Id. Rekening beheer Heel- en Verloskundige instrumenten-verzameling over 1885. Welke stukken zijn ter visie gelegd, ten einde met gezegde rekeningen en begrootingen te worden behandeld. Benoeming van Leden der Commissie voor de Stedelijke Gasfabriek en van Fabricage. Idem van eene Regentes van het St Jacobs- Gasthuis, van een Lid van -het Burgerlijk Armbestuur en van drie Onder wijzers der Se klasse. Voorstel van het raadslid, denheer L. W Jansen, betreffende het telken drie maanden opgaaf doen van het bedrag, dat bij den Gemeente-Ontvanger berust vanwege de Com missie voor de Gasfabriek. Adres van J. W. Kleiss om continuatie zjjner wekeljjksche toelage. En verdere voorstellen en mededeelingen. Z. M. de Koning heeft op het daartoe gedaan verzoek met ingang van 1 Oct. a. s., eervol ontslag verleend aan mr. J. A. H. baron van Zuylen van Nyevelt, uit diens betrekking van referendaris bij het Kabinet des Konings. Het bericht, dat Z. M. de Koning, bij be sluit van gisteren, den heer Cremers benoemd heeft tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedurende het zittingjaar 1886/87, is in den namiddag bij de Kamer ontvangen. Dientengevolge is nog gisteren avond tegen heden middag 2 uren, eene open bare zitting belegd, waarin de president zijne taak zou aanvaarden. Daar ditmaal de Troonrede niet is uitge sproken door den Koning maar in zijn naam door den minister Heemskerk, zal er geen antwoord op de Troonrede door de Kamer ge geven worden. Door het bestuur der drank verkoopers-ver- ©eniging Vergunning is een adres bij de Tweede Kamer ingediend, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de voorgenomen besten diging der verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Deze verhooging komt, volgenB de beschouwing van adressanten, bijna geheel ten nadeele van den drankhandelaar en wordt alleen bij een verkoop van een oi meer liters door den kooper gedragen. De verkoop van alle kleinere hoeveelheden, voornamelijk die per glas, drukt den kastelein, daar drie cent per liter een te klein bedrag is om den prijs per glas daardoor te kunnen verhoogen. Ook is de schade het grootst voor slijterijen, waar nimmer meer dan vijf cent per glas wordt gerekend en waar door dezen lagen prijs, de omzet het grootst is. J Ter vervulling van de vacature Donker Curtius in den Hoogen Raad, heeft dit collegie de volgende nominatie aan de Tweede Kamer aangeboden Mrs. jhr. P. J. Van Swinderen, kanton rechter te Groningen, D. J. Mom Visch, raads heer te Arnhem, A. P. T. Eyssell, advocaat te 's-Gravenhage, P. Van Bemmelen, raadsheer te Arnhem, H. W. De Graaft id. te 's-Graven- hage, en mr. A. Telders, officier van justitie te Amsterdam. De voorloopige kandidaten, door de centrale vergadering van kiezers in het hoofdkiesdistrict Sneek gesteld, zjjn de heeren mr P. J.G. van Diggelen, J. Rinkes Borger en A. Bloember gen. Zaterdag zal eene definitieve keuze worden gedaan. De Staats-Courant bevat het besluit van 8 Sept., tot het toekennen van vrijdom van belasting voor azijn en houtzuur voor het verven van wol en wollen stoffen, en het besluit van 12 Sept., tot bepaling van het maximum der verpleegden en het minimum van geneeskundigen in het gedeelte van het St. Antonins-gesticht, aan den nieuwen Bin nenweg te Rotterdam gelegen en ingericht tot verpleging van vrouwelijke idioten en lijderessen aan epilepsie, die in haar verstan delijke vermogens gestoord zijn, alsmede van kinderen van beide kunne, beneden den leeftijd van tien jaren, lijdende aan idiotisme of epilepsie, die in hun verstandelijke vermogens gestoord zijn. Een aan het Dbl v. Z.-H. geworden zeer vertrouwbare mededeeling bevestigd de door de mail-couranten als geruchte vermelde tijding, dat mevr. Hanson en de stuurman van de Hek-Canlon door Toengkoe Oemar, tegen inwisseling van gevangenen, in vriiheid zijn gesteld. Onder het opschriftAtjehheeft de heer Fransen van de Putte het lioht doen zien een afzonderlijke uitgaaf der redevoeringen, door hem in de Staten-Generaal over de Atjeh- aangelegenheden gehouden van het ontstaan der moeielijkheden in Februari 1873 af tot heden. Slechts hetgeen in de zitting der Eerste Kamer van 11 Juli 1884 werd gesproken over de .Mrrzv-kwestie ontbreekt, omdat de Regeering blijft weigeren de geheimhouding van het daaromtrent gehouden comité-gene raal op te heffen. De 16de lijst der Unie-Colleote brengt het tot f73.744.81, waaronder, Lagezwaluwe f 13.50; Maasland f 582.617a Heinenoord met Goedschalkoord f 13.691/*; Dordrecht