Onlangs hebban da Branders bij het Bin- neniandsch Bestuur hunnen invloed aange wend, om eenige vergunningen te verkrijgen, welken hen in staat zonden stellen, om onder zekere bepalingen, gist te maken, wat voor hen winstgevend zoude zijn. Gedurende de laatste 5 of 6 jaren zijn er vele pogingen in 't werk gesteld, om de fa- brikatie van Spiritus en ^German Yeast" te vereenigen, onder conditiën, welke voordeelig kunnen zijn voor de Fabrikanten. Het Bin- nenlandsch Bestuur weigerde echter voort durend de gewone bepalingen te verzachten, welke de productie van gist bepalenwaar door de ondernemingen in hooge mate schip breuk leden. Gist is een zeer groot bijproduct in de spiritus-fabrikatie en door de omstandigheid, dat Brandersgist niet bitter is, is zij in den handel algemeen gunstig bekend, onder den naam van >German Yeast." Daar 's jaarlijks honderden tonnen van dit artikel tot gebruik voor de Bakkers, van Holland worden ingevoerd, schijnt het uiterst vreemd, dat het toegelaten wordt, dat zulk een winstgevende handel in vreemde han den is. Als het voor de Hollandsch e Branders, die daarvoor vracht en verdere onkosten betalen moeten, voordeelig is om gist te maken, om ze naar hier te verzenden, blijkt het alleszins redelijk te denken, dat het ook een winstge vende zaak is. Tot dusverre echter belette de accynswet op het gedistilleerd gist te maken, of liever, de bepalingen onder welke zij gemaakt mocht worden, waren zóó streng, dat het den Bran ders de moeite niet waard was, zich op deze industrie toe te leggen. Nu, door de tijdeljjke vergunningen, door het Inlandsch Bestuur toegestaan, zijn de ba- palingen zoover verzacht geworden, dat zij den Brander de kans geven, om of het bijpro duct te gebruiken, of als hij verlangt het be slag in gist om te werken, in plaats van in spiritus. De nienwe bepalingen zullen toestaan, het afgewerkte beslag bij 't beslaan te gebruiken. Suikerachtige bestanddeelen, gemaakt van mout of graan en niet minder wegende dan twaalf pond per Gallon, mogen gebruikt wor den om Bub. (sterk bier) te maken, of gist, tot aanzetting voor de gistbakken. Bub. mag gemaakt worden, tot eene zwaarte van tachtig pond en aan de Spoeling worden toegevoegd in hoeveelheden 5% niet te boven gaande. Doorboorde pijpen en andere vormen in de bakken zullen geoorloofd zijn, om de tempe ratuur gedurende de gisting te regelen, ter wijl de gist van de bakken mag genomen worden, echter met eene beperking van 8°/o. Gistnat en het water tot het wasschen der gist gebruikt, mogen daarna gedistilleerd worden, om er de geesten uit te halen, welke zij nog kunnen bevatten. Maar de voornaam ste concessie welke toegestaan is, bestaat hierin; dat eene kort mg bepaald is voor het gedistilleerde gistnat, hierdoor hoopt men, elke onnoodige tekortkoming (ondermaat) te voorkomen, welke zou kunnen plaats hebben, wanneer de volle maat giBt van de bakken genomen was." De heer mr. J. P. Smeele, procureur-gene raal te Curaijao en verkozen tot lid van de Tweede Kamer, is Zaterdag-ochtend, na een vermoeiende reis, te 's-Hage aangekomen en heeft dadelijk zijn rntrek genomen in de voor hem in gereedheid gemaakte woning in de Kazernestraat. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 26n Augustus a. s. niet plaats hebben. Aan het consulaat-generaal te Bucharest is ten behoeve der Nederlandsche handelaren en industrieelen, die zich de tegenwoordige gunstige omstandigheden om in Bnmenië zaken te ondernemen, ten nutte wenschen te maken, een gelegenheid geopend om tot monsterkamer van Nederlandsche fabrikaten en handelsarti kelen te dienen, onder toezicht van den heer A. E. Gaster, secretaris-tolk van het consulaat- generaal. Diegenen, welke daarvan gebruik willen maken, kunnen zich onder toezending van monsters, teekeningen enz,, met nauw keurige opgave van prijzen en voorwaarden, wenden tot het consulaat-generaal of tot den genoemden heer Gaster. Het Huisgezin ontving de tijding van San Willibrordo, in Suriname, dat de bouw der kerk, waarvoor eenigen tijd geleden in Ne derland zoo mild geofferd werd, zijn voltooi ing reeds nadert. In de voorlaatste week van Juli vierde men feest, wijl men gereed was gekomen met het span op de nienwe kerk te zetten natuurlijk voor den ijver vollen herder en de arme zwartjes, die zoo vurig naar hun nieuwen tempel verlangen, een feit van groot gewicht. Dat de vliegerwedstrijden bij ons kleine volkje nogal in den smaak, vallen blijkt weer teBrielle en te Maassluis. Voor den wedstrijd, die in elk dier plaatsen op den verjaardag van de