ïtmtëttlaitdscfy f^tchtcir. Officie een dekreet heeft openbaar gemaakt, om te verklaren dat het niet toegelaten is zich bij maatschappijen, die de lijkenverbran ding ten doel hebben, aan te sluitendat het bovendien verboden is de lijkenverbran ding te bevelen, hetzij deze werd gevraagd of dat men ze aan anderen wil toepassen. RUSLAND. De oflicieuse Russische drukpers trekt tegen het tractaat van Berlijn te velde. DaNovoïe Vrèmia gaat zelfs zoodanig ver te zeggen, dat men dit schandelijk verdrag moet aan stukken scheuren en dezelve naar het hoofd van Europa werpen. Schiedam, 19 Jnli 1886. Met bijzondere opgewektheid werd gisteren door de leden van het koorgezelschap „Can- temua Domino" in de O. L. Vronw Visitatie- kerk het zilveren feest van hun verdienstelijken Organist, den heer B. L. L. J, Gores gevierd. Het zangkoor was door hnnne zorgen op passende wijze versierd. Ten 10 ure werd de jubilaris met zijne echtgenoote per as naar de kerk geleid. Onder de Hoogdienst, die op dat nar den Algoede ten dankoffer werd op gedragen, werd door het koorgezelschap op verdienstelijke wijze de Mis van den heer Gores uitgevoerd, waarbij de componist zelf dirigeer de. Na de Hoogmis werd nog door de ko risten het „Cantemns Domino" eveneens eene compositie van den jnbilaris, hem ter eere gezongen, waarna hij onder luide toejuichin gen met de zijne per tweespan naar zijne woning werd teruggevoerd. De feestelijke dag, door den heer Gores verder in den huiselgken kring doorgebracht, was voorzeker een klaar bewijs, dat ook buiten het koorgezelsohap velen in de ge meente in zijne feestviering ten zeerste be langstelden. Het wederantwoord des Konings op het adres der Eerste Kamer verklaart met wel gevallen te vernemen, dat zij de taak, die haar waoht, onder Gods zegen, met ijver hoopt te vervullen. Voor de verbreeding van het Scheur bij en ter wederzijden van de haven van Maas sluis voor het achternitleggen van de voor die verbreeding te vergraven dijken en voor de verdediging van een strook van de nienwe oevers, is een wetsontwerp door de Re- geering ingediend tot onteigening van de noodige peiceelen in de gemeenten Maassluis, Maasland en Rozenbnrg. Omtrent de aangevraagde snbsidiën voor lo. de Vaktentoonstelling van Artiet Indus trial, 2o. de verbetering van den Zeg» waartschen weg en 3o. de Kweekschool voor machinisten te Amsterdam, heeft de commis sie nit de Staten, in overeenstemming met Gedeputeerden, afwijzend gepraeadviseerd. Daarentegen stemt zij in met het gunstig advies over de subsidie-aanvragen voor lo. de Rotterd. Vereeniging tot het varleoDen van hnlp aan minvermogende ooglijders, 2o. de Industrieschool voor meisjes te Rotter dam en 3o. de Ambachts-teekenschool te Bodegraven. Door eenige hoofdredacteurs en uitgevers van Nederlandsche bladen is een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij hnn be zwaren kenbaar maken tegen het nienwe ta rief voor het binnenlandsch verkeer op de rijkstelegrafen. Na uiteenzetting van redenen verzoeken zij de Kamer, door haar invloed te bewerken, dat het op 7 Juli ingevoerd tarief voor binnenlandsche telegrammen ten spoe digste worde vervangen door een lager ta rief of dat althans voor de dagbladen het oude tarief van kracht blijve. Van 4 tot en met 11 Jnli zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 73 stoom- en 15 zeilschepen en vertrokken 69 stoom-en 24 zeilschepen. In een vorig nommer komt een verhaal voor, aan een ander blad ontleend, omtrent eene „betoovering", die in het dorp Kethel en Spaland zon hebben plaats gehad. Naar ons medegedeeld wordt, is aldaar wel dit praatje door kwaadwilligen nitgestrooid ge worden maar is er van de geheele zaak geen woord waar. (A. R. et) De oud-zouaaf, de heer P. Willemse, te Rotterdam, doet in den Maasbode op de ond- zonaven, die door God gezegend werden in hnn tijdelijke zaken, en verder op de zeer- eerw. geestelijken en de Katholieken in het algemeen een beroep, om de oud-zonaven, die niet bij machte zijn het reisgeld te beta len, om in Sept. a. s. het te Tilburg te vie ren zonavenfeest bij te wonen, daartoe in staat te stellen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Rotterdam inbraak gepleegd in het kantoor van den heer B. Hansmann in de Slentelsteeg. De dieven schijnen zioh aldaar zeer op hnn gemak te hebben gevoeldwant niet alleen kon men zien dat zij kaarsjes hadden gebruikt om alles na te kijken, maar ook was de brand kast zoo forsch opgebroken, dat zelfs de bin nenplaat geheel verbogen was. Zij hebben das er op vertronwd, licht te kannen branden en geraas te kunnen maken, zonder daardoor hunne