Jhnttnlaitdacty Juichten:. slissing van Rusland in zake van Batoem. Op het Berlijnschen Congres reeds beschouw den de ambassadeurs de kwestie vanBatoem als slechts van belang voor Rusland en Engeland. De correspondent van 7 he Thirties doet op merken, dat Turkije nochtans even goed bij de zaak geïnteresseerd is als Engeland, omdat Batoem stellig de militaire basis zal worden voor het later optreden van Rusland in Klein- Azië. Te Weenen houdt men zich overtuigd, dat Rusland niet gehandeld heeft zonder vooraf prins von Bismarck geraadpleegd te hebben. De Duitsche Rijkskanselier, zou een diplo maat gezegd hebben, houdt er niet van, dat tractaten, die onder zijn protectoraat tot stand gekomen zijn, zonder zijn toestemming wor den geschonden, en Rusland zou niet gehan deld hebben gelijk het deed als de prins het minste verlangen had gehad het tegenwoor dige Engelsche Kabinet tot zich te trekken. W. E, Gladstone. Eer wien eere toekomt. Eenige woorden dus over den grijzen staatsman, the grand- old manop wien thans de oogen der gansche beschaafde wereld gericht zijn, en die, naast Bismarck, een van de grootste figuren van de laatste helft dezer eeuw mag genoemd worden. William Edward Gladstone is de vierde zoon van sir John Gladstone, baronetrijk koop man ie Liverpool, waar hij op 29 December 1809 geboren werd. Zijne politieke loopbaan is meer dan genoeg bekend, om haar hier in 't breede te herhalen. Men weet dat hij op 23jarigen ouderdom, in 1832, voor de eerste maal in het Parlement trad en hij toen conservatief was. In 1834 riep de bekende staatsman, sir Robert Peel hem tot een openbaar ambt, en kreeg de jon ge Gladstone een ondergeschikte plaats in het ministerie als lord of the treasurery lord van de schatkist. Van dit tijdstip ziet men den naam Gladstone op al de bladen der Engelsche staatkundige geschiedenis, nam hij deel aan al de aanzienljjke handelingen der regeering. Uiterlijk is Gladstone van hooge gestalte. Een zwart doekje, dat hij over de lin ker hand heeft, nevens den dnim, trekt de aandacht van den toeschouwer, die weldra bemerkt dat de Premier, de prime-minister zooals men in Engeland zegt, den wijsvinger dezer hand verloren heeft. Nu 40 jaar geleden bevond zich de heer Glad stone op het buitengoed van den oom zijner vrouw, te Etrick-Park, nabij York. Op eene jachtpartij, wa3 hij bezig zijn geweer te laden, toen een der loopen sprong, en den jager een vinger ontnam. Dit ongeval heeft hem voor altijd doen afzien voor allesportvermaken, want zegt men van lord Beacornfield dat hij nooit den vos had gejaagd, de heer Gladstone is zelfs nog zoo ver niet geweest. Vroeger zag men hem nog al eens te paard, ofschoon hij echter nooit genoemd werd bij de sportsmen in Hyde-Park. Kan hij dus niet als paardenliefhebber op treden, hij is echter voor een goed voetgan ger bekend. In zijne jeugd kon hij, naar men zegt, gemakkelijk 13 mijlen per dag afleggen. Nu nog is het alleen het stellig verbod van zijn geneesheer, dat hem tegenhoudt da gelijks vermoeiende wandelingen te doen. Naar zijne getrouwen zeggen eet hij weinig en drinkt nog minder. Doch, en hierin ver schilt hij van al de beroemde redenaars, hij heeft veel rust noodig, en ondanks zijnen hoogen ouderdom, heeft hij een rustigen en niet onderbroken slaap. Zoodra hij de politiek voor een oogenblik verlaat, betrekt hij zijn kasteel te Hawarden, waar hij zioh aan zijn geliefkoosd tijd verdrijf overlevert: het neêrkappen van boomen. Het kasteel Hawarden is zeer eenvoudig ingericht, doch b?zit een groot, overheerlijk park. De meubeleering der woniag van den lea der der liberale partij in Engeland is zoo zedig mogelijk. De boeken, die langzamerhand, in al de zalen doorgedrongen zijn, duiden het ware vermaak van den eigenaar oogen blikke- lijk aan. Op 77jarigen ouderdom is de heer Gladsto ne niet alleen de grootste redenaar van En geland, doch der gansche wereldgeeo uer staatkundigen van dezen tijd betwist hem dezen titel. Zijne welsprekendheid grenst aan het ongeloofelijke. Hij spreekt met zulke klaarheid, met zulk gevoel, dat lieden, die niet het eerste woord der Engelsche tral kennen, hem schijnen te .verstaan. De heer Ploquet, voorzitter der fransche Kamer, be vond zich in dat geval. Gladstone bezit een ijzeren wil. Toen hij de hoogeschool van Oxford verliet, was zijn gezicht erg aangetast. De geneesheeren gaven hem bevel verscheidene weken in eene duiste re kamer te verblijven; hij onderwierp zich aan deze marteling, bijna onuitstaanbaar voor •en man van zulk een zenuwachtig gestel. Van deze ziekte is hem de gewoonte bij gebleven te lezen en te schrijven, met den rug naar het licht gekeerd. Deze vastheid van wil, deze mannelijkheid van karakter, geven de verzekering dat, wat er ook moge gebeuren, hij zijne plannen toch zal doordrijven, vroeg of laat, indien God hem het leven blijft verleenen. HET OOSTEN. De politieke wereld richt zich opnieuw naar het Oosten, waar gewichtige gebeurte nissen op handen zijn. Sedert lang