Kroonprinses zal gehouden worden, hebben zich nu reeds een 100-tal deelnemers aangemeld. Den 22en des avonds ten 7 uren had te Maassluis voor de haven eene aanvaring plaats tusschen het Eng. stoomschip Wilton van St. Petersburg, met granen naar Botterdam, en de Spaansche stoomboot Calonin ballast van Botterdam naar Bilbao. Gisteren zijn alhier beide stoomschepen binnengekomen. Van de Wilton is de voorsteven verbrijzeld; de Calon heeft aan bakboords zijde, achter den voorsteven, een groot gat tot onder de waterljjn. Gisteren verdronken aan den Hoek van Hol land, naar men zegt door roekeloosheid, 3 twintigjarige jongelingen, die van elders den dag daar do orbrachteu. In een klein schuitje werden ze den Nieuwen Waterweg overgezet, en toen ze nabij den wal waren, begonnen ze te schommelen, waardoor het schuitje (eene zoogenaamde schietschouw) kantelde, en allen te water geraakten. De persoon, die overzette, wist zich aan de schuit vast te houden, totdat hij gered werd. Ofschoon er terstond pogingen tot redding werden aange wend, konden de andere 3 niet gered worden. Tot nu toe werden hunne lijken niet gevonden. De he er E. Kiderlen heeft in den te 's-Gra- venhage gehouden Wielerwedstrijd weder vier lste prijzen behaald, zijnde 3 gouden medailles en een bronzen Diana-buste. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Batavia en Padang, bestaat door middel van het Btoomschip .Samarang", waarvan de laatste buslichting aan het Post kantoor te Botterdam is bepaald op den 28 Aug. a. s. des morgens te 6.30 ure. Per exprestrein naar Vlissingen vertrokken eergisteren van de beide stations Botterdam 649 personen station Delftschepoort had 296, Beurs 353 plaatskaarten afgegeven. Onder de reizigers waren ruim 100 tweede klas pas sagiers. Drie villas en eenige perceelen bouwgrond in het park »Honingen," te Kralingen, brach ten bg veiling f 29,000 op. In de rivier onder de gemeente 's-Gra- vendeel is door een aldaar wonenden visscher een lijkje drjjvende gevonden en opgevischt, hetwelk bij onderzoek is gebleken te zyn dat van het 41 /3-jarig zoontje van schipper Tak, welk kind reeds op den 25 December des vorigen jaars nabij de spoorwegbrug over de Oude Maas onder Dordrecht overboord viel en verdronk. Naar de Arnh. Ct. verneemt, is een tweede verzoek om gratie ten behoeve van mevrouw Bulkley ingekomen, ditmaal voorzien van eane verklaring van den waarnemenden geneesheer in de gevangenis te Dordrecht, dat een langer verblpf aldaar voor haar leven gevaarlyk te achten is. De verleden jaar gevluchte directeur der Haagsche Bankvereeniging Felix Polak be vindt zich te Athene en gaat trouwen. Hy heeft zyn vroegere huishoudster uit Den Haag ontboden, om met hem in het oord zyner ballingschap lief en leed te doelen. (Oir. Dagbl.) In het gasthuis in Den Haag is tydelijk opgenomen een knaapje van 3 jaren, dat door de ouders des morgens in een kinderstoel was vastgebonden, waarop zy het hnis en, naar men zegt, voor den Zondag, de stad hadden verlaten. De bnren waarschuwden, op hot voortdurend schreeuwen van het kind, de politie, die het kindje medenam. In het Gasthuis te Amsterdam overleed Vrydagmiddag Abraham Tjaden,30jaar oud, de broeder van den op 26 Juli gesneuvelden Ernst Hendrik Tjaden, 21 jaar oud. De beide broeders, kostwinners van het gezin, waren ongehuwd en woonden by hun ouders in. De overledene moet getroffen zyn bij het weg dragen van lyken by de Boomdwarsstraat. Het vieren van den Prinsessedag zal dit jaar vry wat meer algemeen geschieden dan het vorige jaar. Behalve uit de plaatsen, die wy reeds vermeldden, wordt ook uit andere gemeenten, o. a. Kampen, Apeldoorn, Arnhem, Zalt-Bommel enz. gemeld dat op 31 Aug. kinderfeesten worden georganiseerd. Het reizend publiek zy indachtig, dat door den stoomboot-veerdienst StavorenEnkhui zen geen kaarten worden afgegeven noch bagage ingeschreven verder dan tot de lan dingsplaats. Zy die zich zonder kaart op de boot begeven, moeten by aankomst weer eene kaart nemen en de bagage laten reëxpedieeren. Ieder kan zich die moeite besparen door aan de stations zich van een plaatsbewys te voor zien. Een vreeselyk voorval had Zaterdag avond te Groningen plaats. Tot de beruchte per* sonen van onze stad behoort wel in de eerste plaats H. v. H., wonende in de Kleine Lelt0* straat. Hy werd nog wy meeneu in Jnni uit de gevangenis ontslagen, waar hy een jaar had doorgebracht. De ouders van dezen zoo ongunstig bekenden jonkman zyn in hou kring zeer gerespecteerde lieden, en hunne

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2