1. spoedigste weer tot den zilveren standaard met vrije aanmnnting van zilver voor Neder land en zijn koloniën worde overgegaan. Blijkens een van den Gouvarneur-Generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java vc >r dit jaar thans geschat op 781,400 picols. Dezer dagen zijn 17 jongelieden nit het Missiehuis te Wolnwe bij Brussel naar hnnne familiën teruggekeerd om afscheid te nemen, alvorens zij de reis naar AGika aanvaarden. Onder hen zijn er 11 nit België, 3 uit den Elzas en 3 uit Nederlandde laat3ten zijn de heeren G. J. Richter uit Schiedam, P. Hendriks uit Grave en M. Steyvers uit Stamp- roy in Limburg. Met hen vertrekken een broeder-novice, de heer C. Schuurmans uit Tilburg, eveneens uit Wolnwe, en twee theolo ganten van het Groot Seminarie te Warmond, de heeren J. M. W. De Louw uit 's Hage en L. Schmier uit Leiden. De heer De Louw ontving bij de laatste wijdingen de mindere orden. De 17 eersten gaanjan het seminarie van St. Eugene ten O. van Algiers hunne studiën voorzettende 3 laatsten gaan in het noviciaat in Maison Carrée ten W. van Al giers. Het gezelschap vertrekt naar Algiers onder geleide van de Eerw. paters Biiason, superieur, en Roelens; beiden van Wolnwe. f Van de 17 plaatsen, die nu te Wolnwe St. Lambert open kwamen, zijn reeds onder scheidene weder bezet, ook door Hollanders. Wie nog een der open zijnde plaatsen ver krijgen wil, zal zich moeten haasten, want de aanvragen nemen voortdurend toe. (Mi.) Uit Dordrecht wordt gemeld, dat mevr. Bulkley, die aldaar hare gevangenisstraf onder gaat, vrij ernstig ongesteld is. Gisteren nacht is door de politie te Delft aangehouden een huzaar, die zich zonder ver lof uit zijn garnizoen te 's-Gravenhage had verwijderd. Hij is ter beschikking gesteld van de militaire overheid. In de eergisteren gehouden zitting der Synode werd kennis genomen van een missi ve van den Officier van Justitie bij de arrond.- rechtbank te 's-Gravenhage, behelzende het verzoek om afschrift van het besluit der Synode, waarbij de gewezen predikant van Leiderdorp, de heer Vlug, van zijn bediening ontzet, er deze gemeente vacant verklaard werd. Werd besloten aan dat verzoek te vol doen en den secretaris te machtigen het ge vraagde afschrift aan den Officier van Justitie te zenden. Voor een der huizen in de Langstraat te Wassenaar prijkte sinds onheugelijke tijden een borstbeeld van Pan, den veld- en her deregod. Telken jare werd dit, evenals het voetstuk, waarmede het ongeveer 2 M. hoog is, behoorlijk gewit. En nu is het eensklaps verdwenen. Het behoeftige vrouwtje, aan wie de pop toebehoorde, vond er dezer dagen een nooit verwachte kooper voor, die er haar f 90 voor betaalde. Zij heeft er dus een buiten kansje aan, maar het dorp mist er esne van zijne eigenaardigheden door. Als directeur der op te richten Militaire School te Haarlem zal, naar men verneemt, worden aangewezen de kapitein-adjudant J. De Vlaming, van het 5e reg. inf. Voortaan zal de geheele bierbrouwerij „De Gekroonde Valk" te Amsterdam electrisch verlicht wordenDe geheele inrichting bestaat nu uit een aanleg van 300 gloeilampen van 16 kaarsen en 2 booglampen, ieder van 1000 kaarsen tot verlichting der wallen en los plaatsen. Uit Amsterdam schrijft men aan het O.D.: Dat er onder een deel der volksklasse nog een geost van verbittering heerscht, nu niet enkel tegen de politie, maar ook tegen de mi litaire macht, bljj kt voortdurend. De militai ren staan op de straat aan allerlei beleedi- gingen bloot, en verscheidene gevallen zijn er bekend, dat onderofficieren of minderen het slachtoffer werden van mishandeling door handtastelijkheden het is zelfs gebeurd, dat er op hen werd geschoten. Veelal geschiedt dat onder omstandigheden, die het moeielijk maken de schuldigen te vatten. Da aanran ders toch zorgen wel, dat zij helpers in de nabijheid hebbeD, zoodat de militair, die eene poging zou doen om hen. in handen van de politie over te leveren, of die de beleediging of mishandeling met gelijke munt wilde be talen, spoedig voor overmacht zou moeten bukken. Zoo groot is echter de vijandelijkheid, dat de militairen genoodzaakt zijn sommige buur ten te vermijden en op eenzame plaatsen aan houdend gevaar loopen. De twee broeders Mens, zoons van den Bokkebek", den zoogenaamden „burge meester'' van de Willemstraat te Amsterdam, zijn benoemd tot broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Zooals men weet, hebben die beide mannen nit het volk zich tijdens het oproer op de Lindengracht onderscheiden door de oproer- vlaggen neer te halen. Eene daad van moed en vaderlandsliefde, die hun tot eer strekt. Aan de onderscheiding, hun thans door den Koning