limtenlnndscfte Saiutei. Schiedam, 23 September 1886. Aan bet commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeveneen gouden hondje op een grijs steentje, een zakmes met wit boenen helt, een linnen scbooltascb en bet onderstuk van een bloedkoralen oorbelletje. Men deeJt ons het volgende mede: Het kolfspel, dat echt gezellig spel, waar- mede onze vaderen zich altijd op zoo joviale, recht prettige wijze vermaakten en dat in onzen tijd weer meer en meer in eere komt, vierde dezer dagen te Alkmaar een zijner triomfen. Het was daar nl. dat op den 20n en 21n dezer de groote nationale wedstrijd plaats had, uit geschreven door het Nederl. Nationale KoU- bond, hetwelk, hoewel nog jong van jaren, bij deze gelegenheid toonde frissche levens kracht te bezitten en alle reden van bestaan te hebben. En al was de aard van dezen wedstrijd nog niet een zoodanige als velen wel wensohten, dan werd daarmede slechts bewezen, dat het organiseerend Hoofdbestnnr nog niet genoegzaam bekend was met aller wenscbec. Deze wedstrijd toch had nog niet het karakter van een honds- of Korpswed strijd, maar wa3 nu slechts een personeele, zoodat niet elke Clnb of Yereeniging als cor poratie in het strijdperk trad, zich aangordend om voor de eer van de gansohe Vereeniging te strijden en den eerepalm voor minstens een jaar lang weg te dragen. Maar daarin zal zeker wel spoedig verandering komen, en er is redsn om te verwachten, dat reeds in het volgend jaar de organisatie eene andere en betere zal zjjn. Aan den wedstrijd, zooals die nn gepas- seerden Maandag en Dinsdag te Alkmaar ge- honden is, namen niet minder dan 122 kolvers deel, uit alle oorden des lands tezamen geko men, om daar elkander een van de vijf uitge loofde prijzen, van f 100, f50, f25, f 15 en f10 te betwisten. De baan van de kolfsocie- teit „Kecht door," iu het lokaal Harp," was Als de kampplaats aangewezen, en het wa3 dus ook daar dat de wedstrijd Maandaimor- gen omstreeks 9 nnr door den Bonds-Presi dent, den heer dr. Gr. C. van Balen Blanken, van Spanbroek, met eene flinke rede geopend werd. Gelijk gezegd, namen 122 kolvers aan den wedstrijd deel, waaronder vier uit Schie dam. Dat de strijd warm wae, laat zich gemakkelijk denken, omdat natuurlijk de beste anelers opgekomen waren. Er werd dan ook flink gekolfd, en zelfs deed zich het nog nooit op een wedstrijd voorgekomen geval voor, dat een der spelers, een Schiedammer, het over groot aantal van 58 punten in vijf slagen maakte, terwijl er in dat sretal slagen niet meer dan 60 te behalen zijn. Met uitbundig gejuich werd dit succes begroet, en deze speler was natuurlijk de held van den wedstrijd. Na een tweedaagsohen kamp weid de totaal-uitslag Dinsdagavond omstreeks 7 unr bekend, en toen bleek bet dat overwinnaars waren de heeren W. Temsen te Scbellinkhout, die met 129 punten den eersten prijs behaald had; dan volgde de heer G- J. Vincent, van Schiedam, die den 2n prijs won met 119 punten O Harinkbnizen te Oosterburg die den 3n ver kreeg met 118 punten, en J. Brouwer en Js. van der Deure, beiden van N. Niedorp, die met 114 en 113 punten den 4n en 5n prijs behaalden. De uitreiking van die prijzen had niet on middellijk na het eindigen van den wedstrijd plaats. Daartoe wachtte men eene betere, gezelliger gelegenheid af, nl. het feest, dat deB avonds in het lokaal Harmonie" zon plaats hebben. Nadat daar door eene verdien stelijke Symphonie-vereeniging, onder leiding van den heer Otto, een tweetal nommers voor