«^laSMSSr —IJK** is BIJVOEGSEL Gemengde Berichten. faahü Sqqhtm behoorende bij de van 15 en 16 AUGUSTUS 1886. De Gemeente van den H. Augus- tinus te Utrecht. Hau delsbericiiten. Vervolg.) Gisteren namiddag zat eene jonge vrouw, in hoogst zwaageren toestand, met een klein kind op den schoot, op de stoep voor een pakhuis op den Singel (appelen-markt) te Amsterdam. Een heer die voorbijkwam en aan een der lieden, die zich om do vrouw Verzameld hadden, vroeg,W at scheelt dit mensch," kreeg ten antwoord „Zij is vermoeid en rust hier wat uit." Hij vroeg vervolgens aan een agent van politie, dien men ook on der de nieuwsgierigen telde, of de?e aan de Vrouw eens wilde vragen of zij wellicht ook honger had" Toen haar die vraag gedaan werd, begon zij te weenen. Men bracht haar en haar kind in het pakhuis, waarin in een oogen- blik, zooveel brood met vleesch, melk en kof fie bijeen was, dat de vrouw en haar kind verzadigd zijnde, nog eenigen voorraad mede naar huis kon nemen. Intusscben was een man, aan de markt werkzaam, met eene kom de geheele markt rond gegaan, om giften voor deze ongelukkige, die in de Oostenburgervoor straat thuis behoorde, in te zamelen. De vrouw vertelde dat zij nog twee kleine kinderen thuis had, haar man sedert Februari werke loos was geweest, en zij geleefd hadden door verkoop van hun inboedel, die geheel ver dwenen was. Na de ontvangst van de col lecte, die vrjj aanzienlijk was, begaf de vrouw zich met haar kind huiswaarts. AC.) Het 10-jarig zoontje van den timmerman H. Stoevenbelt te Holten bad oudergewoonte Zaterdagavond zijn daagsche pet op de deel gelegd. Maandagmorgen werd deze weer op gezet en de jongen ging toen met de koeien naar het land. Daar gekomen zijnde hoort hij een ongewoon gepiep, en na lang zoeken neemt hij de pet van 't hoofd en vindt in de voering vier jonge ratten. Twintig jaren geleden verdween uit het dorp Girdenten, bij Koningsbergen bet drie jarig zoontje van een schoenmaker, en rees het vermoeden, dat hot kind door een Zigeu- nersbende gestolen was. Dezer dagen reisde opnieuw zulk een bende in den omtrek, toeD op den 30n Juli een jeugdige Zigeuner bjj den schoenmaker aanklopte, om werk te vra gen. De vrouw moet toen aan een litteeken aan het hoofd haar verdwenen zoon herkend hebben. Eenige Zigeuners zijn in hechtenis genomem Woensdag jl. werd te Utrecht door Z. D. H. Mgr. P. M. Snickers de nieuwe Bijkerk der St.-Angustinusparochie, onder den titel van de H. Monica, plechtig ingewijd, nadat den vierden Mei van het vorige jaar door denzelf den Aartsbisschop de plechtige Eerste-Steen- legging was geschied. Naar aanleiding, en omstreeks het tijdstip van dit feest, heeft Het CentrumDagblad voor Utrecht en Ne derland, eenicre betangwe&kende artikelen ge schreven. Wij hebben de vrijheid erlangd, daaruit de volgende korte uittrekse'len te ontleenen. De Eerw. Paters Augustijnen, leden der eeuwenoude en beroemde Augustijner Eremie tenorde, vieren dit jaar terzelfdertijd het 250- jarig feest van hunnen werkkring in de Grijze Bisschopsstad. Zij kwamen er wegens hef gebrek aan wereldspriesters, dat door de var- volgingen van den eersten tijd der Hervorming was onstaan. Aanvankelijk konden zij de H. Diensten slechts waarnemen op den zolder van een huisje in de Jeruzalemsteeg, hetwelk zij eerst in 1690 tot een waardiger kerkje met pastorie konden uitbreiden