Nederland eena aansporing te meer zijn, om de étalage met een bezoek te vereeren en zooveel mogelijk tot haar prijzenswaardig doel mede te werken. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede erkent in afwijking van deze ook de schaduwzijden in 's lands toestand vooral met betrekking tot Indië. Het bevat eene bereidverklaring tot Grond wetsherziening en wijst op de noodzakelijkheid van kiesrechthervorming, waarbij den gewo nen wetgever groote vrijheid moet gelaten worden. Aan de Tweede Kamer is ingediend een onteigeningsontwerp voor de verbetering van het Seheur, ter wederzijden van de haven van Maassluis. De kosten worden nu geraamd op f 1,376,000. Bij het departement van Koloniën wordt, volgens de Middelburgsthe Courant, maatre gelen beraamd tot opbeuring der suiker-in dustrie, die nog altijd zeer kwijnende is. De minister is voornemens, verbetering aan te brengen door een wijziging van de bepalingen van het Regeerings Reglement voor Neder- landsch-Indië betreffende de op hoog gezag ingevoerde cultures. Een wetsontwerp daar toe moet reeds gereed liggen. De vergadering der Prov. Staten heeft heden verschillende subsidie-aanvragen in den geest der voorstellen van Ged. Staten aangenomen. Afgewezen werden de subsidiën aan Katwijk voor een binnen vaarweg naar IJmuiden en voor de kweekschool voor machinisten te Amsterdam. Naar aanleiding van het antwoord van Gedeputeerden op de interpellatie van den heer Murk Leis over de belemmering van de scheepvaart door de bruggen van den Rijn spoorweg werd eenparig besloten dat de Staten zich tot de Tweede Kamer zullen wenden om de aanneming ter verlenging van de Rijnspoor-conoessie te ontraden, tenzij be doelde scheep vaartbelangen behartigd wor den. De discussie oveiWwgzigingen van het regle ment van Delfland is aangevangen. Morgen voortzetting. Het onweder dat gisteren nacht boven ver schillende gedeelten van ons land vrij hevig woedde, heeft op verscheidene plaatsen be langrijke schade aangericht. Te dezer stede is de bliksem geslagen in den molen „De Ploeg" een balkje in den molen is gebroken, de omloop is een weinig be schadigd en een touw over een lengte van eenige meters geschroeid. Door het inslaan van den bliksem ontstond brand in de schuur van J. Vos te Hooge Zwaluwe. De schuur met geborgen hooi brand de af. De boerenwoning van den arbeider J. van Rosendaal te Zevenbergen is door den blik sem getroffen en brandde met den geheelen inboedel, die gelukkig verzekerd was, af. Te Limmen werd de woning van P. van der Steen getroffen. Het huis brandde geheel af, van den inboedel werd niets gered. Te Lange- zwaag sloeg de bliksem in de boerderij, be woond door K. B., welke geheel is afgebrand. Niets werd gered, de inboedel was niet ver zekerd. Dè gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het Stoomschip »01af Kyrre," waarvan de laatste buslichting aan het Post kantoor te Rotterdam is beparld op den 22 Juli a. s. des avonds te 11.30 ure. In de vorige week is van Dordrecht/ naar Duisburg een houtvlot wat misschien nog nooit gebeurd is tegen den stroom in opgesleept. Het vlot had eene lengte van 400 bij 24 voet en was geheel samengesteld uit gezaagd hout. Het verschil in invoerrecht in Duitschland, al naar gelang de wijze van invoer berekend naar den kubieken inhoud of de centenaars, moet aanleiding geven het hout op deze manier in te voeren. Volgens een telegram uit Lissabon vertrekt Z. M. de Koning van Portugal met een aan zienlijk gevolg den 31 dezer naar Engeland en Duitschland en zal alsdan Amsterdam en Den Haag bezoeken, waar Z. M. zich voorstelt eenige dagen te vertoeven. Te 's-Hage zal Z. M. in het „Hotel den Ouden Doelen" in trek nemen. De Spaansche regeering heeft den heer H. Witte, hortulanus te Leiden, benoemd tot ridder der orde van Isabella la Cattolica, wegens zijn bij die regering ingediend rapport over de cultuur der helmplant op onze duinen. De vastgestelde dienstregeling Leeuwar denStavoren—EnkhuizenA m ster da m vo 1- doet goed aan de verwachtingen eener snellere gemeenschap van de Friesche hoofdstad met Amsterdam. De exploitatie-maatschappij is er echter niet mee ingenomen, en misschien is dit de reden, waarom geen doorgaande bil jetten worden afgegeven. Aangezien de tram te Stavoren niet op de passagiers der boot wacht, is het oponthoud door 't nemen van kaartjes veroorzaakt reeds meer dan eenmaal oorzaak geworden, dat reizigers den trein misten. Zondag-ochtend, toen de voorzang in de kerk der Ned. Herv. gemeente te Reitsum geëindigd was, ds Ploos van Amstel reeds op den kansel stond en het kleine kerkje van Genum stampvol