orkest waren uitgevoerd, bracht de heer Van Balen Blanken een sierlijke toost uit op Z. M. den Koning en H. D. gezin, welke toost met groot gejuich en fanfares begroet werd, terwill door het geheele gezelschap het Wien Neerlandsch bloed" staande werd gezon gen. Vervolgens werden, onder afwisseling van muziek en voordrachten door den komiek De Winter, de prjjzen door den Voorzitter aan de overwinnaars uitgereikt, telkens vergezeld van prijzende, opwekkende en aanmoedigende toespraken. Later werd ook door den Bonds- Secretaris, den heer H. Tuinenburg van Gouda, -ds Bonds-medaille gehecht op de borst van den winner van den eersten prijs, welke me daille ten vorigen jare üoor den heer Tuinen burg zelf op den wedstrijd te Bolsward was behaald; tot de volgenden wedstrijd is (lus de heer Temsen de koning der kolvers. Ver- Schillende andere toosten werden in den looo van den avond nog uitgebracht, o. a. door den heer J. Cl. IJselstein nit Gondi, die in har telijke en waardeerende bewoordingen hulde bracht aan Alkmaar en aan hare groote gast vrijheid. Van die gastvrijheid en gezelligheid hadden de deelnemers aan den wedstrijd dan ook de ruimste blijken ondervonden, en het moet gezegd worden dat de feestcommissie de heeren De Groot en Slooves, aUe eer heb ben van hon werk. Zoo door een fee3trid naar Heiloo, als door een bezoek aan Alkmaars merkwaardigheden werd eene aangename af wisseling bezorgd, terwijl de geheele feeste lijkheid besloten werd door een prettig en zeer geanimeerd bal, dat tot laat in den mor gen van Woensdag duurde. Zooder twijfel zullen alle deelnemers steeds met hei grootste genoegen terugdenken aan deze dagen van werkelijk genot, en met verlangen een vol genden wedstrijd tegemoet zien, welke zeer waarschijnlijk te N. Niedorp zal gehouden worden, terwijl Schiedam tot eventneelen plaatsvervanger gekozen is. Den 19den September 1886 heeft te Rome de uitwisseling plaats geüad der akten van bekrachtiging van de op 26 Jnli daar t0 voren aldaar gesloten overeenkomst tot aan vulling van het op 20 November 1869 tusschen Nederland en Italië gesloten uitleveringsver drag, voor zooveel betreft de voorloopig0 aanhouding van voortvluchtige misdadigers in de belde landen. Op last van de Koningin zullen over eenige dagen nieuwe photogiaphiscbe portretten van H. M. en het Prinsesje in den handel komen. Zij zjjn in kabinetformuat en stellen voor de Koningin met het Prinsesje en prinses Wilhelmina alleen (in twee soorten buste en geheele figuur, zittende.) Blijkens bericht, van Zr Ms gezant in Zwe den heeft het Commerz-Oollege officieel ver klaard dat in Nederland geen besmettolijh0 longziekte meer heerscht. Dientengevolg0 gelden in Zweden geen beperkende bepaliug011 meer op den invoer van vee nit Nederland. Nair alle verwachting zullen op 1 Js-11 1887 de mindere militairen van het indischa leger in de nieuwe uniform kunnen gekleed worden. De nienwe prcefkleeding wordt deel3 hier te lande, deels in Indië aangemaakt- Een Nederlander, Storks, stoker aan boord van het engelsche stoomschip Mona, is t0 Napels ziek aan wal gebracht en in haf hospitaal als lijdende aan cholera overlede0- VaD den 12en tot en met den 18en Sep' tamber zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 79 stoom- en 22 zeilschep00» en vertrokken 66 stoom- en 25 zeilschep00' De Eerste Kamer heeft gisteren een zon derling stnk uitgehaald. Zooals men vrij algemeen weet, moeten adressen, aan de Kamers gericht, op gezegeld papier