(C.) Otje" een stuk h la Walskoning is niet door gegaan. Dit was een gevolg van het gering aantal besproken plaatsen, waarop de heer van Lier onmiddellijk de voorstelling liet af zeggen.,De wijze waarop dit aan het publiek werd medegedeeld, bleek onvoldoende, want velen gingen des avonds nog naar den Tuin. Het blijkt ons ook, dat onze beoordeeling van de voorstelling, Donderdag avond gegeven, door sommigen verkeerd is opgevat en tot onjuiste conclusiëa aanleiding heeft gegeveD. Onze leidende gedachte was, dat een stuk met eene grappige strekking, ook buiten de kermis, de voorkeur verdient boven een drama, wijl het meer in den smaak van ons Schiedamsch publiek valt, dat tegenwoordig toch al niet vroolijk is gestemdmaar dat wij, omdat de uitersten zijn vermeden, znlke tooneelen als in de voorstelling van „De Walskoning" de hoofd rol vervulden, voor gepast zouden honden, lag volstrekt niet in onze bedoeling. Wij houden ons overtuigd, dat op het gebied van het tooneelspel genoeg stukken kannen geleverd worden, die zonder de gevoelens van een zeer gemengd pnbliek te kwetsen, eene gewenschte uitspanning kunnen verschaffen. Door steeds zulke stukken tot onderwerp zij ner voorstellingen te kiezen, zal de heer van Lier op de blijvende gunst van het Schie damsch publiek kunnen rekenen en zijne too- neelvoorstellingen zonder eenig bezwaar door een groote menigte kunnen worden bijgewoond. Het verblijf van het Hof in de residentie zal van korteren duur zijn dan aanvankelijk werd verwacht. Z. M. de Koning is voorne mens, reeds na ontvangst der kandidatenlijst ▼oor het voorzitterschap der Tweede Kamer nit handen der commissie en de daarop ge volgde benoeming met gemalin en doohter naar Soestdgk terng te keeren. De adressen van antwoord op de Troon rede casu quo zouden dan den Koning te Soestdijk geworden. De Minister van financiën brengt in de Staatscourant van heden ter kennis van be langhebbenden, dat te rekenen van den laten Aug. 1886 de uitgifte van het gezegeld papier, behalve aan het kantoor der registratie voor de gerechtelijke administratieve akten te 's Gra- venhage, ook aan het kantoor der registratie voor de burgerlijke akten aldaar verhonden zal zijn. Op Woensdag 28 Juli zal aan het departe ment van waterstaat worden aanbesteed het maken van het zuidelijk deel der werken binnen den Merwededijk te Gorinchem, be- hoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. De raming der kosten is f 1,535,000. Het geheele werk moet op 1 October 1889 voor de eerste maal voltooid en met voldoenden uitslag beproefd worden opgeleverd. Een jaar daarna moet het geheele werk andermaal worden opgeleverd. Opnieuw zijn buitengewone subsidiën ver leend aan gemeenten ten behoeve harer open bare scholen en wel aan Cnlenborg in Gel derland f2870, Westdorpe in Zeeland f2000 en Weerselo in Overijsel f 2575. 't Openbaar onderwijs is een bloedzuiger, die nooit genoeg heeft. Msb Aan de woning van den Franschen gezant, Amaliastraat, en aan het gebonw der kanselarij Tan de legatie van Frankrijk, Casuaristraat, was heden de vlag der republiek ontplooid, ter gelegenheid van den nationalen feestdag der Franschen. Uit Weenen wordt gemeld dat nu ook het lijk van markgraaf Paliavicini, die met onzen landgenoot den heer Crommelin op den Gross- Glockner verongelukte, op dezelfde plaats als die der andere personen is gevonden. De R. K. kiesvereeniging te Amersfoort is gisteren vergaderd. Daarin werd een antwoord onvoldoende geacht, dat op een schrijven aan den heer Kenchenius van hem was ingekomen. Dientengevolge werd hij niet kandidaat gesteld, maar de heer mr. R. J. graaf Schimmelpen- ninck van Nijenhuia, oud-lid van de Tweede Kamer voor 's-Hage. Omtrent de kandidatuur van den heer Schimmelpenninck van Nijenhuia in het district Amersfoort schrijft men ons nog »Daar er vele amti-revolutionnairen gevon den worden, die hnnne stemmen den beer Keuchenins zullen onthouden, is het niet onwaarschijnlijk dat de heer Schimmelpen ninck bij eerste stemming wordt verkozen, vooral wanneer de liberale kiesvereenigingen in dit district dezen kandidaat overnemen, waarvoor gegrond vermoeden bestaat." Omtrent het verbod der Belgische regee ring, om den beer Domela Nieuwenhnis in België toe te laten, verneemt het D. v. Ned. nader het volgende »De heeren Nieuwenhnis en V. d. Stadt waren te zamen op reis naar Gent en werden aan het grensstation aange houden. De gendarmen, met het portret van D. N. gewapend, schenen niet zeker van hnn zaak, toen zij de reizigers zagen zij twijfel den wie van beiden de gesignaleerde was. Op hun viaag gaf de heer Nienwenhuis te kennen, dat hij de persoon was dien zij zochten, en mocht hij vernemen dat het verbod slechts voor eenige dagen gold. Blijkbaar heeft men in België alleen de manifestatie, die