SPANJE. Particuliere berichten uit Madrid te Ber lijn ontvangen bevatten de treurige tijding, dat de Koningin-Regentes in bedenkelijken graad aan de tering lijdende zoude zijn. Schiedam, 10 September 1886, Wij vernemen, dat den persoon, die zich verleden week in zijn been heeft gesneden, heden in het ziekenhuis dat lichaamsdeel is geamputeerd. Rij verkeert in zorgelijken toestand. Z. M. de Koning heeft aan H. K. H. Prin ses Wilhelmina ter gelegenheid Harer verja ring, o. a. ten geschenke gegeven een schil derij van den haagschen schilder, den heer O. Eerelman en voorstellende de kleine boer derij" van '8 Konings landgoed Soestdijk. Op den voorgrond van het kunstwerk zijn o. a. afgebeeld het ezelwagentje met den daar voor gespannen ezel, waarmede de Prinses rijdt en de beide geitjes, waarmede Zij op de boerderij gewoonlijk speelt. De bekende hof prestidigitateur, de heer David Tobias Bamberg, zon, ingevolge opdracht van Z. M., heden een voorstelling geven ten paleize te Soestdijk. Te Harlingen is heden overleden de nestor der Tweede Kamer, mr. S. Wybenga. De ontslapene had van 28 Juni 1855 zit ting voor het district Saeek. Gedurende de eerste jaren van zijn parlementaire loopbaan neigde hij tot het standpunt der rechterzijde, aan welken kant hij toen ook gezeten was. Later ging hij over tot de liberale partij. Als oudste lid der Kamer bekleedde hij meermalen bij het begiD der itting den voorzitterstoel, bij welke gelegenheid hij wel eens woorden sprak, die sensatie verwekten. Zijn laatste rede in die hoedanigheid ademde een geest des vredes. Afgescheiden van zijn politieke zienswijze werd hij dopr alle riehtingen hoog geschat wegens zjjn nobel karakter en beminnelijke hoedanigheden. Zjjn nagedachtenis zal bij velen in eere blijven. (Dbl.) verder per boot den 13n 't groot seminarie Maison Carrêe, nabij Algiers, te bereiken. Moge 't zaad van godsvrucht en wetenschap, te Hageveld en Warmond in hun harten ge strooid, veel vruchten voortbrengen 1 Mogen velen tot 't geloof in Jezus Christus worde gebracht door hun woord en voorbeeld 1 Moge ook han voorbeeld door tal van jongelingen gevolgd worden: speciosipedes evangelizan- Hum pacem. Tij dl) Willem Roodenburg te Maassluis herdenkt zijne 40-jarige echtvereeniging. Deze moe dige man heeft gedurende zijn leven niet minder dan ongeveer 50 menschen gered. Verscheidene belooningen o. a. de zilveren medaille van de Maatschappij tot nut van 't algemeen, vielen hem daarvoor ten deel. Ge noemde medaille verwierf hij, toen hij in 1856 voor Hellevoetsluis Willem Droppert, thans nog woonachtig te Vlaardingen, van eene diepte van 24 voet boven water bracht. Vijf zijner zoons, die, evenals hij, hun brood op het water verdienen, zijn waardige navol gers huns vaders. Eéne zilveren en twee gou den medailles werden reeds door hen van de Koningin van Engeland ontvangen. Vele reddingen werden nog door deze men8chlievende familie beproefd, zonder dat zij slaagden. Het 18jarige meisje, dat sedert 21 Augustus vermist werd en wier opsporing in het Politieblad werd gevraagd, is gisteren och tend in de ouderlijke woning in de Maurits- straat te Rotterdam teruggekeerd. Hoe weinig nog de overtuiging van het nut van bliksem-afleiiers bjj velen is doorge drongen, blijkt uit een raadsbesluit te 's Gra venpolder, waarde toren der hervormde kerk getroffen werd. Met algemeene stemmen werd het voorstel van den burgemeester om het gebouw van een afleider te voorzien, verwor pen Naar aanleiding van den bekend geworden uitslag der verkiezing te 's-Hage maakt het Dagblad slechts één opmerking het bewijst de onjuistheid der bewering, dat Den Haag liberaal zou zijn geworden. Pet is heden vijf-en-dertig jaren geleden, zegt het Hbl., dat het eerst de gemeen teraden werden gekozen met toepassing van de Gemeentewet van 29 Juni 1851 (Stbl.no. 85). De 11de lijst der Unie-collecte brengt het tot f 53.829.41, waaronder Delft met Vrijenban en Hof van Delft met f 647.96V2Krimpen aan den IJsel met f 116.70 en Schipluiden met f 69,655. De Nederlandsche Centraal-spoorwegmaat schappij bracht in de maand Augustus f 68,869.57 op, zijnde per dagkilometer f 21.78. Nederland, zoo vruchtbaar aaa mannen, die hun leven opofferden, om in andere wereld- deelen de blijde boodschap te verkondigen, zond dezen morgen weder twee van zijn edele zonen naar de verzengende streken van Afrika. Heden vertrokken de heeren J. M. W. de Louw, van Den Haag, en L. Schmier, van