9e Jaarg 'Woensdag 8 September 1886. So. 2573. VERSCHIJNT DAGELIJKS. gdpmccn êüfipcht. gtnimtlandschq üqicfrten. Bureau: Markt, E, 357. te NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT. Prijs van dit Blad ^oor Schiedam per 3 maanden. ƒ1.50 Franco p. post door geheel Nederland u 2. Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der A.dvertentiön j Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BULGARIJE. De troonsafstand van vorst Alexander brengt geheel Bulgarije in beroering. Het is ^oor de Bulgaren een pijnlijke gedachte den 'orst, dien zij met zooveel geestdrilt opnieuw °ntvangen hebben, reeds zoo spoedig weder moeten missen. In de Zondag jl. gehouden ministerraad beeft de Prins zijn voornemen tot aftreden Medegedeeld. De ministers en officieren tracht en hem nog tot aanblijven te bewegen, doch prins betoogde, dat hij tegen den uitdruk- belijken wil van den Czaar niet verder kon regeeren. Onder voorzitterschap van den vorst is te ,<5ofia eene bijeenkomst van vertegenwoordi gers van alle partijen gehouden om over den toestand te beraadslagen. Eene commissie bestaande uit Stambouloff Rudoslavoff, Ka- raveloff Guchoff en Storloff is benoemd om Met Rusland en de andere mogendheden over oplossing der crisis te onderhandelen, ktamhoulofi en Radoslavoff hebben zich tot "Ie vertegenwoordigers der mogendheden ge jond, verklarende dat Bulgarije de heerschappij Van Rusland verwerpt en den mogendheden Verzoekende de onafhankelijkheid van het land waarborgen. Zij begaven zich ook naar bon Russischen consul en verzochten hem het To%ende te St. Petersburg aan te vragen Wie zou de kandidaat voor den Bulgaar- Scben troon zijn 2 belofte dat geen Russi sche bezetting aan Bulgarije zal worden °Pgelegd, 3e behoud der tegenwoordige staats regeling en vrijheid voor Bulgarije tot het uren van zijn eigen binnenlandsche aan gelegenheden, 4e indien Rusland een generaal *Mar Bulgarije zendt, dat het dan enkel een Minister van oorlog zij om het leger te reor- gan seeren en dat van Bulgaarsche en niet van Russische officieren worde gebruik ge- Maakt. Aan vorst Alexander is door den Russischen ;-onsul mondeling het antwoord uit St. Pe ersburg overgebracht. Daarin wordt gezegd, at de vorst met betrekking tot de binnen- andsche aangelegenheden van Bulgarije niet m uslands zienswijze trad. Van eeneRus- S-sche bezetting is geen sprake en een gezant commissaris zal niet gezonden worden zoolang e vorst in Bulgarije blijft. Indien later het on en van een gevolmachtigde noodig mocht znm ZOU hij eenvoudig tot taak hebben de Bulgaren te vermanen, om door eene over- eens emming van alle partijen het welzijn des Jands te bevorderen. DUITSCHLAND. De Rijksdag is tegen 16 dezer bijeengeroe pen. Men meent dat von Bismarck de be handeling van het handelstractaat met Spanje zal te baat nemen om eene verklaring van de politiek van Duitschland in het Oosten te geven. Volgens te Berlijn ontvangen berichten, zal vorst Alexander binnen tien dagen Bulgarije verlaten. Hij zal zich dan waarschijnlijk bij zijn vader Prins Alexander van Hessen Darm stadt in zijne residentie Jugensheim vervoegen. ENGELAND. De minister Fergusson verklaarde in het Lagerhuis, dat Vorst Alexander nog geen af stand van den troon had gedaan. De toekomst van Bulgarije moet door het gezamelijk han delen der mogendheden op den grondslag van het Berlijnsch tractaat geregeld worden, het welk aan geen enkele der mogendheden een afzonderlijk of uitsluitend recht toekent. De Britsche regeering heeft in Bulgarije geene afzonderlijke