9e Jaarg. Vrijdag 3 September 1886. No. 2569. VERSCHIJNT DAGELIJKS. (Scepcht Bureau: Markt, E, 3 57. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiön i Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Een vreeselijke aardbeving heeft een groot gedeelte van Amerika geteisterd. Hevige Schokken werden gevoeld langs de kust van Alabama tot New-York te Augusta werden tien schokken gevoeld, verder ook te Washing ton,. Savanah en Richmond. De verschrikte bevolking verliet de steden en kampeerde in de open lucht. Charleston is het hevigst geteisterd. Bij de aardbeving ontstond daar ook op vele plaatsen brand. Een zestigtal personen zijn onder het puin omgekomen, er heerscht een Verschrikkelijke paniek. De stad is letterlijk in een puinhoop verkeerd. Het is tot dusver niet mogelijk de verliezen te schatten. De telegraphische gemeenschap met andere steden is slechts gedeeltelijk hersteld. Drie vierden Van de stad zullen noodwendig geheel op nieuw opgebouwd moeten worden. De meeste der gedoode personen zijn negers. BULGARIJE. Vorst Alexander is gisteren met groote geestdrift te Philippopel ontvangen en begeeft zich van daar naar Sofia, waar hij heden avond wordt verwacht. Tot voor een paar dagen waren aan zijne wederkomst in de hoofdstad nog groote bezwaren verbonden. Wel waren de samenzweerders door Karavelof gevangen ge nomen, docb bet 3000 man sterke garnizoen was den prins niet gunstig gezind. Met het oog op dit bedenkelijk feit waren in den Omtrek van Sofia 15000 man troepen onder hevel van Mutkurof, die door Stambulow met het opperbevel over het Bulgaarsche leger is heiast, opgesteld. Aan het hoofd van dit legertje zou de vorst de stad tot onderwerping dwin gen. Deze maatregel is echter onnoodig ge- Worden, het Russisch gezinde garnizoen heeft Je stad verlaten en tracht de grenzen te be reiken, zoodat niets den terugkeer van den 7orst in de hoofdstad meer in den weg staat. h>e kuiperijen van Rusland zullen echter met zijn terugkomst te Sofia niet ophouden. Aan Je Pesther Lloyd wordt uit Konstantinopel geseind, dat Rusland aan Turkije voorstellen zou hebben gedaan tot het sluiten van een tractaat, waarvan de hoofdpunten zouden zijn 1. Oplossing van het Bulgaarsch vraag stuk, in gemeen overleg met de Porte 2. Herstel van 't statu quo ante in ooste lijk Rumelië 3. Kwijtschelding door Rusland van de Oorlogsvergoeding van veertig millioen ponden. 4. Rusland zal de eischen der Porte be trekkelijk Bosnië en Herzegowina ondersteu nen 5. Rusland waarborgt de onschendbaarheid van het tegenwoordig Turksch grondgebied 6. Turkije staat Erzeroem aan Rusland af 7. Turkije doet afstand aan Rusland van den vrijen doortocht der Dardanellen. Deze inlichtingen behooren echter slechts onder allen voorbehoud te worden aangenomen. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm en zijn Gemalin kwamen gisteren te Berlijn aan. Zij zullen daar ver blijf houden tot hun vertrek naar het Rijks- land. Ditmaal zal de Keizer bij de legeroefenin- gen in Elzas-Lotharingen door een schitte renden staf zijn omringd, waaronder vele Duitsche regeerende Vorsten, tot welke Prins Lodewijk van Beieren, de Troonopvolger, behooren zal. Bij deze gelegenheid zal aan laatstgenoemde Prins een Pruisisch regiment geschonken worden. Na afloop der herfstoefeningen begeven zich de Keizer en de Keizerin naar Baden- Baden, waar de verjaardag van de Keizerin zal gevierd worden. Den lln October a. s. zal bet Priester- Seminarie te Keulen heropend worden. Tot bestuurder er van is door den Aartsbisschop benoemd de deken aan de H. Maria-kerk te