geschreven worden. Gisteren e.hter ontving de Eerste Kamer een uitvoerig telegrafisch adres van Indische handelaars over de suiker-kwestie, en zij besloot het adres niet ter zijde te leggen om de hooge telegraaf kosten, die in 's Rijks schatkist zijn gekomen. Of de Kamer recht tot deze handelwijze had, daarvan werd geen woord gerept. (Msb.) Het wetsontwerp tot wijziging der wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, moet, naar wij vernemen, alleen eenige wij ziging brengen in de bepalingen betreffende het recht van vergadering. Daarbij wordt o. a. bepaald, wat de wet verstaat onder openbare vergadering", en wordt aan de regeering de bevoegdheid gegeven, optochten op den pu- blieken weg en openbare vergaderingen in de open luoht gedurende bepaalden tijd te ver bieden. VgA) De Indische Begrooting van 1887 is geraamd op 136s/4 millioen in uitgaaf en f 132,885 in ontvang, dus met een geraamd tekoTt van f3,842,885, dat echter waarschijnlijk verdwij nen zal bij bestendiging van een gnustigen toestand der koffiecultuur. Voorhands is slechts op t en varkoopprijs van 29 cents (voor 630,000 picols) gerekend, terwijl de opbrengst van de laatste veiling 36c. bedroeg. Ha aftrek van de uit de Nederlandsche leening voor Indiö gereserveerde 45 millioen zal einde 1887 het geheele te kort hoogstens 6 millioen bedragen. Voor de suikercultuur is f 3,368,200 minder gerekend. Een plan is ontworpen tot overdracht van de exploitatie der Indische spoorwegen aan een partiouliere maatschappij, die tevens het rollend materieel zal overnemen tegen een rentegarantie van 2 pet. door den staat van een door die maatschappij te sluiten leening. Inmiddels is voor spoorwegbouw in 1887 5i/s millioen uitgetrokken. Dinsdag-avond te 71/a uur is tussebe° Vlaardingen en Maassluis een timmerma0' die te 's-Hage thuis behoorde, van de stoomboot „Maassluis II" te water gevallen de man wa3 oogenblikkelijk in de diepte verdwenen. M zon op Rozenburg aan het werk gaan. ï0*' heden heeft men zijn lijk nog niet opgeviscb'" De algemeene vergadering der onlangs opge' richte centrale roomsch-katholieke kiesveree01' ging, die tegen gisteren te's-Hage belegd w»9' is tot een nader te bepalen dag uitgesteld' Er bestaat kans, dat DomelaNieuwenbni'' als verantwoordelijk redacteur van zijn bi® Recht voor Alleneen nieuwe vervolging zijn rekening krijgt. In bet pas versohen00 nummer van dat blad wordt gelasterd, d" de politie te 's Hage als bezetenen de menigt? afranselde, die D. N. na zijn proces huiswaaf^ wilde brengen en een harer beambten ze' een revolver te voorschijn baalde. Daar 01 van begin tot einde gelogen is, zal desW0£ vermoedelijk weer een vervolging worden i" gesteld. Onder bet nieuwe wetboek worden detge lijke lasteringen niet malsch gestraft. Door den betrokken reeder te Grimsby 1 aan den heer M. de Niet te Soheveningen aanbod gedaan om de schade, die het Engel3^ schip aan de Soheveningsche schuit toebï®0 te vergoeden, welk aanbod tot vermijding eene procedure natuurlijk is aangenomen- Naar het M v. d. D. verneemt, zal de assurantie-maatschappij de Union voor den wederopbouw van bet Kurha^5 Scheveningen, ongeveer een millioen gD' uitgekeerd worden. Op de ruïne van het Rurhaus te ningen heeft men gevonden een pakje verk°b°oU- papieren, waarschijnlijk aan elkander 8e den, en naar men vermoedt bankpapwr' nevens een verkoolden koffer. Een en verkeert echter in zoodanigen toestan i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2