veroorzaakt. De politie heeft zich zeer ijverig betoond en de bevolking was overal zeer hulp vaardig, Van de eilanden Aruba en Bonaire waren nog geen tijdingen ontvangen. Schiedam, 14 September 1886. Wij ontvingen weder voor eene Katholieke School te Franeker: Tot eerherstel van het A. H. Sacrament f 5 door bemiddeling van den Boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren f 5. Bij voortduring blijven wij dit schoone liefdewerk in de weldadigheid onzer stadge- nooten aanbevelen. De aalmoes die men dezer dagen gehou den is voor een of ander goed werk te geven, kan tot geen beter doel worden aangewend. Door den minister van justitie is, tot rege ling en uitvoering van art. 8 der wet van 14 April 1886 Staatsblad no. 62) bepaald, dat de veroordeelden in de strafgevangenissen en in de huizen van bewaring, die in den regel gedurende de twee eerste etmalen van hunnen straftijd niets anders dan water en brood ontvangen, geen gebruik van de kantine mogen maken en buiten aanraking moeien worden gehouden met gevangenen, die de gewone voe ding ontvangen. Deze maatregel geldt niet voor de gevangenen, die preventief in hech tenis zijn geweest, indien nl. bij de rechter lijke uitspraak art. 27 van het wetboek van strafrecht is toegepast en de twee eerste strafdagen dus reeds zijn verloopen. De Minister van Oorlog, de heer Weitzel, vertrok heden tot herstel van gezondheid naar Aken. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarbij de bekrachtiging wordt voorgesteld van de provincie Zuid-Holland van rechten voor het jaagpad langs den Vliet tusschen Leiden en den Leidschendam en voor het overzetten aan het veer de Delftsche schouw, thans overgenomen door de provincie. Men bericht ons, dat de werving voor het Indische leger, dank zij den genomen maat regelen, iets betere uitkomsten heeft gegeven dan in de vorige maanden. In de afgeloopen maand Augustus zijn bij het Indische leger overgegaan van het leger hier te lande 75 militairen, en daarvoor aan genomen 121 man, waaronder 76 Nederlan ders en 45 vreemdelingen. Onder de aangeworvenen komen 4 militiens voor. Naar Oost-Indië werden in die maand 84 man uitgezonden. Er zijn echter 89 man uit Oost-Indië teruggekeerd. Wanneer het aantal personen, dat voor O. Indië dienst neemt, niet meer bedraagt dan in de maand Augustus, zal ook dit jaar slechts het bepaalde contingent van 2000 man kun nen worden uitgezonden, terwijl men 8000 man vraagt. {Dbl.) Naar men nader verneemt is omtrent de uitzending eener wetenschappelijke expeditie tot onderzoek en bestrijding der berri-berri nog niets met zekerheid beslist, behalve dat zij zal samengesteld worden uit twee Neder- landsche specialiteiten in bacteriologie en In dische officieren van gezondheid, en dat nog in den loop van dit jaar het onderzoek moet xjjn aangevangen. Het onderzoek wordt ingesteld op verzoek van den milit. geneesk. dienst in Indië, die de overkomst van erkende autoriteiten op bacterioscopisch gebied noodzakelijk acht ter verdere bestudeering der ziekte. Reeds maakt men propaganda voor de can- didatuur van jhr. mr. J. Roëll voor de vaca ture Wybecga in de Tweede Kamer. Roëll en Heldt, de twee uiterste vleugel mannen van de liberale partij, afgevaardigd door éénzelfde district, 't ware minstens curi eus. Dbl Zooals gemeld werd, is op alle verzoek schriften om gratie, ten behoeve van mevrouw Bnlkley ingediend, afwijzend beschikt. Bij deze beschikking is tevens bepaald, dat zij naar de cellulaire gevangenis te Rotterdam zal worden overgebracht, daar die te Dordrecht voortaan als huis van bewaring wordt ge bezigd. De directeur van het postkantoor te Rot terdam vestigt de aandacht der belanghebben den op de gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Bergen (Noorwegen), door middel van het stoomschip Olaf Kyrre, waar van de laatste buslichtiug aan het postkan toor te Rotterdam is bepaald op 16 Sept. a. des avonds te 11.30 ure. De winterdienst geeft voor de lijn Rotter dam-Dordrecht slechts één klein verschil met den zomerdienst. De laatste trein, 10,58 van Rotterdam vertrekkende, zal 11,38, in plaats van 11,35, te Dordrecht aankomen, welk verschil ontstaat door het stoppen te Zwijn- drecht vóór de brug over de Maas. Naar de Ingenieur uit goede bron verneemt, zijn met 1 Sept. jl. de Oelubra-werken ten behoeve der doorgraving van de landengte van Panama, welke door de Hollandsche aannemers J. C. Van Hattum Co. waren aangenomen ter voortzetting overgedragen aan de Eransche compagnie. Dientengevolge zal het daarbij werkzaam Hollandsch personeel dezer dagen de terugreis aanvaarden. De heerlijke zomerdag van Zondag had weder talrijke bezoekers naar Soheveningen