en omvormen. Tegen het einde der achttiende eeuw, door den dwang van nieuwe regeeringsplakkaten, moesten de ordes-geestelijken hunne bedienin gen laten v^ren doch reeds in het jaar 1791, en vooral in het daarop volgende jaar, mocht de algemeen geachte nieuwe pastoor, J. F. J. 1 Cauoncle het genoegen smaken, weder vrij het herdersambt te kunnen uitoefenen in de oude ker k met pastorie, die steeds het wettig eigen dom der Orde was gebleven. Zijn opvolger, Pater Stas, in 1815, zag zich genoodzaakt, om in plaats van het oude kerkje voorloopig de bekende Willibrorduskerk in de Heereu- straat te bouwen, doch kon deze in 1837 aan de Wereldsgeesteljjken afstaan, en op de Oude Gracht, nabij de Catharijne- en Weerd-bar- rières eene groote en ruime nieuwe kerk bou wen, de St.-Aagustinuskerk. Door de sterke uitbreiding der stad Utrecht sedert dien tijd, bleek het allengs meer en meer, en vooral in de laatste jaren, dat er groote behoefte bestond aan nog eeue Bijkerk. Zoo innig was men hier algemeen van over tuigd, dat niet alleen de parochianen, maar ook andere stad- en landgenooten wedijverden om den verdienstelijken tegenwoordigen Pas toor der Parochie, den Z.-E. Heer J. van Eert, door giften en toezeggingen in staat te stellen, de ernstige onderneming voor het oogenblik en voor de toekomst te aanvaarden. De nianwe Bijkerk, onder leiding van den architect E. J. Margry door de aannemers Struijcken De Bondt gebouwd, vormt ejn fraai geheel, en beautwoordt in- en uitwendig aan de eischen van de kunst en van de de gelijkheid. Zjj is in deu stijl van deVroeg- Gotüiek der dertiende eeuw, gewijzigd eveuwel naar den Rondboog-stijl, en geheel vervaar digd uit Hollandschen baksteen, waarbij ech ter om de deugdelijkheid en de sierlijkheid oordeelkundig met groefsteen, of met gepleis terde vakken is afgewisseld. De transepten of dwarsramen vormen met den hoofdbeuk een Latijusch Eruis, terwijl elk der twee zijbeu ken bij iederen krcisarm een omloopenden zijbeuk, en verderop in de richting van het priesterkoor twee kapellen voor zijal taren vormt, waardoor over ongeveer de helft der kerk de breedte van achttien met tien meter vermeerderd, en een ruim en onbelem merd uitzicht veroorzaakt wordt; de lengte der Kerk, met de torendiepte mede, bedraagt 55 Nederl. ellen. In de zijgevels der beuken en der dwarsar nen zijn acht biechtstoelen aangebracht. De bovenkerk wordt gedragen door vier hoofdkolommen en achttien kleinere. Hoofd beuk en kruisarmen zijn in den stijl overwelfd door een houten bezoldering, die reeds nu door het eigen personeel van den architect fraai is geschilderd. Ook de geschilderde afbeeldingen in de aanvulling boven de Tri- omtboog, en de decoratie-schilderingen op den achtergrond van de zaudsteeaen ornamenten der zangkoor-balustrade, zijn van dezeltde be kwame handen, en maken, gelijk alle andere versieringen der kerk, zooals de kapiteelen der kolommen en de corbeaux der pilasters en andere, een zeer gunstigen indruk. Door de bijzondere mildheid van eenige vrome schenkers is het priesterkoor reeds nu voorzien van vensters met gebrand glas, waarin afbeeldingen uit het leven van de H. Monica, de patrones der Dieuwe Kerk. Voor de andere vensters en rozen geschiedt de zaohte tempe ring van het liebt door zoogenaamd kathe draalglas, dat in vele schoone tinten volgens fraaie meetkundige teekeningen