tegenwoordigheid te verraden. Toen heb ben zij uit de brandkast een bedrag van f 7000 weggekaapt, waarvan f 200 in geld en de rest in papier. Er lagen ook effecten in; maar of zij de waarde daarvan niet kenden, dan wel of zij vreesden, die dingen niet aan den man te kannen brengen zonder gevaar voor ontdekking, althans zij hebben ze maar stil letjes laten liggen. Een kistje met afgetelde oenten in rolletjes hebben ze ook maar laten staan, hetzij omdat het te lastig waB om het ongemerkt over straat te brengen, hetzij om dat zij, eenmaal in het bezit van een zeven duizend gulden, zulk een stapel enkele centen te nietig vonden. Ten einde niets over te slaan, hebben zij zelfs een kantoorjaB nage snuffeld, een zakboekje er uit gehaald, en daarin niets van hnnne gading vindende, het op den grond gesmeten. Tot zelfs de sigaren hebben ze eens goed bekeken, en bij die ge legenheid hebben zij tevens getoond, kenners te zijnwant juist de beste nebben ze mede genomen en de overige eenvoudig weggewor pen. Zij waren dos in hnn doen niet sleohts voorzichtig, maar ook kieskenrig. Tevens hebben zij zeker begrepeD, dat iemand na zulk een karreweitje wel eene kleine hart versterking mag nemen, vooral na de ge legenheid zich daartoe zoo gereedelijk aanbood, en zoo hebben zij hnnne nachtvisite ver der doorgebracht onder een glaasje frambozen brandewijn. Men schrijft ons: Haring in 't land,dok ters aan kant"; doch als alle haring, die te koop wordt opgedrongen, langs den thans meer en meer gebruikelijken weg" werd veror berd, dan mocht de hulp der doctors wel worden ingeroepen om bv. een salepdrank voor te schrijven. De mannen met een borst kwaal, die in caterntjes postpapier, stalen pennen en beste renkzeep doen, en daarbij nog den voet dwars zetten, zijn zeer talrijk maar zij worden nu ver overtroffen door do kooplieden in haring. Op iedere gracht en straat; „Nieve bèring"; op de Aardappelen- markt te Leiden hebben zich de vrouwen mat het »zeebanket" bij dozijnen geschaard. Ha ring overal, zoo vet als spek en voor aen bang gezicht. Men lee3t in De heraut: Te Amsterdam is in de Hervormde kerk dan na weêr Avondmaal gevierd. Een Avondmaal, waartoe dan na ook de moderne leerlingen, dank zij da afgegeven attestentoegang hadden. O, het was znlk een pijnlijk Avondmaal. Uit een gemeente van 175,000 zielen niet ééne kerk vol aan alle tafels samen. Maar te meer politieagenten, om da Clas sicalen tegen de onrast van hnn eigen cons ciëntie te beveiligen. Reeds een uur vóór de godsdienstoefening aanving, stond hier en daar de prediker, om niet overvallen te worden, op den predik stoel. Er is dan ook wel oorzaak! Een Avondmaal onzes Heeroti vieren ta midden van zulk een sohriklijke vertrapping der cbristeljjke broederliefde Met znlk een Kaïns haat en Ezans wrok in bet bart. En dat alles eeniglijk en alleenlgk, om hoog te honden het gansch ongoddelijk gezag van een Synodale organisatie, die den Koning der kerk te na komt aan zijn eere, en zijn god delijke autoriteit rooft. Bij de opening der lijn Stavoren— Enkhnizen is een nienw tarief in werking getreden voor het vervoer van bestel-, ijl- en vrachtgoederen, geld en geldswaarden, levende dieren, rij- en voertuigen, tueschen verscheidene stations der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij ter eenre en Stavoren ter andere zijde via Enk hnizen. Te Kampen heeft eergisteren een kind van nog geen half jaar, dat rustig in een wieg lag te slapen, ernstige brandwonden aan hoold en borst bekomen. De moeder had zich even verwijderd, toen de wieg, onmid dellijk bij den haard staande, vlam vatte. Het kind verkeert in hoogst bedenkelgken toestand. Naar men verneemt, is door den burgemees ter van Arnhem besloten, dat voortaan de kenrmeesters aldaar znllen voorzien zijn van een stempel, waardoor al het vleesch dat goed gekeurd is van een teeken wordt voorzien, zoodat iedereen, die vleesch koopt slechts be hoeft te onderzoeken of het vleesch dit merk draagt, om zeker te zijn dat het goedgekeurd is. De boerderij vau P. van den Broek op Nieuw-Acht te Woensel, is Zaterdag-nacht geheel eene prooi der vlammen geworden. De krankzinnige persoon uit Ittervoort, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn broeder vermoord heeft, is Vrijdagavond in een bosch nabij die gemeente met afge sneden hals gevonden. De ongelukkige heeft dus, na de gruweldaad gepleegd te hebben zichzelven van kant gemaakt. Door de justitie te Roermond wordt een onderzoek ter plaatse ingesteld. Het in de fabriek van de firma Merkel- bach van Enkhuizen en Co., te Breda, gego-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2