertentiün Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Keizer Wilt)elm zal op zijne reis naar Gastein korten tijd te Mnnchen vertoeven en aldaar een bezoek van den Prins-Regent ontvangen. De Prins-Regent in Beieren heelt, in ant woord op de toespraak eener deputatie uit Mnnchen, zijn tevredenheid ta kennen gegeven over de kalme wijze, waarop de jongste ge beurtenissen in 't algemeen in den lande zijn opgenomen. ENGELAND. De verkiezingen in Engeland boaden steeds aller aandacht gespannen. Tot gister middag twee nren waren gekozen 244 conservatieven, 48 liberale dissidenten, 127 ministerieelen en 57 Parnellisten. Daarnit blijkt dat de con servatieven verre de meerderheid hebben en met de dissidenten der liberale partij versterkt in staat zijn over het lot van de Home Rule te beslissen. Mocht het echter Gladstone ge- lakken de dissidenten zijner partij voor een gewijzigd Home-Rule voorstel te winnen, en nog Blechts enkele verkiezingen op bet platte land ten zijnen gunste uitvallen, dan zonden de vereenigde liberalen met de aanhangers van Parnell in staat zijn de Home-Rule tot stand te brengen. Met dit al ziet het er voor het kabinet Gladstone en zijne Iersche plan nen verre van rooskleurig uit en men bericht dan ook, dat er in het begin der volgende week ministerraad zal worden gehouden om over de door de regeering aan te nemen bonding te beraadslagen. Dat de nitslag der verkiezingen voor de Ieren eene grievende teleurstelling is, hebben reeds de ongeregeldheden Ie Dublin en Londonderry bewezen. Eene teleurstelling, die zich zeker op de meest gewelddadige wijze zal uiten als het lot der Home Rule geheel hopeloos zal blijken. Ook te Cardiff in Wales heeft bij het bekend worden van den uitslag der ver kiezing eene ernstige vechtpartij plaats gehad. De politie deed een uitval op de menigte, waarbij ongeveer honderd personen, waaronder «en aantal vrouwen werden gewond, velen op zeer ernstige wijze. FRANKRIJK. De Kardinaal-Aartsbiascaop van Parijs, mgr. Guibert, het hoofd der Kerk in Frankrijk, is gisteravond overleden. De prelaat was sinds vijftien maanden aan het ziekbed geklnisterd ®n het- einde werd dezer dagen voorzien. Mgr. Gnibert was Aartsbisschop van Tours, toen hij in 18?0 na den marteldood van mgr. Darboy tot den aartsbiBSchoppelijken zetel van - arjjs werd geroepen. Jules Simon, destijds minister wist hem tot het bezetten dezer ge wichtige post te bewegen, waarop reeds drie zijner voorgangers op gewelddadige wii'ze het leven lieten. Met onwrikbaren moed heeft hij get uren de zestien jaren op dit verheven stand punt voor de rechten zijner kerk pal gestaan en de jaren van zjjn berderljjk bestuur waren het diocees ten overvloedigen zegen. Ook te Tours was hij jaren lang met veel vrucht werkzaam. Door twee grootsche monumenten zal hij vooral bij de toekomende geslachten in dankbaar aandenken voortleven. De hoofdkerk van den H. Martinus, den Apostel van Frankrijk te Tours en de Kerk van hetAllerh. Hart van Jezns op den Mont- martre te Parijs, die als een zoen- en smeek- offer van het boetende Frankrijk mag gel den. Beiden bij uitstek nationale werken werden door zijn onvermoeiden ijver gesticht. RUSLAND. De moeielijkheden, die de Engelsche regee ring op het oogenblik ondervindt, hebben Rusland aangemoedigd eenige schreden verder te doen op den weg zijner traditioneele politiek. De stad Batoem in klein Azie, door het Berlijnsch congres tot eene vrijhaven ver klaard en onder de hoede van Rusland ge steld, die haar voor den handel der verschil lende natiën zoude openstellen, is thans defi nitie! door