tegenwoordig waren niet eenstemmig zijn en dat de opgaven van zoo jeugdige kinderen ten aanzien van de preciese feiten en de waar deering van de strekking daarvan, dns ten opzichte van de schuld des onderwijzers, geen bewijs opleveren. Met dit laatste argument is dus deze zaak voor de vierschaar van den Minister geëindigd, maar is zij in lange niet bij alle weldenken- den in den lande afgedaan. Immers wordt het gevaar voor schending der neutraliteit op de openbare school grooter als de verklaringen der kinderen voor de regeering geen waarde heb ben, terwijl toch hoogst zelden meerderjarigen bij dergelijk voorval tegenwoordig zijn. Dit ernstig geval leert dan ook dat met de open bare school volstrekt niets is te beginnen. De openbare school wordt voor het godsdien stig geloof der kinderen, die men daar heen zou willen zenden, van een meer verwijderd gevaar, eene zeer naaste gelegenheid. In het bijzonder te Franeker dnrven de Katholieken hunne kinderen aan een Holliag, nu niet meer toe te vertrouwen. Er blijft hun dus niets anders over dan een eigen school te stichten, maar daar zij dit kostbare werk onmogelijk alleen met hunne bekrompen mid delen kunnen ondernemen, doen zij in den persoon van hun waardigen herder nogmaals een krachtig beroep op de bekende liefdadig heid der Katholieken van Nederland. „Het voortduren der onhebbelijke gewoonte van kleine winkeliers en beunhazen in effec ten, om de bankbiljetten met hun stempel te bekladden, maakt het noodig, een aanmerke lijk grooter getal biljetten in te trekken dan de gewone slijtage door den omloop zou vor deren. Het zijn veelal de namen van gefail leerde of van insolvente firmaas, welke men op de gestempelde biljetten vindt". Aldus schrijft de heer J. Baert in de Bij dragen van het statistisch Instituut. Hij voegt er bij, datjdie vernieuwing aan het Land van 18791884 een som van ruim f 34,000 heeft gekost, en dit bedrag was twee maal grooter dan in het vorige vijfjarig tijdvak er werden 622,000 biljetten meer ingetrokken. De opmerking, dat vooral insolide firmaas de biljetten bezoedelen, zal waarschijnlijk aan zienlijk bijdragen tot beperking van dit mis bruik van bankpapier tot reclames. ArnhCt Naar wij vernemen, is het getal deelnemers aan de pelgrimsreis naar Rome, onder bescher ming van Z. D. H. Mgr Boermans, bisschop van Roermond, en onder leiding van den hoogeerw. heer Mgr. J. Rijkers, deken te Wijk-Maastricht, die, gelijk gemeld is, 10 October a. s. van Maastricht zou vertrekken, reeds zoo groot, dat de reis zeker zal plaats hebben. Eenige personen, die tot nu toe nog niet zeker waren, of zij konden meegaan, hebben evenwel de toezegging gedaan vóór lo Sep tember een bepaald besluit te nemen. {Tijd.) Naar men ons verzekert, zullen eerlang twee predikanten dezer stad, misschien later gevolgd door meerdere, uit het synodaal verband treden en de Ned. Herv. kerk verlaten. Ten behoeve der vrije Evangelische gemeente, welke zij willen stichten, moet reeds een gebouw aan de Ooolvest zijn aangekocht. Men voegt er bij dat onderscheidene personen, die kerkelijke functiën bekleeden, de predikanten in hunne afscheiding volgen zullen. Msb Men schrijft ons uit den Haag De wie lerwedstrijd heefo hier een buitengewoon suc ces gehad van deelnemers en van publiek, dat de entree er voor over had om deze nationale sport op de tribunes bij te wonen. Men had bij dit concours gezorgd voor uitmuntende plaatsen, waar men het eigenaardig schouw spel voor slechts 25 c. in zjjn vollen omvang kon gadeslaan. Op de tribunes werd f 1 eu f 2 betaald. Zij waren beide dagen flink be zet. Trouwens geen wonder. De fameuze cham- pion-rijder Kiderlen, prijswinner op alle banen onlangs nog te Berlijn, zou meedoen, en hij deed mede tot schrik en tevens tot bewonde ring van zij n mededingers, waaronder er wa ren van veel spierkracht en groote geoefend heid, zooals de Stuers en de Bauckelaer van Antwerpen. Zaterdag werden de eerste prijzen in de drie wedstrijden op twee- en op driewie lers met het grootste gemak door hem gewon nen. Hij gaf zijn kameraden belangrijk voor, spande zich niet het minst in, althans niet in den aanvang, en reed alleen met een enor me krachtsontwikkeling en daar mee over eenkomstige snelheid gedurende het laatste gedeelte van den rit, als het er op aankwam. De geestdrift, waarmede deze kranige jonge man, telkens aan het einde van den strijd als overwinnaar werd toegejuicht, is werkelijk uniek voor Hollanders. De burgemeester, die een gedeelte van den wedstrijd bijwoonde, had het heden en gis teren buitengewoon druk, ofschoon zeer plei- zierig druk. Mr. Patijn vierde namelijk zijn zilveren huwelijksfeest en alsof het een ambts- feest gold, werden hem en zijn gade dien dag velerlei ovatiën gebracht, waaronder enkele van offioieelen aard, die wel vermelding ver dienen. Zoo maakte een deputatie uit den Raad