Vermelding verdient, dat het modera- men der synode van de Ned. Herv. Kerk in een bijzondere audiëntie door Zijne Excellen tie den Minister vin Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken is ontvangen en Z. E xnededeeling heeft gedaan van de door de synode genomen maatregelen ter bevestiging of herstelling van de wettige orde in de Nederduitsche Herv. Kerk. Met de meeste welwillendheid werden die mededeelingen ont vangen door den Minister, die de verzeke- ring gaf, dat de Begeering steeds bereid is, zooveel tot haren kring behoort, de pogingen der Synode tot handhaving van reoht en orde te steunen. p/j De Vereeniging van R. K. Bijzondere Onder wijzers in het Bisdom van Haarlem heeft een adrea aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezonden om hem te verzoeken, maatregelen te nemen, ten einde de tot heden bestaande ongelijkheid bij de examens voor het lager onderwijs niet meer kunne voor komen, daar de verkregen akte voor het ge- heele njk geldt, en het blijkt, dat ongelijke eisohen vooral bij de schriftelijke werkzaam heden in de verschillende provinciën bij de akte-examens worden gedaan. De Amigoe di Curasao, welke wij heden ontvingen, meldt dat aan den heer Mr. J. P. Smeele, Procureur Generaal te Cura9ao, en te Leiden tot lid der Tweede Kamer gekozen, voor den tijd van een jaar verlof is verleend om zich tot herstel van gezondheid naar Ne derland te begeven. Het blad meldt tevens het overigden op het eiland Bonaire bjj Cura9ao van de eerw. zuster Longina, in de wereld Maria Christina Scheers, t® Huissen geboren, en het afsterven van de eerw. zuster Casimire in het kloos ter op Otrobanda (Cura9ao) beiden religieu- sen van de congregatie van den H. Francis- cus te Kosendaal. Zuster Longina was eerst sedert 12 Maart 1884 op Cura9ao werkzaam. Gisteren morgen had te Rotterdam de plech tige ter-aarde-bestelling plaats van het stof felijk overschot van den heer P. Gilissen, nadat Zaterdag-avond het lijk uit Neuenahr was overgebracht. Op de kiBt lag het ridderkruis van den H. Gregorius den Groote, dat den waardigen afgestorvene bij zijn leven versier de en een groot aantal bloemenkransen. De lijkwagen werd benevens de geachte familie nog door eenige geesteljjken, deputatiën van de Vincentius-Vereeniging, van het R. K. Par. Armbestuur, de R. K. Lees-vereeniging, de St. Magdalena-Vereeniging, Gregorius-rid- ders enz. in tal van rijtuigen gevolgd. Zij bewoog zich te midden van een dichte volks menigte door de Westewagenstraat, Hoogstraat en Oppert, waar zij eenigen tijd stil hield voor het gebouw d®r Vincentins-vereeniging, dat zoolang getuige was geweest van de onver moeide werkzaamheid van dezen volijverigen president,ging daarna over hetCouwenburghsch eiland en vertoefde even voor de St. Anto- mus-kerk, die het sprekend bewijs levert, dat deze ijverige Vincentiaan ook in hooge mate den luister van Gods huis beminde. Zij ver volgde verder haren weg, langs den Goudschen Singel, door de Jonkerfranstraat, voorbij het St Magdalena-hnis, eveneens een zwijgende ge tuige voor de verscheidenheid zijner goede wer ken, tot aan de R. K. begraafplaats onder Crooswijk. Een groote menigte belangstellenden had zich op den doodenakker verzameld. Tus- schen twee lange rijen vaD werkende Vincen- tius-leden, waarvan de meesten door den heer Gilissen zelf in de Vereeniging waren opge nomen, werd het lijk naar de kapel gedragen, waar de lijkdienst en verdere plechtigheden door den weleerw. pater Nusse, kapelaan der St Dominicuskerk werden verricht. Bij den ingang der kapel werd daarna het stofielijk overschot aan de aarde toevertrouwd, en rust het na een zoo gezegenden arbeid in de ver wachting der toekomende opstanding en het eeuwig glorievol leven. De heer P. Eull is gisteren voormiddag te 11 uren met zijn scheepje Lohengrin van den Hoek van Holland naar IJmuiden ver trokken. Z. K. H. Prins Albert van Pruisen, regent van Bronswijk, heeft na een verblijf van on geveer eene maand te Scheveningen, giste ren namiddag te half 5 ure de residentie ver laten en de reis naar Berlijn aanvaard. Volgens de Tw. Ct. is de persoon, die zoo wonderbaarlijk gered is door eene Engelsche stoomboot nabij Melbourne en nu te Scheve ningen wordt verpleegd, de heer Johan Gerhard Hoogklimmer, op 6 October 1854 te Almeloo geboren. De Schager Ct. verneemt, dat de heer J. Koster te Haarlemmermeer, de bekende pikeur bij harddraverijen, in zes dagen heeft gewon nen de kolossale som van f2775. Een talrijke menigte was eergisteren op gekomen tot bijwoning van de openbare ver gadering in het Volkspark, waarin Croll het woord voerde over den val van het koning schap. Op voorstel van den leider der ver gadering, Penning, werd bij acclamatie be sloten, aan de