ëettwngde Smeten. van politie, van moorddadige voornemens blijk gaven, de minister van Oorlog, na overleg met den burgemeester, als hoofd der politie, er in toegestemd heeft, dat eiken Zondag, of wanneer ook in de week bijeenkomsten of vergaderingen door socialisten worden gehou den, cavallerie in de kazerne gereed zal staan om bij het eerste aanzoek om hulp de politie agenten te vervangen. De fabriek van den heer J. Prins, te Wor- merveer (stoomolieslagerij »De Liefde"), is voor het eerst met eleetrisch gloeilicbt ver licht. De proef is uitnemend geslaagd. De aanleg, door de heeren Mijnssen Co. te Am sterdam gemaakt, is voor 70 Edison A lampen van 16 kaarsen lichtsterkte. Deze fabriek is nu reeds de vijfde, die door ben met eleetrisch licht, in de Zaanstreek alleen, werd voorzien. I>e socialistische onlusten te Amsterdam. Wat sedert lang was voorzien, is eindelijk te Amsterdam gebeard. De socialisten hebben niet te vergeefs gewerkt. Zondagavond en gisteren is bet tot een ernstig treffen tnsschen de politie en eene oproerige menigte gekomen. Het volk vermaakte zich op de Lindengraoht met palingtrekken, waartoe een koord over de gracht was gespannen, waaraan een levende paliDg hing. De politie meende dit te moeten verhinderen. De palingtrekkers verzetten zich tegen de politie, waarop al spoedig het volk nit de dichtbewoonde wijken in den omtrek naar de gracht stroomde. De straat werd op gebroken en de politie met steenen naar bet hoofd geworpen, waardoor tien agenten wer den gekwetst. Een Brigadier werd zwaarge wond. Daarop deden de agenten herhaalde ma len met de sabel en den stok een charge op de menigte, waarbij eenige personen werden ge kwetst. De politie nam vijf-en-twmtig per sonen gevangen, onder welke zich de socia listen Eckhardt en Meegens bevonden. Ten negen ure was door haar krachtig optreden de orde hersteld. In het geheel werden 18 agenten en 4 burgers gewond. Gisteren (Maandag) hebben zich de ongere geldheden herhaald. Keeds op den dag bewogen zich duizenden nieuwsgierigen langs de Lin- dengracht, waar de straat opnieuw was op gebroken. Een groots menigte met de roode vlag voorop en de socialistische liederen zin gende bewoog zich docr de Jordaan, doch do politie liet hen begaan. Een welgezind werkman rnkte de roode en zwarte vlag, die aan de lantaarns der brug over de Goudsbloemdwarsstraat gehecht wa ren at, zij werden uit het water opgevischt. Een roode vlag werd door de chargeerende troepen veioverd. De straten in den omtrek van de Noorder- m: rkt boden gisteren avond een allertreurigst schouwspel aan. In den omtrek van het bureau van politie aldaar hadden gedurende den gebeelen dag eeD paar honderd agenten onder bevel van den hoofdcommissarissen Steen kamp en Doesbnrgh door vermar end en handelend optreden ge tracht de opgezweepte menigte te bedaren. ^Gisteren avond te zes uren werden zij versterkt door 400 man infanterie, 150 man vesting-ar tillerie en een esuadron van 80 huzaren. Nadat een luitenant der infanterie in de Lindenstraat tot driemaal toe te vergeefs de menigte bad gesommeerd uiteen te gaan, be val bij zijn manschappen te vuren, eerst werd met los kruit vervolgens met scherpe patro- n n geschoten. Daarop ontstond een ontzet tend to^neel. Bij het eerste salvo vielen ieeds 4 dooden en drie zwai r gewonden. Al de kruispunten iu den omtrek der Noor- dermarkt werden door de gewapende macht afgezet, die door het gepeupel met steenen werd aangevallen. Deze verdedigden z-ch daarop met nieuwe salvo 's van geweervuur, het laatste salvo werd zelfs door snelvuur gevolgd. Daarbij vielen telkens dooden en vele gewonden. Oogeveer een 50 personen werden gearresteerd. Het was onmogelijk de bruggen over de Prin sengracht te passeeren de muiters wierpen van de overzijde met steenen en hadden de lantaarns uitgedraaid. Arigstige kreten van gewonden en stervenden gingen telkens bij ieder salvo uit de menigte op. In de Linden- straat werd een persoon in het opengeschoven raam zijner woning doodgeschoten op het GOgenblik dat hij met een projeotiel naar de mi litairen wierp. Op verschillende punten werd met allerlei voorwerpen geworpen onder den tartenden uitroep „Vuur maar". Ten half twaalf ure waren nog duizenden op de been en was de toestand nog zeer gespannen, doch ten 12.30 trokken de nieuwsgierigen afeen groot deel der militairen zijn toen afgerukt en de mari niers gingen de hoofdwacht op den Dam be trekken. Volgens officieel bericht z'jn er 14 dooden en 28 gewonden gevallen, behalve die welke in particnliere woningen werden ingebracht. Bij het station te Groningen is een schip, met geperst stroo geladen, door onbekende oorzaak verbrand. Schip en lading waren niet verzekerd, By den te Winschoten gehouden zang wedstrijd voor kwartetten, bij gelegenheid van bet 10-jarig bestaan van den Provinciaal Groninger Zangersbond, is de gouden medaille toegewezen aan „Orphans," te