van den archi tect is samengevoegd. De Kerk is gebouwd op een geheel vrije ruimte aan den Heerenweg, met een flink voorplein. De groote toren van 61 meter is in grondvlak een vierkant, doch gaat ter hoogte van de nok der middelkap in een aohthoek over, welke overgang als onmerkbaar wordt door vier slanke ronde hoektorentjes. Op het kruispunt der met leien bedekte kap staat nog een Angelustorentje, de helft lager, terwijl links van den hoofdtoren nog een kleiner de wenteltrappen naar boven bevat, en aan den nitkoek van den voorgevel van deu linker zijbeuk nog een veelhoekig uitgebouwd Kapzl- letje voor doopkapel bestemd is. Nu heden eindelijk de dag der Plechtige Inwijding was aangebroken, ving Mgr. de Aarlsbisschop te zeveu ure de plechtigheden aan, welke eerst on; halt twee met de Ponti ficale H. Mis eindigden. Het was voorzsker eene opofferende taak voor deu doorlnchtigeu grijzen Kerkvoogd. Eene talrijke schaar van geestelijken assisteerden afwisselend bij da plechtigheden en bij de H. Mis. Da feestpredi- kant, P, M. van Es, prior van het Domini canenklooster, betoogde dat do stichting en inwijding der nieuwe Kerk eene weldaad was voor de parochie en voor de stad. Eveneens die van het nieuwe klooster, daar de priester in het klooster do weldadige leer van den Goddelijken Heiland op de volmaakste wijze èn zelf beoefent èn anderen deelachtig maakt De belangrijk gewijde redevoering maakte een diepen indruk op het talrijke gehoor, waaronder ook de Burgemeester der stad Utrecht zich volgens geüerde uitnoodiging had geschaard. Hiermede willen wij onze beschrijving van de nieuwe St. Monica-kerk en da plechtigheid harer inwijding besluiten. In een volgend nummer willen wij het daarbij opgorichte schoone klooster meer van nabij beschouwen en daarbij eenige bijzonderheden omtrent de beroemde /Augustijner Eremieten-orde mede- deelen. BRUSSEL, 14 Augustus. De troepen zullen morgen in de kazernes geconsigneerd zijn, om bij de eerste aanvraag op te rukken. Generaal Van der Smissen heeft dan militaire autori teiten algemeene bevelen voor morgen gegeven. PARIJS, 14 Augustus. De minister de Freycinet heeft in den ministerraad op heden verklaard, dat de Paus omtrent het zenden van een vertegenwoordiger naar China nog geen vast besluit beeft genomen. Over deze zaak wordt nog onderhandeld. LONDEN, 14 Augustus. Het kabinet zou besloten hebben geen najaarszitting te houden, maar het Parlement eerst in Januari weder bijeen te roepen. BEURS TE SCHIEDAM, 14 Aug. 1886. Verhandeld van f 58/4 tot f 6. Stemming: onveranderd. Jenever f 12.Ct. per Heet. Meelijn. Rogge, Sept./Oct. I Nov./Dec. (Slotkoers.) j Spiritus Sept./Oct. Nov./Dec. S Rogge, dadelijk Nov. Meel 12 Merk.l.md. 12 Sept. I Rogge, loop. md. Sept. Spiritus, loop. md. Sept. Keuebn. Pakijs. 118 Aug. 129.75 131. 38.70 38.70 14.75 13.10 49.75 50.10 1290 13.10 48.— 46.75 14 Aug. 131.50 133.50 39.— 39.30 14.75 13.45 50.80 51.40 13.— 13.25 48,75 47.50 Amsterdam. 13 Aug. Rogge op lever, hoogerper Oct. 127, 128; per Maart f130, 131, 132. 14 Aug. Rogge op lever, willig; per Oct. f 130, 129, 128, 129; per Maart 1134. Keulen Rijuhoogte ('s Dam. 1 uur) 13 Aug. 2.60 M., 14 Aug. 2.57 M. KAASMARKT TE DELFT 14 Aug. Heden werden aangevoerd 108 stapels kaas, wegende te zamen 36787 kiloprgs f 18.— A 23.per 100 kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5