Woensdag 4 Augustus 1886, 9e Jaarg, o. 2543, V E R S C H IJ N T DAGE L IJ K S. (Swpchf. fqidta a Bureau: Markt, E, 357. iVT Prys van dil Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Francop. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs dor Advertontldn i Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.1© Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. De beruchte advocaat van der Smissen, die zich nog in de gevangenis met het schrijven aan de verschillende bladen omtrent zijne zaak dnrft bezig te houden, had cassatie tegen het 'onnis der rechtbank te Brussel aangeteekend °P grond, dat een der gezworenen van dejury de Belgische nationaliteit niet bezat. Gisteren beeft het hof van cassatie omtrent deze kwes tie uitspraak gedaan. Het verklaarde dat de gezworene Alvin geen Belg is, en heeft op grond daarvan de arresten in de zaak van Van der Smissen, Degand en Defuisseaux, door het hof van Brabant gewezen, vernietigd eene nieuwe behandeling der processen bevolen. Deze uitspraak van het hof ver bekt in Belgie groote opspraak. DUITSCHLAND. De Fost verklaart in een hoofdartikel over den politieken toestand in het buitenland, dat er voor het oogenblik geene reden tot ongerustheid bestaat, noch in Europa, noch in Azië. Men verzekert, dat de heer Von Schlözer, Pruisens gezant bij het Vaticaan, Bome voor eerst niet verlaten zal. Hij zou onderhande- 'fcn °^er een wijziging der Meiwetten, welker erziening de Paus, als tegen-concessie voor bef bewilligen in den Anzeigepflicht is be- °ofd. Over de bijzonderheden zullen de beide Partijen het zeker niet spoedig eens wezen ^en meent daarom te Berlijn, dat de heer Von oblözer al tevreden zal zijn, wanneer hij et met den Paus over de grondslagen eener Verandering der Meiwetten eens zal zijn tre urden. Het stoffelijk overschot van Koning -odewijk van Beieren zal 16 Augustus e. k. naar Altoting worden overgebracht. De Kreuzzcitung bevat een bericht van ren Brusselschen correspondent meldende, uit officieGe documenten de versta ndhou- ng tusschen de socialisten in het noorden van frankrijk, Belgie en Nederland duidelijk is £ebleken. ENGELAND. et ministerie-Salisbury is nu volledig ^amengesteld. Sir Richard Cross is tot secre t's der Indiën benoemdde heer Stanhopi tot minister van koloniën en de heer Stanley minister van koophandel. Omtrent de onlusten te Belfast in Ierland en de volgende bijzonderheden gemeld ene piotestantsche fanfaren-maatschappij ^;moette eene groep katholieken en begon a mt te dagen en te fluiten. De katho lieken antwoordden met steenwerpen. Hierop ontstond de hotsing, waartegen de politie machteloos was. De katholieke cafés wer den verwoest. De politie deed vruchteloos verschillende chargen en moest daarna gebruik maken van hare revolvers. Eenige personen werden gekwetst en een jongeling werd gedood. De troepen gelukten er daarna in de rustver stoorders uiteen te drijven. OOSTENRIJK. Volgens bijzondere berichten uit Weenen moet Keizer Frans Jozef, nadat Kalnocky hem omtrent de ontmoeting te Kissingen verslag had gedaan, zich hoogst bevredigd over den algemeenen politieken toestand heb ben uitgelaten. Ten stelligste wordt ver zekerd, dat Kalnocky den keizer naar Gastein zal vergezellen, zoodat hij dan zoowel als Bismarck de ontmoeting der beide keizers aldaar zal kunnen bijwonen. De Keizerin van Oostenrijk is Zaterdag avond te Gastein aangekomen. Zij reist incognito. Zij heeft onmiddellijk een bezoek aan Keizer Wilhelm gebracht en is vervolgens in de villa JWeran afgestapt. HET OOSTEN. De toestand in het Oosten blijft steeds zeer onzeker en voortdurend gevaar voor den algemeenen vrede opleveren. Vorst Alexan der heeft de gedelegeerden van Bulgarije benoemd, die aan de samenstelling van de grondwet voor Oost-Rumelio zullen mede werken, doch men verwacht dat dit werk des vredes wel spoedig door het oorlogsbedrijf zal vervangen worden. In wel ingelichte kringen te Konstantinopel ziet men althans in de naaste toekomst eene hernieuwing van den strijd tusschen Servie en Bulgarije tege moet. De Porto schijnt ook deze meening tedee- len. Zij heeft althans de reserve van het 5e legerkorps, dat in Syrië verblijft, opge- roepen. Deze reserve, een dertigduizendtal manschappen bevattende, zal zich op 5 dezer voor Salonica inschepen. In andere streken werden insgelijks reservetroepen onder de wapens geroepen. Van den anderen kant wordt de ontbinding der troepen, wier dienst tijd eindigt, ijverig voortgezet. Hieruit schijnt te blijken dat Turkije nieuwe moeielijkheden voor Bulgarije verwacht en er zich op voor bereidt. Spaansche financiën, die dringend voorziening eischt. De minister Camacho had om in het t« kort te voorzien het plan gevormd om groote hervormingen in het belastingstelsel in te voeren en o. a. de gemeente-goederen te ver- koopen. Zijne plannen ontmoetten grooten tegenstand bij een deel der kamers en brach ten hem in geschil met zijne amhtgenooten. De voortdurende tegenstand moede, heeft da minister zijn ontslag aangeboden, hetwelk Zaterdag is aangenomen zeker wel tot genoe gen der belastingschuldigen, maar tot schrik der Spaansche fondsenhouders. Omtrent den opvolger van den minister Camacho loopen verschillende geruchten, men meldt ook, dat Sagasta, die tot heden minister zonder por tefeuille is, zich met de hinnenlandsche zaken zal belasten, en de titularis van dit depar tement de portefeuille van financiën zal over nemen. Niet onmogelijk is het echter, dat de ze ge deeltelijke crisis zich tot het geheele ministerie zal uitstrekken; het feit dat de Regentes de oud-minister Canovas bij zich ontvangen heeft, geeft eenigen grond tot dit vermoeden. SPANJE. De ministerieele crisis in Spanje houdt ten zeerste de aandacht bezig. De aanleiding daartoe was de ongelukkige toestand der Schiedam, 3 Augustus 1886. Wij ontvingen weder een schrijven van bet Nederlandsch Hoofdcomité ter viering van het Gouden Priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII. Plaategebrek belet ons het uitvoerig; stuk heden op te nemen, doch in een volgend nummer bopen wij het te plaatsen. De Minister van koloniën beeft de aan dacht van den Minister van oorlog er op ge vestigd, dat de resultaten der koloniale wer ving in den loop van dit jaar niet zoo gunstig zijn, als de toestand van bet Indische leger doet wenschen. Dat leger wordt tbans, meer dan in andere jaren, door ziekte geteisterd, terwijl de gestadige aanvulling der bezetting van Aljeh en de buitengewone samentrekking van troepen ter oostkust van Sumatra drin gend voorziening eischen. In verband bier mede wordt het bevorderen van de koloniale werving door den Minister van oorlog nog eens aan de zorgen der korpskommandanten aan bevolen. Blijkens een hij het departement van koio- niën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlancftch-Indië, dd. 31 Jnli, was door rnime werving de gelegenheid ge opend om de legerformatie tijdelijk uit te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1