verplichtingen of belangen, maar slechts die, welke de groote mogendheden ge meen hebben Zij behooren eenparig de keuze van den vorst van Bulgarije goed te keu ren. De regeering had veel hoop op de be kwaamheid en talenten van prins Alexander, zij betreurt het jegens hem gepleegde verraad en gewelden zal met leedwezen vernemen, dat hij zijn taak voor goed heeft nedergelegd. Met groote belangstelling wacht men op het nieuwe agrarische wetsontwerp van Parnell. Dit zal zeer beknopt zijn, en naar het schijnt de volgende drie punten bepalen lo dat de bewoners van pachthoeven van de voorrechten der agrarische wet kunnen ge nieten 2o de hernieuwing van de gerechtelijke taxatie der pachthoeven, gebaseerd op de op brengst der landbouwproducten en 3 opheffing der gerechtelijke uitzettingen, wanneer de pachter drie vierde van zijn pacht betalen kan. De Engelsche bladen houden zich allen met het aftreden van den vorst van Bul garije bezig. De Morning Post vraagt of de overige mogendheden zullen toelaten, dat Rusland onder zwijgende toestemming van Duitsch land van lieverlede het oorspronkelijk ontwerp- tractaat van San Stefano uitvoert. Door de overeenstemming van Rusland en Duitsch land om prins Alexander het verder regeeren te beletten wordt de Oostersche kwestie op nieuw geopend. Engeland wil den vrede, maar of ook Bismarck dien wil is minstens te be twijfelen. Door den troonsafstand van Prins Alexan der, zegt Daily News, is het prestige van den Czaar in het Balkangebied hersteld. De Times zegt dat door den troonsafstand van vorst Alexander Bulgarije een Russische provincie wordt en het binnenrukken der Rus sen slechts een kwestie van tijd is. De Standard betoogt, dat Bismarck door zijn toegeven aan Rusland den strijd tusschen Oostenrijk en Rusland niet zal kunnen belet ten. Duitschland en Oostenrijk hebben een gunstige gelegenheid voorbij laten gaan. Enge land zal er waarschijnlijk partij van trekken. ROME. Luidens berichten uit Rome heeft de Itali- aansche regeering den jaarlijkschen pelgrims tocht naar het graf van den heiligen Fran- ciscus van Assisië verboden. Dit verbod, onder voorwendsel van een voorzorgsmaatregel tegen de cholera genomen, heeft bij de katholieken eene groote verontwaardiging gewekt, te meer, daar de regeering het loopen van pleizier- treinen niet verbiedt, noch ook het samen komen van menschenmassa's, die zich om politieke redenen in plaatsen vereenigen, waar de cholera erger heerscht dan in Assisië. Schiedam, 7 September 1886. Den 3cea Sept. jl. heeft aan het dep. van buitenl. zaken de onderteekeniDg plaats gehad eener verklaring betreffende de waderzijdscbe bescherming der handels- en fabrieksmerken in Nederland en Oostenrijk-Hongarije. De gewone andiënties van den minister van oorlog en van waterstaat zullen op Donderdag 9 Sept. a. s. niet plaats hebben. In het Algemeen Politieblad kwamen alleen over de verschenen maand Augustus voor onder de gesignaleerden.wier aanhouding door verschillende rechterlijke autoriteiten bevolen is, niet minder dan 895 personen. De ex-khedive van Egypte, Ismail-pacha, vertrekt heden te 10.5 uit de residentie per Rijnspoor naar Frankfort. Heeren advocaten worden herinnerd aan art. 6 van het gewijzigd reglement van orde en discipline voor de advocaten en procureurs volgens 't welk hun acte van beëediging in de maand September moet worden geviseerd volgens art. 25 van hetzelfde reglement is deze bepaiing ook van toepassing op hen die op hun verzoek als procureur zijn toege laten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1