boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren. Goed voorbeeld doet goed volgen" t 10. Z. M. de Koning heeft aan mr. P.C. Don ker Cnrtius, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Sept., eervol ontslag ver leend als raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den Koning en den lande bewezen. Wij vernemen, dat de voorloopige verslagen van de Tweede Kamer over de algemeene be schouwingen betrekkelijk de Grondwets-ontwer- pen, het administratief recht en het kiesrecht in den loop dezer week worden vastgesteld en dat ongeveer tegelijkertijd zullen verschijnen de eindverslagen over de overige Hoofdstuk ken. Naar het Vaderland verneemt is de regee ring niet voornemens het wetsontwerp op den kiuderarbeid opnieuw aanhangig te ma ken. Dinsdag jl. zijn do directies der Ned.-Iud. Landbouw-maatschappij, der Ned.-Iudische Handelsbank, der Koloniale Bank en der Dor- repaalsche Bank bij den Minister van kolo niën op audiëntie geweest, om hem den toe stand op Java bloot te leggen en op steun van staatswege aan te dringen. Z in wjj wel ingelicht, dan heeft de Minister zich van be paalde toezeggingen onthouden, doch zich in het algemeen bereid getoond te doen wat in zijn vermogen was om de crisis te bezweren. (Ml.) Ter uitvoering van de wet op de gevange nissen en gestichten, die met 1 September e. k. in werking treedt, zijn nog eenige bepa lingen vastgesteld, waaronder deze: De cellulaire gevangenissen te Breda, Arn hem, Zutfen, 's-Gravenhage, Botterdam, Am sterdam, Alkmaar, Utrecht en Groningen worden strafgevangenissen en voorloopig te vens hulphuizen van bewaring. Voorts is bepaald, dat buiten de arrondis- sements-hoofdplaatsen huizen van bewaring zullen zijn of worden gevestigd te Eindhoven, Boksmeer, Nijmegen, Harderwijk, Doesborgh, Kuilenburg, Leiden, Schiedam, Brielle, Som- melsdijk, Hoorn, Helder, Terneuzen, Oostburg, Tolen, Amersfoort, Sneek, Deventer, Enschedé, Meppel, Borger en Hoogeveen, terwijl de be staande huizen van bewaring te Zevenaar en Schoonhoven worden bestemd tot passanten huis. Het huis van arrest eu van bewaring en cellulaire gevangenis voor vrouwen te Dord recht, wordt huis van bewaring. ►ran den len tot en met den 7den Augus tus zijn langs den Nieuwen Waterweg bin nengekomen 74 stoom- en 14 zeilschepen en vertrokken 75 stoom- en 19 zeilschepen. Te Rotterdam bestaat bij een aantal druk kers het voornemen om bij den gemeenteraad een adres in te dienen om te verkrijgen dat voortaan het leveren van drukwerk voor de gemeente benoodigd, publiek zal worden aan besteed. De leden der zoogenaamde Zwarte bende" schijnen er ook al een slappen tijd op na te houden, althans sedert enkele maanden werd weinig of niets van hunne streken vernomen. De bekende Dirk van Driel van Pnttershoek heeft echter weer eens getracht zaken te doen. Bij een meubelmaker te Rotterdam kocht hij gisteren eei;e linnenkast ter waarde van f60 a 170, welke per stoomboot naar Dordt en verder per schipper naar Puttersboek zon ver voerd worden. Waarschijnlijk door schoone voorgevens misleid, zond de meubelmaker de kast af, om te laat, te ontdekken dat hij in handen van een oplichter is gevallen. Ter stond werd aan den agent der reederij Pop Smit Co. alhier geseind om de kast niet af te leveren, doch dit was reeds geschied. In middels wa3 de verkooper naar Dordt overge komen en, in gezelschap vau een deurwaarder, begaf deze zich naar de Bomkade, waar de kast scheep zou gaan. Log juist bijtijds kwam men daar aan om den reeds over zijne slim heid tevreden kooper te ontnuchteren, door het gekochte voorwerp in beslag te nemen, en deze was voorzichtig genoeg zich tegen die handeling niet te verzetteu. (D. C.) Domela Nieuwenhuis houdt, niettegenstaan de hij dezer dagen niet in België is toege laten, te Gent en Brussel samenkomsten met Belgische socialisten. Tot voorzitter der „Vereeniging voor Lijk verbranding" is gekozen de heer dr. L. J. Egeling te 's-Gravenhage, en tot onder-voor zitter de heer dr. C. J. Vaillant te Schiedam. In handen van de Haagsche politie zijn ge vallen twee jonge dochters, tnsschen 16 en 18 jaren, die verdacht worden eenige honders van mannfacturen-magazijnen te hebben op gelicht, door zich op naam van deze of gene mevrouw of familie, die gewoon waren in den winkel aankoopen te dien, goederen te laten afgeven. Van een der winkeliers wisten deze meisjes zelfs tot een bedrag van f 100 aan artikelen uit handen te krijgen. Bij de directie van het Zeebad Scheve- ningen bestaat het plan, de badgasten in de gelegenheid