met De Mjjl en Dubbeldam f 867.62 Vs 5 Wassenaar f 1.262.8173, Herwijnen met Vuren en Dalen t 42.90Vj Rijsoord f 215.60 Schiedam f940.17. De patiënten van Pasteur M. K. en L. S. van Raamsdonksveer, schrijven, dat zij de volle drie weken onder de behandeling moeten blijven in het begin vond de inünting twee maal daags plaats, thans niet meer dan eens De weleerw. pater Alph. Jansen is, volgens bericht dd. 1 September, met zijn reisgezelschap den vorigen dag 4 uur nm, na een allervoor- spoedigste reis te Paramaribo aangekomen. Priesters, religieuzen en heeren onderwijzers waren uitstekend gezond. Donderdag 2 Septem ber zouden zij de reis naar Demerara voort zetten en hoopten den 7n Curaijao binnen te stoom en Ter gelegenheid van de viering van het 300- jarig geboortefeest van de H. Rosa van Lima, de eerste heilige uit Amerika en de patrones van Z. Amerika en Curasao, heeft de Amigoe di Curagao een feestnummer uitgegeven, waarin het leven van de H. Rosa geschetst en in poësie en proza haar hulde gebracht wordt. De Engelsche visschers schijnen hunne roof- toohten op zee weder te beginnen. Zoo werd eene der schuiten van den beer M. de Niet door een Engelschen visscher beroofd van 3 joons en eenige breels, terwijl hij ook haring uit de vleet nam. Naar de Kölnische Zeitung meldt, heeft de invoer te water van amerikaansche petroleum over Rotterdam in Duitschland in den laat- sten tijd een groote uitbreiding verkregen. De vaten zijn dichter en het olieverlies dienten gevolge geringer dan bij de over Antwerpen ingevoerde petroleum. Dit komt voorname lijk daarvan, dat te Rotterdam de vaten recht streeks van het zee- in het rijnschip overge laden worden. Een belangrijke omslag van rotterdamsche petroleum heeft te Oberlahn- stein plaats, waar de voor het Lahn gebied bestemde petroleum op den spoorweg over geladen wordt. Bij de verschillende spoor weg-maatschap pijen zal met 1 October a, s. de winterdienst beginnen. De directeur van het postkantoor te Rot' terdam vestigt de aandacht der belangheb benden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip Zaandam, waar van de laatste buslichting aan het postkan toor te Rotterdam is bepaald op 25 September a. s., des morgens 5.45 ure. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid-, de laatste buslichting aan het Postkantoor te Rotterdam is bepaald op 23 September 's avonds 11.30. Te Dordrecht is Zaterdag 11. de jaarlijksche vergadering voor lijkverbranding gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de Veraeniging een algemeene eu 10 plaatselijke afdeelingen heeft. Men kan dus met zeggen, dat zij een groote verspreiding geniet. Even als sedert jaren gaat zij in ledental achteruit. Was er een tijd, dat er meer dan 1100 leden waren, ten vorige jare bedroeg dit getal maar 684 en thans 678. Het batig saldo der jaarreke ning werd in de kas voor lijkoveus gestort, welke kas thans een kapitaal van f 14.500 bezit, in afwaohting, dat hier te lande lijken mogen verbrand worden. Mogen wij steeds van dat heidensch gebruik verschoond blijven. Voor een groot gedeelte is de pers van oordeel, dat, nu de sooialist Boelens verklaard heeft het artikel te hebben geschreven, waar voor Domela Nieuwonhuis in eerste instant1® werd veroordeeld, deze waarschijnlijk zal wor den vrijgesproken. Wij herinneren ons een langdradig proces, 'twelk vóór eenigen tij" in Engeland werd afgesponnen tusschen een beeldhouwer en een persoon, die van eerst genoemde had beweerd, dat hjj de door hem als eigen werk verkochte beelden zelf ni® maakte. De beeldhouwer heeft toen in d« gerechtszaal een proeve van zijn bekwaam heid afgelegd. Zou men Boelens niet aan een zelfde vuurproef kunnen onderwerpen, 010 te toonen, dat hij in staat is artikelen »19 het geïncrimineerde te schrijven, evenals m®° bijv. iemand, die verdacht wordt van b® zenden van brandbrieven, laat schrijven, o0J uit te maken, of het zijn handschrift is? (Tijd.) De volgende curieuze bijzonderheid over d®° brand deelt de haagsche correspondent vau de N. G. Ct. mede Deze ontstond te 9 uur 10 min. Zou m® 't gelooven, dat een kwartier later de po11 te Scheveningen er van in kennis g®ste werd.uit Den Haag, en dat een hal'0 daarna aan een van de (telephonisch verbond®^ politie-posthuizen in de stad last werd geg®v met extincteurs en slangen en personeel op trekken in de richting van Seheveniog®^ omdat er een boschbrand in de boschjes ac te zijn. Het gereohtshof te Amsterdam deed

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2