bij den burgemeester hare opwachting en bood hem namens dat college een prach tig geschenk, twee Kaartvoorwerpen, aan, zijnde de bekende beeldgroepen „de storm" en »de belooning" van den franschen beeldhouwer Matharin Moreau. Van de ambtenaren ten stadhuize ontving de jubilaris een kristallen met zilver gemonteerde bloemen coupe, sierlijk met de kinderen van flora gevuld, waaraan een album was toegevoegd, met de namen der gevers. Heden (Maandag) avond zou de burgemees ter door de zangvereeniging Attentiawaar van hij beschermheer is, een serenade worden gebracht. Met veel leedwezen is te 's Hage de onver wachte tijding ontvangen dat de algemeen geachte stationchef der Rijn-spoorwegmaat schappij alhier, de heer J. Kemps, in den nacht van Zondag te Wiesbaden, waar hij se dert eenige dagen met verlof vertoefde, plotse ling is overleden. Door vlijt en voorbeeldige plichtsbetrachting had Kemps het van de ondergeschiktste betrekking bij de maat schappij tot stationchef weten te brengen, in welk ambt hem drie ridderorden en vele andere bewijzen van vorstelijke genegenheid te beurt vielen. De gebroeders Mens ontvangen, naar aan leiding van hunne benoeming tot broeders in de orde van den Nederlandschen Leeuw, tal rijke gelukwenschen, zoowel persoonlijk als schriftelijk. De twee Nederlanders, die zich bij gelegen heid van den sneeuwstorm op den Matterhorn gered hebben, zijn, naar het Hbl. verneemt, de heeren F. G. Waller en H. Sillem, beiden van Amsterdam. Begeleid door den gids Tang- walder, hebben zij tevergeefs getracht den top van den Matterhorn langs de noordzijde te bereiken. Zij kwamen ongedeerd te Zer- matt terug. Het Hbl. herinnert er voorts aan, dat ia Juli 1881 onze stadgenooten de heeren A, W. Van Eeghen Jr. en A. H. Beils de eerste Nederlanders waren, die er in slaagden het hoogste punt van den berg langs de noord zijde te bereiken. De tocht is als gevaarlijk bekend. In 1865 vonden op diezelfde plaats vier bergbeklimmers den dood, en in 1880 kwam daar ook de Duitscher dr. Moseley om. (T) Door den oflioier van justitie te Groningen is een vermoedelijk valsche gulden in beslag genomen en naar het muntcollege opgezonden, waar hij bij onderzoek bleek slechts 8,494 gram te wegen en uit verschillende bestand- deelen te bestaan, die het vermoeden van valschheid wettigden. Het geldstuk droeg de beeltenis van Koning Willem II en hat jaartal 1848. De aanhoudende zware regens hebben op de aardappelvelden in Overijsel en Gelder land een zoodanig ongunstigen invloed uitge oefend, dat de meeste akkers door de ziekte zijn aangetast. Wanneer de knol gedolven is, wordt de ziekte erger. Het schijnt hoofdzake lijk te zitten in den enormen aanwas van de schimmelplant, die alle loof aantast en door den regen den verpestenden iuvloed aan den knol bezorgt. Jeanne Lorette, die hare gevangenisstraf te Arnhem ondergaat, is sedert eenigen tijd ongesteld en schijnt aan eene kwijnende ziekte te lijden. Uit Kwadijk wordt aan de JV. R. Ct. ge schreven Bij eenige landlieden in het nabij gelegen dorp Middelie vervoegde zich onlangs een vreemdeling, voorgevende een kaaskooper uit Amsterdam te zijn. Bij enkelen heeft hij de kaas, na die als een kenner beschouwd en geboord te hebben, gekocht, en met het oog op de tegenwoordige markt tegen een zeer goeden prijs. Zijn toeleg om de kaas te Am sterdam geleverd te krijgen, en daarna te betalen, mislukte evenwel, daar de boeren slechts aan huis wilden afleveren tegen con tante betaling. Ofschoon eenigszins gebelgd over het weinige vertrouwen, dat men in hem stelde, bepaalde hij evenwel den dag, waarop hij de gekochte waar zou laten halen. De dag verstreek eu veel volgende dagen, maar de kooper heeft niets meer van zich laten hooren. Hoogstwaarschijnlijk had men hier dus met een bedrieger te doen, die, gelukkig, zijn doel niet bereikte en voor wien men zich ook el ders moge wachten. Een zoogenaamd vetweider te Goes had in den poel onder 's-Heer-Arendskerke, een weide gepacht, waarin hij zestien stuks runderen weide. Aangezien hij heelwat pacht schuldig is, en de betaling, daarvan achterwege hleef, werd dezer dagen beslag op de runderen ge legd. Daarbij bleek echter dat niet hij de eigenaar is van het vee, maar onderscheiden andere personen, met welke hij een onder- handsch contract tot beweiding heeft aangegaan. Aangezien door den verpachter geen toestem ming was gegeven tot het weiden van aan anderen behoorend vee, werd last gegeven, de beesten door den deurwaarder in veiling te brengen. Donderdag had de veiling plaats. Op één na zijn de dieren door de eigenaars gekocht, waarbij sommigen met tranen in de oogen zeiden: „Nu moet ik mijn eigen beest weer inkoopen". De gezamenlijke opbrengst is f849.25, terwijl de reëele waarde der 14 stuks op f 1700 f1800 wordt geschat. De hoogste

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2