te Gent zou plaats hebben, willen voorkomen, mis schien wel om geen aanstoot te geven aan het Nederlandsche Hof." De aanmeldingen voor den door de directie van het Aederlandsch Handelsmuseum uitge schreven wedstrijd voor kachel- en lampenfa brikanten zijn reeds vrij talrijk. De directie meent tevens te weten dat nog veel aanmel dingen onderweg zijn. Onze parijsche correspondent schrijft ons: Ik had een onderhoud met den heer Fer dinand De Lesseps, die duizende brieven en telegrammen ontving, ook nit Nederland, om hem ook na den ongnnstigen afloop van zijn verzoek aan de Fransche Regeering om een loterij-leening te mogen uitgeven aan te moedigen in zijn onderneming voor het Panama-kanaal en waarin levendige belang stelling wordt getoond in dat groote werk. De heer De Lesseps zeide, dat Nederland, waar men het gewicht der Kanaal-onderna ming het best begrijpt, veel voordeel zal trek ken van den nieuwen zeeweg, waarvan hij de voltooing in 1889 verzekerd acht". D De leden van de zangvereeniging uit den socialistischen bond te Rotterdam, vergezeld van een aantal nieuwsgierigen, hebben Zondagmiddag een voetreis gemaakt naar de Zwet, gemeente Vrijenban. Nadat zij daar eenige socialistische liederen hadden ten ge- hoore gebracht, wilden zij, vermoeid van hnnne wandeling, met een stoomboot van de reuderij >De Schie" weder naar hnnne woonplaats terngkeeren. Toen hnn echter geld gevraagd werd, begonnen zij met te weigeren voor hnn overtocht t« betalen. De kapitein dier boot wilüe daarmede natuurlijk geen genoegen ne men en dreigde hun, dat, wanneer zij niet betaalden, hij de reis niet wilde voortzetten. Toen zij bemerkten, dat .dit ernst werd, haalden zij schoorvoetend het geld voor den dag maar nu kwam de beurt aan de mede- geloopen nieuwsgierigen, die zoo vrij waren geweest zich op de boot bij hen aan te sluiten, waarvan verscheidenen niet in staat waren te betalen. Om hen voor verdere onaangenaam heden te bewaren werd door een der heeren van voornoemd gezelschap een collecte gehou den onder de aanwezigen, zoodat zij na vol doende inzameling, zonder verderen stoornis naar Rotterdam werden overgebracht. Naar aanleiding van hetgeen er te Delft voorgevallen is met een morphinedrank, voor de moeder opgeschreven, maar het kind met noodlottig gevolg toegediend, merkt het Pharnt. Weekblad op De geneeskundige ontving de boodschap door middel van een 13-jarig kind, door de moeder naar hem toegezonden. Hoe dikwijls heb ik mij in de apotheek geërgerd over de onnadenkendheid van het onontwikkeld pu bliek, dat kinderen om boodschappen in de apotheek zendt, hel zij voor het een of ander artikel van den handverkoop, hetzij voor her nieuwde bestelling van een geneesmiddel, hetzij voor het afhalen van een geneesmid del. Wij doen, meen ik, wèl, ons tegen deze handeling, die tot vergissingen aanleiding moet geven, te verzetten, en te weigeren aan het zoo dikwijls onvolkomen uitgebracht ver langen te voldoen. Z. K. H. prins Albert van Pruisen wordt den 20n dezer met den Rijnspoortrein van 10 u. 18 voormiddags te 's Hage verwacht en zal onmiddellijk naar Soheveningen door gaan. De heer von Reichensperger, een der invloed rijkste leden van de centrum-partij in Dnitsch- land, bevindt zich te 's-Gravenhage in 't Hitel de 1'Europe. Onder de vele personen, die den nog zoo veerkrachtigen 74-jarigen grijsaard een bezoek brachten, behoort ook dr. Schaapman. Gisteren nacht ia te 's Gravenhage op 75- jarigen ouderdom overleden de heer J. J. F. Noordziek, laatstelijk referendaris, bibliothe caris en directenr van da stenographische in» richting bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De overledene, die zijne loopbaan begon al» gouverneur van de kinderen van onzen voor- maligen gezant te Madrid, jhr. Dedel, werd later benoemd tot onderbibliothecaris bij de koninklijke bibliotheek, en verwisselde daarna deze betrekking voor die van redacteur van de Aed. Staatscourantom vervolgens jaren lang als een harer hoofdambtenaren aan de Tweede Kamer te worden verbonden. Vooral in de latere jaren beperkte de heer Noordziek zijne werkzaamheden voornamelijk tot de bibliotheek der Kamer, en hield hij zich bezig met de uitgaaf der vroegere Han delingen van de Tweede Kamer vóór 1848, Aan zijne verdiensten in dit opzicht werd herhaaldelijk in de Kamer hulde gebracht, terwijl hij overigens tijdens zijne langdurig® ambtelijke loopbaan meer dan eens de blijken ontving van de waardeering van zijnen ïjv®f en zijnen arbeid. Nog onlangs werden hem zoo vanwege Eerste als Tweede Kamer hul* deblijken vereerd, terwijl de ridderorden va® den Ned. Leeuw en van de Eikenkroon, bet officierskruis van de Leopoldsorde, zoomede de Zweedsche orde van de Poolster hem

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2