De 8ate lijst der Upie-Collecte, zijnde de inzameling van 200 locale comilé's, geeft een bedrag aan van f 87.893 435, waaronder het voormalig Delftshaven met 319.24; Noordeloos met Slingeland met f65.525, en Alfen aan den Rijn met Goudsche Sluis met f337.50. Zaterdag avond is een korporaal van het koloniaal werf-depot te Harderwijk, te 's-Hage met verlof aanwezig, aan den Rijswijkschen weg te water geraakt. Op het droge gebracht, vermiste de militair, volgens zijn zeggen eeue portefeuille, inhoudende ongeveer f 125. On danks alle nasporingen is het vermiste nog niet teruggevonden. Sedert de opening van het hadseizoen kwamen te Scheveningen 5872 logés met 705 bedienden aan. In verband met den brand van het „Knr- haos" te Scheveningen wordt ons de opmer king gemaakt, dat het reservoir der water leiding lager ligt dan de kamer, waar de brand ontstond, zoodat het onmogelijk was de waterleiding met succes te doen werken, tenzij een hoogere druk van een paaratmos- feeren werd aangebracht. Op deze omstan digheid werd vroeger, bij den opbouw van het »Kurhaus," de aandacht der drinkwater leiding-directie reeds gevestigd. No. 8 van den 20en jaargang der Katholieke Illustratie zal een afbeelding der ruïne van htt Kurhaus te Scheveningen geven. Voor h9t personeel van bet verbrande Kur haus was tot gisteren f3000 ingezameld. Op verschillende punten rondom den bouwval zijn bussen geplaatst tot, het offeren van gif ten ten behoeve van hen, die door de ramp getroffen zijn. De volgende vermakelijke geschiedenis wordt ons uit Scheveningen gemeld: Het was heden (Zondag) druk aan het strand. Daizenden, Scheveningers, Hagenaars en vreem delingen verdrongen er zich om van de fris- sche gezonde zeelucht te genieten niet alleen maar ook om de opstijging van Lattemann's ballon, den „Rotateur" bij te wonen. Tot he den had Lattemann steeds een gunstige wind gehad en viel het hem niet moeielijk de rich ting te bepalen, welke zijn „bestuurbare" lucht ballon nemen zou. Ditmaal heerschte hier een landwind, zoodat de „bestuurbare" ballon ongetwijfeld een reisje over zee zou maken, zeer tegen den zin van den »stuurman." De luchtschipper, de heer Lattemann zelf, vertrouwde blijkbaar niet erg op de bestuur baarheid" van zijn ballon. Veel zin een reisje over de zee te maken had hij niet. Wat te deen? Er werden twee touwen aan den ballon verbonden, die hem zijn vaart over de Noord zee beletten zouden doch bij het stjjgen kwam een dezer touwen in aanraking met de mu ziektent, zoodat dit touw moest afgesneden worden. Eén touw bleef over. Als dkt nu óók eens men ijsde bij die gedachte, en Lattemaun zelf zat niet bijzonder op zijn ge mak in zijn luchtschip. Het was een ver makelijk gezicht dit groote-kinderspel te aan schouwen, het was alsof zoo'n kleine jongen zijn ballonnetje, op de kermis gekocht, aan «en koordje de hoogte liet ingaan, met dit onderscheid, dat de >Rotateur" een levend mensch meevoerde. Maar de pret der duizenden toeschouwers was nog niet uit, integendeel zij zou nu eerst beginnen. Men had den luchtreiziger geheel in zijn macht. Toen de ballon daalde, trok ken vele handen aan de touwen van het net werk en liet men Lattemann van links naar rechts, van achter naar voren slingeren in hooger sfeeren. Men maakte zich vroolijk met den schipper in de hoogte. En of hij al riep den ballon niet te scheureD, het pretje was te zeldzaam om niet eens aan die ver leidelijke touwtjes te trekken. Dit had een poosje geduurd, toen de ballon, nogal geha vend, voor de »Seinpost" neerkwam. Men had een genoegelijk poosje aan het strand doorge bracht en de »be3tuurbare" luchtballon van Lattemann was het voorwerp aller scherts. (Rott. Nwsbl.) Uit het Detentiehuis te Leiden ontsnapten gisteren twee gevangenen, die dezer dagen van Hoorn waren overgebracht. Reeds waren zij tot de spoorrails gevlucht, en bevond één hun ner zich tot aan den hals in eene sloot, toen zij door het schot van den schildwacht, die de geheele wacht in de wapens riep en vree- zende door een kogel getroffen te word en, hun ne verdere poging om in vrijheid te geraken lieten steken en zich weer gevangen gaven. Toen degeen die zich in de sloot verborg, tweemaal had hooren schieten, gaf hij zijn verlangen te kennen om te capituleeren, door zjjne handen, bijwijze van vlag, in de hoogte te zwaaien en te roepen „schei maar uit!" (X. D.) De tentoonstelling van verwarmings- en ver lichtingstoestellen, te houden in het nieuwe gebouw van het Keel. Handelsmuseum (aan de Keizersgracht no 133) zal Zaterdag den 18n September, des ochtends te elf uren, worden geopend. Naar aanleiding van de gegevens van het Handelsblad