kondigt men aldaar den oorlog aan, en deze zal on vermijdelijk vroeg of laat uitbreken. Men wacht slechts naar het geschikte oogenblik. Sedert een krijgsraad door den Czaar te Li- vadia gehouden, zijn de betrekkingen tusschen de drie noordelijke mogendheden zeer ver koeld. De schending van het Berlijnsch trac- taat door Rusland, wat aangaat de vrijhaven van Batoem, heeft de zaken niet verbeterd. »Het is wel mogelijk, zegt het Journal des Dêbats, dat het plechtig verbond tusschen Rusland, Duitschland en Oostenrijk gesloten, vervangen wordt door het verbond der twee keizerrijken, die in de oostersehe kwestie den invloed van Engeland ondergaan. De bijeenkomst van Keizer Wilhelm en Frans- Jozef te Gastein, heeft in dit geval eene groote beteekenis. Gladstone zal zich bij een protest bebepalen; doch zal lord Salisbury, zijn ver moedelijke opvolger, insgelijks de oude Engel sche politiek in het Oosten aan de aanmati gingen van Rusland opofferen?" OOSTENRIJK. Nadat men door het vinden der lijken om trent het ongeluk, het gezelschap van den heer Pallavicini overkomen, volkomen zekerheid heeft gekregen, kan men eenigszins nagaan, hoe het ongeval zich heeft toegedragen. De reizigers trachtten langs de tot nu toe nog niet begane noordzijde des Glockners den top te bereiken, klommen over groote Pasterzen-glet- schers, bereikten den smallen rand, die naar de hoogste spits leidt en trokken met touwen aan elkander vastgebonden verder. Hierbij geraakten zij op een sneeuwvlakte. Onder het gewicht der vier mannen spleet zich de vlakte eD stortten de reizigers in de diepte. In den val brak het touw. De gids Rubisoier viel op 1300 meter in de diepte liggende Pasterzen-gletschers. Of de andere drie rei zigers aan den rotswand zijn hangen gebleven, of in de nabijheid van genoemden dooden gids zijn gevonden, moet nog uit nadere onder zoekingen 1""1' aid heeft men daar omtrent nog niet. Het lijk van Rubesoier is vreeselijk verminkt. Om zijn lijf waren over blijfselen van het touw. Een arm is volledig opengescheurd. Blijkbaar hadden de onge- lukkigen hun deel reeds dicht voor oogen en waren zij nog slechts 100 meter van den top des Glockners, toen zijjdoor de zich splijtende sneeuwvlakte in de diepte stortten. De familie van den heer Pallavicini en de vader van den heer Crommelin hebben kennis gekregen van bovengenoemde berichten en zijn naar Heiligenblut vertrokken. RUSLAND. De regearing heeft bijwijze van eene mede deeling in een der othcieuse bladen bekend gemaakt, dat de opheffing der vrijhaven van Batoem geen schending is van het Berlijnsch tracïaat. Het betrokken artikel van het trac- taat verklaart niet dat Batoem een vrijhaven zal zijn. Rusland heeft uit eigen beweging Batoem tot eene vrijhaven willen maken, doch na afschaffing van het transitoverkeer biedt de haven voor de verzending van handels artikelen uit Europa naar Perzie geen voor deel meer aan de andere natiën. SPANJE. De President der Kamer is met de commis sie het adres van antwoord aan de Koningin- Regentes gaan overbrengen. Te gelijkertijd wenschte hij H. M. geluk met de geboorte des Konings. De Regentes antwoordde, dat het haar eenige wensch was, het haar toevertrouwde pand ongeschonden aan den Koning te mogen overhandigen. Om dit doel te bereiken stelde zij vertrouwen in den nationalen wil en de edelmoedige gevoelens van het Spaansche volk. Schiedam, 10 Juli 1886 Van bevoegde zijde merkt men ons op, dat wij in het verslag der gemeenteraadszitting op gisteren, het door den heer P. Melchers gesprokene niet juist zenden weergegeven heb ben. Het voorstel van den heer Melchers bedoelde Diet om de directie van de Stoomtramweg maatschappij uit te noodigen, binnen drie maanden eene andere standplaats op te zoeken maar om Burgemeester en Wethouders nit to noodigen, der Maatschappij aan te wijzen, waar zij de halte en den wissel wenschen verplaatst te zien en zulks hoogstens binnen drie maanden. De omstandigheid, dat de heer Melchers gisteren moei elijk te verstaan was, heeft waar schijnlijk tot deze misvatting aanleiding ge geven. Z. M. deD Koning heeft den luit-generaal P. G. J. Van der Schrieck., van den staf der inf., 's Konings adjudant in bniteng. dienst, den kolonel JE. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, van den grooten staf, den ma joor W. Rooseboom, van den generalen staf, alsmede den kapitein H. Seret en den len luit. J. G. Fabius, beiden van den staf der art., allen op 15 Juni jl. gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op non-activiteit gesteld, te rekenen van den dag, waarop zij het lidmaatschap der genoemde Kamer zullen hebben aanvaard. Naar ons uit den Haag gemeld wordt, zou de Regeering besloten hebben, de wetsont werpen tot het in overweging nemen vand» voorstellen tot herziening der grondwet op nieuw bij de Staten-Generaal in te dienen- Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is «en gewijzigde grensregeling ontworpen tus-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2