Winschoten, en de zilveren medaille aan »Hoogezand-Sappe- meer." Dezer dagen is aan de Ass. Ct. een bericht uit Ommerschans ontleend, dat een verpleegde naar het lijkenhuis zou zijn gebracht, alvorens te zijn overleden. De pastoor Holler spreekt dat bericht na echter in hetzelfde blad zoo krachtig mogelijk tegen. De Ass. Ct. veron derstelt, dat zij misleid is door een karakter loos persoo n, die een verdichten naam opgaf. Zij zal trachten den dader te ontdekken en htm de verdiende straf te doen ondergaan. Vrydag-avond is in het klooster der pp. Franciscanen te Maastricht overleden de eerw. pater Boerboom, een even eenvoudig als voor beeldig, alom bemind priester. Hij werd ge boren te Diedeu, bij Kavestein, den ln Juli 1813. Na zijn voorbereidende studiën te St- Michiels-Gestel en Megen te hebben voltooid, trad hij cien 25n Mei 1841 in het klooster der pp. Franciscanen te Weert, Den 25e Jan. 1844 werd hij door Mgr Zwijsen z. g. te Til burg tot priester gewiju, eu achtereenvolgens was hij superior in de kloosters van Venray, Botterdam en Maastricht. mceceeo" HOTTEKDAM. Aan de Slakade gemakte gisteren-morgen om 10 uur een wagen der dienstverrichting met meubelen enz. te water. Na veel moeite gelukte het den bestellers en eenige personen den verhnisboedel en daarna den wagen op het droge te brengen. 'é-HAGE. Tengevolge van de zich uit de faeculiën ontwikkelende gassen, had eergisteren avond ometreeks 9t/a uur op het privaat van een perceel aan de Zorgvlietstraat eene zware ontploffing plaats. Het privaat grensde aan een soort van keukentje. De dochter des huizes betrad deze keuken met een ontstoken lucifer, waarna on middellijk de ontploffing volgde. De juffrouw bekwam vrij hevige brandwonden aan aan gezicht en handen. De luchtkoker vau het privaat scheen niet voldoende ingericht tot doorlating van versche lncht. NIJMEGEN. De commissaris van politie alhier, de heer Witt, is gisteren, vergezeld van den heer A. Noorduyn, lid der firma A. Noorduyn en Zoon te dezer stede, naar Parijs vertrokken, ten einde de uitlevering van den aldaar gearresteerden D. van der Steen te bewerken. Naar men verneemt, is genoemde commissaris van politie door de moeder-voogde8se van D. van der Steen van volmacht voorzien, om haren minderjarigen zoon naar de ouderlijke woning terug tevoe- tbd, ingeval de uitlevering bij de Franscbe justitie bezwaar mocht ondervinden. De korporaal Gnlikers, van het 5de regiment infanterie alhier, die ook op den 26stenJnni jl. met Van der Steen verdween, en met dezen de f 14,300 opmaakte, is, voor zoover bekend, nog niet gevonden. De tweede makker van D. van der Steen is niet, zooals de Figaro meldt, te Coblenz gearresteerd, maar is (zooals door ons vroe ger werd gemeld) reeds den tweeden dag van de ondernomeu reis uit eigen beweging teruggekeerd, toen het hem duidelijk was gewor den, op welk3 wijze Van der Steen, die hem tot een reisje langs den Rijn had uitgenoo- digd, in het bezit van geld was gekomen. (A. R. Ct) HELMOND. Als een bewijs van tegen woordigheid van geest bij een kind diene het volgende Twee kinderen van den beer A- S., alhier, een meisje van 5 jaar en een jon getje van even 3 jaar, speelden dezer dagen aan den oever der beek „de Mierle", die voor bij hun woning vloeit. Door een toeval valt het jongetje in 't water, dat daar vrij diep is. Het meisje roept niet om hulp, maar tracht, terwijl ze zelf diep in 't water Btaat, haar broertje te grijpen, 't welk haar gelakt. De aan flarden getrokken kousjes, waarbjj ze den kleinen drenkeling greep, zijn er't overtuigend bewijs van. Twee maal was de geredde „on der" geweest. Te Utrecht, waar 't verleden week kermis was en bjj die gelegenheid het gezelschap van den heer Frits van Haarlem zijne voorstel' lingen gaf, had Donderdagavond het volgend0 plaats: Toen dien avond in Tivoli eene voor* stelling zon gegeven worden, waarbij een aap de voornaamste acteur was, kon men dezen nergens vinden. Later bleek.dat hij wijsheid was gaan zoeken. Hij was n.l. door open* staande ramen uit Tivoli in het gebouw dei' H. B. S. gekomen en had daar twee soorten inkt tot de onderwerpen van zijn onderzoek gekozen de zwarte had hij inwendig gebruikt, waarschijnlijk om de pbysiologiscbe werking er van op zijne maag te beproeven, de rood0 had hij gebezigd als haarkleurmiddel: rood hoofdhaar scheen hem zeer wenschelijk, wan' zooveel mogelijk vau het vocht had hij zi0*1 over den kop gesmeerd. Tood men hem vond, was hij weer ro' nieuwe onderzoekingen bezig, en wel daai'11 bestaande, hoever zijne vingers zich tot schJiJ ven zouden leenen. Naar zijne eerste proev00 te oordeelen, scheen zijn calligrafischen aanl0# niet bijzonder groot, waarom men bes loot beo' noch als physioloog, noch als chemicus, no0 als schrijver verder dienst te laten doen, ruS'ri hem weer tot zijne vorig* bestemming tert*£ et

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2