betreflende het verbruik van duinwater, verklaart dr H. M. Duparc, dat 65 liter per persoon en per dag veel te ge ring is temeer daar van die 65 liter het grootste gedeelte voor andere doeleinden dan drinken wordt gebezigd. Hij acht een mini mum van 120 liter per persoon en per dag noodig en wijst o. a. op het goede voorbeeld der oude Romeinen, die onder de regeering van keizer Claudius op een verbruik van 332 gal lons per hoofd en per dag rekenden, wat on geveer tienmaal meer is dan in de best voor ziene steden van het tegenwoordige Europa. Te Glasgow en te Dresden is per hoofd en per dag 200 liter beschikbaar. Op 20 en 21 September a. s. zal te Alk maar, vanwege den Feaer landschcn Kolf bond een nationale kolfwedstrijd plaats hebben om prijzen tot een bedrag van f200. Men schrijft ons van Terschelling Donderdag jl. zijn de werkzaamheden op de Lutine voortgezet en heeft men opgehaald 839 Spaansche matten en 12 goudstukjes, be nevens eenige koperen munten. Het uit de diepte opgehaalde kanon draagt op eeu plaat de letters G. R. Gisteren werden van het wrak door de stoomschelpenzuigers De lijd en Friesland aangebracht 1 goudstuk en 77 Spaansche matten. Gisteren ochtend is bij Kampen in den IJsel drijvende gevonden het lijk van een mansper soon, hetwelk is herkend voor dat van W. Akkers, die, Zaterdag bij het Katerveer ba dende, in de diepte is verdwenen. Op vermoeden van dolheid is dezer da gen te Hoornaardoor den veldwachter f een kat doodgeschotenhet dier is daarna ter onderzoek gezonden naar 's Rijks Veeartse nijschool te Utrecht. Een daarover ingekomen bericht luidt, datop grond van de ziekte verschijnselen van het dier, in verband met de lijkbevinding het nauwelijks te betwijfelen valt dat de kat dol is geweest. Te Raamsdonk heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. Nadat de distriets- veearts het dier onderzocht had, is het in een kist naar de Veeartsenijschool te Utrecht verzonden. Twee personen, die door den hond werden gebeten zijn voornemens naar de Pasteur te Parijs te gain, om door hem behandeld te worden. Van de honden, die door het dier zijn ge beten of daarmede in aanraking geweest, zijn er reeds doodgeschoten. Een kalf, vermoe delijk mede door den hond gebeten, wordt afgezonderd gehouden en door den rijks-veearts behandeld. Het onweder, dat Zondag jl. boven eeh groot gedeelte van het land vrij hevig woedde, heeft op verschillende plaatsen belangrijke schade en ongevallen veroorzaakt. Te Meteren sloeg de bliksem in de kerk, een aantal glasruiten werden verbrijzeld en de wijzerplaat van den torenklok tegen den grond geslingerd. Te Nuland is de bliksem geslagen in de boerderij van M. Delis. De geheele woning met den inboedel is verbrand. De vrouw des huizes werd door het hemelvuur geraakt, waardoor zij aan haar rechterbeen een weinig is verlamd. De groote boerderij van Neder- landsch Mettray bij Gorsel is door het inslaan van don bliksem totaal afgebrand. Vele var kens en een groot aantal kippen zijn in de vlammen omgekomen. Juist een jaar geleden was hetzelfde gebouw ook afgebrand en nu eerst seder twee maanden weder bewoond. Te Wanrooi sloeg de bliksem in de woning van de Wed. J. Centen. De woning met in boedel brandde geheel af. Het treurigst is dat ook de bewoonster in de vlammen omkwam» haar verkoold lijk werd onder het puin ge vonden. Ook te Overhasselt, Dieren, Pietersbirnm en Haaksbergen zijn woningen door het he melvuur getroffen en afgebrand, zonder even wel persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Bij den landbouwer Jacob Borreman, te Hoenkoop, werd Vrijdagnamiddag een knecht dood in het land gevonden. Men vermoedt dat de man tengevolge van de warmte be zweken is. Bij het onweder van Donderdag jl. was de 21jarige Aldegonda Goeden, te Meiel, met haar broeder op zolder bezig het water, dat ingeregend was, te verwijderen, toen eensklap9 een bliksemstraal het meisje trof en onmid dellijk doodde. Zij had een lamp in de hand» waarvan de ring zich om haar arm en hal9 zoodanig door den bliksem vastgewerkt had» dat men den ring met geweld heeft moeten losslaan. De broeder, die naast haar stond» viel bewusteloos neder, zonder echter eeuig letsel te bekomen. De bliksemstraal kwat® beneden terechthet huis vatte vlam en werd geheel in asch gelegd. Slechts eenige hui9' meubelen werden gered. Alles was tege® brandschade verzekerd. Zondag middag woedde te Geervliet ee® hevig onweder. De bliksem sloeg om half in bet dak van eene volle schuur, toebehoorend® aan den heer H. de Vos, verbrijzelde e0® paar zeer dikke binten en sloeg am beid®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2