De Walskoning eigentlijk voor een stuk is, zouden wij moeilijk kunnen zeggen. Het zou eene bijeenvoeging, of beter reeks van grap pige, dwaze soms onmogelijke tooneelen kun nen genoemd wordeD, waarbij het oude thema van gecharmeerde getrouwde heeren en los bollige jongelui de hoofdrol vervulde. Maar de uitersten zijn daarbij vermeden en alles eindigt op dezelfde losse, onsamenhangende wijze als bet werd opgezet, zoodat men het meest wordt aangetrokken door de grappige zijde der voorstelling. Aa-dige zetten en cou pletten, en, zooals gezegd, soms onmogelijke toestanden en ontmoetingen wisselen elkander af, zoodat het publiek herhaaldelijk tot lachen wordt opgewekt, juist iets wat wij in eene comedie gaarne doen. Het spel van verschei dene der artisten was zeer goed, met name van de dames Albregt-Engeloian, Van Biene en Kapper, en van de heeren Bigot, Lageman Buys enz. In dezen geest voortgaande, zal de beer van Lier zeker op den dnur knnnen rekenen op de gunst van het Schiedamsche publiek, ook bij de verdere voorstellingen, welke hij voornemens is in den loop van dezen zomer regelmatig te geven. De Minister van Binnenlaodsche zaken Overwegende dat mr. JE baron Mackay, benoemd lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in de hoofdkiesdistrioten Utrecht en Amersfoort, heeft verklaard de benoeming voor laatstgenoemd kiesdistrict niet aan te nemen heeft bepaald lo. dat eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Stat m-Generaal in het hoofdkiesdistrict Amersioort zal plaats hebben op Dinsdag 20 Juli e. k. 2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 3 Augustus daaraan volgende. De loop der bevolking inde provincie Zuid- Holland is, blijkens het thans verschenen Pro vinciaal-verslag, in 1885 geweest als volgt Totaal der geboorten 36345 of 83 meer dan in 't voorafgaande jaar. Totaal der sterfte 10145 of 627 minder dan in 1884. De bevolking der groote gemeenten ('s-Gra- venhage, Eotterdam, Delft, Dordrecht, Gouda, Leiden en Schiedam) bedroeg op 31 December 1885 te zamen 458,325, die der overige kleine gemeenten 438,260, en de totale bevolking dus 896,585 tegen 878,894 een jaar te voren. Het aantal landverhuizers, dat in 1885 deze pro vincie verliet, was 192 tegen 303 in 1884. Het totaal der uitgaven bedroeg van de groote gemeenten f 18.497.571.06, dat van de kleine f4.247.147,48, totaal f22.744.718.54. 161 gemeenten hadden op 31 Dec. 1884 eene schuld van f34.035.978.095. Gok jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman heeft aan het stembureau te Goes bericht gezonden, dat hij zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer zal aannemen. De Amersfoortsche kieevereeniging Neder land en Oranje heeft met algemeene stem men kandidaat gesteld den heer mr. L. W. C. Keuchenius. Van den 27 Juni tot en met 3 Juli zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 63 stoom- en 10 zeilschepen, en vertrokken 62 stoom-en 26 zeilschepen. Naar de cellulaire gevangenis te Botterdam is overgebracht om er 18 maanden celstraf te ondergaan, P. J. Van der Halle, uit'sHer- togenbosch, oud 65 jaar, wegens het helen van gestolen goederen tot die straf veroordeeld. Bij de inschrijving op de 8*/, °/0 leening, groot f 14 millioen, der gemeente Eotterdam, ter conversie der 4% schuld, is voor een be drag van f12,200,000 ter conversie aangebo den, en bovendien f3,500,000 ingeschreven. Men schrijft ons uit Den Haag: Met merkwaardigen spoed is het reeds vroe ger beschreven plan van verbouwing en ver betering der toegangen tot de zaal van de ministers, de kamer voor de verslaggevers en de tribnne voor het publiek in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, uitgevoerd door den heer Paardekooper, aan nemer alhier. Dientengevolge zal men bij de aanstaande bijeenkomst der Kamer het gebouw reeds langs den nieuwen weg kunnen binnenkomen. De leelijke entróe naar de publieke tribune door den donkeren keldergang is vervallen. Daarvoor is in de plaats gekomen een ruime opgang in het daarnaast gelegen gebouw, vroe ger in gebruik als werkplaats voor de rijks telegraaf. Het publiek gaat in bet vervolg door de deur, die vroeger naar bet minis ters vertrek leidde. Men staat dan voor een breede, gemakkelijke trap waarop langs verschillende zijden het daglicht valt. Boven komt men door een deur, op een rnim por taal, door den bestaaoden muur en deuren van de publieke tribnne gescheiden, waar mede zij gemeen liggen. Voortaan zal het publiek de zaal langs twee zijden kunnen binnenkomen. Afschrift van het adres der Amsterdamsche Kamer van Koophandel aan den Minister van Waterstaat enz., betreffende het nieuwe tele gram-tarief, is aan de andere Kamers van Koophandel gezonden, met verzoek, zich in gelijken geest tot den minister te wenden. Door de Londensche politie is