Leiden beiden studenten in de H. godge leerdheid in het seminarie te Warmond. De eerste bad reeds de mindere Orden op 8 Aug. 11. ontvangen. Na een kort verblijf te Woluwe bij Brussel hopen zij over Parijs—Marseille De goedkoope trein der Ned.Rijnspoorweg maatschappij van Arnhem en Utrecht naar den Haag, leverde heden een contingent van 1300 pleizierreizigersj'die zich meest allen naar Soheveningen spoedden, om de puinhoopen van het Kurhaus te bezien. Vele personen, behoorende tot de dienstboden in het Kurhauste Scheveningen hadden hunne penningen bij de Postspaarbank ge deponeerd. Toen hunne boekjes verbrand waren, meenden zij dat hun geld daarmede weg was. Tot hunne groote vreugde krijgen zij echter nieuwe boekjes in de plaats der verbrande. Drie kellners van het „Kurhaus" te Sche veningen, die bij den brand veel verloren, hebben van de directeuren en van den burge meester van Den Haag vergunning verkregen om in een tent op het achterterras een zooge naamd Hamburger buffet te openen. Van heden af zal men daar alle ververschingen kunnen bekomen. Het stedelijk museum van schilderijen en oudheden te Haarlem heeft een belangrijke aanwinst verkregen door den bijbouw van een zeer fraaie schilderij zaal, uitmuntend door licht. Het legaat van jhr. Fabricius van Lejj- enburg, meer dan zestig schilderijen, waar onder stukken van groote waarde, heeft in de nieuwe zaal een uitnemend verblijfgekre- gen. Te onzen bureele werd heden een bloed- znigertje vertoond, dat zijn weg door de duinwaterleiding had gevonden. Daar derge* lijke minder aangename ontdekkingen in het drinkwater wel eens meer voorkomen, manen wij aan tot voorzichtigheid. Alvorens te drin ken, vergewisse men zich, dat men geen voor het oog zichtbare levende wezens, als bloed zuigers enz., meö naar binnen krijge. (Tijd.) De heer L'Hoate, die gisteren-middag voor de tweede maal, in gezelschap van den heer Stephanik, met zijn ballon uit den tuin van den Parkschouwburg te Amsterdam is opge stegen, is te half negen zonder eenige moeite te Meppel nedergedaald. Het Hbl. vernam aangaande den tocht de volgende b jzonderheden 1 Hoste bereikte met zijn ballon een hoogte van 1860 meter. Op 400 meter heeft hij eenige post lui ven van den heer Marsé, te Tilburg, losgelaten. De Zuiderzee is door den luchtreiziger op haar grootste breedte overgestoken. Het weer was helder, zoodat Marken. Urk en Schokland werden gezien. De thermometer wees op een hoogte van 1000 M. 12° (Celsius), op een hoogte van 1800 M. 7° (Celsius), de hygrometer 96°. Te Meppel zijn beide reizigers zeer harte lijk ontvangen door de inwoners en den sta tionschef, de heer Graas. Men deelt ons de klaoht mede, dat in som mige garnizoenen gisteren den feestdag van O. L. V. Geboorte de troepen 'a morgens reeds te 7 uren tot het houden van oefenin gen moesten uitrukken en tot laat op den dag daarmede werden beziggehouden, zoodat de katholieke militairen aan hun verplichting van His-hooren niet konden voldoen. Wij ne men aan, dat van de zijde van niet-katholieke chefs in deze niet opzettelijk, maar alleen door onbekendheid met de voorschriften der katholieke Kerk gehandeld werd. Toch zou bet misschien geen overdreven eisch moeten heeten, indien men van een officier; aan het hoofd van een troep staande, verlangde, dat hij zich van de kerkelijke feestdagen, van de godsdienstige gebruiken, verplichtingen enz. der onder hem dienende manschappen in zóó verre op de hoogte stelde, dat hij gevrijwaard bleef voor het gevaar, zonder eenige noodza kelijkheid de godsdienstige gevoelens vaneen groot getal soldaten te kwetsen. Heel moeie- lijk kan het zeker niet heeten deze kennis te verwerven, terwijl ieder aanvoerder moet be grijpen, dat in dagen van gevaar, niet min der ook in dagen van verleiding, zooals wij thans beleven, de godsdienstzin bij den sol daat de zekerste waarborg verschaft van plichts vervulling, trouw en gehoorzaamheid aan de oversten. (Tijd.) Aan den overweg van het Centraalspoor op deu Amsterdamschen Straatweg te Utrecht had gisteren een treurig ongeluk plaats. Een ongeveer 4jarig meisje kroop, niettegenstaande de waarschuwingen van den wachter, onder den afsluitboom door, juist op het oogenblik dat de trein van 1 uur naar Amersfoort voor* bij stoomde, zoodat het kind aangereden en verwond werd. Na voorloopig heelkundig behandeld te zijn, is het meisje per brancard- naar 't Ziekenhuis vervoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2