9e -Jaarg. Vrijdag 23 Juli 1886, So. 2533. VERSCH IJ JS! T D A G E L IJ K 8. Slflpwn (Stmpchf. Simttntemtocty Jqutói. Bureau: W! ar kt, E, 3 57. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der A J verleunen Van 16 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. f 0.60 0.10 BtLGlE. De Koning heeft eindelijk na langen tegen stand het besluit geteekend, waarbij acht ge meenten worden gemachtigd hunne ledig- staande openbare scholen op te heffen. De minister had voor dergelijke machtiging 22 gemeenten voorgesteld, doch Leopold, die den openbare onderwijzers een goed hart toedraagt, wilde dat zij nog eenigen tijd een goed leventje zouden hebben. Deze officieele onderwijzers danken het alzoo aan 's Konings goedheid, dat zij met hunne onschuldige liefhebberij, het fokken van konijntjes in de ledige scholen, kunnen voortgaan. Wellicht weten zij het door toepassing van de ontwikkelingstheorie a ia Darwin zoover te brengen, dat deze aardige diertjes worden hervormd tot intellectueele wezens, die zij tot alle maatschappelijke deugden kunnen opleiden. Het hof van gezworenen te Bergen heeft wegens plundering tijdens de laatste onge regeldheden in den omtrek van Charleroi twee der beschuldigden tot 10 jaren en twee tot 12 jaar dwangarbeid veroordeeld. DU1TSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft na het oponthoud te Munchen zijn reis over Salzburg voort gezet en is gisteren te Gastein in Oostenrijk aangekomen, onder luide toejuiching der be volking. Spoedig wordt nu daar ook de Keizer van Oostenrijk verwacht, ten einde zijn vriend en broeder Wilhelm te begroeten. Ook Bis marck zal te Gastein komen, doch eerst na het vertrek van den Keizer, wiens licht hij niet door bet zijne wil afbreuk doen. Op het oogenblik gebruikt hij de baden te Kissingen, die hem blijkbaar goed doen, en confereert hij met zijne pupillen, de Beiersche minister von Lutz c. 8., de steunpilaren van het Duitsche rijk, wien in dezen moeielijken tijd een riem onder het hart moet gestoken worden. De Kreuzzeitung meldt, dat de regeering, ten einde voor goed een einde te maken aan de misbruiken, die er zijn gemaakt bij het verslag geven der groote manoeuvres en militaire oefeningen, besloten heeft, voor baan slechts officieele verslaggevers toe te laten. Ook in Oostenrijk is een dergelijken maatregel genomen. ENGELAND. Nadat gisteren de ministerraad bijna lVg uur was vergaderd geweest, werd een koerier naar Osborne op het eiland Wight gezonden, waar de Koningin op het oogenblik vertoeft. Hij had in last der Koningin het besluit tot aftreden van het ministerie mede te deelen. L'e Koningin heeft onmiddellijk het ontslag van het ministerie aangenomen. Zij heeft daarop lord Salisberry naar Osborne ontboden. Reeds spoedig kan dus het optreden van een nieuw kabinet Salisberry worden tegemoet gezien. Men bericht dat Salisberry een portefeuille heeft aangebeden aan den heer Goschen van de liberale partij, doch die zich reeds lang ge leden van Gladstone heeft afgescheiden. Daar Goschen echter bij de jongste stemmingen niet herkozen is, biedt zijn optreden in het kabinet groote moeielijkheid aan, wijl een minister buiten het parlement tot heden in Engeland een ongehoord feit was. De hertog van Aumale is te Dover aan gekomen, waar hij door den graaf van Parijs en zijne familie werd opgewacht. Onder luide toejuichingen der bevolking vertrokken zij naar Turnbridge Wells. FRANKRIJK. De Minister de Freycinet heeft den Fran- schen gezant te Berlijn, baron de Courcel ontvangen, die op zijn ontslag kwam aan dringen. Cayrade, de Maire van Decazeville, die lijdelijk den moord van den ingenieur Watrin aanzag, na de gendarmen weggezonden te Hebben, is dezer dagen door een verlamming overvallen en gisteren overleden. Uit Tongking komen zorgwekkende be richten. Wel verre van volkomen rustig," gelijk de officieuze pers steeds beweert,blijkt het daar zelfs hoogst ongunstig te wezen, doordien de chineesche rooverbenden weêr een inval gedaan hebben bij Lang-Son en, van ddiir voorttrekkende, reeds veel terrein gewonnen hebben, terwijl het garnizoen van Thanh Moï, na vruchtelooze schermutselingen en aanzienlijke verliezen, geheel is ingesloten en op ontzet uit Lang-Son wacht. Ook in andere deelen van Tongking blijft het onveilig verscheidene reizigers zijn vermoord. In An- nam is de toestand ook bedenkelijk. ROME. De congregatie van het H. Officie heeft onlangs een belangrijke verklaring gedaan aangaande de lijkenverbranding. Door een groot aantal bisschoppen waren twee vragen gesteld, aangaande de volgende punten lo Is het geoorloofd zich aan te sluiten bij maatschappijen, die de lijkenverbranding bevorderen. 2o Is het geoorloofd last te geven tot ver branding van zijn eigen lijk of van de lijken van andere personen. Het antwoord der Hoogw. Kardinalen van het H. Officie was op beide vragenneen, daar zij met de grondbeginselen der H. Kerk strijdig zijn. SPANJE. Het gerucht dat de minister van financiën ontslag wil nemen vooreerst wegens den slech ten staat zijner gezondheid en verder wegens de moeielijkheden, die hem door sommige afgevaardigden uit de provinciën worden in den weg gelegd. De Madridsche beurs ver keerde door het bericht van dit ontslag in eene gedrukte stemming. Er heerscht in Spanje een verschrikkelijke warmte. Zondag toekende de thermometer te Madrid 110 graden Fahrenheit. Een vrouw werd door een zonnesteek doodelijk getroffen. Schiedam, 22 Juli 1886. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeveneen gouden ring in 2 stukken, een zwarte kip, een schaaf, een R.-K. kerkboekje, een hondentuig, ten wit linnen schort, een zakmes en een blauw koralen kettinkje met gouden slot. Het adres van antwoord op de Troonrede, dat in de gisteren gehouden'zitting der Tweede Kamer werd aangenomenlnidt als volgt SIRE 1. De Tweede Kamer der Staten-Generaal waardeert het hoogelijk, dat deze zitting wederom door Uwe Majesteit mocht worden geopend. 2. Erkentelijk voor de mededeelingen, in Uwer Majesteifs rede vervat, mag zij niet verhelen, dat naar hare meeniug nevens de lichtzijden in 's lands toestand ook schaduw zijden zijn waar te nemen, en met name in Nederlandsch-Indië meer dan ééne aangele genheid bijzondere zorg vereiscbl. 3. Aan de behandeling der aangekondigde wetsontwerpen, in het bijzonder aan de her ziening der Grondwet, hoopt zij bare beste krachten te wijden. 4. Onder de belangrijke voorschriften der hoogste Staatswet, waarvan wijziging raad zaam is, behooren die betreffende het kies recht. Naar de overtuiging der Kamer zal 's lands belang het best gediend worden, wanneer aan den gewonen wetgever bij do toekomstige regeling van dat onderwerp eene groote mate van vrijheid wordt toegekend, en aan de gewijzigde Grondwet voorloopige bepa lingen worden toegevoegd, strekkende om de kiesbevoegdheid reeds dadelijk uit te breiden buiten den kring, door de tegenwoordige Grondwet afgebakend, 5. Mogen de werkzaamheden van Uwe Majesteit en van de Staten-Generaal, onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1