te stelleu om bij gunstig weder zeereisjes te doen, door middel van een door haar te huren zeestoomboot, waarvoor onder handelingen zijn aangeknoopt, men zegt met een heer Smit aan den Kinderdijk. Gisteren heelt in het instituut te Katwijk a/d Rijn de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats ge had in tegenwoordigheid van Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem. Nadat door vele leer lingen La Sirene van Auber was ten gehoore gebracht, hield een der leerlingen eene toespraak tot den Bisschop. Vervolgens werd het blijspel gegeven getiteld l' Honneur est satisfaitwaarna de uitdeeling der prij zen plaats had. Ten slotte werd door eenige leerlingen de hymne van VerhulstEeuwig is God, ten gehoore gebracht. De Bisschop sprak daarna een woord over onderwijs en opvoeding, terwijl het leest werd besloten met den marsch van W. Konings, nadat aan de aanwezigen den bisschoppelijken zegen was ge geven. De horloges, in November 1885 den heer P. C. Verheijen op den Haarlemmerdijk te Amsterdam ontstolen, voor welken diefstal Lavertu en Bot hun straf reeds ondergaan, waren tot dusverre niet alle terecht, 't Is thans der nasporingen van de rechercheurs Panhorst en Verbeek gelukt, den heer Ver heijen van de 177 stukB, 169 terug te be zorgen. Naar men ons verzekert, zijn de betrokken maatschappijen der lijn AmsterdamLeeu warden via Stavoren overeengekomen om, te beginnen met 15 Aug., steeds voor aanslui ting zorg te dragen, zoodat men dan bij late aankomst' van boot of spoor geen noodeloo3 oponthoud te duchten heeft. (N. v. d. L>.) Uit Alkmaar meldt men, dat de kassiers firma Coster Van Leeuwen, aldaar, hare betalingen heelt geslaakt. Naar men van par ticuliere zijde verneemt, is deze staking ge schied als een gevolg van het overlijden van den heer G. L. van Leenwen, lid der genoemde firma. Volgens hetzelfde bericht zou het te kort zelfs het aanmerkelijke cijfer van f 1,800.000 bedragen. Daar de firma het algemeen ver- trouweu genoot, was de onsteltenis over deze ramp zeer groot. Zoowel descbnldeischers als de offioier van justitie hebben daarom nog geaarzeld om het faillissement aan te vrageu. Omtrent de aanvaring van het ramschip Schorpioen wordt gemeld: De Schorpioen, die uitging, werd door de binnenkomende sleepboot Hercules aan stuur boordzij, ter hoogte van het vooranker, inge- loopen. De Schorpioen stoomde daarop naar 's Rijks werf terug en is daar even voorbij de schutsluis gezonken Des namiddags hebben duikers de grootte van de opening onderzocht en bevonden dat het gat onder de pantsering 20 bij 40 centi meter groot was. Veel losse voorwerpen, die aan dek waren, zijn geborgen. De achtersteven ligt gelijk met het water, de voorsteven verheft zich een meter daarbo ven. Van het goed van de officieren en van de plunjes der minderen is weinig gered kun nen worden. De officieren en equipage zijn aan boord van het wachtschip overgegaan, de zeemiliciens aan boord van het fregat Evert- sen. Do sleepboot Hercules heeft belangrijke scha de aan den voorsteven en zal zoo spoedig mogelijk in het drooge dok geplaatst worden; zij ligt nn op de marinewerf. De tosstand van de Schorpioen bleef tot heden onveranderd. Naar men ons meldt, moet het plan bestaan, het natte dok leeg te malen, om op die wijze het schip te kunnen her stellen en boven water brengen. De hoofdin genieur adviseur voor scheepsbouw nam giste ren de schade op. Uit Terschelling wordt aan het Hbl bericht dat na negentien proefnemingen met den zand- steker een wrak, vermoedelijk dat der Lutine is teruggevonden. Ter verdere bepaling van de wijze van feestvieren bij gelegenheid der komst van ge neraal baron De Charette, zullen officieren van het Pauselijke leger met de presidenten van de Zouavenvereenigingen hier te lanüe vergaderen a. s. Zondag des middags te 1 nre te Utrecht in het Haagsche koffiehuis van' den heer Van der Bilt aan het Vreebnrg. (Msb) Ter eere van prinses Wilhelmina zullen dit jaar in eenige plaatsen van Drente op baren verjaardag kinderfeesten gehouden worden- Te Meppel is daarvoor o. m. werkzaam eene commissie met den burgemeester tot voor zitter. Ter vergadering, eergisteren te 's-Heitogeu- bosch gehouden, tot bespreking van het plan om een bond op te richten van alle katholieks kiesvereenigingen in Nederland, waren 34 kiesvereenigingen vertegenwoordigd. Na eenig0 discussie werd aangenomen, een bond der katholieke kiesvereenigingen op te richten. Aan het hoofd daarvan staat eea centraal-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2