belgische aanvoerders der be tooging, die te Brussel werd gehouden, een telegram te zenden, waarin deze vergadering haar sympathie betuigt met het streven naar recht, en haar wensch uit, dat dit streven met goed gevolg moge bekroond worden. Van de gelegenheid tot debat, na de pauze gegeven, werd geen gebruik gemaakt. Op het terrein van het Park bevonden zich de hoofdcommissaris mr Van Doesburgh, de waarnemende commissaris der sectie Boas en veel inspecteurs met een betrekkelijk gering getal agenten, om bij onverhoopte wanorde de rust te herstellen. Deze werd echter tot 3 uur niet verstoord. Bij het binnenkomen werden allen betast en naar het dragen van vuurwapenen onder vraagd. Van twee weesjongens, die de ver gadering bijwoonden, werden de namen op- geteekend. Door het Departement van Marine is het lichten van de Schorpioen opgedragen aan de stoombootreederij voor het sleepen van schepen te Nieuwediep en IJmuiden, onder directie van den heerA. D. Zurmtihlen te Amsterdam. Dat de centrale kiesvereeniging Eensge zindheidte Hoorn, niet vertegenwoordigd is geweest op de vergadering te 's-Bosch, vindt, volgens de N. Noordh., hierin zijn verklaring, dat de uitnoodiging van het centraal bestuur, der kiesvereeniging Noord-Brabant de R. K. kiesvereeniging te Hoorn niet had bereikt. Is het blad goed ingelicht, dan is aan Eens gezindheid leedwezen betuigd over het ge heel onwillekeurig verzuim, en is aan het bestuur der Vereeniging mededeeling gedaan van het verhandelde ter algemeene vergadering, te 's-Bosch gehouden. Van de instemming meende men zich overtuigd te mogen houden aan een vertegenwoordiging op een volgenda algemeene vergadering werd niet getwijfeld. Uit Terschelling wordt van IS Aug. ge meld: Bjj onderzoek is heden gebleken, dat het ontdekte wrak werkelijk dat der LutinC is. De duiker heeft geruimen tijd vertoefd op den bodem van een gezogen kuil en uit eene groote harde massa een viertal kogels bovengebracht, waaraan kruit en zand zijn vastgeroest. Indien hot wrak nog schatten bevat, is het hoogst waarschijnlijk, dat men ze op deze wijze er uithaaltanders zal men zijne toevlucht moeten nemen tot den zand- duiker. Tn de Zuiderzee op de hoogte van Muiden i® Vrijdag jl. een vlot uiteengeslagen van ongeveer 2200 Noordsche balken, toebehoo- rende aan de firma Loos Zn, te Blokzgl. Groningen's ontzet zal op 28 Augustus feestelijk gevierd worden's morgens mu ziekuitvoeringen, daarna een keuring van tuigpaarden, later harddraverij om prjjzen van f800 en eindelijk illuminatie. Twee oudjes te Borger, beiden den leeftijd van 78 jaren bereikt hebbende, en die in het laatste voorjaar hunne gouden bruiloft vier den, waren dezer dagen zeer druk op het land bezig met binden van het gemaaide koren. Do rogge van een akker, groot nagenoeg twintig are, werd door hen gebonden en daarna op een anderen akker gedragen ter droging. Zaterdag in den vroegen morgen werd te Bezel, ten nadeele van den landbouwer J. Joppen, een paard ontvreemd. De maréchaussee van Kessel, hiermede terstond in kennis gesteld, slaagde er in paard en diet nog denzelfden dag aan te houden. De dief beweert te zijn geheeten Rasmus Andriessen, geboren in Noorwegen en laatstelijk wonende te Rotter dam. Hij is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. De Maas- en Roerb. meldt met leedwezen dat de ziekelijke toestand van mgr Hoefna gels in de laatste dagen aanmerkelijk verslim merd is, en beveelt den hoogeerw. lijder in de gebeden der geestelijkheid en geloovigen dringend aan. ROTTERDAM. Gisteren morgen was het zoo drnk aan de Bank van Leening, dat da meesten van die zich aanmeldden niet gehol pen konden worden. Een besteller, die de rol van commissionair vervulde, kwam niet min der dan 82 panden beleenen. MAASSLUIS. Wegens het aannemen van het beroep naar Rotterdam door ds. H. Mal- comesius, staat de Hervormde gemeente alhier met drie predikantsplaatsen, eerlang geheel vacant te worden. BRIELLE. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. K. H. de Kroonprinses zal op 31 dezer een vliegerwedstrijd worden ge houden, waarvoor 3 prijzen zijn uitgeloofd van elk f 10, benevens eenige kleinere. DEN HAAG. De kinderen van de beide vacantie-koloniën, die voor rekening van wel dadige ingezetenen, eenige weken in de om streken van Princenhage doorbrachten, keerden heden in blakenden welstand naar 's-Graven- hage terug. Na een versterkend middagmaal te hebben genoten, togen de kinderen naar het gymnastieklokaal van den heer Doeleman in de DeRiemerstraat, waar zij onder leiding van dien heer en van dr. Steijn Parvé geme ten en gewogen werden, ten einde te kunnen beoordeelen of het genot der buitenlucht in- ""TTmcm»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2