was, verscheen de heer Nico- lai van Hoogebeintum met hetzelfde gevolg als waarmede den vorigen keer ds Cannegie- ter te Reitsum kwam. Doch aangezien er geen mogelijkheid bestond om zelfs binnen de kerkdeur te komen, laat staan er door te dringen, was men genoodzaakt terug te keeren. Men liet echter, als teeken dat men present was geweest, een soort van proces verbaal achter. Men verneemt, dat door de concessionaris sen voor de paardentram van het station Hilversum naar 's-Graveland besloten is, bin nen een paar weken met den aanleg te be ginnen, daar het benoodigdekapitaal, f 50,000, zoo goed als volteekend is. De persoon van E., onlangs te Utrecht in hechtenis genomen wegens oplichterij door het verkoopen van loten in eene loterij van meubelen, die niet bestond, ontkent dat hij de persoon in kwestie isbij had zich onder den naam van H. doen kennen. Hij is voor- loopig op vrije voeten gesteld, doch de zaak blijft nog in onderzoek. De internationale wielerwedstrijd te Nijme gen op 5, 6, 7 en 8 Augustus, te houden, zal, naar het vastgestelde programma te oor- deelen niet zonder afwisseling zijn. Behalve de verschillende muziekuitvoeringen, zullen deze feesten afgewisseld worden door een kermes se d'étè, café chant ant en verlich ting van het feestterrein, terwijl de feesten door een flink vuurwerk zullen besloten wor den. Het vuurwerk zal geleverd worden door de Pyrotechnische Fabriek van de firma Rnijs Co, te Utrecht. Ten einde de dans- lustigen te bevredigeD, zal den laatsteu dag een bal champétre gegeven worden, terwijl voor de wielrijders gelegenheid bestaat om op de verschillende dagen, en corps, toohten in de omstreken te maken. Men wil weten dat er geschil is tusschen de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen en den aannemer van het stations gebouw te Geldermalsen omtrent de opleve ring hiervan. Dit heeft tengevolge dat het nieuwe station niet op 1 Augustus zal wor den geopend, zooals aanvankelijk bepaald was. unaoaocw 's-HAGE. De heer Wilmshurst, admiraal der Engelsche vloot, is met familie en gevolg hier aangekomen en heeft intrek genomen in het hotel Den Ouden Doelen. AMSTERDAM. Aan de Weesperzijde is gisteren-avond om negen uur een bootje met vier jongelieden omgeslagen. Men ging ter stond aan 't visschen en had het geluk, twee te redden. De andere twee waren reeds ver dronken. UTRECHT. Gisteren-nacht beeft in Abste- der, een treurig ongeval plaats gehad. Ter wijl de ouders afwezig waren, om utrechtsche kermis te houden, hun kinderen onverzorgd achterlatende, heeft een der kleinen het raam weten open te krijgen, met het ongelukkig gevolg, dat een meisje van 5 jaar er uit viel en aan haar bij dien val bekomen kwet suren is overleden. HARLINGEN. Door de werklieden van een stoombaggermolen is uit de haven een tabaks doos uit het water gehaald, die verleden jaar ver loren was door een persoon uit Achlum, die door de duisternis in de haven was gevallen. In die doos bevond zich een bankbiljet van zestig gulden en de eigenaar had den eerlijken vinder toenmaals een belooning van f 10 toe gezegd. Door de politie verwittigd, dat het verlorene was teruggevonden, heeft hij aan den vinder f 12,50 als cadeau gegeven. HOOGKARSPEL. Ia den afgeloopen nacht werd men hier omstreeks half twee door eenen donderslag gewekt, die gevolgd werd door eene stilte, welke naar gissing vijf minuten aanhield. Eensklaps verhief zich toen een wind, vergezeld van regen, die bijna een wolk breuk kon heeten, terwijl de bliksem onop houdelijk de lucht doorkliefde. Het was een vreesolijk weer, en elk oogenblik vreesde men dat het dak zou instorten of worden wegge slagen. De donder vergrootte daarbij den angst, en hield ons een klein kwartier in doodelijke spanning. Bij het daglicht blijkt, dat een hoos hier is overgetrokken. Op verscheidene akker» werd het karweizaad, dat op hoopen stond, in de sloot geworpen. Van een hectare wei land werd het hooi weggenomen, alsof de hark het had schoongemaakt. Van een nieuw hee renhuis is de schoorsteen door het dak in de kamer geslingerd. Er zijn boomgaarden, waaf alle boomen scheef of los gewaaid zijn. IJSELSTEIN. Zaterdag-avond heeft hmr weder een zeer treurig voorval plaatsgehad- De 18jarige dochter van J. J. v. J., die om streeks half 10 uur uit de stad terugkeerde» waar zij eenige boodschappen voor haar ouder® had gedaan, werd geheel onverwachts op deO zandweg aangevallen door een manspersooDi dien zij herkende als te zijn M. v. A., arbe'" der, werkzaam op de stoomsteenfabriek alhier- Hij greep het meisje bij de keel, wierp haaf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2