toegekend, is verbonden eene jaar- lijksche toelage van f200, die bij overigden voor de helft op de weduwe overgaat. De broeders der Orde van den Nederlandschen Leeuw dragen de zilveren medaille der orde aan een lint van Nassau3ch blauw, met eene oranjestreep in het midden. (iV. R. Ct.) Een fraai beeld is gisteren op de buitenge meen fraaie R. K. kerk aan de Prins Hendrik kade te Amsterdam aangebracht. Het beeld stelt Sint Nicolaas voor, patroonheilige der stad en parochie, als bisschop in vol ornaat in de eene hand houdt bij den kromstaf, de andere hand zegenend over het traditioneels tonnetje met 3 kinderen. Het beeld is hoog 3 meters, gebeiteld uit één stuk Trierschen zandsteen in schoonen renaissancestijl én is van de hand van den talentv ollen Amsterdamschen beeldhouwer Bart Van Hove. De staf en een ige ornamenten op den mijter en kleedboorden zijn verguld, overigens is het beeld in de oorspronkelijke steenkleur die iets verschilt met den zandsteen der gevels, dat het schoone effect verhoogt. tig, althans de boot helde, de poortjes werden door het water opengedrongen en 't zinken begon. De ontsteltenis laat zich begrijpen, een vreeselijk angstgesêbrei klonk over het water. Een op het meer zeilende schipper kwam opdagen en nam de doodelijk ontstelde pas sagiers over, waarbij enkelendoor het haastige over gaan nog te water geraakten. Toen ook kapitein Tieleman van Joure verscheen, nam deze de passagiers en bemanning over. Aanvankelijk naar Lemmer gebracht, zijn de lieden door de zorgen van kapitein Tiele man en den burgemeester aldaar voortge holpen. Men kon het den lui aanzien, dat zij veel haddeg doorstaansommige vronwen misten haar hoeden en andere kleedij. Eiger was het gezin er aan toe welks huisboedel, ter waarde van f 2000, met den bodem te gronde is gegaan. Donderdag-middag te 2 uren bad te Utrecht een opstijging plaats van een „ballon-captif", waarmede van wege het korps mineurs oefe ningen worden gehouden. De eerste drie oefe- ningstochten^hadden gisteren op het terrein achter de gasfabriek plaats en zonden heden op het fort De Bilt worden voortgezet. Alles gelakte uitstekendde ballon verhief zich telkens tot zijn maximum-hoogte, 300 meter. Na eenige oogenblikken in bet lucht ruim gezweefd te hebben, werd door de rei zigers per telefoon, die langs den verbindings kabel loopt, bericht gegeven, dat men weer wenschte neergelaten te worden. Dit neerla ten geschiedde in een half uur. De eerste reis werd gemaakt door den overste Beekman met den heer l'Hoste, vertegenwoor diger van de Parijsche luchtballonfabriek van Laehambre; de tweede door den kapitein Qnar- les van Ufiord en den lnit. Meier, allen van het korps mineurB. Onder deze drie officieren staat de leiding van deze oefeningen, waarvan het doel is, militaire verkenningen opgroote afstanden te doen. De ballon trok zeer de aandacht der Utrech tenaren, die hem op hun gemak bekijken konden, daar hij statig over een groot deel der stad heen en weer dreef. De belangrijke toeneming van studenten ia de medicijnen in Nederland houdt gelijken tred met die in Duitschland. Terwijl het aantal aanstaande artsen sinds 1870 hier te lande verdrievoudigd is, is het in Duitschland gedurende de laatste 8 jaren van 2000 tot 6500 gestegen. Dientengevolge is op den zg. Duitschen Artsendag besloten, de jongelieden, komende van de gymnasia te waarschuwen dat op deö duur die toeneming voert tot overbevolking van artsen, zoodat dit beroep in den regel voldoende bron van inkomsten meet geen zal opleveren, tenzij worde getemperd. die toevoer wederom Van het wrak der Lutine is heden opge haald een Spaansche mat. Omtrent het ongeluk op het Slotermeer, waar een boot is gekanteld, deelt men uit Heerenveen het volgende mede De bovenlast der boot moet vrij zwaar zijn geweest, vooral aan den voorsteven. Op het Slotermeer begon zich gevaar voor kantelen te vertoonen, zoodat de kapitein den passagiers verzocht naar de andere zijde te gaan. Misschien geschiedde dit te overhaas- NIEUWEDIEP. Gisteravond hebben dri0 pompen tegelijk op de Schorpioen gewerkt» en is in het schip het water twee meter g6' daald. Om 8 uren zijn de werkzaamheden geëindigd en zullen morgenochtend om uren weder aanvangen, indien het stijgen va" het water niet noodzaakt nog vroeger te be' ginnen. Verschillende kleedingstnkken riP naar boven gekomen en belemmerden s0lf het pompen. Tafel, stoelen werden er m gehaald. Men verkeert hier in spanning' daar het volgens sommigen gebeuren dat het schip over bakboord om zal sla30, maatregelen zijn genomen dit zooveel doen lJ te voorkomen. (Zie verder het Bijvoegsel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2