aan de onze de waarschuwing gezonden, dat binnenkort engelsche dieven, met behulp van valsche sleutels, zullen trachten een Bank te Amster dam, welke soms onbewaakt blijft, te bestelen. De naam der Bank is de londensche politie niet te weten knnnen komen. Zij acht het daarom wenschelijk, dat alle Banken op haar hoede zijn en ook op de aankomst van En- gelschen te dezer stede worde gelet. Men schrijft uit Amsterdam aan het C.D.: Door tusschenkomst der politie zijn de bankinrichtingen en bankiersfirma's hier ter stede gewaarschuwd voor in aantocht zijnde Engelsohen, die ia het bezit van loopers en dergelijke werktuigen, zich toegang weten te verschaffen tot gebouwen, waar men hun be zoek bij voorkeur niet wenscht. De Engels che politie verwittigde de Amster damsche van de nadering dezer weinig wel kome gasten. Heeren kerkmeesters te Amsterdamhebben de gewezen kosters, die door hen onlangs ontslagen zijn, voor den rechter doen dagvaar den, ten einde hen de kosterij te doen ontruimen. Eeeds eergisteren zijn dagvaardingen gericht aan de gewezen kosters van de Oosterkerk, de Eilandskerk, de Noorderkerk en de N. Z. Kapel. Hoewel men nog niet begonnen is met de werkzaamheden van de Internationale Bakkerij- Tentoonstelling, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden, en dat niet dan na den 15n dezer zal kunnen geschieden, is het uitvoerend comité toch reeds drnk bezig met de voorbereiding daarvan. Ongetwijfeld zal deze tentoonstelling hoogst belangwekkend zijn. Behalve dat men er vier bakkerijen in werking zal knnnen zien zal er ook een we verij van fijn builgaas wezen, en zullen er verschillende meelmaalderijen zijn, zoowel vol gens ond systeem (molensteenen) als nieuw systeem (walsen). Men zal het graan zien zuiveren door machines van groote afmetingen en daarbij belangrijke inzendingen zien van grondstoffen en producten van de maalderij, zoowel uit het buitenland als uit ons Land. Talrijke kiosken worden in de groote zaal geplaatst, en daar zal men brood, roggebrood en beschuit kunnen verkrijgen, evenals koek en banket, waarbij een volledige banketbak kerij wordt ingezonden. Deventer zal met zijn vermaarde deventer koek gced nitkomen door een gecombineerde inzending vaD deventer koeklabrikanten. Een eDgelsche broodbakkerij in werking zal voor menigeen een ongezien schouwspel zijn. De Engelscben hebben er slag van allersmakelijkste cakes te bakken, en men zal er hun producten kunnen proe ven. In deze bakkerij worden ook de uit geschreven wedstrijden op het gebied der ban ketbakkerpen gehouden. (Pil.) Door de politie te Utrecht is in beslag ge nomen een galden met de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1865, welke gulden wordt verdacht valsch te zijn; hg is door een ingezetene ontvangen. Te Axel in Zeeland zal de 300-jarige ge denkdag van het afschudden der Spaansche overheersching door het kloek beleid van Prins Maurits, feestelijk herdacht worden. Men denkt het feest op den gedenkdag zelf, 17 Jnli, te vieren. ■nmcccccaiii— OVEKSOHIE. Gistermorgen omstreeks 6 nnr zouden eenige personen nit een rijtuig stappen, doch een hunner, een dame, viel nit het rijtuig en bezeerde zich zoodanig, dat besloten werd de reis naar Den Haag en Scheveningen niet voort te zetten en naar Eotterdam terug te keeren. 's-HAGE. Uit een wapenwinkel in de Hee renstraat werd eergisteren door zekeren T. twee revolvers ontvreemd. De gestolen voor werpen verborg hij voorloopig in het Haag- sche Bosch. Toen hij ze later ging halen, werd dit door iemand opgemerkt, die er de politie mede in kennis stelde. Niet lang daarna arresteerde deze den dief. HAAELEM. De heropening van het pavil joen Welgelegen" waarin thans het „Kunstnij verheidsmuseum" en het „Koloniaal-museum" zijn gevestigd is bepaald op Maandag 12 Juni a. s. te half twee uur; een aantal auto riteiten waaronder de ministers zijn uitgenoo- digd deze plechtigheid bij te wonen. LEEUWAEDEN. Naar men verneemt, zal de spoorverbinding tnsschen Leeuwarden en Amsterdam via StavorenEnkhuizen en om gekeerd, vier malen daags plaats hebben. Er zul len dagelijks twee sneltreioen loopen: van Leeu warden 's morgeus omstreeks 9 en 's avond 8 uur, van Amsterdam 's voormiddags 11 en 's avonds 6Vg uur, die telkens de reis in p. m. 3s/4 uur zullen volbrengen. De overige treinen zullen dit in p. m. 4S/* nnr doen. GEONINGEN. Toen gister-avond 7 uren twee soldaten in de militaire badplaats gin gen zwemmen, verdween de een plotseling in de diepte. Zijn vriend was dermate verslagen, dat hij met de kleeren naar de kazerne vluchtte en daar neerviel zonder een woord te knnnen spreken. De reernnt was nit Onstwedde af komstig. S1TTAED. Ter vereering van O. L. Vrouwe van het H. Hart kwam Dinsdag alhier eens

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2