Aken, de heer Maurits Weimelskirche. Maandag jl. werd de eerste openbare vergadering van het Katholiek congres te Breslau gehouden. Er waren meer dan 6000 personen tegenwoordig. Toen Windhorst ver scheen, werd hij met donderende toejuichingen begroet. De wijbisschop van Breslau, die den vergaderden denjbisschoppeli]ken zegen schonk, sprak voor den terugkeer der religieuze orden ook der Jezuieten. De abt van het Trappis tenklooster te Mariannhil in Natal, Pater Franz, bracht den groet der Zoeloe's, waaronder reeds 300 katholieken zijn. Als een bewijs, dat zij van de Protestantsche zending en den Bijbel niets begrijpen, kan wel dienen, dat zij de hun geschonken bijbels op het hoofd plaatsen en al dansende het uitgillen van plezier als de stukken naar alle kanten heenwaaien. De pater verzocht kleeding voor de Zoeloe's, die daarop niet zeer kieschkeurig zijn. Dr. Wind- horst verklaarde ten slotte onder levendige toejuiching, dat hij n iet zal uitspannen voor alles is bereikt. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis werd de beraadslaging over het adres van antwoord voortgezet. Lord Sexton stelde een amendement voor, waarbij de nood zakelijkheid om door spoedige en bijzondere maatregelen de orde te Belfast te verzekeren, werd betoogd. De regeering verklaarde bij monde van Sir Hicks Beach, dat zij alles in het werk zal stellen, om de orde te Belfast te herstellen, maar hare taak is door de woorden van lord Sexton merkelijk verzwaard men moet eerst de uitslag der commissie van onder zoek afwachten. Aan the Mom. Post wordt uit Konstanti nopel dd. 30 Aug. bericht „De Russische gezant Yon Nelidoff had heden een langdurig onderhoud met Said pacha. De gezant wees op de mogelijkheid eener Russische bezetting van Bulgarije, aan gezien door den terugkeer van den Vorst burgeroorlog en anarchie te wachten stonden. De heer V. Nelidoff zou vervolgens uitdruk kelijk verklaard hebben, dat wanneer aan een Russisch onderdaan als gevolg van deze grensrevolutie een haar gekrenkt werd, Rus land zich dan genoodzaakt zou zien om tusschenbeide te komen. »Ten spijt van deze bedreiging zijn de Turksche Ministers overtuigd, dat de terug keer van Vorst Alexander den toestand ver beteren en de dreigende gevaren afwenden zal." Te Lerwick kwam gisteren het geval van het niet ver van Shetland opgebrachte schip Martha van Geestesmünde voor den rechter. De bemanning was op het smokke len van sterken drank betrapt. De gezag voerder werd tot een boete van 25 en de drie matrozen tot 2 elk veroordeeld. De boeten werden dadelijk betaald. FRANKRIJK. De republikeinscbe bladen trachten bet feit, dat de Paus de door Frankrijk voorgestelde schikking in zake de nuntiatuur te Peking beeft aangenomen als een overwinning der Fransche staatkunde voor te stellen. Zij beweren dat de Fransche gezant te Rome na den laatsten ministerraad in last had ontvangen aan den H. Stoel te beduiden, dat bij weigering van het gedane voorstel met het oog op de stemming in het land de diplomatieke betrekkingen zouden worden af gebroken, welke daad door de opzegging van het concordaat en de opheffing der begrooting van eeredienst zoude gevolgd worden. De Kölnische Zeitung toont zeer juist aan, dat dit schreeuwen der Fransche regeerings-orga- nen slechts dient om de nederlaag der regee ring te dekken, daar haar voorstel eigenlijk niets anders is dan een toegeven aan denH. Stoel. De H. Vader kon het dan ook zonder be zwaar aannemen en zal eerstdaags mgr. Agliardi in buitengewone zending naar China afvaardigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1