gelokt. Kwamen velen nog de rQïnes van het Kur- haus in oogenschouw nemen, aan de verschil lende inrichtingen, o. a. bij de matinee op De Seinpost, was het druk; tot zelfs onder de geïmproviseerde biertenten op het terras werden de sohaduwrijke plekjes opgezocht. Maar vooral aan het frissche strand verlus tigden zich honderden. Het verkeer was zeer levendig o. a. de Rhijnstoomtram vervoerde circa 14,000 personen. Men was voornemens heden middag te Scheveningen een stuk muur van het afge brande Kurhaus aan de zeezjjde om te trek ken. De toestellen van de Zuid-Hollandsche reddingmaatscbappij om lijnen te schieten, waren reeds op het grasperk aan de landzijde opgesteld. Daar echter eene groote menigte in de stoelen aan het strand van het heerlijk weder genoot en het moeite kostte het publiek van de plek te verwijderen, heeft men den maatregel tot een gunstiger oogenblik moeten uitstellen. ken, alsof het spel hoofddoel des levens ware. Het is te betreuren niet dat een jonkman uitmunt door spierkracht en behendigheid maar dat de spieren van dien jonkman oor zaak zijn, dat honderd anderen hun tijd ver spillen in „oefening" (training), en er geen eer instellen, kranig voor den dag te komen op hun examen, maar wel om een prijs te behalen bij een wedstrijd. Het is te betreu ren, dat de grooten en eersten van het land die ijdelbeden aanmoedigen en bij prijsuifdee- lingen eerewijn schenken, aanleiding geven tot braspartijen en allerlei redevoeringen hou den, alsof „Nieuw Sparta" het heerlijkste ide aal was voor den Staat. Alles pret en ijdelheid Geen bijeenkomst ban meer gehouden worden zonder feest, geen congres zonder diner, en hel zal niet lang meer duren, of geen weldaad zal bewezen kan nen worden zonder bal of concert. En zou het werkelijk zoo heilzaam voor den mensch zijn, dat de spieren zoo bijzonder geoefend zijn Welnu, dan zal er toch wel een grens zijn van »nuttig effect", want niemand kan meenen dat overspanning ook bij spel en lichaamsoefeningen eenig voordeel kan aanbieden. Neen, ontspanning moet elke lichaamsoefening blijven, en spel altijd spel, maar nimmer mag het doel worden. Daarom huldigt die vlugge, sterke jongelui niet te zeer het is zoo verleidelijk en het zooveel gemakkelijker en pleizieriger om het lichaam te oefenen dan den geest. En dan vragen wij, welk beroemd persoon uit onze geschiedenis in zijn jeugd een»Kam- pioens-medaille"heeft gewonnen en omgekeerd vragen wijwelke Heroules den Augius-stal onzer politiek komt reinigenwelke Achilles- sen zioh ten strijde gorden tot behoud van onze Oostwelke zwemmer de drenkelingen redt uit de zee van ongerechtigheid; welke turner den bal raak weet te slaan in Snriname's velden; wie den prijs wint in de oplossing van den strijd tusschen kapitaal en arbeid {A. Ct.) Domela Nieuwenhuis trad Zondag weder in het Volkspark te Amsterdam voor eene tal rijke menigte als spreker op. Het onderwerp zijner rede was de strijd tusschen het volk en de regeering, waarin hij uitvoerig de be lastingen behandelde en trachtte aan te toonen, dat alle belastingpenningen der rijken eigenlijk door de arbeiders in 's lands kas worden ge- stort. Aan het slot wekte hij de aanwezigen op om geen sterken drank te drinken, omdat de belasting op de alkohol een der voornaamste staats-inkomsten was. De strjjd (aldus eindigde hij) zou geen einde nemen vóór het volk zelf de regeering had aanvaard, en zóólang moest gestreden worden, dat er geen enkele burger meer werd ondef" drukt. D&n eerst zou de internationale roode vlag door de witte vlag des vredes kunne® worden vervangen. De menigte ging kalm uiteen. Domei® Nieuwenhuis had zich ditmaal niet door paf' tijgenooten van het spoor laten afhalen. P°' litie was er maar weinig op het terrein. Wedrennen en sports, roei-, zwem-, wieier-, pagaai-, cricket-, schaats-, biljart- en wieler wedstrijden, dat is het wat de hoofden der massa vervult. Of wij het dan niet toejuiohen, dat de jon gelingschap zich ontspant door flinke lichaams oefeningen, of wij het zwemmen niet prjjzen en niet instemmen met elk spel, waarbij kracht en talent vereisoht wordt 2 -- «Ia, driewerf jamaar wij protesteeren tegen die ellendige manie, o m van elk spel een wedstrjjd te ma- Met het stoomschip Schiedam, kapitein Potjer, 'zijn heden vertrokken van Am ster da# naar New-York 213 volwassen personen, kinderen van 1 10 jaar, en 7 zuigeling00' Er waren voorts 41 passagiers le kl. en idem 2e kl. aan boord. Naar De lyi verneemt, is het ZouaV®0 feest uitgesteld wegens eene buitenlands® reis, door generaal De Charette te onderne®00^ Voorts doelt men mede, dat de heer h°°$

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2