Rusland geannexeerd. Door deze daad schendt Rnsland een der gewichtigste bepalingen van bet Berlijnsch tractaat, doch daarenboven maakt zjj tegenover Engeland aan spraak op bet gebied van Tohamiab in Cen- traal-Azie, dat sedert 85 jaren Afgaansch grondgebied was. Ook in het Balkan-gebied zet Rusland onvermoeid zijne kuiperijen voort. De Porte voor nienwe aanslagen bedncht zal een observatiekorps van 80.000 in Macedonië laten blijven en heeft der Servische regeering opheldering gevraagd over het bijeentrekken van troepen op de Tnrksche grens. In wel ingelichte kringen wint de overtuiging veld, dat Oostenrgk eerlang Servie en Rusland Bul garije bezetten zal. Schiedam, 9 Juli 1886 Donderdag van de Kermis was bet weer minder gunstig dan de vorige dagen, doch hield ook do zon zich grootendeels achter de dreigende wolken schuilde weldadige regen, die in den afgeloopen nacht was gevallen en gisteren middag opnieuw nederviel, deed op bet bjj uitstek stofierig terrein onzer kermis uitmuntend als sproeiwagen dienst. De Ker misvermaken waren er dan ook niet minder om bezocht. De heer Basch trad op met een eenigszina gewijzigd program en toonde in de eerste afdee- ling zijne bedrevenheid in bet vak, maar vooral in het tweede gedeelte, hoezeer bij zich met de »Ars Magics" of zwarte knust had vertrouwd gemaakt. Ook de andere nummers van het programma werden tot aller voldoening uit gevoerd eu wekten ook meermalen in ruime mate den lachlust op. Basch weet voor eena gepaste afwisseling te zorgen en blijft daarom steeds een der aardigste amusementen van de kermis. De voorstellingen in »Musis Sacrum" hand haafden ook bnnne sinds lang gevestigde repu tatie. Een in verscheidenheid rijk programma werd daar uitgevoerd en deed den bezoekers tot een vergevorderd nar op ruime wijze genieten. De heer de Koe bad zijne besta zorgen aangewend, om de wenschen van het publiek tot aller tevredenheid te voldoen. Ook de Tooneelvoorstelling in den Officie ren-Tuin lokten tal van bezoekers, die na afloop ruimschoots gebruik maafcten van het amusement, dat vooral bij de Kermis zoo zeer in do smaak valt. Dat men de daarbij zoo noodige restauratie op de meest gewenschte wijze in den frisschen tuin nemen kon, daar voor had de ijverige pachter der buffetten tot algemeene voldoening gezorgd. Deze verschillende gelegenheden tot uitspan ning en vermaak zijn allen het bezoek over waardig. Wij mogen dan ook verwachten, dat de heer Basch zich mag verheugen in nog grooter publiek dan tot heden het geval was en dat de voorstellingen in Musis Sacrom" da laatste dagen met een druk bezoek zullen vereerd worden. Het uitgebreid programma der vermakelijkheden, nogin den Officieren-Tuin te geven, zal zeker velen uitlokken tot een bezoek aan onze gewone uitspanningsplaats, maar vooral Zaterdag avond als naar gewoonte eene groote menigte op die geliefde plek bij eenbrengen. De heer van Lier heeft nu in den Officie ren-Tuin twee voorstellingen gegeven, waarvan het suocès voldoende kon geacht worden om een veel grooter publiek te lokken dan daar tot heden bijeen was. Er zijn echter meer gelegenheden om iets te genieten dan da »Tuin," en zij die over te veel toeloop aldaar klaagden, kunnen thans tevreden zijn. Overi gens behoeft alle koek niet op één boterham, zooals men wel eens zegt; men moet leven en laten leven. Daarom vonden wij het gis teren in den Tuin betrekkelijk al vol genoeg en men kon er op zijn gemak genieten van het spel der artisten, die met goed gevolg het blijspel »De Walskoning" Opvoerden. Wat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1